Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ściszające radio po wbiciu wstecznego


gilas

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie na wstępie przepraszam jak juz gdzieś był taki temat ale nie mogę zlokalizować mam w swojej b7 radio concert 2 i czujniki parkowania z tyłu strasznie mnie wkurza ze jak wbijam wsteczny to muszę ściszać radio żeby słyszeć dźwięk jest możliwość podłączenia radia tak żeby samo się wyciszało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

funkcja mute?

podpinasz kabelek jak do telefonu.

tel. mute czyli wyciszenie radia przy korzystaniu z telefonu komórkowego. I prawie tęcza kolorów (Blaupunkt szary lub zielony). Dodatkowo kilka możliwości sterowania: masą, +5V, +12V. W przypadku kilku radioodtwarzaczy można ustawić rodzaj sterowania (np. Philips). Kabelek ten łączymy z odpowiednim złączem instalacji głośnomówiącej lub z odpowiednim złączem w komórce. Można to też wykorzystać jako zdalne wyciszenie (przycisk + odrobina kabelka). Przy korzystaniu z komórki na wyświetlaczu radia pojawia się napis MUTE lub TEL i dźwięk zostaje wyciszony, a czasem jest dodatkowe złącze (w radiu) opisane jako tel. in. (Grundig, starsze Kenwoody , nowsze Blaupunkty) i służy ono do podłączenia wyjścia audio z komórki do radia celem słuchania rozmowy przez głośniki (taka ciekawa instalacja głośnomówiąca).

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/podlacze.htm

zresztą dobry pomysł muszę u siebie to przetestować, bo lubię głośniej posłuchać niektórych kawałków.THX

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz radio? Tylko pod co podpiąć ten kabel "mute"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam concert2

funny2.gif

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/isooem.htm

wtyczka D PIN1

podajesz masę na PIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki bardzo! Czyli kabel masowy mam przeciąć i dołączyć do pinu pierwszego i to wsio czyżby takie proste

A tak się zastanawiam czy nie musi byc to podpięte pod kabel z wstecznego?teraz gdzie go znalesc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, musisz podać masę w momencie wrzucenia biegu wstecznego.

Czyli trzeba zastosować przekaźnik sterowany żarówką( włącznikiem) biegu wstecznego.

Co do włącznika, to nie mam przed oczami ELSy więc nie odpowiem czy może nawet bezpośrednio jest sterowany masą

Bo z kolei światła wsteczne załącza MCE.

Muszę sprawdzić na schemacie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo gregor to dla mnie chyba za trune myślałem ze bedzie możliwość przełożenia kabli albo coś a z elektroniki ciemna masa jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy wbiciu wstecznego nie przestawiają ci się lusterka ???

Jak tak to może stamtąd wziąć sygnał na radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie niemam tej opcji ona była przy skladanych lusterkach bodajże a niestety niemam[emoji22]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione! fajna sprawa. Teraz na 100% będę słyszał głośniczek czujników cofania, za każdym razem!

20 minut zabawy... jeden przekaźnik, 4 konektorki, kawałek przewodu

Dzięki za podsunięcie pomysłu

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijowy mod. U mnie prawdopodobnie to on był powodem uszkodzenia MCE, a u Szczuraza zawiesza Yatoura. Najpierw byłem najarany na to, a teraz cieszę się, że już tego nie mam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem podanie masy na wejście z telefonu, które zresztą jest do tego przeznaczone, może uwalić MCE.

PROPONUJĘ poczytać schematy elektryczne zanim cokolwiek się wypowiemy.

Jeśli Ci zawiesza Yatoura to jest wina samego Yatoura lub nieprawidłowego podłączenia.

Bo podłączenie masy to nic innego jak przełączenie radia na inne źródło wejścia.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w wątku o DRL - cewka przekaźnika może uszkodzić MCE, jeśli nie damy diody przeciwprzepięciowej...

Aby uzyskąć taką funkcjonalność podłączamy zwykły przekaźnik samochodowy:

86 - żarówka wstecznego +12V

85 - masa

30 - masa

87 - MUTE

Pomiędzy 85 a 86 dodatkowo dioda 1N4004 lub 1N4007 lub 1N4148 (katodą (kreską) do 86).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ma zastosowanie wtedy gdy to tranzystory sterują pracą cewki przekaźnika.

W naszym układzie mamy obwód odseparowany od układu MCE.

Z kolei układ roboczy ma swoje zabezpieczenia, czego wynikiem jest bezpośrednie przełączanie styków włącznika, nawet schemat to pokazuje.

Ten Problem nie dotyczy tej wersji instalacji.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taka żarówka jest tym samym dla obwodu co dioda, to ona przejmuje duże obciążenie/skoki napięcia i łagodzi skutki przepięcia, które może powstać przy rozłączaniu cewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może się zjarać to raz, a dwa jest daleko z tyłu na końcu cienkiego przewodu i mocno upraszczając impuls z cewki ma bliżej i łatwiej do MCE...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dywagacje możemy prowadzić w nieskończoność,

Póki co, mamy jeden nie udokumentowany przypadek konta mój, gdzie mam moda od maja... I pewnie kilka innych np @kaju.

A może..... Jest szerokie i głębokie

To tak na porównanie szans.[emoji57]

z naciskiem na "Ż"

A z drugiej strony.... Finansowej.

Zakup "nowego" modułu, jeśli cokolwiek się stanie, i tak jest niższy niż malowanie/wymiana zderzaka w przypadku gdy nie usłyszymy pikania..... Mnie już że 3x uratowało doope....

Ale to moja opinia.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko ostrzegam, każdy zrobi jak chce. Ja za długo siedzę w tych tematach, żeby nie stosować diodek po 5 groszy na cewki przekaźników ;-)

Zawsze je daję, że tak powiem "odruchowo" projektując elektronikę i nie miałem przypadku uwalonego tranzystora sterującego przekaźnikiem od tego czasu.

A za czasów, kiedy jeszcze nie ogarniałem tematu, internet był na wiaderka, a elektroda.pl była czarno-biała :P wiele razy musiałem wymieniać tranzystorki nie wiedząc co je "niszczy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...