Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[A4 B5 AFN] Jak sprawdzić działanie wentylatorów?


Arek8888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Zbliża się lato , więc zainteresowałem się stanem swoich wentylatorów przy chłodnicy. Mam parę pytań, jeśli ktoś uzna je za trywialne, to bardzo przepraszam, ale słabo się na tym znam.

Do rzeczy:

1) są dwa wentylatory. Rozumiem, że jeden z nich służy do zwiększenia przepływu powietrza w chłodnicy, a drugi do klimatyzacji?

2) w jaki sposób sprawdzić poprawność ich działania?

Dodam, że wentylator znajdujący się po stronie kierowcy kręci się od razu po uruchomieniu silnika i zatrzymuje się po jego zgaszeniu, a ten po stronie pasażera nie włącza się w ogóle (nawet jak wcisnę gwiazdkę na klimatroniku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś masz nie tak, bo ten od strony pasażera powinien się kręcić zawsze przy włączonej klimatyzacji, czyli po naciśnięciu gwiazdki na klimatroniku.  Przy wyłączonej klimatyzacji nie powinien się kręcić. Najczęstszą usterką tych wiatraków jest zawieszanie się szczotek - spróbuj przy włączonej klimatyzacji popukać czymś w niego - może ruszy, chociaż to i tak pewnie tylko na chwilę. 

A co do wiatraka od strony kierowcy, to tak ma być jak opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

output test w ecu silnika uruchamia wentylatory. chyba ze jest visco

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za odpowiedzi. Pukałem w niego, ale nic nie pomogło, może za słabo pukałem :) W poniedziałek będę miał dostęp do komputera to zrobię ten test. A mógłby ktoś mi napisać w którym miejscu znajdę przekaźnik i bezpiecznik do tego wiatraka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniki i przekaźniki masz pod kierownicą, głęboko pod ścianą grodziową. Wydaje mi się, że przekaźniki 2 i 3 od lewej, ale tego nie jestem pewny. 

Przyszło mi jeszcze jedno do głowy - pod obudową zbiorniczka płynu wspomagania układu kierowniczego masz wtyczkę od tego wentylatora (brązowa, dwupinowa, z dwoma dosyć grubymi kablami). Możesz ją wypiąć i podać na nią napięcie bezpośrednio z akumulatora - jak wiatrak ruszy, to faktycznie trzeba szukać tych bezpieczników, a jak nie ruszy, to znaczy że padnięty wiatrak i do wymiany szczotki, albo cały wiatrak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator od klimatyzacji odpowiada także ze chłodzenie silnika. W przypadku przegrzania będzie pracował nawet po wyłączeniu jednostki. Bez niego klima zacznie głupieć i co chwilę włączać i rozłączać.

Jak już jest chcesz go walnąć to porządnym młotkiem a nie takim do przybijania pinezek na ceracie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tommy Gun napisał:

Jak już jest chcesz go walnąć to porządnym młotkiem a nie takim do przybijania pinezek na ceracie :)

W moim przypadku pierwotnie najlepszy do tego celu okazał się klucz do kół! :grin:

Chociaż ostatecznie skończyło się i tak na wymianie wiatraka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że starałem się go delikatnie popukać :D ale najpierw sprawdzę tą wtyczkę pod zbiorniczkiem bo to jest dobry trop, i ewentualnie potraktuję go kluczem francuskim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tommy Gun napisał:

Jak nie pomoże to śmiało kupuj wentylator firmy Nissens

Dzięki za radę, jakby co, takiego będę szukał :thumbup1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna rzecz, która ma wpływ na ewentualne "nie działanie" wentylatora.
Rezystor pod podłużnicą - u mnie on był winowajcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kapete napisał:

Jest jeszcze jedna rzecz, która ma wpływ na ewentualne "nie działanie" wentylatora.
Rezystor pod podłużnicą - u mnie on był winowajcą.

Dzięki za wskazówkę :thumbup1: będę miał wszystko na uwadze, gdy przyjdzie czas zakasać rękawy i zabrać się za to, bo ostatnio czasu mi brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...