Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jakie urlopy przysługują dla młodego taty?


medmaxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak w temacie, jakie urlopy, poza zwykłym wypoczynkowym, przysługują dla ojca dwójki małych dzieci? Pomijam urlop 'tacierzyński'.

Księgowe w pracy niestety albo nie umieją zrozumiale wytłumaczyć, albo są tak nieogarnięte w temacie że same nie wiedzą.

Żona aktualnie bez pracy, niedługo zacznie szukać (jedno z dzieci ma dopiero 8 msc.)

26dni wypoczynkowego, coś jeszcze? Jak to w praktyce jest z tym urlopem opieka nad dzieckiem i innymi?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysługują Ci dwa dni opieki na dziecko w roku. 100% płatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młodemu tacie na razie przysługują trzy rodzaje urlopów po urodzeniu dziecka: tacierzyński, ojcowski i wychowawczy

 

http://babyonline.pl/tacierzynski-i-ojcowski-urlopy-dla-mlodych-ojcow,tata-artykul,13406,r1p1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni opieki na każde dziecko  ci przysługują pod warunkiem że twoja żona z nich nie korzysta. 2tygodnie po urodzeniu dziecka i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jestem na świeżo i na okres jak żona była w szpitalu brałem zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem na czas pobytu żony w szpitalu (80%). Po wyjściu jej ze szpitala, jestem teraz na opiece nad nią, przysługuje 14dni z tytułu opieki nad członkiem rodziny (80%) potem mogę wziąć 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka. Kolejny dwudniowy urlop przysługuje na każde dziecko raz w roku. Na koniec zostało 2tygodnie tacierzyńskiego.
A dalej jak Robert przytoczył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2017 o 19:29, MAT1000 napisał:

 Kolejny dwudniowy urlop przysługuje na każde dziecko raz w roku.

Kiedy z tego mogę korzystać? ostatnio brałem jeden dzień wolnego, bo trzeba było wyskoczyć na kontrolę do rodzinnego z dwojgiem dzieci w ciągu dnia (nie mogłem tego załatwić po pracy). Czy w takiej sytuacji mogę brać ten jeden dzień z okazji opieki nad dzieckiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu po urodzeniu, pod warunkiem, że żona nie bierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden urlop jest okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka, przysługuje 2 dni,  w ZUS nigdzie nie piszą kiedy powinno się brać taki urlop. Ja wypisałem sobie 20 dni po urodzeniu dziecka, zaraz po zwolnieniu na opiekę żony po porodzie.
Drugi 2 dniowy na opiekę dziecka można brać dowolnie raz w roku, pod warunkiem, że drugi opiekun nie brał. Trzeba napisać podanie z pewnym wyprzedzeniem, najlepiej tygodniowym, ale to zależy od pracodawcy.
Z tego co pamiętam to pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia takiego urlopu i to nie on ustala datę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...