Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[A4 B5] Zamiana subwoofera nokia na bose?


Krzysiu2202

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka wszystkim. Mam takie pytanie czy jak mam w a4 b5 avant zestaw audio nokia i ten oryginalny subwoofer czy jak kupie sam subwoofer od audi bose i go podłącze bez przeróbek będzie grał? Czy lepiej kupić jakiś głośnik który zgadza się z wymiarami subwoofera nokii? i czy jest tam jakiś wzmacniacz? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez małych modyfikacji wiązki się nie obędzie. Do bose idą 4 kanały A Nokia 2.

A Nokii masz jedną kość A bose 2 kości

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez apocalipto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem coś takiego w moim Avancie bas bez dudnienia jak w Nokii całość fajnie gra. Nie miałem kostek trzeba rzeźbić podłączałem po prostu na kable da się zrobić koszt nie duży, a subwooferów na allegro bose jest dużo do Avanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę temat.

Uporał się ktoś z tym tak, żeby móc potłumaczyć jak to zrobić? Jak podpiąć, aby grał tylko subwoofer i tył. Nie chce mod na full Bose, raczej interesuje mnie stage 1 tj. właśnie subwoofer i tył [na razie będą głośniki nokia, bo są w bardzo fajnym stanie, może w czasie pójdzie zmiana]. Otóż hmm.. wiem mniej więcej co piny oznaczają w fabrycznej ori wtyczce Nokii [czerwonej tej - z samochodu], ale już jak to wszystko połączyć z 2 kostkami z subwoofera jest ciężko. Póki co doszedłem do tego, że można wyciąć kawałek plastyku, ten pozycjonujący kostka-wtyczka, co by nie podłączyć go odwrotnie i brązową kostkę z subwoofera [ta zawierająca 3x podwójne kable, prawdopodobnie 2 plusy, 2 minusy, i 2 remoty do wzmacniaczy, ale w sumie nie dam ręki uciąć], no i coś tam się odezwało w sensie wzmacniacze niby się załączyły, subwoofer coś tam gada, tylne glosniki niby cos tam też, ale ogólnie efekt jest straszny jakby jakieś zwarcie do masy było czy coś czy jakby 2 sygnały kanałów zostały zmostkowane a przez to się wykluczają nawzajem - coś takiego, co by się trochę zgadzało, bo gdy przerzuci się BALANCE na maks. w prawo lub na lewo to efekt ustępuję i gra [chyba] normalnie, w sensie no tył i sub, gra wyraźnie jak powinien [jak sądzę], natomiast wg. mnie jest coś nie tak, a bez schematów to ciężko coś zrobić, jak nie wiadomo co gdzie idzie. Co te kostki z Bose mają w sobie każda z kolei w sensie gdzieś wyczytałem, że kostka czarna ma same przewody do glosnikow i jest 10 pinow, a druga brązowa i tam jest 9 wykorzystanych pinów, z czego 3 piny są z podwójnymi kablami. 

Tutaj wstawiam fotki wiązek: https://imgur.com/a/0ai3YDg

Pozdro.



EDIT: 

Okej uporałem się z tym tak...
Do tego wszystkiego potrzebujemy dwóch schematów i dwóch rzeczy:
- opis pinów kostki Nokia systemu 8RN [subwoofer + tył aktywny + przód z radia]:
1. zacisk 30 czyli po prostu stałe +12V
2. lewy tylny głośnik (+) 
3. lewy tylny głośnik (-) 
4. masa 
5. sterowanie wzmacniacza (+12V) 
6. wejście liniowe lewe tył 
7. wejście liniowe prawe tył 
8. masa wejść liniowych 
9. prawy tylny głośnik (+) 
10. prawy tylny głośnik (-)
 
KONIECZNIE KORZYSTAĆ Z TEGO POWYŻSZEGO SCHEMATU, GDYŻ ZNALAZŁEM SCHEMAT GDZIE PIN 2 i 3 oraz PIN 9 i 10 były źle oznaczone, w sensie no to były tylne głośniki, ale zamieniony prawy z lewym przez co musiałem przelutowywać na nowo kabelki, bo się okazało, że niestety tył gra odwrotnie prawy z lewym, a że lubię robić wszystko dobrze to nie mogłem tak tego zostawić!

- opis pinów kostki ze wzmacniacza wewnątrz subwoofera, w moim przypadku była to kostka 26 pinowa i schemat do niej znajduje się tutaj:
https://workshop-manuals.com/audi/a3_mk1/vehicle_electrics/radio_telephone_and_navigation_system/infotainment/radio_system/connector_at_bose_amplifier/

- odcięta kostka od subwoofera Nokii

- miernik multimetr, najprostszy, aby tylko dało radę sprawdzać przejścia

Co robimy? Miernik w łapę i z kostki idącej do wzmacniacza w subwooferze zgodnie z schemat wpinamy się w odpowiedni pin multimetrem i to samo lecimy na górę do kostek, które fabrycznie są 2 w subwooferze Bose i po kolei szukamy który kabelek jest do czego, zaznaczmy które co oznacza i potem lutujemy do odciętej kostki z subwoofera nokii też patrząc na schemat opisu pinów. Co mogę od siebie powiedzieć? Mas wejść liniowych są 4, dla każdego kanału, a ich jest 4 w BOSE przód prawo lewo i tył prawo lewo, ponoć wystarczy 1 masa wejść liniowych ja wziąłem 2 masy, wziąłem masę z 4 pinu i 7 pinu patrząc na schemat kostki 26 pinowej wzmacniacza i je złączyłem, na 90% wg. tego co ustaliłem jest są to własnie masy dla kanałów prawy lewy tył. Co jeszcze mogę powiedzieć często subwoofery, które kupujemy używki są z aut po dzwonach w d*pę i mają połamane zaczepy, albo po prostu ktoś źle wymontował i są pęknięte.. warto odpowiednio przykręcić, ale też nie na chama, na sztywniaka ze już nawet śrubokręt nie chce iść dalej, mocno, ale nie przewalić gwintu, bo to tylko plastyk dokręcamy do blachy, a nie blachę do blachy. Druga sprawa to wszędzie gdzie subwoofer ma możliwość rezonansu i wibracji, każde miejsce styku z karoserią, wypełnić jakąś gąbką czy coś, aby on w każdej płaszczyźnie ruchu miał jakieś miękkie amortyzacje... a będziemy mięć pewność, że bas będzie czysty, niczym nie zakłócony. 
WYKORZYSTUJEMY WSZYSTKIE PINY TAK ŻEBY KOSTKA NOKII MIAŁA 10 PINÓW ZROBIONYCH, nie róbcie mono, aby tylko grało, bo wtedy subwoofer gra słabiej, bo on wzmacniacz robi sobie sygnał dla suba sumując sygnały z dwóch kanałów!

I w sumie to tylko jak już polutujemy elegancko wszystko to podpinamy, skręcamy i cieszymy się efektem, a efekt jest meeeeeeeegaaa! Naprawdę przejście z Noki na Bose jest meeega, a ja na te chwilę zmieniłem tylko subwoofer. Bas z 4-6 na radiu oryginalnym oczywiście Concert I przerobionym na niepsujący się potencjometr, z AUXem i wyjściem na FIS RDSu i innych pierdół głośnoście itp..., teraz bas poszedł na -6 -4 i jest go mega za***iście dużo i jest miękki, głęboki, nisko schodzi w miarę jego możliwości oczywiście, nie dudni, nie jest płaski, bez życia, no i przede wszystkim tył w końcu się odzywa porządnie, tak szczerze mówiąc to trochę przygłusza to przód ;) Ale to co kto woli mi się takie coś podoba, chociaż planuję coś na przód innego wsadzić jakieś Helixy 13tki czy coś. Zastanawiam się jeszcze nad przejściem z tyłu z Noki 16tki na Bose, ale szczerze mówiąc obecne głośniki Noki na tył są w super stanie technicznym, więc chyba ich nie będę tykał :D Polecam mega taki modzik! Mam nadzieję, że wytłuamczyłem i pomogłem, bo sam trochę nad tym siedziałem, bo zgłupiałem w sumie myślałem, że przejście z Noki na Bose to będzie przepięcie kostki, a jakież było moje zdziwienie jak podpiąłem subwoofer pod kostkę nokii i tak w sumie rezając przeszkadzający plastyk pozycyjny wtyczki w kostce Bose, która i tak w sumie poszła na śmietnik ostatecznie, no ale sub się jedynie coś tam pierdliwie odezwał tył niby coś tam się udało zrobić, ale to była straszna kuuuuuuuuuupa, kanały były podpięte pod wejścia liniowe, liniowe pod mase i nie wiem jakim cudem to sie wgl odezwało jakoś, fakt faktem, piny od plusa i minusa i remote w kostkach czy to nokii czy bose są tak samo osadzone, więc dlatego nam się wzmacniacze w subwooferze odezwą.

A no właśnie i jeszcze sprawa z PODWÓJNYMI KABELKAMI W SUBWOOFERZE BOSE - podwójne kabelki są dla PLUSÓW, MINUSÓW ORAZ REMOTEów... dlaczego podwójne? Ponieważ Bose w sobie ma 2 wzmacniacze, jeden jest dla suba, a drugi goni tył i przód głośniki. Także o tym pamiętać! :D Żeby ich nie pogubić, bo potem może być problem! Najlepiej te podwójne jeszcze przed odcięciem kabli od kostki, zaizolować, żeby się nie pogubiły i nie pomyliły.. 

Myślę, że pomogę komuś kto wpadnie na ten wątek, ja jak widać też na niego wpadłem, ale postanowiłem też coś po sobie pozostawić dla potomnych.

Pozdro po raz drugi!

Edytowane przez MieciuMietek
Objaśnienie rozwiązania problemu
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam avanta 99r z systemem nokia , i naszła mnie taka myśl aby wyciągnąć subwoofer i wsadzić w to miejsce taką podfotelową tubę Audio System US08 ACTIVE . Jak wyciągnę Ori tubę tu kable do nowi będą już na miejscu .

Jak myślicie było by to możliwe bez większego ciągnięcia kabli ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiska kostek subwoofera Avant dla potomnych na pewno się przyda.

 

Bose

Kostka Brązowa

1. +12v [30] Akumulator

2. + Głośnika Tył Prawy

3. - Głośnika Tył Prawy

4. Masa [-12v] [31]

5. Wzbudzenie [+12v po włączeniu radia] ( Kostka C1 Radia Pin 6)

6. Wejście Tył Lewy ( Kostka C1 Radia Pin 1)

7. Masa dźwięku (Kostka C1 Radia Pin 3)

8.  Telefon Mute ( Kostka A Radia Pin 2)

9. + Głośnika Tył Lewy

10. - Głośnika Tył Lewy

 

 

 

Kostka Czarna

     1. + Głośnika Przód Lewy

     2.  Wejście Przód Lewy ( Kostka C1 Radia Pin 4)

     3.  Masa dźwięku (Kostka C1 Radia Pin 3)

     4.  + Głośnika Przód Prawy

     5.  – Głośnika Przód Lewy 

     6.  Wejście Przód Prawy ( Kostka C1 Radia Pin 5)

     7.  Masa dźwięku (Kostka C1 Radia Pin 3)

     8.  – Głośnika Przód Prawy

     9. Wejście Tył Prawy ( Kostka C1 Radia Pin 2)

     10.  Masa dźwięku (Kostka C1 Radia Pin 3)

 

Nokia

Kostka Czerwona

1. +12v [30] Akumulator

2. + Głośnika Tył Prawy

3. - Głośnika Tył Prawy

4. Masa [-12v] [31]

5. Wzbudzenie [+12v po włączeniu radia] ( Kostka C1 Radia Pin 6)

6. Wejście Tył Lewy ( Kostka C1 Radia Pin 1)

7. Wejście Tył Prawy ( Kostka C1 Radia Pin 2)

8. Masa dźwięku (Kostka C1 Radia Pin 3)

9. + Głośnika Tył Lewy

10. - Głośnika Tył Lewy

 

Edytowane przez Serweroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zmieniłem suba z noki na bose, wszystko ok dźwięk jest bas dobry natomiast w prawym tylnym głośnikiem jest słyszalny szum, nie było tego wcześniej. Podejrzewam że to przez przeróbke instalacji z Nokia na bose. Co robić? Separator masy? Gdzie go podłączyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki szum zmieniający się z obrotami silnika? Głośnik gra przerywa? Separator nic nie da raczej, zamień wyjścia głośników lewy tył z prawym tyłem przy wzmacniaczu. Na nokia grało dobrze? Przód masz dalej zasilany z radia?

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik zgaszony odpalam radio i jest szum tylko prawym tylnym głośniku. Przerabiałem kostkę noki w której idzie sygnał do prawego tylnego głośnika i przelutowałem przewód podając sygnał z NOKI na czarną wtyczkę BOSE na pin 9, dałem również masę dźwięku na odpowiedni pin z NOKI na BOSE. Przód mam na radiu. Ogólnie wszystko gra zauważalnie lepiej, BASS pierdzi ale to muszę radio na BOSE ustawić. Zakupiłem wczoraj przednie głośniki i wszystko będzie teraz zasilane z BOSE. Instalację muszę dorobić sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może zdjęcia kostek subwoofera NOKIA? Bo mam zagwozdke, mianowicie kostka w instacji auta jest porowadzona z godnie z rozpiską pinów podanych wyżej lecz w kostce wychodzącej z subwoofera brązowy kabel jest na pinie 1 czerwony na pinie 4 (czyli odwrotnie). Czy tak ma być? Boję się że jak podłączę zasilanie to uśmiercę wzmak/glosnik. 

Proszę o zdjęcia. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka od noki pasuje do bose tylko trzeba wyciąć ta plastikowa przegródke w srodku

IMG_20190810_152528.jpg

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2019 o 15:27, radi88PL napisał:

Wtyczka od noki pasuje do bose tylko trzeba wyciąć ta plastikowa przegródke w srodku

IMG_20190810_152528.jpg

Ogolnie chodzi o to że ja montuje Nokię ale juz widzę że czeka mnie zamiana pinów:( dzięki 

Pozdrawiam 

 

Jeszcze pytanko. Wiazka polozona wszystko działa ale "zgubiłem" zasilanie radia z kluczyka. Ktoś podpowie kolor kabla ewentualnie z kąd wziąć zasilanie?

Edytowane przez andre44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś rozwiązał temat z szumem w głośnikach? Mianowicie wymieniłem subwoofer nokie na bose i wyciąłem ten plastik w kostce, wszystko gra ładnie ale szum w tylnych głoskach jest(na wyłączonym silniku tylko szumi a po odpaleniu auta szumi razem z obrotami silnika). I pytanie czy ma ktoś rozwiązanie na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...