Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potrzebna porada prawna


jacekm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów !

Porzebuję porady prawnej dotyczącej zakupu za pośrednictwem internetu.

Zakup dotyczy kompletu wypoczynkowego sofa,fotele, pufa) dokonanego w 22.09.2006 (dzień odbioru mebli)

Sofa była reklamowana w roku 2006 i 2007 . Skóra pęka w miejscu szycia

Obecnie sytuacja zaistniała ponownie. Czy obowiązuje firmę nadal jakaś gwarancja, rekojmia ?

Inaczej, czy firma nadal zobowiazujana jest do usuniecia usterki

Doliczając czas napraw nie minęło jeszcze dwa lata od czasu dostarczenia sprzętu

Pozdrawiam i prosze o radę

PS

Koszt zakupu wcale nie mały, jakieś 4 tysie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli miales 2 lata gwarancji, a nie minelo jeszcze 2 lata doliczajac czas naprawy poprzedniej usterki to musza usunac zaistniala usterke. Zawsze czas gwarancji jest przedluzany o czas samej naprawy od dostarczenia do odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile jest to gdzieś odnotowane ... a z tym często bywa różnie

sam czas naprawy - ilosc dni , zawsze o tyle wydluza sie gwarancja, czas wysylki do odbiorcy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o czas naprawy i wpływ na długość gwarancji to wszystko wiem

Kwestia w tym, że firma nie okresliła konkretnego czasu gwarancji.

Pytanie dotyczy czasu rekojmi,gwarancji na produkt nowy,kupiony za pośrednictwem netu.

Wydaje mi sie, że to jest jakieś 2 lata.

Szukam konkretów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh jak firma nie dala gwarancji to jedynie do 10 dni od zakupu mozesz towar odeslac poprzedzajac specjalnym pismem i koles musi zwrocic pieniadze jesli odeslesz towar w stanie nienaruszonym, Jesli oni nie okreslili czasu gwarancji a rzecz nabyta nie ma gwarancji producenta to nic nie zdzialasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś sie chyba mylisz.

Nie było mowy, ze nie ma gwarancji, tylko nie było wogóle mowy o gwarancji.

Towar nowy, FV

Rekojmia na zakup przez internet, jaki termin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś sie chyba mylisz.

Nie było mowy, ze nie ma gwarancji, tylko nie było wogóle mowy o gwarancji.

Towar nowy, FV

Rekojmia na zakup przez internet, jaki termin ?

10 dni, czytaj wyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś sie chyba mylisz.

Nie było mowy, ze nie ma gwarancji, tylko nie było wogóle mowy o gwarancji.

Towar nowy, FV

Rekojmia na zakup przez internet, jaki termin ?

10 dni, czytaj wyzej

Jaka podstawa prawna ?

Chyba nadal sie nie rozumiemy

Nie chodzi o czas zwrotu towaru bez podania przyczyny tyko o reklamacje, rekojmie

Podaj podstawe prawną jak mozesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękojmia - w prawie cywilnym rozróżniamy dwa rodzaje rękojmi za wady fizyczne danej rzeczy lub za jej wady prawne.

Rękojmia za wady fizyczne sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy. Sprzedawca odpowiada także, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne) - Art. 556. § 1 Kodeksu cywilnego.

Rękojmia za wady prawne sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej art. 556 § 2 Kc.

Gwarancja jeżeli kupujący otrzymał dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej od sprzedawcy to w razie wątpliwości co do treści umowy wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Można zastrzec w gwarancji, że obejmować ona będzie tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy.

W tym zakresie istnieje Pana odpowiedzialność jako przedsiębiorcy.

Co do powoływania się na ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.), to ustawa ta dotyczy tylko konsumentów.

Zgodnie z art. 221 Kc za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Tym samym firma, która dokonała zakupu może jedynie skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi lub z tytułu gwarancji, o których to uprawnieniach jest mowa powyżej, a jeżeli rzecz sprzedana jest wolna od wad nie może od umowy odstąpić.

[br]Dopisany: 16 Październik 2008, 23:39_________________________________________________http://prawoity.pl/wiadomosci/rekojmia-i-gwarancja-wytyczne-sadu-najwyzszego

tu masz o tym duzo, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękojmia - w prawie cywilnym rozróżniamy dwa rodzaje rękojmi za wady fizyczne danej rzeczy lub za jej wady prawne.

Rękojmia za wady fizyczne sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy. Sprzedawca odpowiada także, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne) - Art. 556. § 1 Kodeksu cywilnego.

Rękojmia za wady prawne sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej art. 556 § 2 Kc.

Gwarancja jeżeli kupujący otrzymał DOKUMENT GWARANCYJNY co do jakości rzeczy sprzedanej od sprzedawcy to w razie wątpliwości co do treści umowy wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Można zastrzec w gwarancji, że obejmować ona będzie tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy.

W tym zakresie istnieje Pana odpowiedzialność jako przedsiębiorcy.

Co do powoływania się na ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.), to ustawa ta dotyczy tylko konsumentów.

Zgodnie z art. 221 Kc za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Tym samym firma, która dokonała zakupu może jedynie skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi lub z tytułu gwarancji, o których to uprawnieniach jest mowa powyżej, a jeżeli rzecz sprzedana jest wolna od wad nie może od umowy odstąpić.

Zgadza się.

Sofa na której sie opieram i peka na szwie z tego powodu nie spełania w/w warunków rękojmi.

Interesuje mnie czas od zakupu

Kolor czerwony w cytacie=nie otrzymałem takiego dokumentu i nie było to nigdzie okreslone

Szczerze dzieki za porady nex

Powiedz mi tylko, że wiesz to, bo jestes praktykiem, prawnikiem lub z autopsji.

Serio nie jestem złosliwy i dzieki za rady ale muszę być pewny tego co mówie zanim pójdę "dalej"

Wiadomo, jak to jest w prawie, trzeba być precyzyjnym[br]Dopisany: 16 Październik 2008, 23:50_________________________________________________OK,znalazłem.

Dzieki wszystkim za pomoc

Dla potomnych :

http://prawakonsumenta.wieszjak.pl/z-zycia-konsumenta/88457,Jak-sklepy-internetowe-informuja-konsumentow-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to niebyła skóra :polew:

sam się raz nabrałem na taki padziew ( tzw eko-skóra ) to zaprzeproszeniem jest d*pa nie skóra , to zwykła cerata chinska -

reszta to zwał jak chcial .

Kupiłem ładne fotele obracane regulowane i wooooogóle bajer , po 4-miesiącach zaczęły się próć na szwach -wymieniali mi elementy w sklepie co chwile (to siedzenie - to oparcie) i w końcu nie wytrzymałem oddałem im ten bubel po 9-m-cach .

hehe dostałem kasę spowrotem -

Niedawno żal mi się zrobiło kumpla , bo wchodzę i co widzę na targu sobie kupił rogówkę z tego samego materiału no i ją oszczędza -przykrył nażutą ,żeby się nie niszczył nowy mebelek i mówie mu ,że to błąd że to szajs a on twierdzi ,że się mylę ,BO ON KUPIŁ ORYGINALNE DOBRE

HEHEHEHEHE głopota lludzka niema granic - człowiek widzę niechce się uczyć na czyjiś błędach tylko na swoich .

Koledzy i koleżanki nie kupujcie tej ekoskóry ( torebki , kurtki ,meble itp. ) to jest tandeta warta 1zł. a może nawet nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to niebyła skóra :polew:

To nie jest eko-skóra jak piszesz.

Problem jest w złym zszyciu elementów. Są zbyt mocno "naciągniete"

Fotele "przerabiają" znacznie wiecej i nic im sie nie dzieje

Zresztą to nie ma nic do tego.

Nawet gdyby było z papieru to i tak ma spełniać swoje zadanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...