Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik nasłonecznienia A4 B7


bartekzks

Rekomendowane odpowiedzi

Każde bo wchodzi w skład układu klimatyzacji

Czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107-. Regulacja temperatury układu klimatyzacji następuje za pomocą czujników fotooptycznych. Rejestrują one bezpośrednie promieniowanie
słoneczne podające na pasażerów samochodu. W zależności od wersji układu klimatyzacji może to następować poprzez jeden lub poprzez dwa czujniki oraz oddzielnie dla lewej lub prawej strony samochodu.

Działanie:
Światło słoneczne przedostaje się przez filtr i element optyczny do diody fotooptycznej. Filtr działa jak okulary słoneczne i chroni element optyczny przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Diody fotooptyczne są półprzewodnikami czułymi na światło. Bez światła tylko nieznaczny prąd przepływa przez diodę. Pod wpływem światła wartość przepływajacego prądu wzrasta. Im silniejsze źródło
podającego światła, tym większy płynie prąd. W następstwie tego sterownik układu klimatyzacji na podstawie wzrostu prądu zgłasza konieczność uwzględnienia wzrostu promieniowania słonecznego
i w odpowiedni sposób steruje temperaturą we wnętrzu samochodu. Klapa temperatury i dmuchawa świeżego powietrza są odpowiednio sterowane.
W wersji z dwoma czujnikami strona bardziej nasłoneczniona samochodu jest wtedy bardziej chłodzona.

Skutki braku sygnału
Sterownik pracuje przy zastosowaniu przyjętej wartości stałej promieniowania słonecznego.

Edytowane przez bin85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czujnik naslonecznienia ma wplyw na temp. w trybie manualnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z stacja gdy mamy b6 z ori czujnikiem z b6 i włożymy klimatonik z b7

jak można sprawdzić jego działanie kompem?,

czy coś trzeba przepiąć w kablach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z stacja gdy mamy b6 z ori czujnikiem z b6 i włożymy klimatonik z b7

jak można sprawdzić jego działanie kompem?,

czy coś trzeba przepiąć w kablach?

dołączam się do pytania kolegi ZAPI :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprawdzić działanie czujnika, które bloki pomiarowe w którym miejscu to sprawdzić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten problem (działa ten czujnik czy nie), całą zimę mam ustawioną temp. 21 stopni w AUTO i nic nie ruszam jest ok. Ato się nagrzewa i utrzymuje te 21 stopni. Natomiast w Lecie jest jakaś porażka niby ustawiam już 18 stopni a w aucie mam 21-22 stopnie i jest gorąco. Jak dam na LOW to jest za zimno z kratek nawala 8 stopni( mierzone u gościa co nabija klimę) . Najgorzej jak słońce świeci z przeciwka na szybę, w aucie gorąc a klimatronik sobie dmucha 2 kreski, niema żadnej reakcji. Po podpięciu kompa brak będów. Chyba ten czujnik do wymiany :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mati238 jakie masz wartości czujnika nasłonecznienia w kodach klimatronika ja mam 6 jak się troche schłodzi klima działa lepiej to wtedy dopiero wzrasta do 48 i to jest chyba źle. ja mam audi a4 b5 i w koldach klimatronika daje mis ie przestawić za pomoca + wartosć w bloku 63c odpowiadającym za ten czujnik i wtedy jakby klima lepiej chłosdziła. Dopiero wczoraj to odkryłem musze jeszcze potestowć. napisz jakie ty masz wrtości czujnika nasłonecznienia kiedy auto stoi w słońcu jeszczce nie schłodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem z tym problem w lecie, że było zbyt ciepło. Ten klimatronik działa tylko w trybie Auto w miarę sensownie. Przynajmniej u mnie to rozwiązało problem. Ustawiłem sobie na 21C i Auto. Wtedy jest ok w środku w lecie.

Nie rozumiem czemu w trybie manualnym pomimo tego, że ustawiam nawiew na 3 kreski po około 10 minutach jazdy ustawienie mocy wiatraka spada na 1 kreskę. A w tym samym czasie gdyby zostawić go na Auto to sam trzymałby z 4-5 kresek, bo jest dość gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z klimą i chyba związany z tym czujnikiem , zaznaczam że :

- na vcds brak błędów z klimy

- cisnienia posprawdzane czynnik nabity itp wszystko szczelne

taki problem gdy na dworze jest np 23" i więcej i stoje lub jade autem w cieniu to klima chłodzi idealnie

jednak gdy np wjade do slonca 23" i więcej z nawiewów leci lekko cieple powietrze wiem że to dziwne ale tak mam ręce opadają

czy przyczyna może byc wspomniany czujnik nasłonecznienia (Czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107)

jak to sprawdzic gdzie sie znajduje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z klimą i chyba związany z tym czujnikiem , zaznaczam że :

- na vcds brak błędów z klimy

- cisnienia posprawdzane czynnik nabity itp wszystko szczelne

taki problem gdy na dworze jest np 23" i więcej i stoje lub jade autem w cieniu to klima chłodzi idealnie

jednak gdy np wjade do slonca 23" i więcej z nawiewów leci lekko cieple powietrze wiem że to dziwne ale tak mam ręce opadają

czy przyczyna może byc wspomniany czujnik nasłonecznienia (Czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107)

jak to sprawdzic gdzie sie znajduje ?

Czujnik nasłonecznienia znajduje się po środku deski rozdzielczej.

A tutaj trochę info z Elsy:

Grupa wskazań „016“

Wartości pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- i obliczone z nich promieniowanie słoneczne

pole wskazań 1

Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- w woltach dla lewej strony

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego 0,2 ...4,5 V

pole wskazań 2

Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- w W/m2 dla lewej strony

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego 0 ... 1000 W

pole wskazań 3

Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- w woltach dla prawej strony

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego 0,2 ...4,5 V

pole wskazań 4

Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- w W/m2 dla prawej strony

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego 0 ... 1000 W

Wskazówka
Wartość wskazywaną przez czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107- można zmienić również poprzez naświetlenie czujnika odpowiednią żarówką.

Jeżeli niezależnie od oświetlenia czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- zawsze wskazywana jest wartość około 900 W/m2 (odpowiada ok. 4,5 V) promieniowania słonecznego, sprawdzić wg schematu elektrycznego, czy przewody prowadzące do czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- nie są zamienione miejscami.

Wskazywana wartość promieniowania słonecznego zależy w dużej mierze od pory roku i pory dnia oraz od miejsca postoju samochodu (w Europie Środkowej przy maksymalnym promieniowaniu słonecznym wartość pomiaru wynosi ok. 900 W/m2).

Jeżeli w polach wskazań „1“ do „4“ niezależnie od promieniowania słonecznego zawsze jest pokazywana stała wartość (np. 100 W), sprawdzić przyporządkowanie czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- w stosunku do jednostki obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255-.

Jednostka obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255- i czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107- występuje w różnych wersjach. W przypadku wymiany jednostki obsługi i wskazań przestrzegać dokładnego przyporządkowania:

Od numeru nadwozia „400000“ modelu roku 2005 (w wersji Limousine i Avant) oraz „012913“ modelu roku 2005 (w wersji Cabrio) montowany jest zmieniony czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107- i zmienione jednostki obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255-. W przypadku jednostek obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255- o numerze części do indeksu „AH“ może być lub zostać zamontowany tylko czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107- o numerze części 8E0 907 539. W przypadku jednostek obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255- o numerze części z indeksem od „AJ“ może być lub zostać zamontowany czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107- o numerze części 8P0 907 539

Jeśli przyporządkowanie pomiędzy czujnikiem fotoelektrycznym promieniowania słonecznego -G107- a jednostką obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255- jest nieprawidłowe, jednostka obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic -J255- nie może odczytać sygnału czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego -G107- i regulacja układu klimatyzacji jest błędna.

Edytowane przez Bromchit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wybadalem takie cos temp na fisie 28" na termometrze za oknem 27'

słońce zaszlo to z nawiewów leci przyjemny chłód , pojawilo sie troche słonća i nagle koniec schładzania

dla przygody zamowilem na all. uzywke g107 , na dniach podmienie od Kogos kto napewno ma sprawną dam znać co wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo na LO za zimno na 18 grzeje budę do 21.Jak ustawie na 21 grzeje do 25.A4 B6 ze Szwecji ale nie mogę przekodować na ciepłe kraje bo klimatronik nr 8E0 820 043A H07/S11.

Edytowane przez zarobiony1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2016 o 14:38, michałswd napisał(a):

Panowie mam problem z klimą i chyba związany z tym czujnikiem , zaznaczam że :

- na vcds brak błędów z klimy

- cisnienia posprawdzane czynnik nabity itp wszystko szczelne

taki problem gdy na dworze jest np 23" i więcej i stoje lub jade autem w cieniu to klima chłodzi idealnie

jednak gdy np wjade do slonca 23" i więcej z nawiewów leci lekko cieple powietrze wiem że to dziwne ale tak mam ręce opadają

czy przyczyna może byc wspomniany czujnik nasłonecznienia (Czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego -G107)

jak to sprawdzic gdzie sie znajduje ?

 Odkopuje mam ten sam problem gdy temperatura 20-25stopni i pochmurno to fajnie chłodzi i temperatura spada i prędkość nawiewów, gdy tylko jest cieplej a dodatkowo smaży słońce to nie może dobić ustawionej temperatury a z nawiewów leci tylko chłodne powietrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...