Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomiar kompresji ASN


Michał Kazimierczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Problem następujący. Czy może ktoś konkretnie podać jakie wartości ma prawidłowa kompresja w ASN'ie?

Zaprzyjaźniony warsztat dokonał próby kompresji, wyskoczyły następujące wartości:

9, 8.5, 8.5, 8.5, 8.5, 8.5

Dodam że pomiar niezłym urządzeniem Facom, manometr wkręcany w miejsce świecy,

na zgaszonym silniku po około 10-15 min. od zgaszania auta.

Auto bierze olej i stawiałem na odmę, jednak czy jest sens pchać pieniądze w jej wymianę skoro wydaje mi się że silnik się kończy....

Do wymiany mam też rozrząd i zastanawiam się czy jest sens pchać niepotrzebnie kasę w ten silnik.

Wartości w grupie 093 wg. vcds : 6, 8 , 12, 5, jeśli to miało by jakiś wpływ na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie grzebałem przy ASN ale bardziej popularny 2.8 ACK którego serwisuje ma ok 15 bar więc wydaje mi sie że twój silnik się skończył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem nigdy nie mierzyłem kompresji w ASN ale program "warsztat" mówi że jeden i drugi silnik mają stopień sprężania 11:1 więc wydaje mi sie że kompresja poniżej 10 to już trup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

Właśnie jeszcze próba olejowa do zrobienia. Druga sprawa jak to się ma do tego że kompresja sprawdzana była bez wciskania pedału gazu, czyli na zamkniętej przepustnicy.

Pozostaje kolejny pomiar kompresji z otwartą przepustnicą i ewentualnie próba olejowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tak czytam mój też bierze oliwe zależnie od stylu jazdy ale średnio jest około 0.5l/2000tyś nie widzę by silnik z tego powodu kulał (a dolewanie oleju nie jest aż takie straszne i kosztowne). przed robieniem głowic (mały incydent z zassaniem ciała obcego do silnika hehe) miałem jedną stronę ciut słabszą od drugiej nie pamiętam jak to się miało lewą czy prawo na pewno było 3x12 Bar i 3x11,5 Bar. Pomiar był robiony na otwartej przepustce. Prawidłowe ciśnienie jak kolega wyżej pisze jest od 10-14 Bar nie miej jednak producent przewiduje naprawę dopiero gdy jest po niżej 9 Bar. Sprawdź jeszcze raz na otwartej dla pewność. Auto wkręca się dobrze czuć te 220kucy czy raczej masz problem z wyprzedzaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przepustnica obowiązkowo musi być otwarta to rzecz podstawowa

Najlepiej jak jest zdjęta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori procedura:

https://drive.google.com/file/d/0B0dJexHLU-b8NE9HYmlJaVlEVGs/view?usp=sharing

Nowy: 10...14

Granica zużycia: 9.0

Max różnica pomiędzy cyl.: 3

Podłączyłbym też prostownik do akumulatora na czas pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tak czytam mój też bierze oliwe zależnie od stylu jazdy ale średnio jest około 0.5l/2000tyś nie widzę by silnik z tego powodu kulał (a dolewanie oleju nie jest aż takie straszne i kosztowne). przed robieniem głowic (mały incydent z zassaniem ciała obcego do silnika hehe) miałem jedną stronę ciut słabszą od drugiej nie pamiętam jak to się miało lewą czy prawo na pewno było 3x12 Bar i 3x11,5 Bar. Pomiar był robiony na otwartej przepustce. Prawidłowe ciśnienie jak kolega wyżej pisze jest od 10-14 Bar nie miej jednak producent przewiduje naprawę dopiero gdy jest po niżej 9 Bar. Sprawdź jeszcze raz na otwartej dla pewność. Auto wkręca się dobrze czuć te 220kucy czy raczej masz problem z wyprzedzaniem?

Sprawa jest taka że to nie 0,5 L / 2000 km tylko aż 1L /1000ml.... Najlepsze jest to że na moc nie narzekam, kręci się że aż się prosi o więcej, nawet ostatnio trasa 5 osób i zamuły przy wyprzedzaniu nie miał. I to błędami nie pluje, nawet jedna cefka sporadycznie szwankuje.

Jazda na codzień to co prawda krótkie odcinki bo około 12-15 KM dziennie bo dojezdzam do pracy oddalonej o 7,5 km rano gaszę a potem znowu wracam do domu. Tylko czy to ma wpływ na przepalanie oliwy to nie wydaje mi się bo po dłuższej trasie też wciągnął co nieco oliwy. Nie dymi na zimnym, ciepłym, na przegazowaniu. Puszcza powoli jedynie uszczelka pod deklem w miejscu cewki która pada, ale to niewielkie ilości. Wycieków brak, suchy. Wkrótce sprawdzę ponownie kompresję bo na 99% pomiar niemiarodajny. Tylko czy po pomiarze z otwartą przepustnicą wartości wzrosną na tyle żeby mieścił się w granicach normy?

Dodam że auto naprawdę zdrowe, nie żaden dojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przestawionym rozrządzie też możesz mieć zaniżone wartości przy pomiarze. A te wartości z grupy 093 bliskie 0 nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej coś te badanie nie teges proponuje zrobić ponownie czy rozrząd ma wpływ na kompresje raczej nie sądzę raczej na kulturę pracy silnika i przełożenie mocy na koła w sęsie że komp ma mniej obróbki z nie doregulowaniem. Branie oleju w tym motorze jest normalne (powszechnie spotykane) niby 1l/1000km to jeszcze w normie łyka oliwe a kręci się ładnie o ile inne bolączki są ogarnięte. Niestety zrobienie na cacy by nie brał jest ponoć mega kosztowne a może po prostu mechanicy boją się że nie podołają i namawiają zawsze na wymiane motoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o podpięciu prostownika do aku :wink:

Reszta jak wyżej Ci radzą. I jak w ori procedurze którą podlinkowałem.

Kolego , podczas kręcenia jak masz podpięty prostownik to prostownik ma tak mocne obciążenie że w wielu przypadkach pali bezpieczniki albo i nawet prostownik, chyba że mowa o rozruchowym. Mocny prostownik ma 10 A (tak uśredniam ) a do rozruchu trzeba ponad 600 wiec ten prostownik to niewiele daje

Edytowane przez kt65c453
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CTEK'a który może być podpięty na czas rozruchu, tak ma napisane w instrukcji... wydawało mi się, że z innymi nie byłoby też problemu :)


Ale w sumie porównując jego wydajność prądową (~5A) z amperażem który wymaga rozruch to jest to jak kropla w morzu... :wink:


W każdym razie akumulator musi być dobrze naładowany, najlepiej jakąś dobrą ładowarką mikroprocesorową :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CTEK'a który może być podpięty na czas rozruchu, tak ma napisane w instrukcji... wydawało mi się, że z innymi nie byłoby też problemu :)

Ale w sumie porównując jego wydajność prądową (~5A) z amperażem który wymaga rozruch to jest to jak kropla w morzu... :wink:

W każdym razie akumulator musi być dobrze naładowany, najlepiej jakąś dobrą ładowarką mikroprocesorową :hi:

Spokojnie, jak tylko będę miał trochę czasu jadę na ponowny pomiar. Spokojnie będzie i starter. Ostatnio akurat ktoś pożyczył, a że aku mam świeżutki to próbowaliśmy śmiało bez startera.

PS. zakupiłem sam nowy zawór odpowietrzenia skrzyni korbowej i póki co będzie czyszczenie przewodów odmy. Mam nadzieję że poprawi to jakkolwiek sytuację z olejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm oby ale ciężka sprawa otwórz wlew oleju na zapalonym jak silnik będzie przygasał i nie równo chodził to odma raczej ok. uważaj na te rurki plastikowe lubią pękać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...