Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5] korek zbiornika wyrównawczego a temp. silnika


wiki

Rekomendowane odpowiedzi

czy uszkodzony zaworek podcisnienia w korku zbiorniczka wyrównawczego cieczy chłodzacej moze mieć jakiś wpływ na temp. płynu, jego wrzenia ?, co jest objawem jego niesprawności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg praw fizyki temp. wrzenia zależy od ciśnienia zatem jak najbardziej może mieć wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli reasumując uszkodzony zaworek może zakłócać poprawny obieg cieczy powodując nieznaczny wzrost jej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

resumując :wink: wątpie w uszkodzenie zaworka a jedynie co to może trzymać ciśnienie w zbiorniczku ale nie ma to raczej wpływu na obieg i czy znaczną różnicę temp. płynu

odpowiedziałem ci wcześniej od strony fizycznej bo przy odp. ciśnieniu wode można zagotować w temp. pokojowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to po co jest ten zaworek skoro nie ma konkretnie na nic wpływu, pytam bo gościu co mi wymieniał płyn, termostat mówił że cos nie teges z moim korkiem i za bardzo nie wiem o co mu chodziło i czy moze to mieć wpływ na temp. silnika około 102 stopni bo nie wiem czy inwestować w nowy korek 60 zł w ASO :question:

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korek trzyma zbyt wysokie ciśnienie to może dojść do zagotowania układu z powodu utrudnionego obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o taką informacje mi chodziło, czyli istnieje możliwosć że obieg jest w jakims stopniu utrudniony powodując ze u mnie temp. jest o kilka stopni za wysoka tzn. 102-103 C po dobrym rozgrzaniu z reguły temp wacha sie w przedziale 98-103 C na klimatroniku bo na zegarze jest bite 90 (do 80 C wskazania zegara z klimatronikiem idealnie się pokrywają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o taką informacje mi chodziło, czyli istnieje możliwosć że obieg jest w jakims stopniu utrudniony powodując ze u mnie temp. jest o kilka stopni za wysoka tzn. 102-103 C po dobrym rozgrzaniu z reguły temp wacha sie w przedziale 98-103 C na klimatroniku bo na zegarze jest bite 90 (do 80 C wskazania zegara z klimatronikiem idealnie się pokrywają)

U mnie jest taka sama,czyli widocznie tak powinno byc,a korek ma po to zaworek zeby wypuscic cisnienie jak sie plyn zagotuje,czyli pewnie w granicy 110 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do temp. zagotowania sie płynu to zależy w jakim stosunku koncentrat : woda zostały dobrane lub w jakim stanie jest płyn, hmmm teraz nie wiem czy potraktowac to jako pocieszenie że u ciebie jest tak samo :smile: , mam pytanko wymieniałeś regulator temperatury (termostat) i wówczas tak miałes czy na fabrycznym tak masz :question:

dzisiaj przy temp. -6 , temp. na klimatroniku kanał 49 osiagnąłem 97 C po 8 km trasy, po zatrzymaniu się obserwowałem przez pare minut i temp. spadła powoli do 87 C, a na budziku cały czas bite 90 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień korek, nie jest drogi. Jak się nim potrząsa, ma "klikać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no klika, tylko jak się go zakręca to powinno być też takie wyczuwalne i słyszalne zatrzśnięcie na koncu a u mnie tego nie ma hmmm, koszt korka to 60 zł w ASO ale może podmienię sobie na próbę od VW Bora wujaszka bo są chyba te same choć nie będę miał pewności bo też słyszałem od pracownika ASO VW że te korki często siadają i w ASO mają przyżąd do badania tych korków tzn. kiedy puszczaja ciśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wymiana korka nic ci nie da,poniewaz od sterowania temp.silnika jest termostat a nie korek,i jak juz pisalem korek ma po to zaworek zeby podczas zagotowania sie plynu nie popekaly ci przewody czy zbiorniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korek sam w sobie nie może wpływać na podwyższenie temp. w układzie. Jak masz możliwośc to podmień. Osobiście pierw zsunął bym lewy przewód na podszybiu tak by odsłonić otwór odpowietrzający, jak poleci troszke plynu to nasuń spowrotem i sprawdz jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem to i dalej ta sama temp. (odpowietrzenie raczej OK bo wszystkie węze gorące)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co zrobiłeś? podmieniłes korki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście pierw zsunął bym lewy przewód na podszybiu tak by odsłonić otwór odpowietrzający, jak poleci troszke plynu to nasuń spowrotem i sprawdz jeszcze raz.

to zrobiłem :wink: i nie mam już pomysłów, auto pali mi teraz mniej, a w trasie 100 km utrzymywała się temp. 101 c do 103 C a po wjeżdzie do miasta i staniu na światłach chwilowo podskoczyła do 107 C i nie mam pojęcia o co chodzi i nie chciałbym silnika przegrzać :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może to wina termostatu (pomimo, że nowy).

Mój kolega miał Audi 100 i taki problem jak ty, żaden mechanik nie wiedział co jest grane, w końcu jakiś magik z ASO stwierdził, że to normalna temperatura dla Audi. Jeździł tak kilka lat i nic się nie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymienił termostat.

Zaworek w korku to nic innego jak zawór bezpieczeństwa, nie może mieć żadnego wpływu na temp. płynu chłodzącego. Co najwyżej może być powodem ubytku płynu (gdy otwiera się za wcześnie) lub może spowodować rozerwanie węży gumowych (gdy otwiera się za późno, a mamy awarię n.p. termostatu i silnik gotuje). Zaworek ma za zadanie upuścić ciśnienie (płyn) z układu chłodzenia w przypadku jego wzrostu ponad założony poziom.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze jedną probe: pojazdzij autem monitorując temeraturę jak osiągnie ponad 80 na przemian sprawdzaj ręką wąż dolny ten idący z krućca gdzie zamontowany jest termostat i temperaturę. Początkowo powinien być zimny - przy 87 następuje otwrcie termostatu i w tym momencie wąż powinien zrobić się lekko ciepły bo przepływ jesszcze nieduży. Teoretycznie potwarcie ustaje przy 90 st.C i wąż jest nie mocno ciepły. Jeśli u ciebie temp. idzie wyżej ponad 100 st.C to niby do pełnego otwarcia termostatu - na wężu powinno być bardzo ciepło. Inaczej mając odp. temometr możesz sprawdzić termostat w "rądelku" w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...