Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana oleju, automat A4 B5 96r


fox_tychy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy orientujecie się gdzie na śląsku (najlepiej najbliżej miasta Tychy) wymienię olej w automacie i jaki mniej-więcej jest tego koszt.
I czy wymiana oleju powinna być pod ciśnieniem czy nirmalnie spuścić i wlać nowy :)
Przy okazji gdzie i jak mogęsamoczynnie sprwdzić stan oleju i jego jakość.
Auto jest "nowe" dopiero kupione i jeszcze wiele o nim nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa sposoby wymiany oleju:

-statyczna wymiana - spuszczasz olej, odkręcasz miskę, ściągasz filtr i popuszczasz sterownik hydrauliczny. Następnie dokręcasz sterownik, zakładasz nowy filtr i przykręcasz wyczyszczoną miskę (magnesy także muszą być czyste) wraz z nową uszczelką.

Wlewasz nowy olej, aż do przelania się z korka spustowego poczym go zakręcasz. Odpalasz silnik czekasz na zagrzanie oleju do temp. 35-40 stopni i dolewasz oleju jeśli brakuje lub czekasz aż zleci jego nadmiar.

Tym sposobem wymiesz jakieś 60-70% starego oleju ( reszta pozostaje w układzie hydraulicznym oraz konwerterze (sprzęgle hydrokinetycznym)

-dynamiczna zmiana oleju wymienia 100% oleju lecz jest potrzebna specjalna maszyna.

Jest możliwość wymiany oleju "sposobem" dynamicznym w domowych warunkach tylko trzeba wiedzieć jak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mogę u siebie sprawdzić czy olej jest dobry? Gdzie jest jakis bagnet, korek lub cokolwiek :)

Mowa czywiście o automatycznej skrzyni nie o silniku [emoji6]

Edytowane przez fox_tychy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mogę u siebie sprawdzić czy olej jest dobry? Gdzie jest jakis bagnet, korek lub cokolwiek :)

Mowa czywiście o automatycznej skrzyni nie o silniku [emoji6]

Obejrzyj powyższy filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam panowie, aby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj

Powyższy filmik dotyczy skrzyni biegów audi a3 i jest to inna skrzynia aczkolwiek o tej samej zasadzie działania. W a3 silnik jest w poprzek w a4 wzdłuż jednak przy zachowaniu powyższej procedury będzie wszystko w porządku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, auto ma 255 przebiegu, 99r. Zlalem stary (około 2l.) olej, zdjąłem miskę i patrzę a tam filtr z 1999r.

Olej Czarny ale nie jakiś mocno brudny, wymyłem miskę, uszczelkę, zakładam wszystko. Wlewam olej weszło 1.7l i przelało rurką. Opaliłem go przewajchowałem z 10x biegami na każdym zatrzymując się po 10s. dolalem jeszcze 0.7l aż przeleje znowu rurką i w sumie weszło 2.4l a nie jak czytałem 3-4 litry... Skrzynia chodzi jednak ok. Nawet lepiej niż chodziła. Ale co z tą ilością oleju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecałe 2.5L nie jest źle, zawsze możesz zrobić kolejną statyczną wymianę.

Z mojej zeszło 4.3l ale ja miałem przód samochodu uniesiony i ze sprzęgła na pewno troche więcej wyleciało niż np. na kanale lub podnośniku.

Kolejną rzeczą dlaczego tak mało oleju Ci zeszło - nie poluzowałeś sterownika hydraulicznego.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Hezen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię ze 2-3 tyś i wymienię znowu całość, tak jak piszesz poluzowując sterownik, to wystarczy tylko popuścić te śruby imbusowe??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wystarczy poluzować śruby sterownika. Są one na torxa a nie na imbusa :>

Jak będę na kompie to Ci podeśle na co zwrócić uwagę przy dokręcaniu go.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Hezen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na kompie i napiszę co i jak, w końcu obiecałem :)

Przy zbyt mocnym dokręceniu sterownika hydraulicznego skrzyni może występować że skrzynia słabo będzie "ciągła", będzie jechać na tzw. pół sprzęgle a pełzanie będzie słabsze.

Bierze się to stąd że po zbyt mocnym przykręceniu sterownika hydraulicznego będzie się zawieszał zawór głównego ciśnienia albo jego praca będzie bardzo ciężka (czyt. nie będzie płynna)

Na tym filmie widać co i jak:

Po przykręceniu sterownika należy sprawdzić jak chodzi ten zawór.

Chodzi o zawór "Main Pressure Regulator Valve" http://yo-sergey.narod.ru/audi/Pressure.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, chciałbym się podłączyć do tematu. Dzisiaj zabrałem się za wymianę oleju w swojej 01N i mam pytanie- czy ktoś może wie jakim momentem dokręca się śruby od misy oraz od tego sterownika? Znalazłem momenty od tiptronica tylko nie wiem czy do tej skrzyni też można tymi samymi wartościami. Bo rozumiem że śrubę z filmiku należy dokręcać tak aby zawór się nie zawieszał, ale czy pozostałe można dokręcić wspólnym momentem (jakim?) czy tylko to robić "z wyczuciem"?

Edytowane przez Chelios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik hydrauliczyny na tyle żeby nie przycinało głównego zaworu ciśnienia, z wyczuciem nie za słabo nie za mocno.
Śruby od miski też na wyczucie po przekątnej.

Wysłane z OP3T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...