Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimatyzacja - Diagnostyka i interpretacja bloków pomiarowych / Dobór nowego kompresora / Teoria


MaTeo85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy i koleżanki.

Jestem w trakcie ogarniania klimatyzacji w swoim samochodzie, z racji tego że zgłębiam temat dosyć dokładnie, postanowiłem podzielić się z Wami wiedzą. Oczywiście nie jest to wiedza zdobyta z tajnego źródła ale nie wszyscy mają ELSĘ, czy podstawową wiedzę mechaniczną i teoretyczną o układach klimatyzacji.

Temat będę powoli uzupełniał bo jest tego trochę, a z czasem u mnie bywa różnie.

Zasada działania układu klimatyzacji [Obieg czynnika chłodniczego]

Zasada działania układu klimatyzacji [Obieg czynnika chłodniczego]

Klimatyzacja-zasada-dzialania.jpg

Rys. Elementy układu klimatyzacji samochodu Audi A4 B6 (8E_)

Kolorem czerwonym zaznaczona jest strona wysokiego ciśnienia HP (High Pressure)
Kolorem niebieskim zaznaczona jest strona niskiego ciśnienia LP (Low Pressure)

Kompresor (sprężarka) klimatyzacji napędzana jest od wału korbowego silnika poprzez pasek wielo-rowkowy PK, który napędza wał napędowy kompresora poprzez koło pasowe wraz ze sprzęgłem zrywnym (zabezpieczającym). Podczas pracy silnika, kompresor w układzie klimatyzacji jest zawsze napędzany (nie ma możliwości wyłączyć kompresora). Jego wydajność jest zmienna i regulowana w zakresie od ok. 2% do 100% poprzez zawór regulacyjny N280 sterowany przez jednostkę sterującą klimatyzacji J255 (Climatronic). Pary czynnika chłodniczego z parownika, zasysane są poprzez przewód ssący i sprężane w kompresorze (następuje zwiększenie temperatury i ciśnienia par czynnika). Następnie sprężone pary czynnika tłoczone są przewodem tłocznym do skraplacza. Tam dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła i wymuszonemu przepływowi powietrza pomiędzy żebrami skraplacza (za pomocą wentylatora chłodnicy), pary czynnika zostają schłodzone, poprzez przekazanie ciepła do otoczenia następuje ich skroplenie do postaci cieczy (żeby wykonać przemianę termodynamiczną czynnik oddaje energię w postaci ciepła do skraplacza). Następnie czynnik w postaci cieczy o wysokim ciśnieniu przepływa przez dyszę dławiącą (rozprężną) o kalibrowanym otworze (kapilara). Otwór ten jest dużo mniejszy niż przekrój całego przewodu doprowadzającego czynnik w postaci ciekłej. Ciecz po dostaniu się do otworu dławiącego dyszy dość znacząco zmniejsza swoje ciśnienie i zaczyna się proces odparowania cieczy do postaci pary o niskim ciśnieniu (dlatego przewód łączący dyszę z parownikiem w czasie pracy układu jest chłodny, ale nie może być zamarźnięty). Właściwe odparowanie czynnika w sprawnym układzie zaczyna się dopiero w parowniku, a jego odparowanie powinno następować w całej objętości parownika. Aby odparowanie czynnika było możliwe (żeby wykonać przemianę termodynamiczną czynnik potrzebuje energii) czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia, obniżając przez to jego temperaturę (parownik jest zimny). Następnie całkowicie odparowany czynnik poprzez przewód ssący trafia do osuszacza, a dalej na stronę ssącą kompresora klimatyzacji gdzie obieg rozpoczyna się na nowo.

Sprężarka klimatyzacji

W modelu B6 (8E_) stosowane były następujące modele kompresorów klimatyzacji produkowane przez firmę Denso: 6SEU14C, 7SEU16C i 7SEU17C. Pierwsza cyfra oznacza ilość tłoków. Sprężarka jako taka nie wytwarza zimna w układzie klimatyzacji. Jest tylko urządzeniem, które powoduje obieg czynnika chłodniczego w układzie, zasysa parę czynnika powstałą w parowniku i przetłacza ją do skraplacza utrzymując w ten sposób niskie ciśnienie na ssaniu i wysokie na tłoczeniu.

Skraplacz

Skraplanie pary czynnika chłodniczego odbywa się w skraplaczu dzięki odebraniu ciepła, które czynnik pobrał w parowniku chłodząc otoczenie oraz podczas sprężania. Czynnik do skraplacza zostaje doprowadzony poprzez przewód tłoczny przez sprężarkę, która tłoczy czynnik w postaci pary przegrzanej. W skraplaczu poprzez odebranie ciepła następuje skroplenie czynnika i opuszcza on skraplacz już jako ciecz.

Dysza dławiąca (rozprężna)

Na wlocie do dyszy dławiące (można ją też nazwać kapilarą) umieszczony jest filtr siatkowy który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza kapilary i jej blokadę. Inną możliwością blokowania przepływu przez dyszę jest powstawanie drobinek lodu jeśli w układzie czynnika znajduje się wilgoć (woda), w takim wypadku należy osuszyć układ i wymienić osuszacz. Zawartość czynnika w układzie z dyszą dławiącą (kapilarą) musi być zawsze zgodna z instrukcją.

- Zbyt duża ilość czynnika w układzie może nie zdążyć całkowicie odparować w parowniku co może doprowadzić czynnik w postaci cieczy do sprężarki i spowodować jej uszkodzenie poprzez powstawanie uderzeń hydraulicznych.

- Zbyt mała ilość czynnika w układzie spowoduje zbyt szybkie odparowanie cieczy w parowniku przez co będzie pracował on tylko częściowo. Jest to najczęstsza przyczyna nierównomiernej pracy układu klimatyzacji (podczas chłodzenia kabiny temperatura powietrza w kratkach nawiewu po prawe i lewej stronie mocno się różni pomimo sprawnych silniczków sterowania klap i dokonaniu nastaw podstawowych)

Parownik

Parownikiem nazywa się element układu klimatyzacji w którym odbywa się odparowanie czynnika chłodniczego. Zadanie parownika polega na ochłodzeniu otoczenia poprzez odebranie ciepła z otoczenia i zużycie go na odparowanie czynnika.

Osuszacz

Zadaniem osuszacza jest absorbowanie wilgoci z układu czynnika chłodniczego jak i z samego czynnika w celu nie dopuszczenia do powstawania kryształów lodu i zablokowania przepływu przez dyszę dławiącą.

Porty serwisowe HP i LP

Porty serwisowe służą do serwisowania i obsługi układu klimatyzacji, podłącza się do nich manometry niskiego (LP) i wysokiego (HP) ciśnienia. Służą także do napełniania układu klimatyzacji czynnikiem chłodniczym.

 

08 [Auto HVAC] / 10 [Bloki Pomiarowe] / [Measuring Blocks] [MVB]

08 [Auto HVAC] / 10 [Bloki Pomiarowe] / [Measuring Blocks] [MVB]

Opis wszystkich dostępnych bloków pomiarowych sterownika klimatyzacji J255 Climatronic

Każdy blok pomiarowy opisany jest w osobnym spojlerze

MVB001 - Zawór regulacyjny sprężarki N280 i czujnik wysokiego ciśnienia G65

MVB001 - Zawór regulacyjny sprężarki N280 i czujnik wysokiego ciśnienia G65

MVB001/1 – Prąd sterowania zaworu regulacyjnego N280 (wskazanie w amperach)

Wartość poniżej 0,050 A – sprężarka wyłączona

Wartość od 0,300 A do 0,650 A (0,800 A) – sprężarka w fazie regulacji, prąd sterowania zależny jest od wymaganej wydajności chłodniczej

Jeżeli ciśnienie w układzie [MVB001/4] nie zmienia się przy pracującym silniku, pomimo że zawór regulacyjny N280 jest wysterowany maksymalnym prądem, należy sprawdzić koło pasowe sprężarki klimatyzacji (jeżeli zadziałało zabezpieczenie przed przeciążeniem, to koło pasowe obraca się, ale wał sprężarki nie jest napędzany).

 

MVB001/2 – Współczynnik trwania impulsu wysterowania zaworu N280 (wskazanie w %)

Wartość 0% - sprężarka wyłączona

Wartość od 30% do 100% - sprężarka w fazie regulacji, czas wysterowania zależny jest od wymaganej wydajności chłodniczej. Wysterowanie trwa co najmniej tyle żeby płynął średni prąd wysterowania 0,3 A i maksymalnie tyle żeby nie przekroczył 0,65 A (0,8 A)

Współczynnik trwania impulsu jest tak wybierany przez sterownik J255, aby przez czujnik temperatury powietrza na wylocie parownika G263 osiągnięta została wymagana temperatura parownika, która zależna jest od różnych czynników.

Jeżeli rozpoznana zostanie usterka czujnika temperatury powietrza na wylocie parownika G263, sterownik J255 włącza tryb awaryjny, a zawór regulacyjny sprężarki N280 jest sterowany maksymalnym prądem dla trybu awaryjnego. Maksymalny prąd sterowania zależy od wersji sterownika J255, najczęściej może on wynosić ok. 0,3 A do 0,5 A (przez to spada wydajność chłodnicza układu i przy wyższych temperaturach chłodzenie jest niewystarczające).

 

MVB001/3 – Współczynnik trwania impulsu sygnału ciśnienia z czujnika G65 (wskazanie w %)

Wskazanie od 0 do 0,5% może oznaczać:

- Przerwę w przewodzie łączącym czujnik G65 ze sterownikiem J255

- Przerwę w zasilaniu napięciowym czujnika G65 lub połączenia z masą

- Uszkodzenie czujnika ciśnienia G65

Wskazanie od 5 do 12% może oznaczać:

- Za niskie ciśnienie czynnika w układzie (pusty układ lub zbyt mała ilość czynnika)

- Uszkodzenie czujnika ciśnienia G65

Wskazanie od 12% do 87,5% oznacza że ciśnienie w układzie mieści się w dopuszczalnym zakresie (ilość czynnika w układzie jest dobra)

Wskazanie od 87,5 do 90% może oznaczać:

- Za wysokie ciśnienie czynnika w układzie

- Nieprawidłowe wysterowanie wentylatorów chłodnicy V7

- Uszkodzenie czujnika ciśnienia G65

- Zabrudzony skraplacz lub chłodnica

Wskazanie powyżej 90% może oznaczać:

- Zwarcie z potencjałem dodatnim lub masą w przewodach łączących czujnik ze sterownikiem

- przerwa w zasilaniu napięciowym czujnika G65

- Uszkodzony czujnik G65

Poprzez współczynnik wypełnienia impulsu sterownik J255 oblicza ciśnienie w układzie, obliczone ciśnienie wyświetlane jest w polu [MVB001/4]. Przy współczynniku wypełnienia impulsu mniejszym niż 12 % (odpowiada ok. 1,8 bar ciśnienia bezwzględnego) i większym niż 87,5% (odpowiada ok. 32 bar ciśnienia bezwzględnego) sterownik J255 nie włącza sprężarki (zawór regulacyjny N280 nie zostaje wysterowany).

Sprężarka zostaje ponownie włączona dopiero, gdy współczynnik wypełnienia impulsu jest wyższy niż 15 % (odpowiada 2.6 bar ciśnienia bezwzględnego) lub niższy niż 48% (odpowiada 16 bar ciśnienia bezwzględnego).

Aby sprężarka nie musiała zostać nagle wyłączona z powodu za wysokiego ciśnienia czynnika chłodniczego lub za wysokiej temperatury płynu chłodzącego, jej moc jest ograniczana przez sterownik J255:

- Gdy ciśnienie w układzie czynnika chłodniczego przekroczy 30 bar (ciśnienie bezwzględne) (pełna moc sprężarki zostanie ponownie zwolniona dopiero, gdy ciśnienie będzie mniejsze niż 16 bar).

- Gdy tylko temperatura płynu chłodzącego przekroczy 115° C (przy 118° C zostaje całkowicie wyłączona).

W zależności od współczynnika trwania impulsu sterownik J255 wysyła sygnał poprzez magistralę danych Komfort do sterownika silnika, aby ten poprzez sterownik wentylatora chłodnicy J293 włączył wentylator(y) chłodnicy V7.

W zależności od wersji sterownika J255 podczas pracy układu klimatyzacji wentylator płynu chłodzącego zostaje natychmiast włączony przy włączaniu sprężarki lub wentylator płynu chłodzącego zostaje wysterowany dopiero wtedy, gdy wartość ciśnienia w układzie czynnika chłodniczego przekroczy ok. 9 bar.

Przy ciśnieniu bezwzględnym 0 bar odpowiada próżni absolutnej. Normalne ciśnienie otoczenia odpowiada więc ok. 1 bar ciśnienia bezwzględnego. Na skalach większości manometrów 0 bar odpowiada ciśnieniu bezwzględnemu 1 bar

Ciśnienie w układzie czynnika chłodniczego, a tym samym współczynnik trwania impulsu są zależne od różnych czynników. Ogólnie przyjmuje się jednak, że przy maksymalnej mocy sprężarki i temperaturze otoczenia o wartości 20 do 25 °C ciśnienie jest nie większe niż 20 bar (ciśnienie bezwzględne). W ekstremalnych warunkach (np. w krajach południowych o wysokiej temperaturze otoczenia, podczas jazdy w korku i przy dużej względnej wilgotności powietrza) przy ekstremalnie dużej wydajności chłodniczej może wystąpić również ciśnienie o wartości do 30 bar (ciśnienie bezwzględne).

Czujnik wysokiego ciśnienia G65 pracuje z częstotliwością 50 Hz (50 Hertz = 50 impulsów włączających na sekundę). Współczynnik trwania impulsu podaje, jak duży jest udział czasu włączenia przypadający na jeden impuls.

Sygnał wytworzony przez czujnik wysokiego ciśnienia G65 jest wykorzystywany również do sterowania silnika (moment obrotowy niezbędny do napędzania sprężarki zależy od ciśnienia w układzie czynnika chłodniczego). W zależności od wersji sterownika silnika sygnał jest pokazywany w bloku wartości mierzonych danego sterownika silnika jako współczynnik wypełnienia impulsu.

Sygnał wysyłany przy wartości ciśnienia w układzie czynnika chłodniczego ok. 5 do 6 bar ciśnienia bezwzględnego odpowiada współczynnikowi trwania impulsu o wartości ok.22% (występuje przy niepracującej sprężarce, temperaturze otoczenia ok. 20 °C i prawidłowo napełnionym układzie środka chłodniczego).

 

MVB001/4 – Ciśnienie czynnika w układzie klimatyzacji (wskazanie w bar)

Wskazanie mniejsze niż 2,6 bar może oznaczać (w zależności od temperatury otoczenia):

- Zbyt małą ilość czynnika w układzie (układ pusty lub bardzo mała ilość czynnika)

- Uszkodzony czujnik ciśnienia G65

Wskazanie od 2,6 bar do 29 bar oznacza że ciśnienie mieści się w dopuszczalnym zakresie

Wskazanie powyżej 29 bar może oznaczać:

- Zbyt wysokie ciśnienie w układzie

- Nieprawidłowe wysterowanie wentylatorów chłodnicy V7

- Zabrudzona chłodnica lub skraplacz

Jeśli układ czynnika chłodniczego jest prawidłowo napełniony, przy temperaturze -3°C wytwarza się ciśnienie 2,6 bar. Aby przy niskich temperaturach nie były zapisywane usterki, sterownik J255 rozpoznaje usterkę w układzie dopiero przy ciśnieniu poniżej 1,8 bar (występuje przy temperaturze -12 °C). W tej temperaturze nie jest jednak odczytywany czujnik wysokiego ciśnienia G65.

Jeśli ciśnienie w układzie (MVB001/3 i MVB001/4) nie zmienia się przy pracującym silniku, pomimo że zawór regulacyjny sprężarki N280 jest wysterowany maksymalnym prądem, sprawdzić koło pasowe lub jednostkę napędową sprężarki, sprężarka musi być napędzana (jeżeli zadziałało zabezpieczenie przed przeciążeniem, to np. koło pasowe obraca się, ale wał sprężarki nie jest napędzany).

MVB002 - Ostatnie cztery warunki wyłączenia sprężarki

MVB002 - Ostatnie cztery warunki wyłączenia sprężarki

MVB002/1 – aktualnie występujący warunek wyłączenia sprężarki klimatyzacji

 

MVB002/2 – Ostatni warunek wyłączenia sprężarki

 

MVB002/3 – Przedostatni warunek wyłączenia sprężarki

 

MVB002/4 – Trzeci od końca warunek wyłączenia sprężarki

W MVB002/1 są pokazane aktualnie występujące warunki wyłączenia sprężarki.

W MVB002/2 /3 i /4 zapamiętane zostają tylko warunki wyłączenia sprężarki oznaczone *. Są one zapamiętywane tylko wtedy, gdy występowały przez okres dłuższy niż 20 sekund (warunek wyłączenia "12" zostaje zapamiętany już po 12 sekundach).

Jeżeli sprężarka wyłącza się, a w MVB002/2 /3 lub /4 nie wyświetla się warunek wyłączenia sprężarki, należy sprawdzić dodatkowo wskazanie w MVB026 i MVB027.

Jeżeli w przypadku sterownika J255 z oprogramowanie do wersji "0610" występuje warunek wyłączenia sprężarki "3" (za niskie ciśnienie w układzie środka chłodniczego), sterownik J255 samoczynnie przełącza na tryb pracy „Econ“ i nie zapamiętuje żadnej usterki. Od wersji oprogramowania "0711" taki stan jest zapamiętywany jako usterka.

Warunki wyłączenia sprężarki:

MVB002-1.jpg

MVB002-2.jpg

MVB002-3.jpg

MVB002-4.jpg

MVB002-5.jpg

MVB002-6.jpg

MVB002-7.jpg

MVB003 - Silnik nastawczy lewej klapy temperatury V158

MVB003 - Silnik nastawczy lewej klapy temperatury V158

MVB003/1 – Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego potencjometru silnika nastawczego lewej klapy temperatury G220 (w silniku nastawczym V158)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 251

Maksymalne dopuszczalne odchylenie od wartości wymaganej przez sterownik – 3 jednostki

 

MVB003/2 – Wartość wymagana sprzężenia z wrotnego potencjometru silnika nastawczego lewej klapy temperatury G220 (obliczona przez sterownik)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 10 a 245

 

MVB003/3 – Wartość potencjometru silnika nastawczego lewej klapy temperatury G220 ustalona podczas nastaw podstawowych w położeniu krańcowym chłodzenia

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 71

 

MVB003/4 - Wartość potencjometru silnika nastawczego lewej klapy temperatury G220 ustalona podczas nastaw podstawowych w położeniu krańcowym ogrzewania

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 189 a 246

Jeżeli wartość sprzężenia zwrotnego w MVB003/1 jest niższa niż "5" sterownik wykrywa zwarcie lub wyższa niż "250" sterownik wykrywa przerwę.

Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego (obecnie między „10“ a „70“ oraz między „190 “ a 245) zapisana jest w sterowniku J255 jako dopuszczalny zakres tolerancji dla krańcowego położenia silnika nastawczego lub klapy.

Jeżeli podczas nastaw podstawowych ustalona zostanie wartość wyższa lub niższa od dopuszczalnej wartości adaptacji (wartość wyuczona), w pamięci usterek zapisana zostanie usterka "Przekroczona granica adaptacji" i w MVB003/3 i /4 dla tego silnika nastawczego wyświetli się wartość zastępcza (obecnie "30" dla dolnego położenia krańcowego i "220" dla górnego położenia krańcowego).

Jeżeli w jednym lub więcej silników nastawczych stwierdzona zostanie usterka zintegrowanego potencjometru, wysterowanie, w przypadku silników nastawczych klapy temperatury, następuje na podstawie wartości pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie. Wszystkie pozostałe silniki nastawcze w przypadku usterki są wysterowane przez sterownik J255 poprzez zapisany w niej program awaryjny (sterowanie czasowe)

MVB004 - Silnik nastawczy prawej klapy temperatury V159

MVB004 - Silnik nastawczy prawej klapy temperatury V159

MVB004/1 – Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego potencjometru silnika nastawczego prawej klapy temperatury G221 (w silniku nastawczym V159)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 251

Maksymalne dopuszczalne odchylenie od wartości wymaganej przez sterownik – 3 jednostki

 

MVB004/2 – Wartość wymagana sprzężenia z wrotnego potencjometru silnika nastawczego prawej klapy temperatury G221 (obliczona przez sterownik)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 10 a 245

 

MVB004/3 – Wartość potencjometru silnika nastawczego prawej klapy temperatury G221 ustalona podczas nastaw podstawowych w położeniu krańcowym chłodzenia

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 71.

 

MVB004/4 - Wartość potencjometru silnika nastawczego prawej klapy temperatury G221 ustalona podczas nastaw podstawowych w położeniu krańcowym ogrzewania

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 189 a 246.

Jeżeli wartość sprzężenia zwrotnego w MVB004/1 jest niższa niż "5" sterownik wykrywa zwarcie lub wyższa niż "250" sterownik wykrywa przerwę.

Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego (obecnie między „10“ a „70“ oraz między „190 “ a 245) zapisana jest w sterowniku J255 jako dopuszczalny zakres tolerancji dla krańcowego położenia silnika nastawczego lub klapy.

Jeżeli podczas nastaw podstawowych ustalona zostanie wartość wyższa lub niższa od dopuszczalnej wartości adaptacji (wartość wyuczona), w pamięci usterek zapisana zostanie usterka "Przekroczona granica adaptacji" i w MVB004/3 i /4 dla tego silnika nastawczego wyświetli się wartość zastępcza (obecnie "30" dla dolnego położenia krańcowego i "220" dla górnego położenia krańcowego).

Jeżeli w jednym lub więcej silników nastawczych stwierdzona zostanie usterka zintegrowanego potencjometru, wysterowanie, w przypadku silników nastawczych klapy temperatury, następuje na podstawie wartości pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie. Wszystkie pozostałe silniki nastawcze w przypadku usterki są wysterowane przez sterownik J255 poprzez zapisany w niej program awaryjny (sterowanie czasowe)

MVB005 - Silnik nastawczy klapy rozmrażania V107

MVB005 - Silnik nastawczy klapy rozmrażania V107

MVB005/1 – Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy rozmrażania G135 (w silniku nastawczym V107)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 251

Maksymalne dopuszczalne odchylenie od wartości wymaganej przez sterownik – 3 jednostki

 

MVB005/2 – Wartość wymagana sprzężenia z wrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy rozmrażania G135 (obliczona przez sterownik)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 10 a 155 (165)

Górne położenie krańcowe nie zostaje osiągnięte w trybie regulacji, także w trybie rozmrażania klapa nie przechodzi w położenie krańcowe.

 

MVB005/3 – Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy rozmrażania G135 ustalona podczas nastaw podstawowych w dolnym położeniu krańcowym (klapa rozmrażania zamknięta)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 71.

 

MVB005/4 - Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy rozmrażania G135 ustalona podczas nastaw podstawowych w górnym położeniu krańcowym (klapa rozmrażania otwarta)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 189 a 246.

Klapa rozmrażania również w „trybie rozmrażania“ nie jest całkowicie otwarta, dzięki temu zawsze część powietrza jest kierowana do innych nawiewów. Dlatego jako górna wartość wymagana sprzężenia zwrotnego wyświetla się „145... 160“

Jeżeli wartość sprzężenia zwrotnego w MVB005/1 jest niższa niż "5" sterownik wykrywa zwarcie lub wyższa niż "250" sterownik wykrywa przerwę.

Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego (obecnie między „10“ a „70“ oraz między „190 “ a 245) zapisana jest w sterowniku J255 jako dopuszczalny zakres tolerancji dla krańcowego położenia silnika nastawczego lub klapy.

Jeżeli podczas nastaw podstawowych ustalona zostanie wartość wyższa lub niższa od dopuszczalnej wartości adaptacji (wartość wyuczona), w pamięci usterek zapisana zostanie usterka "Przekroczona granica adaptacji" i w MVB005/3 i /4 dla tego silnika nastawczego wyświetli się wartość zastępcza (obecnie "30" dla dolnego położenia krańcowego i "220" dla górnego położenia krańcowego).

Jeżeli w jednym lub więcej silników nastawczych stwierdzona zostanie usterka zintegrowanego potencjometru, wysterowanie, w przypadku silników nastawczych klapy temperatury, następuje na podstawie wartości pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie. Wszystkie pozostałe silniki nastawcze w przypadku usterki są wysterowane przez sterownik J255 poprzez zapisany w niej program awaryjny (sterowanie czasowe)

MVB006 - Silnik nastawczy klapy centralnej V70

MVB006 - Silnik nastawczy klapy centralnej V70

MVB006/1 – Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy centralnej G112 (w silniku klapy centralnej V70)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 251

Maksymalne dopuszczalne odchylenie od wartości wymaganej przez sterownik – 3 jednostki

 

MVB006/2 - Wartość wymagana sprzężenia z wrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy centralnej G112 (obliczona przez sterownik)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 10 a 245

 

MVB006/3 – Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy centralnej G112 ustalona podczas nastaw podstawowych (silnik w dolnym położeniu krańcowym, klapa centralna i klapa przestrzeni na nogi zamknięte, strumień powietrza kierowany jest do klapy rozmrażania)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 71.

 

MVB006/4 - Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy centralnej G112 ustalona podczas nastaw podstawowych (silnik w górnym położeniu krańcowym, klapa centralna i klapa przestrzeni na nogi otwarte, strumień powietrza kierowany jest do wylotów powietrza w tablicy przyrządów)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 189 a 246.

Dzięki dźwigniom umieszczonym na klapach, w zależności od położenia silnika nastawczego możliwe są następujące tryby pracy układu klimatyzacji (i wszystkie ustawienia pośrednie):

– Klapa przestrzeni na nogi i klapa centralna zamknięte = tryb rozmrażania (powietrze na przednią szybę)

– Klapa przestrzeni na nogi otwarta, a klapa centralna zamknięta = powietrze do przestrzeni na nogi (wartość sprzężenia zwrotnego w polu /1 i /2 pomiędzy "110" a "150").

– Klapa przestrzeni na nogi zamknięta, a klapa centralna otwarta = powietrze z wylotów powietrza tablicy przyrządów

Jeżeli wartość sprzężenia zwrotnego w MVB006/1 jest niższa niż "5" sterownik wykrywa zwarcie lub wyższa niż "250" sterownik wykrywa przerwę.

Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego (obecnie między „10“ a „70“ oraz między „190 “ a 245) zapisana jest w sterowniku J255 jako dopuszczalny zakres tolerancji dla krańcowego położenia silnika nastawczego lub klapy.

Jeżeli podczas nastaw podstawowych ustalona zostanie wartość wyższa lub niższa od dopuszczalnej wartości adaptacji (wartość wyuczona), w pamięci usterek zapisana zostanie usterka "Przekroczona granica adaptacji" i w MVB006/3 i /4 dla tego silnika nastawczego wyświetli się wartość zastępcza (obecnie "30" dla dolnego położenia krańcowego i "220" dla górnego położenia krańcowego).

Jeżeli w jednym lub więcej silników nastawczych stwierdzona zostanie usterka zintegrowanego potencjometru, wysterowanie, w przypadku silników nastawczych klapy temperatury, następuje na podstawie wartości pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie. Wszystkie pozostałe silniki nastawcze w przypadku usterki są wysterowane przez sterownik J255 poprzez zapisany w niej program awaryjny (sterowanie czasowe)

MVB007 - Silnik nastawczy klapy dławienia V71

MVB007 - Silnik nastawczy klapy dławienia V71

MVB007/1 - Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy dławienia G113 (w silniku klapy dławienia V71)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 251

Maksymalne dopuszczalne odchylenie od wartości wymaganej przez sterownik – 3 jednostki

 

MVB007/2 - Wartość wymagana sprzężenia z wrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy dławienia G113 (obliczona przez sterownik)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 10 a 245

 

MVB007/3 – Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy dławienia G113 ustalona podczas nastaw podstawowych (silnik w dolnym położeniu krańcowym, klapa dławienia i klapa świeżego powietrza zamknięte, tryb zamkniętego obiegu powietrza)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 71.

 

MVB007/4 - Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy dławienia G113 ustalona podczas nastaw podstawowych (silnik w górnym położeniu krańcowym, klapa dławienia i klapa świeżego powietrza otwarte)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 189 a 246.

Dzięki dźwigniom umieszczonym na klapach, w zależności od położenia silnika nastawczego możliwe są następujące tryby pracy układu klimatyzacji (i wszystkie ustawienia pośrednie):

– Klapy dławienia / świeżego powietrza zamknięte, a klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarta = tryb zamkniętego obiegu powietrza

– Klapy dławienia / świeżego powietrza otwarte, a klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta = tryb świeżego powietrza

– Klapy dławienia / świeżego powietrza częściowo zamknięte, a klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta = tryb wentylacji w korku (wartość sprzężenia zwrotnego w polu /1 i /2 w przedziale między ok. "110" a "170").

Położenie „Wentylacja w korku“ w stojącym samochodzie zostaje osiągnięte tylko podczas sprawdzania działania elementów wykonawczych.

Silnik nastawczy V71 jest zamontowany tylko w samochodach z lewostronnym układem kierowniczym, uruchamia on klapy dławienia / świeżego powietrza. W samochodach z prawostronnym układem kierowniczym ten silnik nastawczy nie jest zamontowany, dlatego należy pominąć tę grupę wskazań. W samochodach z prawostronnym układem kierowniczym klapy świeżego powietrza poruszane są przez silnik nastawczy klapy zamkniętego obiegu powietrza V113.

W trybie wentylacji w korku położenie klap dławienia / świeżego powietrza jest regulowane automatycznie. W zależności od prędkości samochodu, liczby obrotów dmuchawy świeżego powietrza, wybranych i rzeczywiście zmierzonych temperatur, jak również od trybu pracy wybranego w sterowniku J255 klapy są zamykane od ok. 80 km/h. W trybie wentylacji w korku klapy dławienia / świeżego powietrza nie są jednak całkowicie zamknięte (są one zawsze otwarte na tyle, aby utrzymać niezbędny przepływ powietrza).

Jeżeli wartość sprzężenia zwrotnego w MVB007/1 jest niższa niż "5" sterownik wykrywa zwarcie lub wyższa niż "250" sterownik wykrywa przerwę.

Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego (obecnie między „10“ a „70“ oraz między „190 “ a 245) zapisana jest w sterowniku J255 jako dopuszczalny zakres tolerancji dla krańcowego położenia silnika nastawczego lub klapy.

Jeżeli podczas nastaw podstawowych ustalona zostanie wartość wyższa lub niższa od dopuszczalnej wartości adaptacji (wartość wyuczona), w pamięci usterek zapisana zostanie usterka "Przekroczona granica adaptacji" i w MVB007/3 i /4 dla tego silnika nastawczego wyświetli się wartość zastępcza (obecnie "30" dla dolnego położenia krańcowego i "220" dla górnego położenia krańcowego).

Jeżeli w jednym lub więcej silników nastawczych stwierdzona zostanie usterka zintegrowanego potencjometru, wysterowanie, w przypadku silników nastawczych klapy temperatury, następuje na podstawie wartości pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie. Wszystkie pozostałe silniki nastawcze w przypadku usterki są wysterowane przez sterownik J255 poprzez zapisany w niej program awaryjny (sterowanie czasowe)

MVB008 - Silnik nastawczy klapy zamkniętego obiegu powietrza V113

MVB008 - Silnik nastawczy klapy zamkniętego obiegu powietrza V113

MVB008/1 - Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy zamkniętego obiegu powietrza G143 (w silniku klapy zamkniętego obiegu powietrza V113)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 251

Maksymalne dopuszczalne odchylenie od wartości wymaganej przez sterownik – 3 jednostki

 

MVB008/2 - Wartość wymagana sprzężenia z wrotnego potencjometru silnika nastawczego klapy zamkniętego obiegu powietrza G143 (obliczona przez sterownik)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 10 a 245

 

MVB008/3 – Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy zamkniętego obiegu powietrza G143 ustalona podczas nastaw podstawowych (silnik w dolnym położeniu krańcowym, klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta, tryb świeżego powietrza)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 9 a 71.

 

MVB008/4 - Wartość potencjometru silnika nastawczego klapy zamkniętego obiegu powietrza G143 ustalona podczas nastaw podstawowych (silnik w górnym położeniu krańcowym, klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarte, tryb zamkniętego obiegu powietrza)

Wartość powinna mieścić się pomiędzy 189 a 246.

Silnik nastawczy klapy zamkniętego obiegu powietrza V113 porusza w samochodach z lewostronnym układem kierowniczym tylko klapą zamkniętego obiegu powietrza, klapy dławienia / klapy świeżego powietrza poruszane są przez silnik nastawczy klapy dławienia V71.

Silnik nastawczy klapy zamkniętego obiegu powietrza V113 w samochodach z prawostronnym układem kierowniczym porusza zarówno klapą zamkniętego obiegu powietrza, jak i klapami świeżego powietrza. W tych samochodach nie jest zamontowany silnik nastawczy klapy dławienia V71, klapy świeżego powietrza nie mogą więc być używane jako klapy dławienia, niemożliwy jest zatem tryb wentylacji w korku.

Jeżeli wartość sprzężenia zwrotnego w MVB008/1 jest niższa niż "5" sterownik wykrywa zwarcie lub wyższa niż "250" sterownik wykrywa przerwę.

Wartość rzeczywista sprzężenia zwrotnego (obecnie między „10“ a „70“ oraz między „190 “ a 245) zapisana jest w sterowniku J255 jako dopuszczalny zakres tolerancji dla krańcowego położenia silnika nastawczego lub klapy.

Jeżeli podczas nastaw podstawowych ustalona zostanie wartość wyższa lub niższa od dopuszczalnej wartości adaptacji (wartość wyuczona), w pamięci usterek zapisana zostanie usterka "Przekroczona granica adaptacji" i w MVB008/3 i /4 dla tego silnika nastawczego wyświetli się wartość zastępcza (obecnie "30" dla dolnego położenia krańcowego i "220" dla górnego położenia krańcowego).

Jeżeli w jednym lub więcej silników nastawczych stwierdzona zostanie usterka zintegrowanego potencjometru, wysterowanie, w przypadku silników nastawczych klapy temperatury, następuje na podstawie wartości pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie. Wszystkie pozostałe silniki nastawcze w przypadku usterki są wysterowane przez sterownik J255 poprzez zapisany w niej program awaryjny (sterowanie czasowe)

MVB009 - Czujniki temperatury G261, G262, G150 i G151

MVB009 - Czujniki temperatury G261, G262, G150 i G151

MVB009/1 – Wartość pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie w przestrzeni na nogi z lewej strony G261 w °C

 

MVB009/2 – Wartość pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie w przestrzeni na nogi z prawej strony G262 w °C

 

MVB009/3 – Wartość pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie po lewej stronie G150 w °C

 

MVB009/4 – Wartość pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie po prawej stronie G151 w °C

MVB010 - Czujnik temperatury parownika G263, czujnik temperatury świeżego powietrza G89, obliczona temperatura zewnętrzna i czujnik temperatury zewnętrznej G17

MVB010 - Czujnik temperatury parownika G263, czujnik temperatury świeżego powietrza G89, obliczona temperatura zewnętrzna i czujnik temperatury zewnętrznej G17

MVB010/1 – Wartość pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie parownika G263 w °C

W zależności od ustawień sterownika J255 temperatura na parowniku jest regulowana na następujące wartości:

- W normalnym trybie regulacji pomiędzy 2 a 10 °C

- Przy temperaturach niższych niż 13 °C przynajmniej 3 °C poniżej ustalonej temperatury zewnętrznej, jednak nie niższa niż 2 °C.

- Przy temperaturach niższych niż 16 °C i gdy pada deszcz (wycieraczki włączone) przynajmniej 6 °C poniżej zmierzonej temperatury zewnętrznej, jednak nie niższa niż 2 °C.

- Przy zadanej temperaturze „Lo“ na sterowniku J255 na 2 °C

- Przy ustawieniu „trybu zamkniętego obiegu powietrza“ w sterowniku J255 na co najmniej 5 °C, jednak nie mniej niż 2 °C.

Jeżeli czujnik temperatury powietrza na wylocie parownika G263 przez dłuższy czas mierzy temperaturę poniżej 2 °C, sterownik J255 wyłącza sprężarkę.

Wartość pomiaru czujnika temperatury powietrza na wylocie parownika G263 jest wykorzystywana do regulacji temperatury parownika. Temperatura parownika jest zmieniana poprzez sterowanie zaworu regulacyjnego sprężarki układu klimatyzacji N280.

Przy wyższych temperaturach zewnętrznych temperatury zadane w czujniku temperatury powietrza na wylocie parownika G263 nie są osiągane (chociaż sprężarka pracuje z maksymalną mocą).

Jeżeli czujnik temperatury powietrza na wylocie parownika G263 nie jest prawidłowo zamontowany lub podaje za wysoką wartość temperatury, parownik może zamarznąć (sterownik J255 zakłada na podstawie wartości zmierzonej, że wymagana temperatura parownika nie została osiągnięta).

 

MVB010/2 – Wartość pomiaru czujnika temperatury w kanale ssania świeżego powietrza G89 w °C

 

MVB010/3 – Przekazana przez sterownik w zestawie wskaźników J285 temperatura zewnętrzna w °C

Dane są wymieniane poprzez magistralę danych Komfort.

Sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 oblicza aktualną temperaturę zewnętrzną, uwzględniając nadchodzące wartości pomiaru temperatury (czujnik temperatury zewnętrznej G17, czujnik temperatury w kanale zasysania świeżego powietrza G89), prędkość samochodu, czas postoju itp.

 

MVB010/4 – Przekazana przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 wartość pomiaru czujnika temperatury zewnętrznej G17 w °C

Dane są wymieniane poprzez magistralę danych Komfort.

Wartości pomiaru czujnika temperatury zewnętrznej G17 i czujnika temperatury w kanale zasysania świeżego powietrza G89 są np. podczas postoju samochodu zakłócane poprzez ciepło, które promieniuje z chłodnicy płynu chłodzącego oraz układu wydechowego. Dlatego w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 zapisany jest program, który w przypadku, gdy np. samochód po dłuższej jeździe stanie w korku, zastępuje wyższą zmierzoną temperaturę niższą wartością obliczoną, która wyświetlana jest zamiast wartości zmierzonej na wskaźniku temperatury zewnętrznej. Podstawą dla wskazania w polu /3 jest niższa z obu zmierzonych temperatur zewnętrznych (pole /2 i /4). Po wyłączeniu zapłonu wartość ta pozostaje zapamiętana przez maksymalnie 4 godziny i nie są wyświetlane aktualne wartości pomiaru.

MVB011 - Czujnik temperatury G56, obroty dmuchawy czujnika temperatury V42, temperatura płynu chłodzącego przekazana przez sterownik J285 i wysterowanie wyjścia do zwiększenia liczby obrotów biegu jałowego

MVB011 - Czujnik temperatury G56, obroty dmuchawy czujnika temperatury V42, temperatura płynu chłodzącego przekazana przez sterownik J285 i wysterowanie wyjścia do zwiększenia liczby obrotów biegu jałowego

MVB011/1 – Wartość pomiaru czujnika temperatury w tablicy przyrządów G56 w °C

Czujnik zamontowany jest w sterowniku klimatyzacji J255. Powietrze z obszaru środkowej części deski rozdzielczej kierowane jest poprzez dmuchawę V42 zamontowaną wewnątrz sterownika klimatyzacji do czujnika temperatury G56

 

MVB011/2 – Liczba obrotów dmuchawy V42 podana w 1/min

Wartość powyżej 2000 – liczba obrotów jest prawidłowa

Wartość poniżej 2000 – liczba obrotów zbyt niska, dmuchawa V42 działa z oporami i należy ją wyczyścić lub wymienić sterownik klimatyzacji.

Jeżeli kratka wlotowa w osłonie sterownika J255 jest zamknięta lub dmuchawa czujnika temperatury V42 nie pracuje, czujnik temperatury nie może poprawnie zmierzyć rzeczywistej temperatury zewnętrznej i regulacja układu klimatyzacji jest nieprawidłowa.

Jeżeli dmuchawa czujnika temperatury V42 pracuje z oporami i liczba obrotów dmuchawy spada poniżej 1500 /min, zostaje to zapamiętane jako usterka w pamięci usterek sterownika J255. Przy temperaturze pokojowej dmuchawa czujnika temperatury V42 pracuje z liczbą obrotów ok. 3000/min.

Czujnik temperatury w tablicy przyrządów G56 i dmuchawa czujnika temperatury V42 są zamontowane na stałe w sterowniku J255 i nie mogą być wymieniane osobno.

Przy włączonym zapłonie dmuchawa czujnika temperatury -V42- zawsze pracuje

 

MVB011/3 – Temperatura płynu chłodzącego w °C przekazana przez zestaw wskaźników tablicy przyrządów J285. [Dane wymieniane są poprzez magistralę CAN Komfort]

Aby nie zaszła konieczność nagłego wyłączenia sprężarki z powodu zbyt wysokiej temperatury płynu chłodzącego, moc sprężarki jest redukowana przez sterownik J255, gdy tylko przekazana przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 temperatura płynu chłodzącego przekroczy 115° C (przy 118° C sprężarka zostaje całkowicie wyłączona).

Jeżeli temperatura płynu chłodzącego jest niższa niż 40 °C, sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 może nie przekazywać temperatury płynu chłodzącego przez magistralę danych Komfort. W takim przypadku uruchomić silnik i poczekać, aż temperatura płynu chłodzącego przekroczy 40 °C. Jeżeli silnik ma temperaturę roboczą i wyświetla się „nie OK“, przeprowadzić diagnozę własną sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

 

MVB011/4 – Sterowanie wyjścia do podnoszenia liczby obrotów biegu jałowego

Wskazanie „wył” – sterownik J255 nie wysyła polecenia podniesienia liczby obrotów biegu jałowego

Wskazanie „zał” – sterownik J255 wysyła polecenie podniesienia liczby obrotów biegu jałowego.

Polecenie jest przesyłane ze sterownika klimatyzacji J255 poprzez magistralę CAN Komfort do zestawu wskaźników tablicy przyrządów J285, a następnie za pomocą magistrali CAN Napędu do sterownika silnika.

Przetwarzanie tego sygnału w sterowniku silnika różni się w zależności od silnika.

Warunkiem włączenia regulacji biegu jałowego jest brak występowania warunku wyłączenia sprężarki, który nie dopuszcza do wysterowania zaworu regulacyjnego sprężarki układu klimatyzacji N280 (np. silnik nie pracuje lub wybrany jest tryb pracy „Econ“).

Dzięki tej funkcji sterownik silnika otrzymuje informację, że układ klimatyzacji, aby móc osiągnąć zadane ustawienie, potrzebuje większej liczby obrotów silnika (większa liczba obrotów sprężarki lub większa moc grzania z silnika).

Polecenie podwyższenia liczby obrotów biegu jałowego jest włączane przez sterownik J255 po to, aby osiągnąć lepszą moc grzewczą lub moc chłodzenia np. przy zadanej temperaturze „Hi“ lub „Lo“ (w przypadku „Lo“ tylko przy włączonej sprężarce)

MVB012 - Aktualna liczba obrotów silnika, prędkość samochodu, stan i wartość przekazanego do sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285- momentu obrotowego sprężarki

MVB012 - Aktualna liczba obrotów silnika, prędkość samochodu, stan i wartość przekazanego do sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285- momentu obrotowego sprężarki

MVB012/1 – Liczba obrotów silnika w 1/min, przekazana przez zestaw wskaźników tablicy przyrządów J285.

Dane wymieniane są poprzez magistralę CAN Komfort

 

MVB012/2 – Prędkość samochodu w km/h, przekazana przez zestaw wskaźników tablicy przyrządów J285.

Dane wymieniane są poprzez magistralę CAN Komfort

Wskazanie „0” – Od włączenia zapłonu nie rozpoznano sygnału prędkości

Wskazanie „1” – Od włączenia zapłonu otrzymano przynajmniej jeden sygnał prędkości większy niż 5km/h

Wskazanie xxx – aktualna prędkość pojazdu w km/h

 

MVB012/3 – Stan momentu obrotowego sprężarki klimatyzacji przekazany do sterownika silnika

Wskazanie „0” – przekazany moment obrotowy sprężarki jest aktualny

Wskazanie „1” – przekazany moment obrotowy sprężarki jest nieaktualny

Wskazanie „1“ pojawia się np. krótko po włączeniu zapłonu lub jeśli zacisk „15“ nie jest włączony (nie zostaje odebrany żaden sygnał ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285).

 

MVB012/4 – Moment obrotowy silnika w Nm konieczny dla działania sprężarki, obliczony przez sterownik klimatyzacji J255 i przekazany do sterownika silnika.

Wskazanie „0 do 1” – sprężarka klimatyzacji jest wyłączona, zawór N280 nie jest sterowany

Wskazanie „większe od 1” – sprężarka klimatyzacji włączona, zawór N280 jest sterowany

Moment obrotowy poniżej „1“ jest wyświetlany np., jeżeli w sterowniku klimatyzacji J255 ustawiony jest tryb pracy „ECON“.

Do obliczenia momentu obrotowego sprężarki sterownik J255 używa różnych wartości pomiaru (np. temperatura otoczenia, ciśnienie w układzie czynnika chłodniczego, liczba obrotów silnika itd.). W zależności od tych czynników, przy włączonej sprężarce może zostać obliczona wartość od 1 do 25 Nm. Jeśli sprężarka jest wyłączona, wyświetla się wartość poniżej 1,0 Nm.

MVB013 - Wysterowanie dmuchawy świeżego powietrza V2 i obliczona liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza V2, napięcie na zacisku „58d“ i „58s“ (w % )

MVB013 - Wysterowanie dmuchawy świeżego powietrza V2 i obliczona liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza V2, napięcie na zacisku „58d“ i „58s“ (w % )

MVB013/1 - Wysterowanie dmuchawy świeżego powietrza V2 przez sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 w % maksymalnego możliwego wysterowania

Wskazanie „0 do 5%” – dmuchawa świeżego powietrza V2 jest wyłączona.

Wskazanie „12 do 88%” – dmuchawa świeżego powietrza V2 w trybie regulacji.

 

MVB013/2 – Liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza V2 w 1/min obliczona przez sterownik J255 na podstawie sygnału liczby obrotów przekazanego przez sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126.

Odchylenia od wymaganej liczby obrotów są ustalane przez sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 i przekazywane sterownikowi klimatyzacji J255 w MVB018/4.

Aby polepszyć rozpoznawanie mowy i zrozumiałość obsługi głosowej telefonu, w samochodach od modelu roku 2002 (ze sterownikiem klimatyzacji J255 od wersji sprzętu / oprogramowania „0711“) liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza jest zmniejszana, obowiązują przy tym następujące zasady:

– Zmniejszenie obrotów następuje, gdy tylko przez magistralę danych Komfort wysłana zostaje informacja „Obsługa głosowa telefonu“.

– Czas obniżenia obrotów jest ograniczony do maksymalnie 2 minut.

– Wartość, o jaką zmniejszona zostaje liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza, zależy od kierunku nawiewu i liczby obrotów dmuchawy świeżego powietrza przy nadejściu sygnału „Obsługa głosowa telefonu“. Im większa ilość powietrza kierowanego do wylotów powietrza tablicy przyrządów, tym bardziej liczba obrotów zostaje obniżona.

– Podczas nastaw podstawowych liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza przy 100% powietrza do wylotów powietrza tablicy przyrządów zostaje ograniczona do 15 % maksymalnej liczby obrotów dmuchawy świeżego powietrza.

To ograniczenie można zmniejszyć lub zlikwidować przez funkcję „Dopasowanie“ w kanale dopasowania „8“.

Sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 jest zamontowany w dmuchawie świeżego powietrza V2 i obecnie nie można go wymieniać osobno.

Wysterowanie dmuchawy świeżego powietrza V2 jest obliczane przez sterownik klimatyzacji J255 na podstawie zmierzonych temperatur i wprowadzonych ustawień.

Liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza przekazywana jest przez sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 do sterownika klimatyzacji J255.

 

MVB013/3 – Napięcie na zacisku „58d”, przekazane przez zestaw wskaźników tablicy przyrządów J285.

Dane wymieniane są poprzez magistralę CAN Komfort

Wskazanie „0 do 100%” – w % maksymalnego możliwego napięcia w zależności od ustawienia regulatora oświetlenia przełączników i wskaźników E20.

Poprzez napięcie na zacisku „58d“ sterowane jest oświetlenie wyświetlacza sterownika klimatyzacji J255.

Napięcie na zacisku „58d“ do oświetlenia wyświetlacza jest zawsze podawane przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 przy włączonym zapłonie. Przy świetle dziennym, w zależności od światła padającego na czujnik fotoelektryczny zestawu wskaźników tablicy przyrządów może być pokazywane zawsze 100%.

 

MVB013/4 – Napięcie na zacisku „58s”, przekazane przez zestaw wskaźników tablicy przyrządów J285.

Dane wymieniane są poprzez magistralę CAN Komfort]

Wskazanie „0 %” – Przy wyłączony światłach pozycyjnych

Wskazanie „1 do 100 %” – Przy światłach pozycyjnych włączonych w % maksymalnego możliwego napięcia w zależności od ustawienia regulatora oświetlenia przełączników i wskaźników E20.

Poprzez napięcie na zacisku „58s“ sterowane jest oświetlenie przycisków (przełączników) sterownika klimatyzacji J255. Przy wskazaniu „0%“ przyciski (przełączniki) nie są oświetlone.

Napięcie na zacisku „58s“ do oświetlenia przycisków (przełączników) podawane jest obecnie tylko przy włączonych światłach pozycyjnych przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 (niezależnie od tego, czy zapłon jest włączony czy wyłączony). Przy świetle dziennym, w zależności od światła padającego na czujnik fotoelektryczny zestawu wskaźników tablicy przyrządów może być pokazywane zawsze 100%.

MVB014 - Wysterowanie wentylatora(ów) chłodnicy V7, czujnik jakości powietrza G238 i polecenie włączenia trybu świeżego powietrza lub trybu zamkniętego obiegu powietrza

MVB014 - Wysterowanie wentylatora(ów) chłodnicy V7, czujnik jakości powietrza G238 i polecenie włączenia trybu świeżego powietrza lub trybu zamkniętego obiegu powietrza

MVB014/1 – Wysterowanie wentylatora/ów chłodnicy V7 w %.

Dane wymieniane są poprzez magistralę CAN Komfort]

Wskazanie „0 %” – Brak wysterowania wentylatora V7 przez sterownik klimatyzacji J255

Wskazanie „1 do 100 %” – Polecenie wysterowania wentylatora V7 przez sterownik klimatyzacji J255 w % maksymalnej mocy

Polecenie włączenia wentylatora chłodnicy V7 jest wysyłane przez sterownik klimatyzacji J255, jeżeli nie występuje warunek wyłączenia sprężarki, który nie dopuszczałby do włączenia sprężarki (wysterowanie zaworu regulacyjnego sprężarki układu klimatyzacji N280) (np. silnik nie pracuje lub wybrano tryb pracy „Econ“).

Wentylator chłodnicy V7 jest regulowany bezstopniowo przez sterownik wentylatora chłodnicy J293.

Sterownik wentylatora chłodnicy J293 jest sterowany przez dany sterownik silnika. Sterownik silnika jest sterowany przez sterownik klimatyzacji J255 poprzez magistralę danych Komfort i magistralę danych napędu, aby włączyć wentylator chłodnicy V7.

W zależności od wersji sterownika klimatyzacji J255 podczas pracy układu klimatyzacji wentylator płynu chłodzącego zostaje natychmiast włączony przy włączaniu sprężarki lub wentylator płynu chłodzącego zostaje wysterowany dopiero wtedy, gdy wartość ciśnienia w układzie środka chłodniczego przekroczy ok. 9 bar.

Sterownik silnika wysterowuje jednak sterownik wentylatora chłodnicy J293 (i przez to wentylator chłodnicy V7) tylko przy wyłączonym silniku.

Polecenie włączenia wentylatora chłodnicy V7 jest wysyłane ze sterownika klimatyzacji J255 do sterownika silnika. W samochodach z silnikiem wysokoprężnym wentylator chłodnicy V7 zostają wysterowane w 100% od wartości ciśnienia w układzie środka chłodniczego 16 bar. W samochodach z silnikiem benzynowym 100% wymagane jest dopiero przy ciśnieniu w układzie środka chłodniczego ok. 26 bar.

 

MVB014/2 – Informacja zwrotna wysterowania wentylatora/ów chłodnicy V7 w %, wysyłanego przez sterownik silnika do sterownika wentylatora chłodnicy J293. W sterowniku klimatyzacji J255 do wersji oprogramowania „0202”, pole wskazań jest nie wykorzystywane.

W samochodach ze sterownikiem klimatyzacji J255 od wersji oprogramowania „0203” w zależności od warunków otoczenia (temperatura płynu chłodzącego, itd.) wartość ta może być większa niż polecenie w bloku MVB014/1.

 

MVB014/3 – Wskazanie obecności czujnika jakości powietrza G238.

Wskazanie „Not installed” – brak czujnika jakości powietrza G238”

Wskazanie „5 lub 7” – nie zmierzono podwyższonych wartości zanieczyszczenia powietrza. Brak polecenia włączenia automatycznego trybu zamkniętego obiegu powietrza, trybu świeżego powietrza. Wskazanie „5“ lub „7“ zależy od wersji sterownika klimatyzacji J255

Wskazania „1” – Niewielki wzrost stężenia w powietrzu gazów utleniających się. Tryb świeżego powietrza lub automatyczny tryb zamkniętego obiegu powietrza (w zależności od różnych warunków skrajnych (patrz MVB014/4)

Wskazanie „2” - Podwyższone stężenie w powietrzu gazów utleniających się. Tryb świeżego powietrza lub automatyczny tryb zamkniętego obiegu powietrza (w zależności od różnych warunków skrajnych (patrz MVB014/4)

Wskazanie „3” - Niewielki wzrost stężenia w powietrzu gazów redukujących się. Tryb świeżego powietrza lub automatyczny tryb zamkniętego obiegu powietrza (w zależności od różnych warunków skrajnych (patrz MVB014/4)

Wskazanie „0 lub 254 lub 255” – brak sygnału czujnika jakości powietrza G238. Przerwa w zasilaniu napięciowym lub w połączeniu z masą czujnika jakości powietrza G238. Przerwa, zwarcie z masą lub z potencjałem plus w przewodzie łączącym między sterownikiem klimatyzacji J255 a czujnikiem jakości powietrza G238. Czujnik jakości powietrza G238 uszkodzony, należy wymienić czujnik jakości powietrza G238

Gazami utleniającymi się są np. tlenek węgla, benzol, heksan, itp., które reagują z tlenem z powietrza i są obecne np. w spalinach silników benzynowych.

Gazami redukującymi są np. tlenki azotu, tlenki siarki, siarkowodory, itd., które reagują z innymi materiałami i wytwarzają przy tym tlen i są obecne np. w spalinach silników wysokoprężnych.

W zależności od wersji oprogramowania sterownika klimatyzacji J255 w samochodach bez czujnika jakości powietrza G238 nie pojawia się żadne wskazanie lub pojawia się wskazanie „nie zamontowano“.

 

MVB014/4 – Polecenie włączenia trybu świeżego powietrza lub trybu zamkniętego obiegu powietrza.

Wskazanie ”00 lub 0” - Brak polecenia włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza. Układ klimatyzacji pracuje w trybie świeżego powietrza (klapy świeżego powietrza otwarte, w położeniu „trybu świeżego powietrza“, klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta)

Wskazanie ”10” - Nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238. Polecenie zostaje wypełnione przez sterownik klimatyzacji J255. Układ klimatyzacji pracuje w trybie zamkniętego obiegu powietrza. Klapy świeżego powietrza zamknięte, klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarta.

Wskazanie ”11*” - Nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238. Polecenie nie zostaje wypełnione przez sterownik klimatyzacji J255 lub nie nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238.

Ponieważ funkcja „automatycznego zamkniętego obieg powietrza“ jest wyłączona (lampka kontrolna w przycisku „automatycznego zamkniętego obiegu powietrza“ nie świeci się) nie następuje przełączenie na tryb zamkniętego obiegu powietrza, mimo że pojawiło się polecenie z czujnika jakości powietrza G238. Układ klimatyzacji pracuje w trybie świeżego powietrza (klapy świeżego powietrza otwarte, w położeniu „trybu świeżego powietrza“, klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta)

Wskazanie ”12*” - Nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238. Polecenie nie zostaje wypełnione przez sterownik klimatyzacji J255 lub nie nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238 (patrz MVB014/3)

- Ponieważ sprężarka nie pracuje, nie następuje przełączenie na tryb zamkniętego obiegu powietrza, mimo że nadeszło polecenie z czujnika jakości powietrza G238.

- Polecenie nie jest wypełniane, ponieważ sprężarka jest wyłączona (np. przyciskiem ECON ) i od początku polecenia minęło już ponad 15 sekund.

- Polecenie nie zostaje wypełnione, ponieważ sprężarka jest wyłączona (Patrz MVB 002 - wystąpił warunek wyłączenia sprężarki). Układ w trybie świeżego powietrza (klapy świeżego powietrza otwarte, klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta)

Wskazanie ”13*” - Nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238. Polecenie nie zostaje wypełnione przez sterownik klimatyzacji J255 lub nie nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z czujnika jakości powietrza G238 (patrz MVB014/3).

Ponieważ układ klimatyzacji znajduje się w funkcji „rozmrażanie“ (świeci się lampka kontrolna w przycisku „DEF“), nie następuje przełączenie na tryb zamkniętego obiegu powietrza, mimo że nadeszło polecenie z czujnika jakości powietrza G238. Układ w trybie świeżego powietrza (klapy świeżego powietrza otwarte, klapa zamkniętego obiegu powietrza zamknięta)

Wskazanie ”20” - Poprzez „przycisk zamkniętego obiegu powietrza“ w sterowniku klimatyzacji J255 układ klimatyzacji został przełączony na tryb zamkniętego obiegu powietrza.

Układ klimatyzacji pracuje w trybie zamkniętego obiegu powietrza. Świeci się lampka kontrolna w „przycisku zamkniętego obiegu powietrza“. Klapy świeżego powietrza zamknięte, klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarta.

Wskazanie ”30” - Po oczyszczeniu przedniej szyby przez układ wycierania i mycia szyb układ klimatyzacji znajduje się przez ok. 10 sekund w trybie zamkniętego obiegu powietrza. Dzięki temu zapach środka czyszczącego nie przedostaje się bezpośrednio do wnętrza samochodu. Układ klimatyzacji pracuje w trybie zamkniętego obiegu powietrza. Klapy świeżego powietrza zamknięte, klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarta.

Wskazanie ”40” - Układ klimatyzacji znajduje się w trybie zamkniętego obiegu powietrza, aby przy wysokiej temperaturze otoczenia móc osiągnąć wewnątrz samochodu możliwie jak najszybciej wybraną temperaturę wymaganą (podwyższona moc chłodzenia)

Podwyższona moc chłodzenia wymagana jest przez układ klimatyzacji np. wtedy, gdy dla co najmniej jednej strony w sterowniku klimatyzacji J255 ustawiona jest temperatura wymagana „Lo“.

Układ klimatyzacji pracuje w trybie zamkniętego obiegu powietrza. Tryb zamkniętego obiegu powietrza pozostaje włączony tak długo, aż wartości temperatury wymaganej i rzeczywistej wewnątrz samochodu zbliżą się do siebie do podanej różnicy temperatur. Klapy świeżego powietrza zamknięte, klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarta.

Wskazanie ”50” - Układ klimatyzacji został wyłączony przyciskiem Off lub dmuchawa wyłączona przyciskiem - w sterowniku klimatyzacji J255 (w samochodach z czujnikiem jakości powietrza G238). Klapy świeżego powietrza zamknięte, klapa zamkniętego obiegu powietrza otwarta.

Wskazanie ”60” - Sterownik klimatyzacji J255 obliczył tryb pracy, w którym z uwagi na komfort korzystniejsze jest otwarcie obu klap (klapy świeżego powietrza i klapy zamkniętego obiegu powietrza)

Układ klimatyzacji pracuje w trybie obiegu częściowo zamkniętego. Układ klimatyzacji przełącza chwilowo z trybu świeżego powietrza na tryb zamkniętego obiegu powietrza lub z trybu zamkniętego obiegu powietrza w tryb świeżego powietrza, (klapa świeżego powietrza / klapa zamkniętego obiegu powietrza zostaje otwarta, zanim klapa zamkniętego obiegu powietrza / klapa świeżego powietrza zostanie zamknięta). Część powietrza jest zasysana z wnętrza samochodu, a reszta przez filtr przeciw pyłkowy.

* - W zależności od wersji oprogramowania sterownik klimatyzacji J255 może się wyświetlić również „11“, „12“ lub „13 “, mimo że z czujnika jakości powietrza G238 nie nadeszło polecenie włączenia trybu zamkniętego obiegu powietrza z powodu jakości powietrza, dlatego zwrócić uwagę na pole MVB014/3.

Aby zapobiec niebezpieczeństwu zaparowania szyb, „automatyczny zamknięty obieg powietrza“ jest przy wyłączonej sprężarce ograniczony do 15 sekund.

Jeżeli występuje usterka czujnika jakości powietrza G238, „automatyczny tryb zamkniętego obiegu powietrza“ nie jest możliwy.

Aby jak najszybciej pozbyć się pary z szyb, w trybie „rozmrażanie“ nie jest możliwe włączenie trybu zamkniętego obiegu powietrza.

Przy chwilowym wysokim stężeniu szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zewnętrznym zadaniem czujnika jakości powietrza G238 jest niedopuszczenie do przedostania się tych zanieczyszczeń do wnętrza samochodu. Sterownik klimatyzacji J255 po otrzymaniu polecenia z czujnika jakości powietrza G238 przełącza układ z trybu świeżego powietrza na tryb zamkniętego obiegu powietrza.

Jeżeli stężenie szkodliwych substancjami w powietrzu na zewnątrz pozostaje przez dłuższy czas na względnie wysokim poziomie, czujnik jakości powietrza G238 poprzez program nauki przystosowuje się do zmienionych warunków środowiska tak, aby żądanie obiegu zamkniętego przy równomiernie zanieczyszczonym powietrzu trwało z reguły krócej niż 12 minut. Jeśli występuje kolejno kilka szczytów zanieczyszczenia powietrza, układ klimatyzacji może pracować także przez dłuższy czas w trybie zamkniętego obiegu powietrza.

Funkcja „trybu obiegu częściowo zamkniętego“ została wprowadzona w celu zwiększenia komfortu. Podczas przełączania układu klimatyzacji zmienia się odgłos pracy dmuchawy świeżego powietrza, na skutek zmiany przebiegu jej działania (klapy zostają wysterowane jedna po drugiej, a nie jednocześnie) przejście jest łagodniejsze.

Układ klimatyzacji może przez dłuższy czas pozostawać w „trybie obiegu częściowo zamkniętego“ (np. aby dla osiągnięcia dobrej wydajności chłodniczej w wysokich temperaturach układ nie pracował cały czas w trybie zamkniętego obiegu powietrza).

MVB015 - Ogrzewanej tylnej szyby Z1, ogrzewanie przedniej szyby Z2, ogrzewania dodatkowego i położenie składanego dachu

MVB015 - Ogrzewanej tylnej szyby Z1, ogrzewanie przedniej szyby Z2, ogrzewania dodatkowego i położenie składanego dachu

MVB015/1 – Sterowanie ogrzewanej tylnej szyby Z1

Wskazanie „wył.” – wysterowanie ogrzewania tylnej szyby wyłączone

Wskazanie „zał.” – wysterowanie ogrzewania tylnej szyby włączone

W samochodach do numeru nadwozia „399999“ modelu roku 2005 (w wersji Limousine i Avant) oraz „012912“ modelu roku 2005 (w wersji Cabrio) ogrzewana tylna szyba Z1 zostaje wysterowana bezpośrednio przez sterownik klimatyzacji J255 (przekaźnik przełączający prąd zamontowany jest w sterowniku klimatyzacji J255)

W samochodach od numeru nadwozia „400000“ modelu roku 2005 (w wersji Limousine i Avant) oraz „012913“ modelu roku 2005 (w wersji Cabrio) ogrzewana tylna szyba Z1 nie jest już wysterowywana bezpośrednio przez sterownik klimatyzacji J255 (w sterowniku klimatyzacji J255 o numerze części od indeksu „AJ“ nie jest już montowany przekaźnik). W tych samochodach ogrzewana tylna szyba Z1 sterowana jest poprzez przekaźnik ogrzewanej tylnej szyby J9.

Ogrzewanie tylnej szyby pozostaje włączone przy temperaturach zewnętrznych poniżej 0°C aż do wyłączenia zapłonu (w każdej chwili może zostać wyłączone ręcznie). Jeżeli temperatura podczas okresu jazdy jest wyższa od 0°C, wyłączenie ogrzewanej tylnej szyby Z1 następuje po upływie zapamiętanego w sterowniku klimatyzacji J255 czasu pracy (ok. 12 minut).

Wysterowanie ogrzewanej tylnej szyby Z1 jest samoczynnie wyłączane przez sterownik klimatyzacji J255 przy temperaturach zewnętrznych powyżej 0°C po upływie czasu pracy zapamiętanego w sterowniku klimatyzacji J255 (ok. 12 minut)

 

MVB015/2 – Sygnał do wysterowania ogrzewanej przedniej szyby Z2

Wskazanie „nie zamontowano lub 00” – sterownik jest zakodowany dla pojazdu bez wyposażenia dodatkowego ogrzewanej przedniej szyby. W razie potrzeby sprawdzić kodowanie sterownika klimatyzacji J255.

Wskazanie „00 lub 0” – polecenie wysterowania ogrzewanej przedniej szyby Z2 jest wyłączone, wysterowanie ogrzewania przedniej szyby Z2 wyłączone. Przełącznik w sterowniku klimatyzacji J255 jest otwarty. Napięcie na pinie 8 wtyczki C sterownika klimatyzacji J255 nie jest odczytywane.

Wskazanie „10” – polecenie wysterowania ogrzewanej przedniej szyby Z2 jest włączone, wysterowanie ogrzewania przedniej szyby Z2 wyłączone. Przełącznik w sterowniku klimatyzacji J255 jest zamknięty, przełącznik na wyjściu sterownika ogrzewanej przedniej szyby J505 do sterownika klimatyzacji J255 jest otwarty. Napięcie na pinie 8 wtyczki C w sterowniku klimatyzacji J255 jest niższe niż 5V.

Wskazanie „11” – Polecenie wysterowania ogrzewanej przedniej szyby Z2 włączone, wysterowanie ogrzewania przedniej szyby Z2 włączone. Przełącznik w sterowniku klimatyzacji J255 jest zamknięty, przełącznik na wyjściu sterownika ogrzewanej przedniej szyby J505 do sterownika klimatyzacji J255 jest zamknięty. Napięcie na pinie 8 wtyczki C w sterowniku klimatyzacji J255 jest wyższe niż 5V, a niższe niż 8V

Sterownik ogrzewania przedniej szyby J505 przełącza przybliżone napięcie akumulatora na wyjście do sterownika klimatyzacji J255, dopóki napięcie na sterowniku ogrzewania przedniej szyby J505 jest wyższe niż 12,70V i sterownik nie jest za gorący.

Jeżeli ma zostać włączone ogrzewanie przedniej szyby, sterownik klimatyzacji J255 wysterowuje tranzystor, który zmniejsza napięcie na pinie 8 wtyczki „C“ o połowę. Sterownik ogrzewania przedniej szyby J505 włącza wtedy ogrzewanie przedniej szyby.

Jeśli podczas ogrzewania przedniej szyby napięcie (napięcie w instalacji elektrycznej na sterowniku ogrzewania przedniej szyby J505) spadnie poniżej 12,70V lub sterownik ogrzewania przedniej szyby J505 jest za gorący, otwiera się przełącznik w sterowniku ogrzewania przedniej szyby J505 i napięcie na wyjściu do sterownika klimatyzacji J255 spada poniżej 5V, jednocześnie sterownik ogrzewania przedniej szyby J505 wyłącza ogrzewanie przedniej szyby.

 

MVB015/3 – Wysterowanie ogrzewania postojowego

W samochodach z silnikiem benzynowym bez wyposażenia dodatkowego ogrzewanie postojowe, wysterowanie elektrycznego ogrzewania dodatkowego nie jest przewidziane.

Wysterowanie elektrycznego ogrzewania dodatkowego w samochodach z silnikiem wysokoprężnym:

Wskazanie „Wył” – Brak polecenia włączenia ogrzewania dodatkowego do sterownika silnika.

Wskazanie „Zał.” – Polecenie włączenia ogrzewania dodatkowego do sterownika silnika

Wysterowanie ogrzewania postojowego jako ogrzewania dodatkowego zasilanego paliwem

Wskazanie „Wył” – Brak polecenia włączenia ogrzewania dodatkowego do sterownika ogrzewania dodatkowego J364.

Wskazanie „Zał.” – Polecenie włączenia ogrzewania dodatkowego do sterownika ogrzewania dodatkowego J364.

Polecenie włączenia elektrycznego ogrzewania dodatkowego zostaje wysłane przez magistralę danych Komfort do sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 i stamtąd przez magistralę danych napędu do sterownika silnika.

Sterownik klimatyzacji J255 wysterowuje sterownik silnika wysokoprężnego, który decyduje o tym, czy elektryczne ogrzewanie dodatkowe zostanie włączone. W zależności od wersji sterownika silnika w różnych blokach wartości mierzonych sterownika silnika wskazywane jest, dlaczego ogrzewanie dodatkowe nie jest włączone lub nie jest wysterowane.

Sterownik klimatyzacji J255 wysterowuje sterownik ogrzewania dodatkowego J364(ogrzewania postojowego), który decyduje, czy ogrzewanie postojowe zostanie włączone jako ogrzewanie dodatkowe. W samochodach z silnikiem benzynowym ogrzewanie postojowe jest włączane jako ogrzewanie dodatkowe tylko wtedy, jeżeli jest to ustawione w funkcji „Dopasowanie“ w sterowniku ogrzewania dodatkowego J364.

W zależności od wyposażenia oraz kraju przeznaczenia samochodu może być zamontowane elektryczne ogrzewanie dodatkowe lub ogrzewanie wykorzystujące paliwo.

 

MVB015/4 – Rozpoznawanie położenia składanego dachu w wersji Cabrio

Wskazanie „zamknięty” – Dach składany zamknięty.

Wskazanie „otwarty” – Dach składany otwarty.

Wskazanie „Not installed lub zamknięty” – Dach składany nie został zainstalowany (wskazanie dla wersji Limousine i Avant)

Jeżeli w wersji Cabrio rozpoznany zostanie otwarty dach składany, sterownik klimatyzacji J255 zmienia charakterystykę regulacyjną układu klimatyzacji (wnętrze samochodu nie jest już zamknięte).

MVB016 - Czujnika promieniowania słonecznego G107

MVB016 - Czujnika promieniowania słonecznego G107

MVB016/1 - Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 w woltach dla lewej strony.

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego wartość zmienia się od 0,2V do 4,5V.

 

MVB016/2 - Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 w W/m2 dla lewej strony.

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego wartość zmienia się od 0 do 1000W/m2.

 

MVB016/3 - Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 w woltach dla prawej strony.

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego wartość zmienia się od 0,2V do 4,5V.

 

MVB016/4 - Wartość pomiaru czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 w W/m2 dla prawej strony.

W zależności od natężenia promieniowania słonecznego wartość zmienia się od 0 do 1000W/m2.

Wartość wskazywaną przez czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 można zmienić również poprzez naświetlenie czujnika odpowiednią żarówką.

Jeżeli niezależnie od oświetlenia czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 zawsze wskazywana jest wartość około 900 W/m2 (odpowiada ok. 4,5 V) promieniowania słonecznego, sprawdzić wg schematu elektrycznego, czy przewody prowadzące do czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 nie są zamienione miejscami.

Wskazywana wartość promieniowania słonecznego zależy w dużej mierze od pory roku i pory dnia oraz od miejsca postoju samochodu (w Europie Środkowej przy maksymalnym promieniowaniu słonecznym wartość pomiaru wynosi ok. 900 W/m2).

Jeżeli w polach od MVB016/1 do MVB 016/4 niezależnie od promieniowania słonecznego zawsze jest pokazywana stała wartość (np. 100 W), sprawdzić przyporządkowanie czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 w stosunku do sterownika klimatyzacji J255.

Sterownik klimatyzacji J255 i czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 występuje w różnych wersjach. W przypadku wymiany jednostki obsługi i wskazań przestrzegać dokładnego przyporządkowania:

Od numeru nadwozia „400000“ modelu roku 2005 (w wersji Limousine i Avant) oraz „012913“ modelu roku 2005 (w wersji Cabrio) montowany jest zmieniony czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 i zmienione sterowniki klimatyzacji J255.

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części do indeksu „AH“ może być lub zostać zamontowany tylko czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 o numerze części 8E0 907 539.

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części z indeksem od „AJ“ może być lub zostać zamontowany czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 o numerze części 8P0 907 539.

Jeśli przyporządkowanie pomiędzy czujnikiem fotoelektrycznym promieniowania słonecznego G107, a sterownikiem klimatyzacji J255 jest nieprawidłowe, sterownik klimatyzacji J255 nie może odczytać sygnału czujnika fotoelektrycznego promieniowania słonecznego G107 i regulacja układu klimatyzacji jest błędna.

MVB017 - Przekazany lub zmierzony stan i napięcie na zacisku „15”, „75” i „30”

MVB017 - Przekazany lub zmierzony stan i napięcie na zacisku „15”, „75” i „30”

MVB017/1 – Status zacisku „15” zasilania

Wartość „ON lub zał.” – zapłon włączony

Wartość „OFF lub wył.” – zapłon wyłączony

 

MVB017/2 – Status zacisku „75” zasilania

Wartość „ON lub zał.” – zapłon włączony

Wartość „OFF lub wył.” – zapłon wyłączony lub silnik w tej chwili jest uruchamiany

 

MVB017/3 – Status zacisku „75” zasilania w sterowniku klimatyzacji J255. Pin 13 wtyczki C sterownika klimatyzacji J255.

Wartość „ON lub zał.” – zapłon włączony, sterownik klimatyzacji J255 jest zasilany

Wartość „OFF lub wył.” – zapłon wyłączony lub silnik w tej chwili jest uruchamiany, sterownik klimatyzacji J255 nie jest zasilany

 

MVB017/4 – Napięcie zasilania na zacisku „30” w V. Mierzone jest pomiędzy pinami 12 i 13 wtyczki D sterownika klimatyzacji J255.

MVB018 - Zakres czasowy „po wyłączeniu zapłonu“, przyporządkowanie kluczyka zapłonu, sygnał trybu pracy wycieraczek i tryb pracy dmuchawy świeżego powietrza V2

MVB018 - Zakres czasowy „po wyłączeniu zapłonu“, przyporządkowanie kluczyka zapłonu, sygnał trybu pracy wycieraczek i tryb pracy dmuchawy świeżego powietrza V2

MVB018/1 - Zakres czasowy po wyłączeniu zapłonu (okres postoju) w godzinach i minutach

Wskazanie „hh:mm”

Jeżeli przy włączaniu zapłonu sterownik klimatyzacji J255 nie rozpozna żadnego sygnału „zakresu czasowego po wyłączeniu zapłonu“, to przyjmie on czas postoju o wartości ponad 4 godziny oraz temperaturę silnika równą temperaturze otoczenia. Skutkiem tego może być np. opóźnione włączenie dmuchawy świeżego powietrza, mimo że silnik ma temperaturę roboczą. Poza tym wskaźnik temperatury zewnętrznej G106 w zestawie wskaźników tablicy przyrządów może pokazywać błędne wartości temperatury.

Po 4 godzinach postoju sterownik klimatyzacji J255 zakłada przy obliczaniu temperatur, że wszystkie części samochodu mają temperaturę otoczenia.

W zależności od wersji oprogramowania sterownika klimatyzacji J255 wskazanie w tym polu zostaje ograniczone do wartości zapisanej w sterowniku klimatyzacji J255 (np. 3:59 h, 04:46 h) lub pokazany zostaje czas rzeczywisty.

Po podłączeniu akumulatora A sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 może przeprowadzić ponowne uruchomienie (reset) i dlatego może przy pierwszym włączeniu zapłonu nie wysłać sygnału czasu. W razie potrzeby wyłączyć zapłon na kilka minut i sprawdzić wyświetlony zakres czasowy po ponownym włączeniu zapłonu.

 

MVB018/2 - Przyporządkowanie kluczyka zapłonu, przekazane przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „0“ – Zapłon włączono kluczykiem, dla którego w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 brak przyporządkowania.

Wskazanie „1 lub 2 lub 3 lub 4“ – Zapłon włączono kluczykiem, zapisanym w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 na miejscu 1 (2,3 lub 4).

Przy włączaniu zapłonu sterownik klimatyzacji J255 uruchamia się z ustawieniem obowiązującym w chwili ostatniego wyłączenia zapłonu tym kluczykiem (temperatura, rozdział powietrza, liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza).

Jeżeli zapłon zostanie włączony kluczykiem (np. poprzez funkcję uruchamiania awaryjnego), który nie jest dopasowany do tego samochodu, sterownik klimatyzacji J255 od wersji oprogramowania „0711“ po włączeniu zapłonu samoczynnie przechodzi w tryb pracy „Off“ i przy włączonym zapłonie może zostać przełączona tylko na tryb pracy „Def“ (inne ustawienia nie są możliwe). Jednocześnie w sterowniku klimatyzacji J255 zapamiętana zostaje usterka sterownika immobilisera J334. Funkcja ta została dodana w ramach ulepszenia zabezpieczenia przed kradzieżą.

 

MVB018/3 - Sygnał trybu pracy wycieraczek ze sterownika elektroniki kolumny kierownicy J527.

Wskazanie „00000“ – Niewłączone wycieraczki lub tryb wycierania / mycia (wycieraczki w położeniu spoczynkowym)

Wskazanie „X0001“ – Wycieraczki w trybie pracy okresowej

Wskazanie „X0010“ – Wycieraczki włączone na stopień„1“

Wskazanie „X0100“ – Wycieraczki włączone na stopień„2“

Wskazanie „X1000“ – Wycieraczki w trybie wycierania / mycia

Wskazanie „10000“ – Przewidziano dla trybu pracy wycieraczek z użyciem czujnika deszczu (przewidziane w przyszłości)

W zależności od położenia przełącznika wycieraczek równocześnie może być wyświetlanych kilka trybów pracy (np. „01001“ dla trybu wycierania / mycia i pracy okresowej).

W zależności od wersji w samochodach bez i z czujnikiem deszczu przy włączonych wycieraczkach może się wyświetlać „1XXXX“, mimo że w danej chwili deszcz nie pada (sterownik klimatyzacji J255 zakłada, że pada deszcz i ustawia wskazanie na „1XXXX“, mimo że nie nadszedł sygnał z czujnika deszczu).

Informacje o trybie pracy są potrzebne do regulacji temperatury powietrza na wylocie parownika i dla samochodów z czujnikiem jakości powietrza G238.

 

MVB018/4 - Sygnał trybu pracy dmuchawy świeżego powietrza w % (współczynnik wypełnienia impulsu) przekazany przez sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126.

Wskazanie„45 DO 54%” – Dmuchawa świeżego powietrza V2 i sterownik dmuchawy J126 działają prawidłowo. Brak usterek.

Wskazanie „15 do 24%” – Przekaźnik przełącznika (trybu pracy ogniw słonecznych) w sterowniku dmuchawy świeżego powietrza J126 uszkodzony. Wymienić dmuchawę świeżego powietrza V2 ze sterownikiem dmuchawy J126.

Wskazanie „25 do 34%” – Za wysokie napięcie na sterowniku dmuchawy świeżego powietrza J126. Sprawdzić zasilanie sterownika dmuchawy J126.

Wskazanie „35 do 44%” – Za niskie napięcie na sterowniku dmuchawy świeżego powietrza J126. Sprawdzić zasilanie sterownika dmuchawy J126 i połączenie z masą.

Wskazanie „55 do 64%” – Dmuchawa świeżego powietrza V2 pracuje z oporami lub jest zablokowana.

Wskazanie „65 do 74%” - Dmuchawa świeżego powietrza V2 pracuje z oporami lub jest zablokowana lub zwarcie w sterowniku dmuchawy świeżego powietrza J126 lub w dmuchawie świeżego powietrza V2.

Wskazanie „75 do 84%” - Brak sygnału ze sterownika klimatyzacji J255 do wysterowania sterownika dmuchawy świeżego powietrza J126 (układ klimatyzacji jest np. wyłączony) Sprawdzić, czy sterownik klimatyzacji jest włączony lub czy nie występuje przerwa w przewodzie łączącym między sterownikiem dmuchawy świeżego powietrza J126 a sterownikiem klimatyzacji J255. Niewiarygodny sygnał ze sterownika dmuchawy świeżego powietrza J126 (częstotliwość sygnału poza zakresem dopuszczalnej tolerancji). Sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 uszkodzony, wymienić dmuchawę świeżego powietrza V2 ze sterownikiem dmuchawy świeżego powietrza.

Wskazanie „95 do 100%” – Brak sygnału ze sterownika dmuchawy świeżego powietrza J126. Sprawdzić, czy nie występuje zwarcie z potencjałem plus w przewodzie łączącym między sterownikiem dmuchawy świeżego powietrza J126 a sterownikiem klimatyzacji J255 lub sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 uszkodzony, wymienić dmuchawę świeżego powietrza V2 ze sterownikiem dmuchawy świeżego powietrza J126.

Jeżeli wysterowanie dmuchawy świeżego powietrza V2 jest prawidłowe i sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 nie rozpoznaje usterki, aktualna liczba obrotów dmuchawy świeżego powietrza zostaje poprzez sygnał prostokątny przekazana do sterownika klimatyzacji J255. W przypadku tego sygnału prostokątnego współczynnik trwania impulsu wynosi ok. 50%, a częstotliwość 1/20 liczby obrotów dmuchawy świeżego powietrza (przykład: przy liczbie obrotów dmuchawy świeżego powietrza 3000/min częstotliwość sygnału prostokątnego wynosi 150 Hz lub impulsów na sekundę).

Jeżeli przez sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 stwierdzona zostanie usterka, to sterownik dmuchawy świeżego powietrza J126 wysyła sygnał prostokątny o częstotliwości 10 Hz (impulsów na sekundę). Na podstawie współczynnika trwania sterownik klimatyzacji J255 rozpoznaje stwierdzoną usterkę.

MVB019 - Kodowanie przekazane przez sterownik komfort J393 i przez sterownik wskaźników tablicy przyrządów J285

MVB019 - Kodowanie przekazane przez sterownik komfort J393 i przez sterownik wskaźników tablicy przyrządów J285

MVB019/1 - Kodowanie przekazane przez centralny sterownik systemu Komfort J393 i sterownik z jednostką wskazań w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie = „X Y ZZZ“

Przykład: „0 0 000“ - samochód na rynek niemiecki z silnikiem benzynowym i centralnym sterownikiem systemu Komfort J393 dla samochodu z lewostronnym układem kierowniczym.

Dane są przekazywane poprzez magistralę danych Komfort.

Lista kodów:

Kodowanie przekazywane przez centralny sterownik systemu Komfort J393

X - 0 Samochód dla ruchu prawostronnego (lewostronny układ kierowniczy)

X - 1 Samochód dla ruchu lewostronnego (prawostronny układ kierowniczy)

Kodowanie przekazane przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Y - 0 Samochód z silnikiem benzynowym

Y - 1 Samochód z silnikiem wysokoprężnym

ZZZ - 000 Samochód na rynek niemiecki

ZZZ - 001 Samochód na rynek europejski (z wyjątkiem Niemiec i Wielkiej Brytanii)

ZZZ - 010 Samochód dla USA

ZZZ - 011 Samochód na rynek kanadyjski

ZZZ - 100 Samochód na rynek brytyjski

ZZZ - 101 Samochód na rynek japoński

ZZZ - 110 Samochód dla Arabii Saudyjskiej

ZZZ - 111 Samochód na rynek australijski

Kodowania „Niemcy“, „Europa“, „Kanada“ lub „Wielka Brytania“ stosowane są w innych systemach samochodów, nie ma w nich obecnie różnic w układach klimatyzacji. Przy tym kodowaniu funkcja „trybu zamkniętego obiegu powietrza“ zostaje skasowana wraz z wyłączeniem zapłonu, a wskaźnik temperatury w zestawie wskaźników tablicy przyrządów i w sterowniku klimatyzacji J255 zostaje przełączony na °C (Celsjusza). Można zmienić jednostkę wskaźnika temperatury w sterowniku klimatyzacji J255.

Jeżeli przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 zostanie przekazane kodowanie dla „Japonii“, funkcja „trybu zamkniętego obiegu powietrza“ przy wyłączeniu zapłonu pozostaje zapamiętana i po włączeniu zapłonu tym kluczykiem sterownik klimatyzacji J255 włącza tryb zamkniętego obiegu powietrza.

Jeżeli przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 przekazane zostanie kodowanie dla „USA“, regulacja układu klimatyzacji pracuje trochę„chłodniej“, a wskaźnik temperatury zostaje przestawiony na °F (Fahrenheit). Można zmienić jednostkę wskaźnika temperatury w sterowniku klimatyzacji J255.

Jeżeli przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 zostanie przekazane kodowanie dla „Australii“ lub „Arabii Saudyjskiej“, regulacja układu klimatyzacji pracuje nieco „chłodniej“.

Jeżeli przekazane zostaje kodowanie dla samochodów z prawostronnym układem kierowniczym, sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 zmienia wysterowanie silników nastawczych (różne przyporządkowanie wtyczek do silników nastawczych), sterownik klimatyzacji J255 przestaje rozpoznawać brak silnika nastawczego klapy dławienia V71 jako usterkę, a rozpoznanie ogrzewanego siedzenia kierowcy i przedniego pasażera zostaje zamienione miejscami.

Obliczone przez sterownik klimatyzacji J255 podgrzanie płynu chłodzącego po rozruchu zimnego silnika różni się w zależności od wersji silnika.

Jeżeli kodowanie sterownika klimatyzacji J255 ma zostać przestawione np. na wersję przeznaczoną dla innego kraju (np. na charakterystykę dla USA, regulacja nieco chłodniejsza w lecie) bez zmiany kodowania w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285, należy postępować w następujący sposób:

– Zmienić kodowanie w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 na żądane kodowanie (np. dla USA).

– Przeprowadzić nastawy podstawowe sterownika klimatyzacji J255.

– Zmienić kodowanie w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 z powrotem na pierwotne kodowanie.

 

MVB019/2 - Kodowanie przekazane przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „X Y ZZZZ“

Przykład: „0 0 0100“ = samochód z silnikiem 4-cyl. bez wyposażenia dodatkowego „ogrzewanie postojowe“

Dane są przekazywane poprzez magistralę danych Komfort.

Lista kodów:

X - 0 Brak przyporządkowania – Nie wyświetla się we wszystkich wersjach.

Kodowanie przekazane przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Y – 0 Samochód bez ogrzewania postojowego – Ustawienie w kanale dopasowania „18“ sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Y – 1 Samochód z ogrzewaniem postojowym – Ustawienie w kanale dopasowania „18“ sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

ZZZZ - 0100 Samochód z silnikiem 4-cylindrowym

ZZZZ - 0110 Samochód z silnikiem 6-cylindrowym

ZZZZ - 1000 Samochód z silnikiem 8-cylindrowym

Jeżeli sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 przekaże kodowanie (dopasowanie) „samochód z ogrzewaniem postojowym“, sterownik klimatyzacji J255 oczekuje informacji od sterownika ogrzewania dodatkowego J364, jeżeli one nie nadejdą, zapisana zostanie usterka.

Obliczone przez sterownik klimatyzacji J255 podgrzanie płynu chłodzącego po rozruchu zimnego silnika różni się w zależności od wersji silnika.

MVB020 - Ogrzewanie siedzenia kierowcy Z6 i czujnik temperatury siedzenia kierowcy G59

MVB020 - Ogrzewanie siedzenia kierowcy Z6 i czujnik temperatury siedzenia kierowcy G59

MVB020/1 - Położenie pokrętła radełkowanego ogrzewanego siedzenia kierowcy (zamontowane w sterowniku klimatyzacji J255)

Wskazanie „wył (lub poniżej 10%)“ – Ogrzewanie siedzeń wyłączone

Wskazanie „10 do 100%“ – Ogrzewanie siedzeń włączone

Położenie pokrętła radełkowanego jest ustalane w sterowniku klimatyzacji J255 przez potencjometr (zmienna rezystancja), poprzez zakresy tolerancji w tym potencjometrze nie może zostać ustalona stała wartość dla danego położenia.

 

MVB020/2 - Zmierzona przez czujnik temperatury siedzenia kierowcy G59 temperatura rzeczywista elementu grzejnego w siedzeniu kierowcy w °C.

Jeżeli występuje przerwa w przewodzie łączącym do czujnika temperatury siedzenia kierowcy G59 lub w czujniku temperatury siedzenia kierowcy G59, jako wartość zastępcza pokazana będzie temperatura rzeczywista poniżej -30 °C (np. -49 °C) i ogrzewanie siedzeń nie zostanie włączone

Elementy grzejne w siedzeniu (elementy grzejne powierzchni siedzenia, oparcia siedzenia i boków siedzenia) są ze sobą połączone na różne sposoby. Jeżeli występuje przerwa w elemencie grzejnym powierzchni siedzenia, w zależności od budowy ogrzewania siedzeń boki siedzenia mogą być mimo to nadal ogrzewane, jednak ponieważ powierzchnia siedzenia (a zatem także czujnik temperatury siedzenia kierowcy G59 w siedzeniu) pozostaje zimna, ogrzewanie boków siedzenia nie jest regulowane.

Jeżeli alternator C wytwarza za mało prądu, moc grzania ogrzewania siedzeń może zostać zmniejszona przez sterownik klimatyzacji J255 lub ogrzewanie siedzeń zostanie całkowicie wyłączone.

Jeżeli napięcie na sterowniku klimatyzacji J255 jest niższe niż ok. 12,3 V (MVB017/4), wyjście do elementów grzejnych nie jest już podłączone na stałe, lecz tylko taktowane (mimo że temperatura wymagana nie jest osiągnięta) przy napięciu poniżej ok. 10,6 V ogrzewanie siedzeń jest całkowicie wyłączane

 

MVB020/3 - Temperatura wymagana elementu grzejnego w siedzeniu kierowcy

Położenie pokrętła radełkowanego „0“ (ogrzewanie siedzeń wyłączone) – Temperatura wymagana np. „- 41 do -61 °C“ (lub -99 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „1“ – Temperatura wymagana np. „ 16 do 21 °C“ (lub 18 do 24 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „2“ – Temperatura wymagana np. „ 22 do 27 °C“ (lub 25 do 31 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „3“ – Temperatura wymagana np. „ 28 do 34 °C“ (lub 32 do 38 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „4“ – Temperatura wymagana np. „ 35 do 43 °C“ (lub 39 do 46 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „5“ – Temperatura wymagana np. „ 44 do 54 °C“ (lub 47 do 60 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „6“ – Temperatura wymagana np. „ 55 do 65 °C“ (lub 61 do 69 °C)

 

MVB020/4 – Sterowanie elementu grzejnego w siedzeniu kierowcy

Wskazanie „wył” – ogrzewanie siedzeń wyłączone

Temperatura rzeczywista w siedzeniu kierowcy jest wyższa niż żądana temperatura wymagana lub temperatura rzeczywista w siedzeniu kierowcy jest niższa niż żądana temperatura wymagana, ale napięcie w instalacji elektrycznej jest za niskie (patrz MVB020/2).

Wskazanie „zał.” – ogrzewanie siedzeń włączone.

Temperatura rzeczywista w siedzeniu kierowcy jest niższa niż żądana temperatura wymagana.

MVB021 - Ogrzewanie siedzenia pasażera Z8 i czujnik temperatury siedzenia pasażera G60

MVB021 - Ogrzewanie siedzenia pasażera Z8 i czujnik temperatury siedzenia pasażera G60

MVB021/1 - Położenie pokrętła radełkowanego ogrzewanego siedzenia przedniego pasażera (zamontowane w sterowniku klimatyzacji J255)

Wskazanie „wył (lub poniżej 10%)“ – Ogrzewanie siedzeń wyłączone

Wskazanie „10 do 100%“ – Ogrzewanie siedzeń włączone

Położenie pokrętła radełkowanego jest ustalane w sterowniku klimatyzacji J255 przez potencjometr (zmienna rezystancja), poprzez zakresy tolerancji w tym potencjometrze nie może zostać ustalona stała wartość dla danego położenia.

 

MVB021/2 - Zmierzona przez czujnik temperatury siedzenia kierowcy G60 temperatura rzeczywista elementu grzejnego w siedzeniu przedniego pasażera w °C.

Jeżeli występuje przerwa w przewodzie łączącym do czujnika temperatury siedzenia przedniego pasażera G60lub w czujniku temperatury siedzenia przedniego pasażera G60, jako wartość zastępcza pokazana będzie temperatura rzeczywista poniżej -30 °C (np. -49 °C) i ogrzewanie siedzeń nie zostanie włączone

Elementy grzejne w siedzeniu (elementy grzejne powierzchni siedzenia, oparcia siedzenia i boków siedzenia) są ze sobą połączone na różne sposoby. Jeżeli występuje przerwa w elemencie grzejnym powierzchni siedzenia, w zależności od budowy ogrzewania siedzeń boki siedzenia mogą być mimo to nadal ogrzewane, jednak ponieważ powierzchnia siedzenia (a zatem także czujnik temperatury siedzenia przedniego pasażera G60 w siedzeniu) pozostaje zimna, ogrzewanie boków siedzenia nie jest regulowane.

Jeżeli alternator C wytwarza za mało prądu, moc grzania ogrzewania siedzeń może zostać zmniejszona przez sterownik klimatyzacji J255 lub ogrzewanie siedzeń zostanie całkowicie wyłączone.

Jeżeli napięcie na sterowniku klimatyzacji J255 jest niższe niż ok. 12,3 V (MVB017/4), wyjście do elementów grzejnych nie jest już podłączone na stałe, lecz tylko taktowane (mimo że temperatura wymagana nie jest osiągnięta) przy napięciu poniżej ok. 10,6 V ogrzewanie siedzeń jest całkowicie wyłączane

 

MVB021/3 - Temperatura wymagana elementu grzejnego w siedzeniu przedniego pasażera

Położenie pokrętła radełkowanego „0“ (ogrzewanie siedzeń wyłączone) – Temperatura wymagana np. „- 41 do -61 °C“ (lub -99 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „1“ – Temperatura wymagana np. „ 16 do 21 °C“ (lub 18 do 24 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „2“ – Temperatura wymagana np. „ 22 do 27 °C“ (lub 25 do 31 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „3“ – Temperatura wymagana np. „ 28 do 34 °C“ (lub 32 do 38 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „4“ – Temperatura wymagana np. „ 35 do 43 °C“ (lub 39 do 46 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „5“ – Temperatura wymagana np. „ 44 do 54 °C“ (lub 47 do 60 °C)

Położenie pokrętła radełkowanego „6“ – Temperatura wymagana np. „ 55 do 65 °C“ (lub 61 do 69 °C)

 

MVB021/4 – Sterowanie elementu grzejnego w siedzeniu przedniego pasażera

Wskazanie „wył” – ogrzewanie siedzeń wyłączone

Temperatura rzeczywista w siedzeniu przedniego pasażera jest wyższa niż żądana temperatura wymagana lub temperatura rzeczywista w siedzeniu przedniego pasażera jest niższa niż żądana temperatura wymagana, ale napięcie w instalacji elektrycznej jest za niskie (patrz MVB020/2).

Wskazanie „zał.” – ogrzewanie siedzeń włączone.

Temperatura rzeczywista w siedzeniu przedniego pasażera jest niższa niż żądana temperatura wymagana.

MVB022 - Sygnał z zamontowanego w późniejszym czasie ogrzewania postojowego, sygnał włączający dla ogrzewania postojowego / wentylacji postojowej, sygnał włączający dla dmuchawy świeżego powietrza z ogrzewania postojowego i pozostały czas włączenia ogrzewania postojowego / wentylacji postojowej

MVB022 - Sygnał z zamontowanego w późniejszym czasie ogrzewania postojowego, sygnał włączający dla ogrzewania postojowego / wentylacji postojowej, sygnał włączający dla dmuchawy świeżego powietrza z ogrzewania postojowego i pozostały czas włączenia ogrzewania postojowego / wentylacji postojowej

MVB022/1 - Sygnał wejściowy z zamontowanego w późniejszym czasie ogrzewania postojowego

Wskazanie „wył” – brak sygnału z ogrzewania postojowego – napięcie na pinie 10 wtyczki D sterownika klimatyzacji J255 poniżej 5V

Wskazanie „zał.” – przyłożony sygnał włączający z ogrzewania postojowego – napięcie na pinie 10 wtyczki D sterownika klimatyzacji J255 wyższe niż 5V.

W przypadku ogrzewań postojowych oferowanych przez Audi wysterowanie ogrzewania postojowego i sterownika klimatyzacji J255 w trybie ogrzewania postojowego i w trybie wentylacji postojowej odbywa się poprzez magistralę danych Komfort. Jeżeli sterownik klimatyzacji J255 zostaje wysterowana przez wejście (na wtyczce „D“, styk „10“), różne funkcje są dostępne w ograniczonym zakresie.

Jeżeli po wyłączeniu zapłonu sterownik klimatyzacji J255 nadal działa i pojawia się wskazanie „zał“, odnaleźć i usunąć zwarcie z potencjałem plus do wtyczki „D“ styk „10“.

W samochodach z silnikiem wysokoprężnym i z ogrzewaniem dodatkowym napędzanym paliwem (samochody z ogrzewaniem postojowym i bez elektrycznego ogrzewania dodatkowego) lub z zamontowanym fabrycznie ogrzewaniem postojowym nie ma bezpośredniego połączenia do wysterowania pomiędzy ogrzewaniem postojowym (sterownikiem ogrzewania dodatkowego J364) a sterownikiem klimatyzacji J255.

Następujące warunki muszą występować, aby sterownik ogrzewania dodatkowego J364 otrzymał ze sterownika klimatyzacji J255 (poprzez magistralę danych Komfort) polecenie działania jako ogrzewanie dodatkowe:

- Przycisk ECON nie jest wciśnięty.

- Liczba obrotów silnika jest wyższa od 600 /min.

- Odebrana z magistrali danych Komfort temperatura płynu chłodzącego jest niższa niż 70 °C (przy ok. 80 °C następuje wyłączenie).

- Obliczona przez sterownik klimatyzacji J255 wymagana temperatura wydmuchu (dla powietrza z nawiewów wewnątrz samochodu) jest wyższa niż 45 °C (tryb ogrzewania).

W samochodach z silnikiem wysokoprężnym i elektrycznym ogrzewaniem dodatkowym polecenie włączenia ogrzewania dodatkowego jest wysyłane przez sterownik klimatyzacji J255 poprzez magistralę danych Komfort (i napędu) do danego sterownika silnika.

 

MVB022/2 - Sygnał włączający dla ogrzewania postojowego / wentylacji postojowej ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „0000“ – Brak sygnału włączającego dla ogrzewania postojowego / wentylacji postojowej ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „0001“ – Sygnał włączający dla ogrzewania postojowego ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „0010“ – Sygnał włączający dla trybu wentylacji postojowej ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „0100“ – Sygnał włączający dla ogrzewania postojowego lub wentylacji postojowej ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 (np. o godzinie ustawionej uprzednio za pomocą funkcji „Timer“ lub poprzez zdalne sterowanie radiowe ogrzewania postojowego) – sterownik klimatyzacji J255 na podstawie zmierzonych temperatur i ostatniego ustawienia w sterowniku klimatyzacji J255 decyduje, czy ogrzewanie postojowe zostanie włączone lub czy sterownik klimatyzacji J255 przełączy się w „tryb wentylacji postojowej“ i nie wyda polecenia włączenia ogrzewania postojowego.

Ogrzewanie postojowe / wentylacja postojowa może być włączana i wyłączana przez kierowcę bezpośrednio w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 lub przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 o ustawionej godzinie lub po upływie czasu pracy ustawionego uprzednio przez kierowcę w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285. Poprzez zdalne sterowanie radiowe sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 (ze sterownika ogrzewania dodatkowego J364) otrzymuje tylko polecenie włączenia lub wyłączenia, przekazuje je dalej do sterownika klimatyzacji J255, a ta decyduje, czy włączone zostanie ogrzewanie postojowe czy wentylacja postojowa.

Wysterowanie ogrzewania postojowego odbywa się poprzez magistralę danych Komfort, ale w bloku wartości mierzonych sterownika klimatyzacji J255 nie wyświetla się informacja o tym, czy pakiet danych sterownika klimatyzacji J255 zawiera polecenie włączenia. Ten pakiet danych jest analizowany przez sterownik ogrzewania dodatkowego J364 i przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 i w bloku wartości mierzonych pojawia się informacja, czy zawiera on sygnał włączający.

 

MVB022/3 - Polecenie włączenia dmuchawy świeżego powietrza z ogrzewania postojowego do sterownika klimatyzacji J255

Wskazanie „wył“ – Brak polecenia z ogrzewania postojowego

Wskazanie „zał.“ – Nadeszło polecenie z ogrzewanie postojowe

Dane są przekazywane poprzez magistralę danych Komfort

 

MVB022/4 - Maksymalny dopuszczalny, obliczony przez sterownik klimatyzacji J255, czas trwania włączenia ogrzewania postojowego w sekundach.

Wskazanie = „0 do 3770 sek.“

MVB026 i MVB027 - Warunki otoczenia, przy których ciśnienie w układzie środka chłodniczego było ostatnio nieprawidłowe

MVB026 i MVB027 - Warunki otoczenia, przy których ciśnienie w układzie środka chłodniczego było ostatnio nieprawidłowe

MVB026/1 - Miejsce wystąpienia usterki powodującej wyłączenie

Wskazanie "(puste)" lub „skasowano“ – Od ostatniego skasowania pamięci usterek nie stwierdzono błędu sygnału z czujnika wysokiego ciśnienia G65

Wskazanie = „0819“ - Czujnik wysokiego ciśnienia G65 wysłał sygnał ciśnienia, który nie mógł zostać przeanalizowany lub ciśnienie w układzie środka chłodniczego było za wysokie lub za niskie.

Jeżeli od ostatniego skasowania pamięci usterek nie rozpoznano żadnej usterki, w polach MVB026 i 027 w zależności od wersji sterownika klimatyzacji J255 wyświetla się np. „skasowano“.

Wskazanie „0819“ to numer usterki miejsca wystąpienia usterki czujnik wysokiego ciśnienia G65.

W polu MVB026/1 w zależności od wersji oprogramowania sterownika klimatyzacji J255 zamiast „0819“ może się pojawić inny numer usterki, w takim wypadku nie należy zwracać uwagi na ten numer usterki.

 

MVB026/2 - Ciśnienie w bar (ciśnienie bezwzględne) w układzie środka chłodniczego podczas wystąpienia usterki, obliczone przez czujnik wysokiego ciśnienia G65 na podstawie sygnału ciśnienia

 

MVB026/3 - Wysterowanie wentylatora/ów chłodnicy V7 podczas wystąpienia usterki % (moc wymagana przez sterownik klimatyzacji J255)

 

MVB026/4 - Wysłane przez dany sterownik silnika do sterownika wentylatora płynu chłodzącego J293 wysterowanie wentylatora/ów chłodnicy V7 podczas wystąpienia usterki w % (informacja zwrotna dotycząca mocy wymaganej)

W samochodach ze sterownikiem klimatyzacji J255 do wersji oprogramowania „0202“ nie pojawia się żadne wskazanie.

W zależności od wersji sterownika klimatyzacji J255 podczas pracy układu klimatyzacji wentylator płynu chłodzącego zostaje natychmiast włączony przy włączaniu sprężarki lub wentylator płynu chłodzącego zostaje wysterowany dopiero wtedy, gdy wartość ciśnienia w układzie środka chłodniczego przekroczy ok. 9 bar.

 

MVB027/1 - Przekazana przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 obliczona temperatura zewnętrzna podczas wystąpienia usterki w °C.

 

MVB027/2 - Przekazywana przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 prędkość samochodu podczas wystąpienia usterki w km/h.

 

MVB027/3 - Przekazana przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 temperatura płynu chłodzącego podczas wystąpienia usterki w °C.

 

MVB027/4 - Pole wskazań niewykorzystane.

MVB028 - Wskazanie kanałów dopasowania, których ustawienie zostało zmienione w funkcji „Dopasowanie“

MVB028 - Wskazanie kanałów dopasowania, których ustawienie zostało zmienione w funkcji „Dopasowanie“

MVB028/1 - Wskazanie kanałów dopasowania, których ustawienie zostało zmienione w funkcji „Dopasowanie“

Wskazanie „0 lub(puste)" – Nie dokonano żadnych zmian dopasowania lub wszystkie dokonane zmiany zostały poprzez funkcję „Dopasowanie“ w kanale dopasowania „20“ cofnięte do ustawień fabrycznych

Wskazanie „XX“ – W przynajmniej jednym kanale dopasowania dokonano zmiany ustawień lub ustawienie w tym kanale dopasowania zostało zmienione

Kolejność wyświetlanych kanałów dopasowania ze zmienionymi ustawieniami zależy od przeprowadzonego dopasowania i wersji sterownika klimatyzacji J255

 

MVB028/2 - Wskazanie kanałów dopasowania, których ustawienie zostało zmienione w funkcji „Dopasowanie“

Wskazanie „0 lub (puste)" – Nie dokonano żadnych (lub maksymalnie jedną) zmianę dopasowania lub wszystkie dokonane zmiany zostały poprzez funkcję „Dopasowanie“ w kanale dopasowania „20“ cofnięte do ustawień fabrycznych

Wskazanie = „XX“ – W przynajmniej dwóch kanałach dopasowania dokonano zmiany ustawień lub ustawienie w tym kanale dopasowania zostało zmienione

Kolejność wyświetlanych kanałów dopasowania ze zmienionymi ustawieniami zależy od przeprowadzonego dopasowania i wersji sterownika klimatyzacji J255

 

MVB028/3 - Wskazanie kanałów dopasowania, których ustawienie zostało zmienione w funkcji „Dopasowanie“

Wskazanie „0 lub (puste)" – Nie dokonano żadnych (lub maksymalnie dwie) zmianę dopasowania lub wszystkie dokonane zmiany zostały poprzez funkcję „Dopasowanie“ w kanale dopasowania „20“ cofnięte do ustawień fabrycznych

Wskazanie „XX“ – W przynajmniej trzech kanałach dopasowania dokonano zmiany ustawień lub ustawienie w tym kanale dopasowania zostało zmienione

Kolejność wyświetlanych kanałów dopasowania ze zmienionymi ustawieniami zależy od przeprowadzonego dopasowania i wersji sterownika klimatyzacji J255

 

MVB028/4 - Wskazanie kanałów dopasowania, których ustawienie zostało zmienione w funkcji „Dopasowanie“

Wskazanie „0 lub (puste)" – Nie dokonano żadnych (lub maksymalnie trzy) zmianę dopasowania lub wszystkie dokonane zmiany zostały poprzez funkcję „Dopasowanie“ w kanale dopasowania „20“ cofnięte do ustawień fabrycznych

Wskazanie „XX“ – W przynajmniej czterech kanałach dopasowania dokonano zmiany ustawień lub ustawienie w tym kanale dopasowania zostało zmienione

Kolejność wyświetlanych kanałów dopasowania ze zmienionymi ustawieniami zależy od przeprowadzonego dopasowania i wersji sterownika klimatyzacji J255

Ta grupa wskazań jest nie wykorzystana w przypadku sterownika klimatyzacji J255 do numeru części z indeksem „AH“, zamontowanych w samochodach do numeru nadwozia „399999“ modelu roku 2005 (w wersji Limousine i Avant) oraz „012912“ modelu roku 2005 (w wersji Cabrio).

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części od indeksu „AJ“, zamontowanej w samochodach od numeru nadwozia „400000“ modelu roku 2005 (w wersji Limousine i Avant) oraz „012913“ modelu roku 2005 (w wersji Cabrio) wyświetlane są maksymalnie 4 kanały dopasowania, które zostały zmienione. Jeżeli w więcej niż 4 kanałach dopasowania wprowadzone zostały zmiany ustawienia fabrycznego, kanały te nie są już wyświetlane (w razie potrzeby cofnąć dopasowanie wszystkich kanałów dopasowania do ustawienia fabrycznego poprzez funkcję „Dopasowanie“ w kanale dopasowania „20“).

MVB080 - Informacje o producencie

MVB080 - Informacje o producencie

MVB080/1 - Oznaczenie producenta i zakładu producenta

 

MVB080/2 - Dzień produkcji sterownika układu Climatronic J255

 

MVB080/3 - Stan zmian producenta sterownika układu Climatronic J255

 

MVB080/4 - Numer stanowiska kontrolnego, na którym sprawdzano podczas produkcji sterownik układu Climatronic J255

MVB081 - Przekazany przez sterownik wskaźników tablicy przyrządów J285 numer VIN i określone informacje ze sterownika wskaźników tablicy przyrządów J285

MVB081 - Przekazany przez sterownik wskaźników tablicy przyrządów J285 numer VIN i określone informacje ze sterownika wskaźników tablicy przyrządów J285

MVB081/1 - Numer nadwozia przekazany najpierw przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 i zapamiętany w sterowniku klimatyzacji J255 podczas pierwszego uruchomienia sterownika klimatyzacji J255 lub po ostatnim dopasowaniu sterownika klimatyzacji J255.

Dane są przekazywane poprzez magistralę danych Komfort

Nowy sterownik klimatyzacji J255 jest dostarczany jako część zamienna bez numeru nadwozia

Jeżeli wyświetlany numer nadwozia nie zgadza się z przekazanym przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 numerem nadwozia w sterowniku klimatyzacji J255, zostaje zapisana usterka „sterownik, błędny numer nadwozia“.

Jeżeli sterownik klimatyzacji J255 zostanie zamontowany w innym samochodzie, stary numer nadwozia należy skasować poprzez funkcję „Dopasowanie“

W sterowniku klimatyzacji J255 do wersji oprogramowania „0610“ pole wskazań jest niewykorzystane.

 

MVB081/2 - Pole wskazań niewykorzystane w niektórych wersjach sterownika klimatyzacji J255 – Przewidziane są dla informacji przekazanych przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 (jak np. numerów grup konstrukcyjnych, numerów seryjnych i numerów typu). Nie ma znaczenia dla serwisu.

 

MVB081/3 - Pole wskazań niewykorzystane w niektórych wersjach sterownika klimatyzacji J255 – Przewidziane są dla informacji przekazanych przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 (jak np. numerów grup konstrukcyjnych, numerów seryjnych i numerów typu). Nie ma znaczenia dla serwisu.

 

MVB081/4 - Pole wskazań niewykorzystane w niektórych wersjach sterownika klimatyzacji J255 – Przewidziane są dla informacji przekazanych przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 (jak np. numerów grup konstrukcyjnych, numerów seryjnych i numerów typu). Nie ma znaczenia dla serwisu.

MVB082 - Wersja oprogramowania sterownika

MVB082 - Wersja oprogramowania sterownika

MVB082/4 - Wersja oprogramowania sterownika klimatyzacji J255

W zależności od wersji sterownika klimatyzacji J255 w tym polu może znajdować się wersja oprogramowania naszego sterownika.

MVB125 - Informacje dotyczące trybu pracy magistrali danych Komfort

MVB125 - Informacje dotyczące trybu pracy magistrali danych Komfort

MVB125/1 – Informacja ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285

Wskazanie „zestaw wskaźników 0” - Nie są odbierane informacje ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285.

Wskazanie „zestaw wskaźników 1“ – Informacje ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 są odbierane

 

MVB125/2 - Informacja z centralnego sterownika systemu Komfort J393

Wskazanie „Centr. 0“ – Informacje z centralnego sterownika systemu Komfort J393 nie są odbierane

Wskazanie „Centr. 1“ – Informacje z centralnego sterownika systemu Komfort J393 są odbierane

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części do indeksu „G“ (do wersji oprogramowania „XX14“) w polu wskazań „1“ w pewnych wersjach wyposażenia dodatkowego zestawu wskaźników wskazywane jest „0“, nawet jeżeli informacja została odebrana prawidłowo. Wskazanie „1“ występuje w tej wersji, dopóki przekazywane są pewne informacje (np. funkcja „rozpoznawanie mowy w trybie pracy telefonu“ przez sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285).

Jeżeli w przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części do indeksu „G“ (do wersji oprogramowania „XX14“) w polu wskazań „1“ zestawu wskaźników „0“ i w grupie wskazań „126“ w polu wskazań „4“ wyświetlany jest tryb dwuprzewodowy, sprawdzić wskazanie w sterowniku w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285, jeśli tam w bloku wartości mierzonych (obecnie grupa wskazań „131“) wyświetla się „Klima 1“ (Układ klimatyzacji 1), to magistrala danych Komfort działa prawidłowo. Nie zwracać wtedy uwagi na usterkę „Sterownik w zestawie wskaźników tablicy przyrządów, brak komunikacji / SP“.

 

MVB125/3 - Informacje ze sterownika instalacji elektrycznej samochodu J519

Wskazanie „Centralny układ elektroniczny 0“ – Informacje ze sterownika instalacji elektrycznej samochodu J519 nie są odbierane

Wskazanie „Centralny układ elektroniczny 1“ – Informacje ze sterownika instalacji elektrycznej samochodu J519 są odbierane

 

MVB125/4 - Informacje ze sterownika elektroniki kolumny kierownicy J527

Wskazanie „kierownica 0“ – Informacje ze sterownika elektroniki kolumny kierownicy J527 nie są odbierane

Wskazanie „kierownica 1“ – Informacje ze sterownika elektroniki kolumny kierownicy J527 są odbierane

MVB126 - Informacje ze sterownika ogrzewania dodatkowego J364, ze sterownika uruchamiania składanego dachu J256 i dotyczące trybu pracy magistrali danych Komfort

MVB126 - Informacje ze sterownika ogrzewania dodatkowego J364, ze sterownika uruchamiania składanego dachu J256 i dotyczące trybu pracy magistrali danych Komfort

MVB126/1 - Informacje ze sterownika ogrzewania dodatkowego J364

Wskazanie „Ogrz. post. 0“ – Informacje ze sterownika ogrzewania dodatkowego J364 nie są odbierane – Jako wyposażenie dodatkowe nie jest zamontowane oryginalne ogrzewanie postojowe / ogrzewanie dodatkowe Audi.

Wskazanie „Ogrz. post. 1“ – Informacje ze sterownika ogrzewania dodatkowego J364 są odbierane

Tylko oryginalne ogrzewania postojowe / dodatkowe Audi mogą być sterowane poprzez magistralę danych Komfort i wymieniać dane z innymi sterownikami podłączonymi do tej magistrali.

Większość rodzajów ogrzewania postojowego dostępnych w sklepach z akcesoriami nie może wymieniać danych poprzez magistralę danych. Te ogrzewania postojowe nie mogą być podłączane do magistrali danych.

 

MVB126/2 - Informacje ze sterownika uruchamiania składanego dachu J256

Wskazanie „dach składany 0“ – Informacje ze sterownika uruchamiania składanego dachu J256 nie są odbierane – W przypadku wersji Limousine, Avant (i Coupe) nie zwracać uwagi na to wskazanie (sterownik zamontowany jest tylko w wersji Cabrio)

Wskazanie „dach składany 1“ – Informacje ze sterownika uruchamiania składanego dachu J256 są odbierane.

Wskazanie "nie zamontowano" - sterownik klimatyzacji J255 jest zakodowany dla samochodu ze sztywnym dachem (Limousine, Avant lub Coupe), w razie potrzeby sprawdzić kodowanie sterownika klimatyzacji J255.

W wersji Audi Cabrio w sterowniku klimatyzacji J255 zapamiętane zostają różne ustawienia zamkniętego i otwartego dachu składanego. Podczas otwierania i zamykania składanego dachu sterownik klimatyzacji J255 samoczynnie zmienia ustawienie na wartość, która ustawiona była ostatnio przy zamkniętym lub otwartym składanym dachu.

Od modelu roku 2003 stopniowo montowane są sterowniki klimatyzacji J255 o numerze części od indeksu „H“ (z wersją oprogramowania od „XX16“). Te sterowniki różnią się od wersji z oprogramowaniem „XX15“ pod następującymi względami:

- Regulacja temperatury wewnątrz samochodu w Audi Cabrio z otwartym dachem składanym została zmieniona i ustawiona na niższe temperatury.

- Zakres regulacji temperatury został rozszerzony, jako najniższą temperaturę można teraz ustawić 16°C (zamiast jak dotąd 18°C).

 

MVB126/3 - Informacje ze sterownika w zestawie wskaźników tablicy przyrządów J285 dla sterownika klimatyzacji J255 o numerze części od indeksu „H“ (od wersji oprogramowania „XX15“) do indeksu „AH“

Wskazanie „Rozpozn. mowy 0“

– W samochodzie nie jest zamontowany zestaw głośnomówiący, a zatem nie jest wysyłany element „Rozpoznawanie mowy w trybie pracy telefonu“.

– W samochodzie zamontowany jest zestaw głośnomówiący, jednak dopasowanie odpowiedzialnych za niego sterowników nie zostało przeprowadzone zgodnie z zaleceniami.

– W samochodzie zamontowany jest zestaw głośnomówiący, jednak od włączenia zapłonu nie został wysłany ani odebrany żaden element „Rozpoznawanie mowy w trybie pracy telefonu“.

Wskazanie „Rozpozn. mowy 1“ – W samochodzie jest zamontowany zestaw głośnomówiący, odbierany jest element „Rozpoznawanie mowy w trybie pracy telefonu“.

Pole wskazań niewykorzystane w sterowniku klimatyzacji J255 o numerze części do indeksu „G“ (do wersji oprogramowania „XX14“) i od indeksu „AJ“

Informacja „Rozpoznawanie mowy w trybie pracy telefonu“ przekazywana jest obecnie tylko w samochodach z zamontowanym fabrycznie zestawem głośnomówiącym. W zależności od wersji samochodu informacja wysyłana jest tylko, jeżeli od włączenia zapłonu przynajmniej raz naciśnięty został przycisk obsługi głosowej lub przynajmniej raz uruchomiono telefon.

W zależności od wersji sterownika klimatyzacji J255 informacja „Rozpozn. mowy1“ jest wyświetlana tylko dopóki jest faktycznie odbierana przez magistralę danych Komfort.

 

MVB126/4 - Tryb pracy magistrali danych Komfort

Wskazanie = „łącze dwuprzewodowe“ – Magistrala danych systemu Komfort w trybie pracy łącza dwuprzewodowego (stan normalny). Informacje przekazywane na magistrali danych Komfort są odbierane na obu wejściach (na „Can-Hi“ i „Can-Lo“)

Wskazanie „łącze jednoprzewodowe“ – Magistrala danych Komfort w trybie pracy łącza jednoprzewodowego (tryb awaryjny). Informacje przekazywane po magistrali danych Komfort są odbierane tylko na jedynym wejściu (na „Can-Hi“ lub „Can-Lo“).

Magistrala danych Komfort, w przeciwieństwie do magistrali danych napędu, może pracować również w trybie łącza jednoprzewodowego. System pracuje wtedy jednak w trybie awaryjnym.

Jeżeli na magistrali danych Komfort nie są odbierane informacje, sterownik klimatyzacji J255 nie wysterowuje zaworu regulacyjnego sprężarki układu klimatyzacji N280 (sprężarka jest wyłączona).

 

 

Dzisiaj zrobiłem mały wykres jak zmieniają się podstawowe dane w czasie podczas schładzania wnętrza naszych samochodów.

Na wykresie widać zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami. Widać że zaraz po uruchomieniu silnika i ustawieniu sterownika na LO oraz max nawiew, próbuje on jak najszybciej schłodzić wnętrze. Dzieje się to poprzez mocne wysterowanie zaworu N280 (prąd około 0,6 [A] co odpowiada około 60% wysterowania zaworu). Początkowa temperatura parownika wynosiła 25 stopni, wraz z upływem czasu temperatura spada aż do osiągnięcia ok 1,5 - 2 stopni powyżej zera (w tym przypadku trwało to ok 90 sekund). Wraz ze spadkiem temperatury na parowniku sterownik zmniejsza prąd wysterowania zaworu N280 przez co wydajność sprężarki maleje po to aby utrzymać temperaturę parownika na poziomie ok 2 stopni. Te dwa stopnie zabezpieczają parownik przed zamarzaniem i spadkiem wydajności (przytkane kanały nie pozwalają przedostać się powietrzu, a dodatkowo mogą powodować wolniejsze odparowanie czynnika co może doprowadzić do uderzeń hydraulicznych w sprężarce (dzieje się tak w momencie kiedy czynnik nie zdąży w całości zmienić stanu skupienia z ciekłego na gazowy). Jak widać ciśnienie czynnika zaraz po włączeniu silnika dosyć znacząco rośnie z 6 bar aż do 15 bar po czym zaczyna spadać i stabilizuje się w okolicach 9 - 10 bar. Oczywiście będzie ono zależne w dużym stopniu od temperatury zewnętrznej i nie zawsze będzie takie niskie. Ale pokazuje to że sterownik nie dąży do uzyskania maksymalnego ciśnienia czynnika, a bardziej sugeruje się temperaturą parownika. 

 

Temperatura na kratkach jak widać po wykresie w prawidłowo działającym układzie spada do ok 6 - 7 stopni oczywiście będzie także zależna od tego jaką mamy temperaturę zasysanego powietrza i prędkości obrotowej dmuchawy. Istotne jest aby temperatura z prawej i lewej kratki były zbliżone i podążały za sobą jak na wykresie (widać na nim chwilowy skok temperatury, spowodowane było to chwilową zmianą ustawień klimatronika)

 

Mam nadzieję że przyda się wam taki wykres do tego żeby móc porównywać poszczególne parametry mierzone w blokach pomiarowych.

 

klima log1.jpg

Informacje dotyczące czujnika nasłonecznienia:

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części do indeksu „AH“ może być lub zostać zamontowany tylko czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 o numerze części 8E0 907 539. Wtyczka o numerze 8E0 971 832 z pinami 000 979 009 E

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części z indeksem od „AJ“ może być lub zostać zamontowany czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 o numerze części 8P0 907 539. Wtyczka o numerze 8E0 971 832 z pinami 000 979 009 E

image.png

 

Tabela doboru kompresorów klimatyzacji DENSO na podstawie długiego kodu kompresora (kod widoczny na naklejce kompresora: Denso - Cross Reference Chart.pdf

Długi kod:

image.png

Krótki kod (obecnie stosowany):

image.png

Ciąg dalszy nastąpi...

Edytowane przez MaTeo85
  • Pomoc techniczna 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

W blokach pomiarowych klimy mam takie wartosci.

blok 001

1.  0.024A   2. 59.3%    3.  22.0%      4. 5.0 bar

I wywala bład 01232 - A/C Comnpresor Regulator Valve (N280) 30-00  -  Open or Short to B+

 

Czyży jakies zwarcie było? Kilka dni temu klima sie załaczyła kilka razy ale tylko na chwile. Dodam ze bylo dosc ciepło na dworze (27 st)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mateusz357 napisał:

Witam. 

W blokach pomiarowych klimy mam takie wartosci.

blok 001

1.  0.024A   2. 59.3%    3.  22.0%      4. 5.0 bar

I wywala bład 01232 - A/C Comnpresor Regulator Valve (N280) 30-00  -  Open or Short to B+

 

Czyży jakies zwarcie było? Kilka dni temu klima sie załaczyła kilka razy ale tylko na chwile. Dodam ze bylo dosc ciepło na dworze (27 st)

Pozdrawiam.

Sprawdź instalację idącą do kompresora klimy bo albo gdzieś woda albo zwarcie albo urwanie przewody. Albo ustalony zawór sterujący n280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade. Usterka usunięta,klima działa. Przetarty był przewod na kostce sprężarki :)

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Proszę o interpretację mojego problemu. Ledwie chłodne powietrze z kratek wentylacyjnych strony lewej oraz ciepłe ze strony prawej.

Błąd z vag to 00735 ( wiem że dotyczy siłownika v154). Rozpiąłem wszystkie  siłowniki klap  i przeczyściłem czyścikiem do styków. Niestety błąd dalej jest więc zamówiłem już inne czujniki żeby przełożyć potencjometr. Dodatkowo wyjmując siłownik klap temperatury strony prawej manewrowałem ręcznie i nie dorównałem stronie lewej.

Czynnik uzupełniony do pełna.

Bloki pomiarowe ( odpalony silnik, nastaw na LO): 

MVB001/1   0.644A   MVB001/2  69.0%   MVB001/3  35.5%   MVB001/4  11bar

MVB009/1  31.8C    MVB009/2   31.8C     MVB009/3  12.0C    MVB009/4  22.2C

MVB010/1  23.5C   MVB010/2   31.0 C   MVB010/3     27.0C   MVB010/4  35.5C

MVB011/1  29.2C   MVB011/2   3240/ min   MVB011/3  73.0C   MVB011/4 ON

MVB012/1  874.1/min  MVB012/2  0,0km/h  MVB012/3  0     MVB012/4 11,0Nm

 

  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że evaporator powinien mieć 2.5 stopnia podczad 20 minutowej jazdy mój na postoju ma 10 stopni a podczad jazdy wzrasta do 15 stopni przez co wydajność klimy spada na postoju jest 14 bar podczad jazdy połowa mniej czyli 7 bar i wyraźnie czuć różnicę napięcie na zaworze podczad postoju i jazdy jest w sumie takie same wszystkie komponenty oprócz kompresowa są nowe zakładane w tamtym roku komplet oringów z aso dławik osuszacz oraz chłodnica skraplacz w tamtym roku była lodówka w aucie w tym ledwie wieje podczad jazdy na postoju z parę minut jak postoi to aż szyby parują od zewnątrz.

 

Screen przedstawia sytuację podczad postoju jak trzrba to porobię jakieś screeny tylko nir wiem w sumie jakie. Temp zewnętrzna ok 25 stopni klima ustawiona na LO Auto błędów brak. Nastawy robione 

 

klimaaaaaaaa.png

 

Edytowane przez marky2552
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytania pomocnicze, czy rurki pod maską są zimne, ciepłe, zaszronione? i w którym miejscu jaka sytuacja.

Czy klimatronik oryginalny w aucie czy zmieniany? jak zmieniany to na jaki? (wrzuć numer OE)

pokaż najlepiej wszystkie bloki pomiarowe (można zrobić zapis wszystkich bloków do pliku (po kilku minutach na LO i nawiewie na maxa na środkowe kratki)

jak pamiętasz to jaką dyszę rozprężną wsadzałeś? (kolor obudowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki ta cienka zimna ta gruba normalna dysza pomarańczowa hella. Czasami ta cienka oszroniona sie robi a teraz jest tylko zimna bez szronu i w aucie teraz jest jak w zamrażarce na postoju auto chodzi sobie od 15 min na LO pomimo że evaporator pokazuje 12.5 stopnia to wg vag lewa kratka ma 9.6 stopnia a prawa 3.0

Klimatronik zmieniany na ten od 16 stopni na 8E0 820 043 AB 

 

Nie mam pojęcia jak zapisać wszydtkie bloki do pliku 

Edytowane przez marky2552
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osuszacz zmieniałeś przy serwisie klimy? wygląda na to że czasami dysza się zatyka (wtedy rurka za dyszą w stronę parownika robi się oszroniona. Najlepiej będzie podjechać, odciągnąć czynnik, wymienić dla spokoju dyszę na nową (koszt groszowy) i dać nowy osuszacz. Dodatkowo po wyjęciu dyszy sprawdzić jej stan, czy jest czysta, czy nie ma opiłków, czy olej jest czysty i klarowny czy szary i brudny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem osuszacz i dyszę wtedy i wszystkie oringi dziwi mnie fakt ze teraz na postoju jest mróz a jak zaczne jechać to jest tak sobie po 20 km jazdy też nie ma szału ale jak po 20 km zatrzymam się na 5 min to zaczyna działać wtedy normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kilka pytań może się ktoś zlituje :P 

Pacjent to A4 B8.5 2013 2.0TDI 177bhp

W zeszłym roku pod koniec sezonu letniego padła mi klima a dokładnie sprzęgło w sprężarce. Długo się zabierałem z naprawą ale padło na wymianę sprężarki (używka) i chłodnicy (wcześniej był wyciek)

Po wymianie sprężarki długo jeździłem bez czynnika ( cały okres zimowy aż do teraz ) i podejrzewam, że zrobiłem ogromnym błąd bo zapewne oleju w sprężarce było nie wiele i po pewnym czasie dochodziły dziwne odgłosy spod maski (możliwe powolne klękanie sprężarki - zatarcie?)

Dwa dni temu nabiłem klime, zrobili test szczelności i powiedzieli ze sprężarka się normalnie uruchamia i trzyma ciśnienie i jest wszystko ok. Odebrałem auto i po wyjechaniu od mechanika zauważyłem że kilma jednak słabo dmucha zimnym powietrzem, dojechałem do domu i wieczorem podpiąłem VCDS - pokazało zero błędów. Zrobiłem wszystkie możliwe testy klimy + reset ustawień z pozycji VCDS i klima ruszyła. Na drugi dzień z rana wszystko pięknie chłodziło, ale po przejechaniu 10km znów klima przestała działać. Na VCDS wyskoczył ponownie błąd tak jak przy starej sprężarce.

01270 - A/C Magnetic Clutch (N25)

010 - Open or Short to Plus

Od tego momentu klima już nie ruszyła. Pytanie teraz jaka jest ponowna przyczyna padnięcia sprzęgła ? Coś elektroniką nie tak?

Pierwsza grafika na której pokazuje Current 2.0A to było w dzień w którym klima jeszcze działała, potem już jest 0A dla sprzęgła.

PXL_20210608_221652183[1].jpg

PXL_20210609_134007080[1].jpg

PXL_20210610_092643394[1].jpg

PXL_20210610_092746065.PORTRAIT[1].jpg

Edytowane przez AudiA4uk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2017 o 21:24, MaTeo85 napisał:

Witam koledzy i koleżanki.

Jestem w trakcie ogarniania klimatyzacji w swoim samochodzie, z racji tego że zgłębiam temat dosyć dokładnie, postanowiłem podzielić się z Wami wiedzą. Oczywiście nie jest to wiedza zdobyta z tajnego źródła ale nie wszyscy mają ELSĘ, czy podstawową wiedzę mechaniczną i teoretyczną o układach klimatyzacji.

Temat będę powoli uzupełniał bo jest tego trochę, a z czasem u mnie bywa różnie.

Zasada działania układu klimatyzacji [Obieg czynnika chłodniczego]

  Pokaż ukrytą zawartość

 

08 [Auto HVAC] / 10 [Bloki Pomiarowe] / [Measuring Blocks] [MVB]

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Dzisiaj zrobiłem mały wykres jak zmieniają się podstawowe dane w czasie podczas schładzania wnętrza naszych samochodów.

Na wykresie widać zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami. Widać że zaraz po uruchomieniu silnika i ustawieniu sterownika na LO oraz max nawiew, próbuje on jak najszybciej schłodzić wnętrze. Dzieje się to poprzez mocne wysterowanie zaworu N280 (prąd około 0,6 [A] co odpowiada około 60% wysterowania zaworu). Początkowa temperatura parownika wynosiła 25 stopni, wraz z upływem czasu temperatura spada aż do osiągnięcia ok 1,5 - 2 stopni powyżej zera (w tym przypadku trwało to ok 90 sekund). Wraz ze spadkiem temperatury na parowniku sterownik zmniejsza prąd wysterowania zaworu N280 przez co wydajność sprężarki maleje po to aby utrzymać temperaturę parownika na poziomie ok 2 stopni. Te dwa stopnie zabezpieczają parownik przed zamarzaniem i spadkiem wydajności (przytkane kanały nie pozwalają przedostać się powietrzu, a dodatkowo mogą powodować wolniejsze odparowanie czynnika co może doprowadzić do uderzeń hydraulicznych w sprężarce (dzieje się tak w momencie kiedy czynnik nie zdąży w całości zmienić stanu skupienia z ciekłego na gazowy). Jak widać ciśnienie czynnika zaraz po włączeniu silnika dosyć znacząco rośnie z 6 bar aż do 15 bar po czym zaczyna spadać i stabilizuje się w okolicach 9 - 10 bar. Oczywiście będzie ono zależne w dużym stopniu od temperatury zewnętrznej i nie zawsze będzie takie niskie. Ale pokazuje to że sterownik nie dąży do uzyskania maksymalnego ciśnienia czynnika, a bardziej sugeruje się temperaturą parownika. 

 

Temperatura na kratkach jak widać po wykresie w prawidłowo działającym układzie spada do ok 6 - 7 stopni oczywiście będzie także zależna od tego jaką mamy temperaturę zasysanego powietrza i prędkości obrotowej dmuchawy. Istotne jest aby temperatura z prawej i lewej kratki były zbliżone i podążały za sobą jak na wykresie (widać na nim chwilowy skok temperatury, spowodowane było to chwilową zmianą ustawień klimatronika)

ad

 

Mam nadzieję że przyda się wam taki wykres do tego żeby móc porównywać poszczególne parametry mierzone w blokach pomiarowych.

 

klima log1.jpg

Informacje dotyczące czujnika nasłonecznienia:

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części do indeksu „AH“ może być lub zostać zamontowany tylko czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 o numerze części 8E0 907 539. Wtyczka o numerze 8E0 971 832 z pinami 000 979 009 E

W przypadku sterownika klimatyzacji J255 o numerze części z indeksem od „AJ“ może być lub zostać zamontowany czujnik fotoelektryczny promieniowania słonecznego G107 o numerze części 8P0 907 539. Wtyczka o numerze 8E0 971 832 z pinami 000 979 009 E

image.png

 

Tabela doboru kompresorów klimatyzacji DENSO na podstawie długiego kodu kompresora (kod widoczny na naklejce kompresora: Denso - Cross Reference Chart.pdf

Długi kod:

image.png

Krótki kod (obecnie stosowany):

image.png

Ciąg dalszy nastąpi...

Witam,

świetny opis klimatronica, kawał dobrej roboty ??

Ja mam taki problem z klimą że zaczyna chłodzić dopiero jak silnik osiągnie temperaturę minimum 80°. W vcdsie zero błędów, w warsztacie też nie wiedzieli co może być nie tak, pomożesz co może być nie tak, mogę zrobić jakieś logi tylko nie wiem które.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę tu swój przypadek. Klima rok temu wymieniana po zatarciu kompresora, węże przepłukane (benzyną ekstrakcyjną i kompresorem) chłodnica klimy nowa (Nissens), osuszacz nowy, dysza nowa, kompresor też (Nissens), wszystkie oringi tak samo dobierane na sztuki ale typu EPDM - zielone. Po 3 miesiącach kompresor się rozszczelnił na uszczelnieniu wałka (simmering) i uciekł cały czynnik. Tak się z tym już bujam pół roku i dzisiaj sprawdziłem co mam do wymiany.

Poprzednio parownik nie był wymieniany a napełniony benzyną ekstrakcyjną i przedmuchany kompresorem. Nie było w nim żadnych opiłków tylko brud - tyle słowem wstępu.

 

Stan na dzisiaj :

IMG_20210619_114208.jpg

IMG_20210619_114229.jpg

 

Dysza rozprężająca wygląda tak :

IMG_20210619_114829.jpg

IMG_20210619_114822.jpg

Widać, że strona idącą do parownika jest 'czysta' - bez opiłków i syfu jednak od strony filtra już są opiłki na sitku (na białym ręczniku się świecą w Słońcu)

Końcówkę wchodzącą w parownik od środka przetarłem i papier wyglądał tak :

IMG_20210619_114401.jpg

A tak wygląda wylot z parownika :

IMG_20210619_114337.jpg

IMG_20210619_114259.jpg

Jakoś nowe uszczelnienia doszukuje, wymiary lekko się rozbiegają (według etki mają być 10.8x1.8 a są dostępne 10.78x1.78). Niestety identycznych znalazłem tylko kilka i tu moje pierwsze pytanie, czy ta mała różnica (w niektórych maks 0.04 mm) nic nie zrobi? Przyznam, że poprzednio sztukowałem w serwisach po okolicy i na oko dobierane trzymały szczelnie.

Drugie pytanie odnośnie parownika, nie mam teraz kompresora i nie wiem, czy wymienić cały parownik (oczywiście wolałbym nie giąć kręgosłupa do jego demontażu) czy zostawić to jak jest, bo żadnego syfu na wylocie nie ma.

 

Edytowane przez Langista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Langista napisał:

. Po 3 miesiącach kompresor się rozszczelnił na uszczelnieniu wałka (simmering) i uciekł cały czynnik

Tak się dzieje przy złej procedurze rozruchowej kompresora. Po nalaniu odpowiedniej ilości oleju do kompresora, a jest to zazwyczaj 50% calej ilości oleju w układzie, trzeba ustawić sprężarkę sprzeglem do dołu na przynajmniej 10 minut aby uszczelniacz spełniał swoją rolę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, każdy producent ma inną procedurę, my skorzystaliśmy z mechanikiem z tej dołączonej z kompresorem (dolać oleju do węża prowadzącego do skraplacza), zostawić na biegu jałowym 5 minut dla rozprowadzenia oleju i potem przejechaliśmy 2km dalej aby napełnić układ czynnikiem.

Denso ma taką samą procedurę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura producenta swoje, a zycie swoje. Nie zamierzam dyskutować tylko pisze jak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mojej wiedzy całą objętość oleju w układzie wlewa się do kompresora, rozruch układu też ma znaczenie, zaczyna się od ręcznego pokręcenia kompresorem po kilka obrotów, następnie uruchamia się układ na kilka sekund cyklami około 5 do 10 cykli po kilka sekund pracy, itd., opisze to jak znajdę wolną chwilę i podepnę w wątku. aha nie jeździ się z pustym układem (bez czynnika po wymianie kompresora) na bank żadna instrukcja uruchomienia kompresora o takim procederze nie wspomina.

oczywiście mowa o układzie który jest czysty i po płukaniu, czyli w układzie nie ma nic oleju.

w Twoim przypadku parownik wygląda że da się go doprowadzić do ładu, ale nie benzyną a porządną chemią dedykowaną do czyszczenia układów klimy. czyścimy parownik pod "prąd" czyli przepływ czynnika czyszczącego musi być skierowany w przeciwnym kierunku jak w pracującym normalnie układzie. Oringi polecam kupić oryginały w ASO, nie będzie problemu z jakością materiału, rozmiarem itp. kosztują naprawdę niewielkie pieniądze. ze zdjęcia wygląda też jak by rurka przy dyszy miała pęknięcie? (pierwsze foto) wyczyść ją dobrze i zweryfikuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe, w instrukcji jest dokładnie napisane, że w kompresorze jest ok 120 ml oleju i tam mam nic nie dolewać a brakujące 60 ml dolać do węża, który idzie do skraplacza lub do filtra i sam już nie wiem :eusathink:rurka jest cała, akurat tak wygląda jakiś glut ze smaro-oleju który się wytworzył w środku. Jakiś preparat polecasz do czyszczenia parownika? Jak pisałem kompresora żadnego nie mam ale wydaje mi się, że strzykawa do oleju nada się ideolo aby przepchać to, co tam jest.

3 godziny temu, przem8 napisał:

Procedura producenta swoje, a zycie swoje. Nie zamierzam dyskutować tylko pisze jak jest. 

Spoko, wcześniej się spierałem i wyszło, że byłem w błędzie i tak, więc nie mam zamiaru podważać Twojej wiedzy.

 

Podsumowując, parownik do odratowania a przed montażem zalać na maksa kompresor olejem, popracować nim trochę, obrócić tak, aby olej spłynął w stronę uszczelniacza na kilka minut i później montować? 

Niestety jedyna opcja w mojej sytuacji to zalanie układu olejem (nawet w sumie mogę przelać bo maszyna odciąga nadmiar) i dojechanie do warsztatu na uzupełnienie czynnika, bo moich części nie użyją a za robociznę z częściami w okolicy wołają po 1200-1500€ na częściach niewiadomej marki.

 

Zadzwonię jeszcze w poniedziałek do ASO o te oringi bo jak szukałem w google po numerach to było kilka sztuk, reszta wyprzedana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia są specjalne płyny, tylko kosztują więcej niż benzyna ekstrakcyjna. W PL na częściach dobrych firm tj. Denso, NRF, Nissens zapłaciłbyś około 3 k zł z porządnym czyszczeniem układu. Trzymam kciuki za powodzenie operacji.

Też mam zatartą sprężarkę w A6 C6. Myślę czy nie robić tego sam, tylko najwięcej obaw mam o przejazd kilku km na napełnienie układu po montażu wszystkiego.

Edytowane przez pelonek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...