Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[A4 B5] Problem z listwą dachową


Arek8888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po raz kolejny mierzę się z problemem odstającej listwy dachowej jak na zdjęciu. Wcześniej kolega z forum radził ją podgiąć, ale moje próby nic nie dały. Klejenie też nie pomaga. Czy ktoś zna sposób w jaki sobie z tym poradzić? Już wolałbym chyba całkowicie wyjąć tą listwę, niż jeździć z taką sterczącą kitą.

 

Listwa dachowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjmij ją całą i sprawdź czy ta uszczelka gumowa jest cała bo to ona trzyma tą listwę w rynience

tylko podważaj plastikową łyżką i nie pognij tej listwy bo będą potem dołki w niej

delikatnie możesz ją dogiąć

Edytowane przez wyzyk83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wyzyk83 napisał:

wyjmij ją całą i sprawdź czy ta uszczelka gumowa jest cała bo to ona trzyma tą listwę w rynience

tylko podważaj plastikową łyżką i nie pognij tej listwy bo będą potem dołki w niej

delikatnie możesz ją dogiąć

Dzięki za odpowiedź. W miejscu gdzie odstaje listwa uszczelki prawie nie ma bo pokruszyła się ze starości. Czyli rozumiem, że muszę zacząć od nowej uszczelki. Orientujesz się może czy można jeszcze kupić ją w ASO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie dostaniesz tylko nie wiem jaki koszt

idzie kupić listwe z całą uszczelką uzywana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najpierw zorientuję się w ASO, i jeśli cena nie będzie z kosmosu to kupię, bo używana też może być sparciała tak jak moja. Rozumiem, że w dalszej kolejności wystarczy zwyczajnie założyć nową uszczelkę na listwę i wcisnąć w rynienkę i powinno siedzieć :) Właśnie tej informacji co ją trzyma mi brakowało, dzięki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie :) dzwoniłem do ASO i dostałem informację, że od roku nie są dostępne, więc szukam używanej. Mam nadzieję, że na forum znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierz szerokość listwy powinno być to samo

oczywiście seadan ma inną niż avant

 

 

Edytowane przez wyzyk83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobyłem na forum używaną listwę wraz z uszczelką i to rozwiązało problem.  

Dla potomnych wrzucam mini fotorelację z wymiany, nigdy nie wiadomo czy komuś się nie przyda. 

A więc demontaż należy zacząć od wyciągnięcia jednego końca listwy z rynienki od strony tylnej szyby. W moim przypadku nie było problemu, bo ten koniec już odstawał. Wskazane jest, aby robić to za pomocą plastikowej łychy, aby nie porysować lakieru, zgodnie z radą kolegi wyżej. Listwa trzyma się tak naprawdę za pomocą gumowej uszczelki, więc ją również należy wyjąć. 

Gdy jeden koniec mamy już wolny na tyle, aby chwycić go palcami, należy delikatnie próbować wyciągnąć ją z rynienki, podważając do góry i jednocześnie ciągnąc do siebie tak, aby listwa podlegała rozciąganiu a nie ściskaniu, bo to mogłoby doprowadzić do wyboczenia i nieodwracalnego odkształcenia. Trzeba wyjść z założenia, że lepiej jest pociągnąć ją kilka razy ale delikatnie, niż na raz ale za mocno. Od strony szyby przedniej listwa zakończona jest wypustem (coś na kształt języczka), którym wchodzi pod uszczelkę szyby.  Dlatego, w bezpośrednim sąsiedztwie przedniej szyby, listwy nie można zbyt mocno podważać, bo może to doprowadzić to podniesienia uszczelki szyby.

Gdy listwę mamy już całkiem wyciągniętą, w rynience możemy spodziewać się różnych nieprzyjemnych spraw, takich jak brud i rdza. W moim przypadku zastałem tylko kurz i ani grama rdzy :banan:Warto to miejsce przeczyścić, ja to zrobiłem płynem do szyb i mikrofibrą. Po tym zabiegu rynienka prezentowała się zupełnie elegancko i uznałem, że w zasadzie bez listew auto wygląda całkiem spoko :P Po przeczyszczeniu przystępujemy do montażu nowej listwy wraz z uszczelką, która pełni tu bardzo ważną rolę, bo bez niej listwa nie będzie się trzymać. Montaż będzie polegał na wciśnięciu listwy w rynienkę, co będzie najtrudniejsze z całej operacji. W każdym razie, należy zaczynać od strony szyby przedniej, wsuwając najpierw wcześniej wspomniany języczek pod uszczelkę. Może zdarzyć się tak, że listwa będzie dość niefortunnie wygięta i podczas wciskania jej w rynienkę zacznie podnosić nam uszczelkę szyby, tak jak było to w moim przypadku. Wystarczyło jednak ręczne podgięcie końca listwy ku dołowi, oraz delikatne podgięcie samego języczka szczypcami (delikatne, aby go nie złamać). W następnym etapie listwę wciskamy palcami kierując się w stronę tylnej szyby. Dodam, że trzeba mieć trochę pary w palcach, aby to zrobić, bo gumowa uszczelka wchodzi naprawdę z dużym oporem. Warto również wspomóc się silikonem w sprayu, którym można spryskać uszczelkę, co pozwoli na zmniejszenie tarcia i łatwiejsze włożenie jej w rynienkę. To chyba tyle z roboty, ogólnie jeśli zachowa się rozsądek i będzie się to robić delikatnie, nie ma się czego bać.

PS. Posłużyłem się kilkoma zdjęciami mojej nowej uszczelki, które dostałem od kolegi z forum, mam nadzieję, że się nie obrazi :)

 

IMG_20170809_171912.jpg

IMG_20170809_171906.jpg

IMG_20170809_172110.jpg

IMG_20170809_172119.jpg

IMG_20170809_172608.jpg

IMG_20170809_172620.jpg

IMG_20170809_180756.jpg

IMG_20170809_180804.jpg

ac7cba9752db385cb1b241a8c64bc86c.jpg

ac552ede40db1a7e8f783de96c1d1ff3.jpg

c5900dcf17518ca4757362f371da92db.jpg

d99e5cc57725bb27c4c16f2e06cc0dcb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, trzeba szukać używki w dobrym stanie. Najważniejsza jest dobra uszczelka, bo listwę można pomalować, lub naprostować jeśli jest krzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, odgrzeje trochę temat. Mam ten sam problem, ale w A4 B7 sedan. Odstaje na końcach ta listwa z dwóch stron. Czy ona jest w ogóle potrzebna czy można ja wymontować i jeździć bez? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeżdzić bez owszem ale ujowo to wygląda. Rynienka to łączenie technologiczne dachy z panelami bocznymi auta . Listwa zasłania po prostu tą rynienkę. Aby sprawdzić o co kaman musisz ją ostrożnie wyjąć i sprawdzić uszczelki mocujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...