Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"TIP - sztywny dolot". Co jak z czym się je.


-Mistrzu-

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając o różnego rodzaju modzeniu silników natknąłem się na temat sztywnego dolotu popularnie zwanego "TIP"

Z racji tego, że zaciekawiło mnie to rozwiązanie, a nic kąkretnego w sieci o nim nie znalazłem postanowiłem otworzyć luźny temat w którym proszę was o informację dla mnie i dla potomności na temat tych dolotów "TIP". :)

A tak pardziej do rzeczy:

  • co to jest ten TIP,
  • co daje,
  • czy warto
  • jak działa,
  • jak jest montowany,
  • czy wymaga zmiany innych podzespołów samochodu, czy wskakuje w serię.

itp.itd... :D

Oczywiście mile widziane będą wszelkiego rodzaju zdjęcia, filmy i przykłady. (najlepiej na Audi :wink: )

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, tzw sztywny dolot z kwasiaka przez niego dolatuje powietrze do turbo , nie zassie Ci go przez co przepływ powietrza do turbo masz stały. Moc pewnie wzrasta wraz z montażem, najlepiej robić tipa pod dane turbo czyli jak masz w planach robić większe moce to najpierw wymienić turbo potem zrobić pod to tipa. Wpisz w google sztywny dolot lub układ dolotowy masz wszystko opisane masa informacji. Po słowie tip raczej nic Ci nie wyskoczy ;)

Edytowane przez arek_cccp
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś u nas to forum robi TIP'y do 1.8 T ???

Któryś z tych jest coś warty ???

http://allegro.pl/motoryzacja?id=3&order=p&string=1.8T+TIP&search_scope=category-3&bmatch=s0-aut-1-4-0907

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś u nas to forum robi TIP'y do 1.8 T ???

Któryś z tych jest coś warty ???

http://allegro.pl/motoryzacja?id=3&order=p&string=1.8T+TIP&search_scope=category-3&bmatch=s0-aut-1-4-0907

Znam już trochę ten temat i ogólnie warto. :) Jak chcesz to mam dostęp do kilku sztuk nowych sylikonowych TIP-ów w kolorze niebieskim.

Komplet do założenia z opaskami 350zł + kw. (Na allegro takie sprzedają po 400zł)

A za dobrego, nie spawanego "na kolanie" TIPa z kwasiaka będziesz musiał dać około 500zł w górę i do takich trzeba dodatkowo jeszcze kupić rurki montażowe.

Jak coś, to pisz na PW.

Edytowane przez -Mistrzu-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mk5yuiup.jpg

vdprl5uj.jpg

Przykładowy TIP naszego wykonania, do tego dostajesz potrzebny komplet silikonów i opaski

Jak coś to pisz na PRIV, pozdrawiam

Edytowane przez PsychoGarage_Pablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy,jezeli pisze w zlym temacie to bardzo przepraszam,ale sprawa bardzo wazna dla mnie.wczoraj w moim audi 1.8t bex zalozylem sztywny dolot,w starym dolocie byly 3 male wypusty fi 8 srednicy a w nowym mialem tylko 2 wypusty,postanowilem wpiac sie za pomoca T do jednego z pozostalych wezykow,czy tez moglem sie pomylic i podpiac odwrotnie te male wezyki do tipa?

pytanie brzmi,czy dobrzo zrobilem,bo po jezdzie probnej slysze dziwny dzwiek przy przyspieszeniu slychac turbo jak ladnie wstaje,ale pozniej tworzy sie dziwny dzwiek tak jakby ktos zaczynal grac na flecie lub fujarce.wyda sie to smieszne ale dzwiekk jest taki sam.bardzo prosze o pomoc.jezeli zasmiecam temat prosze usunac post i jakie kolwiek informacje prosze wyslijcie mi na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś u nas to forum robi TIP'y do 1.8 T ???

Któryś z tych jest coś warty ???

http://allegro.pl/motoryzacja?id=3&order=p&string=1.8T+TIP&search_scope=category-3&bmatch=s0-aut-1-4-0907

Znam już trochę ten temat i ogólnie warto. :) Jak chcesz to mam dostęp do kilku sztuk nowych sylikonowych TIP-ów w kolorze niebieskim.

Komplet do założenia z opaskami 350zł + kw. (Na allegro takie sprzedają po 400zł)

A za dobrego, nie spawanego "na kolanie" TIPa z kwasiaka będziesz musiał dać około 500zł w górę i do takich trzeba dodatkowo jeszcze kupić rurki montażowe.

Jak coś, to pisz na PW.

spawany na kolanie czy w imadle liczy sie szczelnosc i dopasowanie, jak by nie bylo nierdzewka zawsze bedzie lepsza niż guma...

moj tip na stożku pipercross

moj tip na grzubku hks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIP = turbo inlet pipe -> rura doprowadzająca do turbo

z tego co się naczytałem naszego forum, do k03 wogóle bez sensu dawać kwasiaka, dopiero ponad 220-240hp może się TIP gumowy zapadać z powodu podciśnienia.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy dłubniętym już BEX'ie z turbo K03s po zamontowaniu sztywnego dolotu konieczna jest korekta softu czy obejdzie się bez tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba robić korekty, auto na pewno zrobi sie zywsze, motowałem troche tipow i zawsze jest plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie. Czy zostawić ori puszkę z wkładką K&N czy może zapodać jakiś markowy grzybek i zrobić mu odizolowanie? Ori puszkę mam oddzieloną od kolektora blachą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz twoja sprawa jak chcesz mieć dolot zrobiony, może być i grzybek nie koniecznie cały odizolowany po to Masz intercooler

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto owijać czymś sztywnego TIP'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...