Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wycieraczki Touran problem


piotrsob1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Wczoraj i dzisiaj walczyłem z wycieraczkami w aucie kobiety,  sworzeń lewego ramienia zardzewiał , wycieraczka zrobiła jakimś cudem pół drogi w kierunku lewego słupka i stanęła na amen :decayed:

Rozbebeszyłem podszybie i trochę mnie zdziwko chwyciło, bo wycieraczki obsługują dwa niezależne mechanizmy, każdy ze swoim silniczkiem.

Wymontowałem obydwa, pozdejmowałem cięgna i sworzeń od lewego stoi jak dyl , od prawego ledwo się daje obrócić.

Silniczki wyglądają na takie z przekładnią ślimakową ale po przyłożeniu średniej siły do ramiączek daje się je obrócić o ok. pół obrotu od zderzaka  do zderzaka, ( nie robią pełnego obrotu ramiączkiem jak standardowe konstrukcje, tylko po pół obrotu naprzemiennie w prawo i w lewo :P

Najciekawsza jest w tej konstrukcji ich zasilanie i synchronizacja, do lewego dochodzą cztery przewody, do prawego trzy, przy czym po dwa grube to zasilanie .

W silnikach siedzi dosyć skomplikowana elektronika która wszytko ogarnia, lewa wycieraczka jest Master, prawa Slawe .

Za zasilanie silniczków odpowiadają bezpieczniki F3 i F31 ( obydwa po 25 A, zasilane ze styku 30 ) w skrzynce bezpiecznikowej obok akumulatora :20170814_210410.jpg

Jak lewy silnik zablokowało to wywaliło bezpiecznik F31, po wymianie jednak cisza wycieraczki nie chodzą :decayed:

Wag nie znalazł żadnego sterownika wycieraczek, prąd do obydwóch dochodzi i lipa, na pierwszy rzut oka wyglądało że upaliło elektronikę w silniczku ...

Okazało się że Niemiec zrobił małą niespodziankę jak pokrywa silnika nie jest zamknięta to wycieraczki nie wystartują .

Wystarczy zatrzasnąć wkrętakiem zamek i wioila, silniczki ożyły :)

Z racji tego że w pozycji spoczynkowej lewa wycieraczka zachodzi na prawą to nie da się uruchomić samej prawej wycieraczki (po odłączeniu lewej lub przy spalonym jej bezpieczniku)  , a samą lewą i owszem , da się :hi:

Pozostało rozebrać pozapiekane sworznie ( co do łatwych czynności nie należy ), wyczyścić i nasmarować i wszystko poskładać :D

20170814_210410.jpg

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...