Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Renowacja halogenów (szkło) A4 B7 - tutorial


Bruuuum

Rekomendowane odpowiedzi

Jest temat o renowacji plastikowych reflektorów, zakładam o szklanych (lub jakiś mega twardy poliwęglan?) halogenach, jako, że robiłem u siebie, to może komuś się przyda fotorelacja ;) Ogólnie nie jestem do końca pewien czy to szkło, w każdym razie żadne pasty polerskie, ani ręczne tarcie papierem nawet 400 raczej jedynie je głaska.

Potrzebne rzeczy: 
-papiery ścierne na rzepie o grad. ok. 100-200
-wiertarka lub polerka z mocowaniem
-woda
-lakier bezbarwny w sprayu połysk (2K z utwardzaczem, jeśli nie będziemy zabezpieczać folią ochronną)
-taśma papierowa + kawałek folii

Stopień trudności: 3/10

Czasochłonność: 1h - 1,5h + schnięcie

Przed i po:
przedipo.jpg


1. Zdejmujemy atrapę halogenu -  wkładamy najlepiej dwie ręce w środek i odczepiamy ciągnąc do dołu za zaczepy zaznaczone na czerwono, wysuwamy z zaczepów zaznaczonych na zielono, uważając przy tym, aby nie szarpnąć do dołu inie zarysować sobie zderzaka

image.jpg

 

2. Czyścimy halogen - np. kawałkiem glinki czy gąbką. Oklejamy kawałkami taśmy papierowej zderzak pod halogenem i nad - najlepiej ze 3 warstwy.
image.jpg

 

3. Docinamy sobie papiery do rozmiaru talerza, najlepiej talerz 75mm lub mniejszy. Zaczynamy od najmniejszej gradacji, w moim przypadku papier 80.
image.jpg
 

4. Zaczynamy szlifować halogen - najpierw warto go lekko zwilżyć wodą i co chwila nią przepłukiwać z białego nalotu, który będzie się pojawiał. Najlepiej do tego skorzystać z jakiegoś atomizera. Szlifujemy na obrotach 500-600 do momentu aż powierzchnia będzie równomiernie matowa w dotyku i nie będzie widać dołków od kamyków na powierzchni szkła. Po papierze 80 mniej więcej taki efekt:

image.jpg

 

5. Przechodzimy kolejno do szlifowania wyższymi gradacjami, u mnie były to 120 i ostatnia 180 (wyższe nie mają już sensu, bo nie działają odpowiednio na powierzchnię). Po 180 wyglądało to tak:
image.jpg

Możemy odkleić papierowe taśmy.

6. Przemywamy powierzchnię z resztek opiłków, a następnie bierzemy jakiś alkohol lub jakiś preparat odtłuszczający przed woskiem i przecieramy dokładnie powierzchnię, wycieramy do sucha.

7. Zabezpieczamy okolice halogenu przed malowaniem. Można użyć folii stretch + papierową taśmę, jak na zdjęciu

image.jpg


8. Bierzemy bezbarwny lakier w sprayu połysk 2K i aplikujemy spokojnymi ruchami, pierwsza warstwa cieńsza
image.jpg

Kładziemy 2-3 warstwy w odstępach 15-20 minut. Na koniec można podsuszyć suszarką.

9. Efekt końcowy:

image.jpg

Cieszymy się z nowych halogenów :)

Lakier pełną twardość osiąga po 24 godzinach i dopiero po tym czasie kładziemy jakieś powłoki, itp. Ewentualnie wtedy można też polerować halogen jak normalny lakier, jeśli wyjdzie nam gdzieś jakaś mora. 

10. Odklejamy folię i zakładamy atrapę z powrotem, wciskając aż kliknie

Edytowane przez Bruuuum
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty, na pewno się przyda :D nie wiem czy bym się odważył polecieć szlifierą po halogenie :D zwykle jak polerowałem lampy to robiłem to papierem wodnym i na koniec pasta polerska leciała ale ta opcja tez jest ciekawa tylko pytanie jak będzie z trwałością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też na początku chciałem je przepolerować papierem 800, jak zwykłe reflektory, niestety szybko się okazało, że nie tędy droga :D Co do trwałości to taka sama jak lakieru na aucie, normalny lakier bezbarwny, w dodatku jak mamy kilka warstw to można juz sobie polerować jak zwykły lakier karoserii, nie trzeba się bawić w papiery ścierne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem że niedoskonałości po papierze 180 przykryłeś (wypełniłeś) bezbarwnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Denis napisał:

Dobrze rozumiem że niedoskonałości po papierze 180 przykryłeś (wypełniłeś) bezbarwnym?

Tak. Tylko 180 na szkle to nie to samo co na plastiku ;) Np. papierem 400 właściwie nie dało się go matowič. Pokrylo idealnie już nawet po 1 warstwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś tlenek ceru na padzie do szkła ?  Pokaż może pod innymi kątami jak to jest wypełnione ? :wink: nie mówie że jest to źle zrobione ale na tym zdj widać że te rysy są dość głębokie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, próbowałem na początku kied myśłałem jeszcze, że spoleruje je normalną drogą. Ale nie szło jak po normalnej szybie szklanej, własciwie nic nie dawał tlenek, tym bardziej kiedy papier 400 ledwo to matowił. Jakaś dziwna wersja szkła. Później okleiłem to jeszcze bezbarwną folią ochronną, więc nowych zdjęc nie zrobię, mam jeszcze ewentualnie takie:

halogen1.jpg

Ale po tym matowieniu papierem 180 tego szkła nie ma opcji żeby po zalaniu klarem dobrze były jakiekolwiek ślady widoczne. Wychodzi gładko jak szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. No to ciekawe to jest. Skoro się udało zrobic to tak jak ma być to oby efekt utrzymał się jak najdłużej :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak mówię dla ochrony okleiłem jeszcze folią Scotchguard od 3M 

 (od 1:38 jak działa na uszkodzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...