Skocz do zawartości
IGNOROWANY

A4 B5 1.8TQ AJL - Rozmiar opon


tc666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W ramach ciekawostki powiem wam jakie koła i opony są w moim Audi gdyby ktoś się zastanawiał co zmienić i czy wejdzie.

Z przodu i z tyłu są założone felgi 18H2x8j ET38 made in china zakupione jako nowe na Allego w 2011 roku. Nie były od zakupu ani razu malowane i prostowane. Opony jakie wtedy założyłem były w rozmiarze 225/40/18 i jeździło się na nich świetnie. Samochód trzymał się na zakrętach jak by jechał po szynach. Po nierównych drogach też się dobrze jeździ i całe gadanie, że to nie na nasze drogi można wsadzić między bajki. Jak dla mnie nie ma różnicy w komforcie na nierównym między standardowymi 205/55/16 a 225/40/18. Biorąc pod uwagę właściwości jezdne powiem, ze lepiej mi się jeździ na tych własnie 18".

Z racji tego że przyszedł i czas na zmianę opon postanowiłem założyć szersze opony na ta samą felgę. Wybór padł na rozmiar 255/35/18 :) i ku mojemu zdziwieniu i zdziwieniu Pana wulkanizatora (którego serdecznie pozdrawiam) wchodzi i to bez dystansu !!! Ale to jest MAX!!!

Była to próba więc w tej chwili wygląda to następująco:

Audi A4 B5 1.8T Quattro (AJL) 190KM (seria)
Przód: 18H2x8j ET38 - 225/40/18
Tył:     18H2x8j ET38 - 255/35/18

Docelowo z przodu też będzie 255/35/18, bo jednak przy napędzie QUATTRO rozmiar opon (jak i szerokość) powinien być ten sam.  Kiedy z przodu i z tyłu był ten sam rodzaj opony (225/40/18) auto prowadziło się IDEALNIE. Po założeniu szerszych opon z tyłu (255/35/18) przy szybszej jeździe po krętych drogach ewidentnie da się wyczuć, że samochód zachowuje się nieco dziwnie (szczególnie przy dohamowaniu z dużej prędkości przed zakrętem albo dohamowaniu z redukcją biegu. Podobnie rzecz wygląda przy dużych prędkosciach autostradowych (>=200km/h). Samochód trochę "myszkuje", tak jak by wiał dość mocny boczny wiatr.

Za parę tygodni zmienię z przodu na 255/35/18 (jeśli wejdzie) i postaram się opisać czy wszystko wróciło do normy z prowadzeniem samochodu. 

 

W załączeniu przesyłam kilka fotem żebyście mogli zobaczyć na własne oczy, że jest to wykonalne i nie wygląda to źle.

Chodzi mi głownie o to, że szerokość 8" to podobno za mało na szerokość 255 ale jak widać nie wygląda to źle. 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AJL ma 180KM w serii.

Ok, założyłeś, ale po co te 255?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AJL ma 180KM w serii.

Ok, założyłeś, ale po co te 255?


Tak wiem, że katalogowo AJL ma 180KM ale jak wiadomo czasami na pomiarze może wyjść trochę więcej lub trochę mniej. MÓJ MA WIĘCEJ.

Co do pytania odnośnie po co szerokość 255 to nie rozumiem pytania. To tak samo jak byś się zapytał po co Alu felgi? BO MOŻNA!

Wchodząc na forum do tego działu szukam info na temat opon o różnych rozmiarach i informacji czy da się założyć takie albo inne i w jakiej konfiguracji a nie szukam odpowiedzi "Po co?"

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie można, wszystko można, tylko po co wkładać nieprzeznaczony rozmiar opon dla danego samochodu, tym bardziej, że "zachowuje się nieco dziwnie", "myszkuje", ledwo wchodzi i tym podobne. Dodatkowo masz napęd Quattro, który nie lubi takich głupich pomysłów jak jeżdżenie jakiś czas na różnych rozmiarowo oponach (pewno musisz dozbierać na przód lub go dojechać do końca bo szkoda jeszcze zmieniać). Moim zdaniem dorwałeś trochę taniej opony 255/35 (mniej chodliwe) niż szukane przez Ciebie 225/40 i próbujesz na siłę sobie wmówić, że będą dobre. Rozumiem, gdybyś zakupił nową, markową oponę i mówił o jakości jazdy czy o sensie jej zakładania, a tak kupiłeś chińską oponę, przy której nie powinno być dyskusji na temat tego jak się na niej jeździ, chińskie badziewia po prostu "są", tu nie ma jakości. Dyskusję na temat myszkowania i dziwnego jej zachowania można zakończyć równie dobrze stwierdzeniem, że na chińskim bublu-oponie się nie jeździ, ze względu na własne bezpieczeństwo własne i innych na drodze, a tym bardziej powyżej 200km/h. Ciekawostka, załóż sobie na przednią oś markową oponę, najlepiej nową z półki premium np ContactSport5, a następnie w Quattro, na chińskich oponach z tyłu poczuj się jak w BMW, każdy zakręt bokiem. Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz 

Nie rozumiem po cholerę pisać taki komentarz, który nic nie wnosi do tematu: "(pewno musisz dozbierać na przód lub go dojechać do końca bo szkoda jeszcze zmieniać)...." tylko po to żeby podbudować własne ego? Zrozum kolego (z forum), że tu nie chodzi o to czy mnie stać na markową oponę czy nie.  Jeśli weszła chińska opona w tym rozmiarze to jest duża szansa, że opona z półki premium też się zmieści i nie będzie obcierać. I to własnie jest sednem tego postu, a nie to czy kogoś stać czy nie na zakup takich czy innych opon. Przecież nikt Ci nie karze nagle kupować starego Audi i zakładać do niego takie lub inne koła. Co do właściwości jezdnych to też ma to służyć jako wskazówka. Nie ma możliwości, żeby przetestować takie ustawienie na wszelkich możliwych oponach wiec dziele się z zainteresowanymi swoimi spostrzeżeniami. Jak nie jesteś zainteresowany tematem to po co zabierasz głos? Co do jakości chińskich wyrobów to niekoniecznie to co chińskie musi być od razu złe z założenia. iPhone'a też robią w Chinach a jakoś większość mlaska z zachwytu jakie to cudo i szczyt techniki i wykonania (nie jestem fanem produktów spod znaku nadgryzionego jabłka i to nie ze względu na cenę - choć by było nawet inaczej to i tak nie ma to żadnego znaczenia). Japońskie rzeczy na początku (dawno, dawno temu) też były kiepskie a potem się to zmieniło. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby z chińskimi "wynalazkami" było inaczej. Z felg jestem zadowolony mimo, że są z chin. 

Reasumując, nic na siłę sobie nie wmawiam. Jeśli jesteś zainteresowany tematem i:
- zastanawiasz się czy opona 255 się zmieści do A4 B5 w sedanie? to masz odpowiedź  -> na tył się mieści przy ET 38 (bez dystansów i nie wystaje poza obrys samochodu)
- czy opona o rozmiarze 255/35/18 pasuje na felgę o szerokości 8" i nie wygląda jak balon?  -> moim zdaniem jest OK
Można zerknąć na zdjęcie i samemu ocenić. Ja dałem szerszą opnę na węższą felgę i dla mnie jest OK inni dają węższą na szerszą felgę (german style) i jak komuś się podoba to też jest jego sprawa, w każdym razie może sobie porównać.
- czy dobrze się jeździ w takiej konfiguracji w napędzie quattro? - NIE
- czy sytuacja byłą by inna gdyby to była opona klasy premium? - NIE WIEM - może też było by nie za dobrze
- czy będzie poprawa jak na obu osiach będą identyczne opony? - TEGO JESZCZE NIE WIEM ALE SPRAWDZĘ

A jak temat Cię nie interesuje, nie dotyczy albo Twoja wypowiedź nie wnosi nic co mogło by komuś jakoś pomóc to przynajmniej nie zaśmiecaj wątku swoimi wywodami na temat tego czy kogoś na coś stać czy nie lub czy komuś coś szkoda czy nie.

Czytaj ze zrozumieniem, wyciągaj wnioski, doradź, pomóż i podziel się doświadczeniem. To forum specjalistyczne i konkretny dział dotyczący ogumienia i spraw z nim związanych.

A jak chcesz sobie popisać bo nie masz co robić w wolnym czasie i chcesz zaistnieć to jest do tego inny dział i tam się realizuj.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Napęd: QUATTRO
Z przodu: 255/35/18
Z tyłu: 255/35/18

Czy opona 255/35/18 się zmieści do A4 B5 w sedanie?  -> mieści się przy ET 38 z przodu i z tyłu ma styk (bez dystansów i nie wystaje poza obrys samochodu)
Czy opona o rozmiarze 255/35/18 pasuje na felgę o szerokości 8" i nie wygląda jak balon?  -> moim zdaniem jest OK
Czy dobrze się jeździ w takiej konfiguracji w napędzie quattro? - TAK
Czy jest poprawa jak na obu osiach są identyczne opony? - Jest tak jak ma być!

Przy poprzedniej konfiguracji: przód - 225/40/18, tył 255/35/18 samochód pływał przy dohamowywaniu przed zakrętem i czuć było wyraźnie, ze coś jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...