Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opony letnie - jakie polecacie?


BEKACZU

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 6.3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opony po 10-ciu latach od wyprodukowania zaleca się wymienić na inne... tak twierdzi min. Michelin. Tak, to ten sam producent co jednocześnie twierdzi, że opona przechowywana prawidłowo na magazynie starzeje się 17x wolniej od opony normalnie eksploatowanej (~20 tys.km rocznie).

Gdyby jeszcze te opony były jakimiś nieużywanymi leżakami, to mając na uwadze powyższe mógłbyś się odważyć je założyć... niestety nie są. W każdym razie jeśli jesteś ŚWIADOMYM I ODPOWIEDZIALNYM kierowcą, baczącym również na bezpieczeństwo nie tylko swoje ale i innych uczestników ruchu, to wszelkie używki w podeszłym wieku (oraz te ze zbyt niskim indeksem nośności) omijaj szerokim łukiem.



Panowie mialem kupic oponki na 18" ale przyszła mysl ze lepiej wsadzic alu 19" dlatego teraz szukam uzywanych opon do 19" i chcialem sie was zapytac co myslicie o oponach ktore wam ponizej podam. Ogolnie opony sa mi potrzebne aby do sezonu zimowego.

Porównywalnie cenowo a na pewno bezpieczniejsze i atrakcyjniejsze przy sprzedaży od staroci które masz na oku:

http://sklep.pneuhage.pl/opony/kumho-ku-39-235-35r19-91-y-xl.html


No i masz na nie minimum 2 lata gwarancji :exclamation:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem sie zakupic nowe opony i na bezpieczenstwie nie ma co oszczedzac. Wiec Panowie zastanawiam sie nad takimi firmami jak Dunlop/Pirelii.

Jesli chodzi o kwote mam do wydania max 2600 zł

Podam swoje typy

Dunlop SP SportMaxx RT 235/35R19 91Y AO

Pirelli P Zero 235/35R19 91Y XL,A,R

PIRELLI P ZERO NERO GT 235/35R19 91Y XL

Prosze was o opinie na temat tych opon,oczywiscie z checia wyslucham innych propozycji,jeszcze tez mam odniesienie do indeksu nośności.

Autko wazy 1690 kg i niestety opony maja indeks 91Y a danego rozmiaru opony nie moge znalesc z indeksem wiekszym.Prosił bym o pomoc z tym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma się nad czym zastanawiać tu tylko Dunlop mam takie na lato jestem zadowolony są ciche auto dobrze się prowadzi. I maja homologację Audi.

Albo Hankook tez maja homologację Audi są produkowane w europie. Idą teraz na pierwszy montaż do nowego Audi A4 b9.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia nie mogę polecić dunlopow bo po ponad 30 tysiącach km na przodzie starły się do ograniczników. Dodam że jeździłem bez żadnych szaleństw. Zarówno na suchym i mokrym dobrze się jezdzilo tylko że za szybko się scieraly. Teraz mam pirelli p zero nero gt ale po 2 tys nie mogę ich w pełni ocenic.

Wysłane z mojego QUANTUM_3_500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy swoje chwali... ja tam byłem z kolei zadowolony z Pirelli PZERO... do czasu aż się nie rozleciały :facepalm: Wszystko wskazuje na to, że winowajcą był ich zbyt niski indeks nośności w porównaniu do zalecanego dla mojego auta (88Y zamiast 93Y).

Teraz mam Pirelli PZERO Rosso Asimmetrico i póki co złego słowa o nich nie powiem :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jakos przemawia za mna Dunlop ale kurde musze miec 93Y a wszystko na rozmiar 235/35/19 jest 91Y i tutaj pojawia sie problem. Dopiero 235/40/19 ma 96Y ale takiej nie moge wlozyc bo bedzie obcierac.Jeszcze jest opcja ze opona o rozmiarach 245/35/19 i felga 8,5J.

Moze ktos cos sie wypowie czy taka opona wejdzie do a4 b7.

Edytowane przez Mizur138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skusilem sie na te dunlopy bluresponse205|55 16 a co to jest za oznaczenie 91V ?

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niższym indeksami prędkości i/lub nośności idą również inne właściwości samej opony. Taka opona jest min. mniej sztywna w por. do jej odpowiednika z wyższymi indeksami, również w zakresie PONIŻEJ jej max. prędkości/nośności konstrukcyjnej i auto może się zachowywać w czasie jazdy mniej przewidywalnie niż założył to producent samochodu. Audi przewiduje do A4 B6/B7 opony o oznaczeniu 93Y. Być może tylko konstruktorzy wiedzą dlaczego w tak zwyczajnym samochodzie jak A4 każda z opon musi być zdolna do rozpędzenia się do 300km/h znosząc przy tym 650kg nacisku... nam pozostaje tylko stosować się do tych zaleceń a nie naginać rzeczywistość pod własne przekonania :whistling:

http://www.tirendo.pl/indeks-predkosci/

"Polskie prawo drogowe dobitnie zakazuje poruszania się pojazdami, w których zamontowane jest ogumienie o niższym indeksie prędkości i nośności niż ten określony przez producenta. Szczególny nacisk kładziony jest na opony letnie. W przypadku zamontowania opon na sezon letnie o niższych indeksach, popełniamy wykroczenie drogowe. Kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku opon zimowych i jest regulowana Dyrektywą Unii Europejskiej (Dyrektywa 92/23/EWG)."

"Zakład ubezpieczeniowy może odmówić wypłacenia odszkodowania po wypadku, w którym wziął udział pojazd wyposażony w opony o indeksie nośności niższym, niż ten zalecany przez producenta!"



Tez jakos przemawia za mna Dunlop ale kurde musze miec 93Y a wszystko na rozmiar 235/35/19 jest 91Y i tutaj pojawia sie problem. Dopiero 235/40/19 ma 96Y ale takiej nie moge wlozyc bo bedzie obcierac.Jeszcze jest opcja ze opona o rozmiarach 245/35/19 i felga 8,5J.
Moze ktos cos sie wypowie czy taka opona wejdzie do a4 b7.

Z tych dwóch niestandardowych rozmiarów to lepiej jak weźmiesz 245/35R19, bo jej średnica będzie większa o ok. 1,7% wzgl. wzorcowej (215/55R16 lub 235/45R17), co jeszcze się mieści w dopuszczalnych widełkach (+/-2%). Przy okazji nieznacznie zmniejszy Ci się przekłamanie licznika wzgl. realnej (GPS-owej) prędkości :)

Oby tylko koło weszło jeszcze "na szerokość" w nadkolu... nie kombinuj więc za bardzo z dystansami :wink:

235/40R19 mają średnicę większą o ponad 4% więc odpadają.


http://www.oponeo.pl/dane-opony/continental-sportcontact-6-245-35-r19-93-y-xl-zr-fr/112232095

Najnowszy model Conti. Będą idealne ;)

Edytowane przez BeyerBrown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowalem i zakupilem jednak Dunlop Sport Maxx RT 2 235/35R19 91 Y XL, MFS, ZR .

Edytowane przez Mizur138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle ze bede zadowolony,jedynie mnie martwi to 91Y ale nie zamierzam jezdzic V max chociaz autko ma okolo 300hp wiec jest czym,bede dawał znac jak oponki sie sprawuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle ze bede zadowolony,jedynie mnie martwi to 91Y ale nie zamierzam jezdzic V max chociaz autko ma okolo 300hp wiec jest czym,bede dawał znac jak oponki sie sprawuja.

Wejdź na B6D i popytaj bo tam większość osób jeździ na 225/35/19 88xl i nie ma żadnego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 5 tysięcy km mam założone Dunlop SP Sport maxx GT 225 / 35/19 91Y. Jakieś 4k po niemieckich autostradach, reszta po zwykłych drogach. Auto posadzone, na pokładzie 4 osoby + bagaż w avancie.

Jak narazie uważam że ty jest dobry wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę nietypowe pytanie. Jak wiadomo opona oponie nie równa, dlatego chciałbym wiedzieć które opony 225 będą na tyle szerokie żeby dobrze leżały na 8,5j? Z własnego doświadczenia widzę, że michelin 235 jest węższy niż np. Dunlop. Ten Michelin wygląda jak 225, a nie 235.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie jest takie cos ze te same rozmiary opon lecz inni producenci . i opony sa fizycznie szersze.

duzo szerzej od moich conti wyglądają goodyear f1.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w mojej b6 sedan 2.0 alt mam taki zestawik wsadzony:

opony przod firestone firehawk tz300

opony tyl bridgestone turanza t001

rozmiar 205/55/16 (standard)

do jazdy po miescie sa super i na trase tez,na mokrym i suchym trzymaja swietnie

mowa oczywiscie o zwyklej jezdzie z zonka i dzieckiem a nie o jakis szalenstwach(bo tego nie sprawdzalem)

osobie ktora normalnie lubi jezdzic moge polecic taki zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...