Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powerbass L-60c + wygłuszenie - problem


bobek84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. mam big problem a mianowicie, wygluszylem drzwi zamontowalem panel z mdf-u , zamontowalem zestaw powerbass L-60c( wprawdzie narazie aby jedne drzwi) podpiąłem pod wzmacniacz, właczam a tu bass jeszcze słabszy niz w seryjnych(sopran ok) . Co moze byc tego powodem? czytałem w watkach ze kable (jest all ok) ze moze byc to ze nowy głosnik powinien pograc ok 12 godz zeby sie wygrzac czy tez rozegrac czy to prawda? pomozcie bo nie wiem co robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1 Sprawdź czy membrana ma wystarczająco miejsca do pracy,

2 Regulacje w wzmacniacza

3 Podłącz wszystkie głośniki do wzmacniacza bo łatwo spalić głośnik podłączając tylko jeden i testując na maksa

5 ściągnij jakieś demo do sprawdzania podłączenia audio czyli próbki dźwięków

ps. mam nadzieje ze trochę pomogłem,napisz o efektach

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy to prawda co czytalem na forum o tym wygrzaniu glosnika zeby popracowal ok 12 godz i zgrał sie ze wzmacniaczem?[br]Dopisany: 18 Październik 2008, 16:03_________________________________________________witam. jesli chodzi o miejsce na membrane to wycialem w tapicerce wszystkie elementy ktore mogly by przeszkadzac, nie katuje glosnika na maxa bo nie wolno tego robic na nowym glosniku (tak slyszalem na forum) na wzmacniaczu probowalem na rozne sposoby stroic, a jesli chodzi o to demo to nie mam pojecia skad to pobrac czy chodzi o cos takiego jak np bassotronics-bass i love you?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo czesto "wygrzewa" sie sluchawki do sprzetu przenosnego lub domowego hi-fi, oczywiscie nie mowie o tych tanich tylko np 200zl (co i tak jest malo) w gore i wtedy mozna wygrzac sluchawki puszczajac muze na np 12h (chociaz slyszalem i o tygodniowym grzaniu:P).

ale napewno takie wygrzewanie nie sprawi ze nagle pojawi sie bas.

nie znam sie na car audio, ale musi byc cos zle podlaczone jesli nie masz tego basu, wygrzewanie nic nie zmieni

Każdy sprzęt po włączeniu potrzebuje pewnego okresu czasu aby kondensatory zostały prawidłowo naładowane, przekaźniki załączone, a we wzmacniaczach temperatura końcówek mocy ustabilizowała się. Na pewno cześć z was zaobserwowała ze na mrozie wasze plajerki graj nieco inaczej smile.gif to jest właśnie spowodowane nieustabilizowaną i nieodpowiednią temperaturą elementów elektrycznych smile.gif Sprzęt jest projektowany i strojony dla odpowiedniej temperatury jaką może osiągnąć w normalnym użytkowaniu i w tej danej temperaturze lub rozpiętości temperatury osiąga on najlepsze parametry, czyli posiada najmniejsze zniekształcenia nieliniowe i posiada najlepsza sprawność. Stad tez bierze się to ze audiofile "rozgrzewają" sprzęt przed rozpoczęciem właściwego odsłuchu smile.gif

W przypadku "wygrzewania" głośników czy tez słuchawek (szczególnie tych wyższej klasy) jest to zupełnie inne zjawisko niż w przypadku elektroniki.

Często zaraz po zakupie i podłączeniu głośników zauważamy ze dźwięk jest zupełnie inny niż ten który słyszeliśmy u znajomego czy też w sklepie. Dźwięk jest szorstki, chłodny i ze znacznym uwydatnieniem sybilantów po czasie to ustępuję. Jest to właśnie efekt wygrzewania się głośników. Wygrzewanie czy też docieranie ( różnie to bywa nazywane ) w przypadku głośników jest to okres w czasie którego to głośnik dociera się mechanicznie, delikatne elementy zawieszenia uzyskują odpowiednią elastyczność, klej na karkasie cewki uzyskuje swoje właściwości i głośnik odpowiednio się „układa”. Podobnie jak samochód po odpowiednim dotarciu odwdzięczy nam się odpowiednią mocą uzyskiwaną przez silnik i bezawaryjną pracą w dalszej eksploatacji tak i głośniki będą wierniej odtwarzały impulsy elektryczne pochodzące ze wzmacniacza i dźwiękiem który nie zmieni się nawet przez kilka lat użytkowania.

Tyle teorii i wprowadzenia, może proces laboratoryjny pominę ponieważ ciężko by nam było w ten sposób dotrzeć nasze przetworniczki w domu. Przejdę od razu do podstawowego docierania jakie możemy wykonać w domu a jest to proces bardzo prosty. W przetwornikach najniższej klasy możemy praktycznie ograniczyć się do słuchania muzyki na początku na 1/4 mocy, następnie przez kilka godzinek na ½ a w miarę jak słyszymy poprawę brzmienia co jakiś czas zwiększać moc aż do ok ¾ smile.gif W przypadku wyższej klasy sposób i okres docierania jest najczęściej opisany instrukcji obsługi, trwa on od kilku godzin do kilku dni a czasami nawet miesięcy ale główna zasada pozostaje taka sama. Najlepszym wyjściem byłoby puścić sygnał zawierający pełne pasmo o różnych modulacjach. Takie sygnały można znaleźć na płytach XLO (dystrybutor Audio Center) oraz Densen (Hi-Fi Sound Studio) ewentualnie Można też puścić sygnał z tunera - biały szum pomiędzy stacjami. Podobnie jak wcześniej co jakiś czas stopniowo zwiększając głośność. Ważne żeby nie katować od razu głośniczków na pełnej mocy!!! Może to spowodować trwałe uszkodzenie mechaniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to cos musi byc nie tak, gra to juz ok 5-6 godz i nic basu jak nie bylo tak nie ma. oczywiscie troche go odczuwam ale to nie to samo co slysze u znajomego po takim samym rezaniu.Kazdą dziurke zakleilem matami kable dalem 2mm, wszystko dobrze podlaczone nie mam pojecia, jutro zdejme boczek od drzwi i zobacze jak sie zachowuje glosnik bez boczka moze to jego wina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko jednoznacznie okreslic co moze byc przyczyna niedostatku basu. Jezeli slyszales efekt identycznego zestawu zamontowanego w identyczny sposob w takim samym samochodzie i tam Ci sie podobalo to mozemy wykluczyc Twoje zbyt wysokie wymagania. Zestaw L-6C jest nastawiony na wieksza ilosc basu i sopranu a podlaczony pod wzmacniacz potrafi przetworzyc spora ilosc basu (oczywiscie biorac pod uwage cene jaka trzeba za niego zaplacic).

Nie zapominaj ze prawidlowe wytlumienie drzwi w A4 B5 jest bardzo trudne (czasochlonne, pracochlonne, kosztowne) i zalepienie jednego wielkiego otworu technologicznego (jaki nam sie ukazuje po zdemontowaniu tapicerki) matami z Castoramy niekoniecznie musi byc optymalnym rozwiazaniem. Wez rowniez pod uwage to ze glosnik czesc swojej energii moze przekazywac pod tapicerke a nie do kabiny.

To wszystko oczywiscie ma sens jezeli zestaw jest zasilany przyzwoitym/normalnym wzmacniaczem i sa pod niego podpiete dwa glosniki srednioniskotonowe - oczywiscie odpowiednio spolaryzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie to bzdura, nikt tego nie słyszy.

Może włączyłeś we wzmacniaczu tryb górnoprzepustowy (HP)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy polaryzacja? czy to zamiana + i -? przywiazywalem do tego szczegolną uwage poniewaz nie chcialem uszkodzic glosnikow obchodzilem sie z nimi jak z jajkiem, a wiec jutro sprawdze, zdejme tapicerke i zobacze. mysle i mysle i przychodzi mi jeszcze jedna rzecz do glowy gdy montowalem ten panel z mdf-u to zeby go przykrecic musialem go troche docisnac do tego gornego wzmocnienia i moze on nie miec calkiem plaskiej formy i gdy przykrecilem do niego glosnik to moze rowniez sie troche odksztelcil i przez to moze byc taki efekt. co o tym myslicie?[br]Dopisany: 19 Październik 2008, 21:57_________________________________________________moze i tak wszystko na wzmaku robil mi kumpel. a gdyby tak bylo to wlasnie by byl taki efekt ? wydaje mi sie ze nie bo filtr gornoprzepustowy daje miekki bas a chyba taki glosnik potrafi taki wydobyc? a moze jestem w bledzie?

[br]Dopisany: 19 Październik 2008, 21:00_________________________________________________a wiec rozebralem jeszcze raz tapicerka byla troche zle spasowana ( byla szpara na dole drzwi miedzy tapicerka a blacha drzwi, zrobilem drugie drzwi a i tak nie ma efektu . dziwi mnie jedno na zewnatrz slychac mocniejszy bas niz w srodku. w tygodniu podepne inny wzmak bo narazie chodzi to na wzmaku peying( wiem ze to siano ale gdy ma napisany 170 watt na kanal to moze ma w rzeczywistosci te 70rms na kanal jak zaleca producent glosnikow) czy to moze miec wplyw na zly odbior?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij glosnik i zamontuj go chocby w jakims kartonie by sprawdzic czy wogole daje bas.

Jezeli tak to masz odpowiedz. Wygluszajac drzwi z pewnoscia zostalo za malo przestrzeni na rezonans, ktory potrzebuje glosnik by wytworzyc bas. Glosnik trzymany w powietrzu tez nie da basu. :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no drzwi zostaly wygluszone tak jak koledzy opisywali w postach czyli odtluscilem wykleilem calą zewnetrzną blache potem panel z mdf stabilnie przykrecilem, a potem wewnetrzną strone okleilem matami. jedni pisza zeby jeszcze boczek od wew strony okleic ,drudzy ze to nic nie da. stawiam jeszcze na wzmak jutro podlacze go pod mocniejszego kenwooda i zobaczymy.[br]Dopisany: 26 Październik 2008, 21:27_________________________________________________a wiec wyszło szydło z worka problem tkwil w tasmie dekarskiej firmy BRASS otóz nie nadaje sie ona zupełnie. teraz bede chcial ja wywalic i okleic inną tylko jaką ? napewno dynamat odpada(koszty) i teraz pyt do klubowiczów czym lepiej okleic ? taśmą dekarską soudal czy matami z allegro(APP) i czy miekkie czy twarde bo podobno z czasem pekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie to bzdura, nikt tego nie słyszy.

Może włączyłeś we wzmacniaczu tryb górnoprzepustowy (HP)?

To dziwne bo znam conajmniej 30 osob ktore to slysza i to bez wzgledu na to czy mowa o wygrzewaniu przetwornikow czy wzmacniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu sie zgodze gdy wlaczylem glosniki poraz pierwszy to masakra jakbym sluchal 5 watt z czasem uleglo to zmianie i graja o niebo lepiej tyle ze ja mam problem z matami glosniki są juz dogrzane.[br]Dopisany: 16 Listopad 2008, 17:48_________________________________________________czy to jest ta taśma soudal do wygluszenia drzwi o ktorej piszecie? chce ja zamowic i nie wiem czy chce dobrą zamowic zebym lipy nie odstawil? [br]Dopisany: 17 Listopad 2008, 18:24_________________________________________________http://www.allegro.pl/item479453035_soudal_tasma_dekarska_soudaband_300mm_x_10_mb.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc kolego po pierwsze to takim wzmacniaczem to możesz se z walkmana głośniki zasilać bo on nie ma nawet tych 70 RMS na kanał, skoro ja dałem na średniej klasy wzmacniacz US Ampsa 900 zł a ma tylko 4x50 RMS przy 4ohm więc temat wzmaka zamknięty - do tych głośników musisz mieć coś lepszego bo zawsze będziesz narzekał! :rolleyes:

następnie ja moge Ci polecić taką właśnie mate dekarską, mam nią oklejone drzwi z dwóch stron ze środka, podwójnie w niektórych miejscach, i daje rade, a efekt widać już przy 13 cm głośnikach! aha mi poszły 2 rokli ale kupiłem je taniej w leroy-merle - jakoś tak sie to pisze!

o opalarce pewnie wiesz że jest potrzebna! no i kabelki zasilające chyba masz troszke za cienkie, każdy mi kazał kupić 2,5 mm ale aż taKiej różnicy nie zobaczysz, że te głośniki tak słabo grają to zobacz na innym wzmaku, no i oczywiście na dobrych ustawieniach bo to NIEMOŻLIWE ŻEBY TO TAK SŁABO GRAŁO...

jak rozwiażesz problem to się podziel informacjami co i jak

pozdrawiam! :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej wzmacniacz odpada bo podlaczalem kenwooda 70 rms i u-dimension glow4075 75rms no i roznica jest niewielka w mocy ale za to duza w czystosci dzwieku, ale nawet na u-dimension nie udało mi sie uzyskac dobrego basu i stawiam teraz na ta tasme to moje ostatnie wyjscie. Okleiłem to tasma dekarska firmy brass myslalem ze bedzie ok a tu lipa,bass jest jakbym kijkiem w karton pukal, a pozatym wkladalem glosnik w obudowe od kolumny domowej i jestem zdumiony co te głosniki potrafią jezeli uda mi sie uzyskac taki sam bass w drzwiach to bede happy. dziekuje kolego za pomoc i jezeli tylko sie uporam z tym napewno napisze o efekcie a wracajac do wzmaka to wiem ze to jest gó..o ale narazie nie stac mnie np na u-dimension wiec miesiac musze wytrzymac na tym. pozdrawiam[br]Dopisany: 19 Listopad 2008, 21:39_________________________________________________a i jeszcze jedno kable mam 2,5 cm, i panele sa sztywno zamontowane wszystko jest zrobione na tip top wiec zostaje aby mata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupilbym sie raczej na poprawnym przygotowaniu drzwi i stworzeniu optymalnego srodowiska dla glosnika bo to jest podstawa od ktorej uzaleznione sa dalsze prace. Po raz kolejny powtarzam ze drzwi w A4 B5 sa jednymi z najtrudniejszych do wytlumienia i nie wystarczy okleic ich matami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to kolego czekam na jakies info co jeszcze powinienem zrobic. dodam ze mam juz zamontowane panele ktore sam wyrezalem, płyta mdf 8mm i na nią pierscien z mdf-u 8mm, jest sztywno nie drgnie to ani deko, głosnik skierowalem tak aby patrzyl delikatnie w gore i do tylu w strone kierowcy,mysle ze to jedynie te maty (brass) zwalily całą sprawe. Nie slyszalem do tej pory aby ktos ich uzyl i mialy podobną konsystęncje jak np maty APP pomyslałem ze sie nadadzą . A jeszcze jedno mysle ze to przez nie poniewaz dzwiek z glosnikow wydobywa sie na zewnatrz jeszcze bardziej niz przed wygluszeniem to znaczy ze wyraznie na zewnatrz slychac muzyke i wydaje mi sie ze nie spelniają one sie w wygluszeniu.niedlugo okleje matami soudal i odezwe sie jaki efekt uzyskam. dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze raz polaryzacje. Można zrobić to "na słuch". Włącz muzykę i ustaw balansem na jeden głośnik a następnie na dwa. Jeśli bas z jednego głośnika będzie większy, niż z dwóch to znaczy, że głośniki są źle spolaryzowane i w jednym z nich musisz zamienić + z minusem. Po przekładce kabla sprawdź na słuch w ten sam sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to juz sprawdzalem kolego plus ze wzmaka idzie do plusa w zwrotnicy i z minusem tak samo(chyba ze firma powerbass zle napisala na zwrotnicy) narazie nic nie cuduje poczekam,znajde troche czasu i okleje tą taśmą soudal i wtedy zobaczymy co bedzie. pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...