Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Złe ustawienie geometrii kół


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem zbytnio gdzie to umieścić, to zamieszczam to tutaj.

Brat ma problem. Kilka miesięcy temu pojechał do serwisu aby ustawili mu zbieżność, do tego zakładał nowe opony za które zabulił 2000 zł za komplet. Po tych kilku miesiącach okazuje się, że na oponach bieżnik zdarty jest tylko z zewnętrznych stron, co wnioskuje tylko jedno - źle ustawiona zbieżność. Moje pytanie brzmi : Czy po takim czasie da rade odwoływać się o zwrócenie kosztów za uszkodzone opony w wyniku źle ustawionej geometrii oraz ponowne jej ustawienie? Moim zdaniem opony Michelin Pilot Sport 4 po prawie 4 miesiącach i ok 3k km nie powinny mieć śladu użytku, a właśnie przez źle ustawioną geometrię już są źle zużyte. Jak myślicie, serwis zwróci pieniądze? Czy będzie trzeba iść drogą radcy prawnego, ewentualnie drogą sądową?

Michelin Pilot Sport 4

Czytaj więcej: http://www.oponeo.pl/dane-opony/michelin-pilot-sport-4-225-45-r17-94-y-xl-zr#130966819
Powyższa treść jest wyłączną własnością Oponeo.pl S.A.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma wydruk z geometrii? Jeśli od jej ustawienia nic nie wymieniał w zawieszeniu itp to raczej idzie coś wywalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydruk z geometrii jest, jest też potwierdzenie zapłaty za usługę, do tego rachunek za opony. Ogólnie papierek na wszystko jest, chociaż musiałbym się go zapytać czy na pewno ma wydruk z geometrii (jeżeli sam rachunek za wykonanie usługi nie wystarczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest wydruk z geometrii że geometria jest ustawiona dobrze to chyba znaczy że ustawiona dobrze była? Co to za auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trudny temat, bo warsztat może się bronić, że opony chodziły w innym aucie, a właściciel wozu chce wyłudzić odszkodowanie. Jedynie wydruk z geometrii i to z błędem (potwierdzający, że geometrię ustawiono niezgodnie z zaleceniem producenta), może stanowić dowód i podstawę zgłoszenia roszczenia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto to Audi A4 B5 Avant 2001.

Właśnie zastanawiam się jak to wygląda, bo teoretycznie nie da sie udowodnić, aby ktokolwiek inny przy tym aucie nie grzebał. Jednak zdaje mi się, że jak ma rachunki za opony (można otrzymać potwierdzenie z oponeo, że to dokładnie te opony), no i opinie jakiegoś postronnego serwisu wymiany opon, że zdarcie jest spowodowane konkretnym autem, to powinni zwrócić. Sam sie wkurzyłem, bo kurde opony z górnej półki miały trzymać lata, a już po takim czymś są do wymiany. A czy dobrze ustawione to nie wiem, ja w zasadzie na ten wydruk nigdy nie zwracam uwagi, bo nie porównuję tego z zalecanymi wartościami, ale nie wykluczone jest, że czegoś mogli nie przypilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wydruk to sprawdź czy dobrze ustawili. Jak na wydruku jest ok to zapomnij nic nie ugrasz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałabym się zapytać brata, bo z tego co mi pisał to gołym okiem widać zdarcie na obu, ale czy takie samo to nie wiem. Coś zmienia to, jak by były różne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zawieszenie samo może się rozregulować zwłaszcza w starszym aucie. Co innego jakby kąty na wszystkich kołach byłyby tak samo złe.

Nie jestem ekspertem ale tak bym to odbierał. Tak samo opona nie ścina się nagle, a bieżnik powinno się kontrolować co jakiś czas (przynajmniej taka byłaby linia obrony) - jeśli byłaby to wina serwisu.

Edytowane przez PatrickU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tyle, że te opony były zakładane w tym samym serwisie, a zaraz po założeniu opon ustawiano geometrię. A nie ma opcji, aby się rozregulowało, nie przy takim zawieszeniu. Na moje ustawili za mocny kąt na zewnątrz, stąd opony z marki premium wytarły się na zewnętrznych krańcach. Niestety mogło do tego dojść, bo w tym serwisie nie raz zdarzało się, że za robotę brał się praktykant, a pracownik 'pomagał' robiąc auto na innym stanowisku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Langista napisał:

Na moje ustawili za mocny kąt na zewnątrz,

 

Dnia 15.6.2017 o 15:48, hak64 napisał:

Jedynie wydruk z geometrii i to z błędem (potwierdzający, że geometrię ustawiono niezgodnie z zaleceniem producenta), może stanowić dowód i podstawę zgłoszenia roszczenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...