Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup lustrzanki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnimi czasy chodzi mi po głowie zakup lustrzanki. Lubię amatorsko robić zdjęcia - niestety mam już starą, prawie 10 letnią cyfrówkę. Chciałbym kupić sobie coś poważniejszego. Sęk w tym, że nie bardzo mam pojęcie jakiej marki szukać i na jakie parametry szczególnie zwracać uwagę.  Może ktoś doradzi? Lepiej kupić używkę czy może nowy (tu ogranicza budżet).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znamy budżetu to ciężko coś doradzić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amatorsko wygrywają lustra na aps-c typu Nikon d3400 (lub d3300/d3200/d3100) lub canon eos 1300d (eos 1200d). do 1500 zł (nówka) masz niezły sprzęt z niezłym kitowym obiektywem 18-55mm.
wiele osób będzie ci doradzała taniego bezlusterkowca - który i tak będzie 500 zł droższy od wyżej wymienionych oraz będzi po prostu gorszy (słaby chwyt, większe szumy, brak pokręteł do trybu manualnego).

jak ci się spodoba amatorska lustrzanka to możesz ją sprzedać i iść oczko wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kwota 3 tys. zł pozwoliłaby mi kupić coś ciekawego. Kwestia tylko na co zwracać w szczególności uwagę przy kupnie takiego sprzętu ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tracer123 napisał:

niezły sprzęt z niezłym kitowym obiektywem 18-55mm

Zdecydowanie za krótki i ciemny obiektyw. Jeśli zdecydujesz się na Nikona to bierz obiektyw 18-105, to bardzo uniwersalny kitowiec, na którym sporo się nauczysz i jest jaśniejszy od 18-55mm. Ja kiedyś byłem w takiej samej sytuacji co autor wątku i kupiłem uzywane body Nikona, do tego 18-105 i w miarę poznawania fotografii dopiero zacząłem inwestować w tę pasję. Potem przyszedł czas na stałkę, lampę itd. Kup używane body, ale z mojej strony odradzam serię "marketowców" czyli d3XXX, już lepiej kupić starszego d90, który ma dodatkowy wyświetlacz na parametry i dwa pokrętła sterowania. Jest po prostu bardziej ergonomiczny i bliżej mu do półprofesjonalnego lustra. Dodatkowym atutem jest śrubokręt, czyli mozesz podłączyć starsze=tańsze obiektywy bez wbudowanego silnika. Nie wydasz na niego majątku i będzie w przyszłości łatwiej przesiąść się a coś nowszego, a d90 zawsze będzie przydatna jako pomocniczy aparat z kitowcem, żeby nie zmieniać w kółko obiektywów. Tak, jest stary (od 2008 roku), ale nie jest przestarzały, ten sprzęt się nie starzeje tak jak telefony. Dla Ciebie jest moim zdaniem idealny.

PS. i nie patrz na megapixele, tu liczy się optyka!

Proponowany zestaw:

Nikon D90 (samo body) używane 800-1000zł

Nikkor 18-105mm używany 500zł, nowy 900zł

A ogólnie, na co zwrócić uwagę:

-przebieg lustra: 150 tys to liczba trzaśnięć, która jest przyjęta za konieczność serwisu lustrzanki. Przebiegi do 30 tysięcy to dla mnie nowe aparaty, w widzę nawet teraz ogłoszenia z przebiegami 20 parę tysięci

-wszelkie gumki korpusu są wymienne, więc nie musisz się martwić jeśli któraś się odkleja

-czy obiektyw miał założony filtr - masz pewność, że nie ma rys na szkle zewnętrznym

-przetarcie przycisku migawki, to zwiastuje dojechanie aparatu

-kompletność zestawu, tj. pasek, instrukcja, gwarancja, pudełko, muszla oczna, osłona na sanki; w przypadku obiektywu: dekielek szkła, mieszek materiałowy, dekielek przyłącza, tulipan, tak samo dokumentacja

 

 

Edytowane przez Undisclosed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy za krótki? no nie wiem. czy za ciemny? taki sam jak 18-105mm.  więc kupno d3100 +kitowiec (jest taki sam jak d3300) i do tego tamron f2.8 70-200 zmiecie d90.
dla osoby początkującej w sam raz. całkiem możliwe że po kupnie lustra audicoman  odpuści sobie zabawę w fotografię bo  nie będzie widział efektów za te pieniądze.

ja brałem d3300 za 400chf (body+18-55), za 18-105 trzeba jeszcze 100chf dorzucić.

 

 a kupno używanego d90 mija się z celem bo jest pod każdym względem gorszy od d3300, mniejszy zakres iso, ma większe szumy, gorsze nagrywanie filmów (hd 24fps vs fhd 60fps), gorsza seria, jest 2x cięższy. nawet brak drugiego pokrętła w d3300 jest rozwiązany przyciskiem funkcyjnym który można zaprogramować pod swoje preferencje.

 

jak się bawić w uzywke to lepiej brac d7100 który jest sporo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tracer123 napisał:

czy za ciemny? taki sam jak 18-105mm. 

18-55 ma f/5,6 przy 55mm, a 18-105 ma dopiero przy 105, to nie jest to samo ;) ISO200 jest spoko, jak będzie chciał nagrywac filmy to lustro półprzepuszczalne Sony (->Sony Alfa57 na przykład), a nie Nikon. Ja fotografuję często niebo, gwiazdy i uwierz, że ISO200 w niczym nie przeszkadza w porównaniu do setki. Różnice widzisz dopiero w lightroomie, gdzie i tak korygujesz wady, bo nie ma zdjęcia na długiej migawce bez wad.

Cytuj

jak się bawić w uzywke to lepiej brac d7100 który jest sporo lepszy.

i tu się tylko zgadzam, tylko pułap cenowy idzie sporo w górę, a Kolega nie wie jeszcze czy złapie bakcyla :) Za chwilę może mieć chęć na upgrade do nowszego body lub pełnej klatki i może żałować, że stracił więcej kasy na i tak stare body. d3300 to marketowy sh... z którym latają "najwięksi profesjonaliści". Nikogo nie chcę urazić, ale najczęściej fanpage na fb typu "Imię Nazwisko Photography" to właśnie użytkownicy tych aparatów, którzy nie odróżniają bycia fotografem od użytkowania/posiadania aparatu, tym bardziej przez to mam alergie na marketowce. W Nikonie zasada jest prosta: ma dodatkowy ekran, to jest godny uwagi. Jeśli nie ma to już lepiej kupić bezlusterkowca.

Edytowane przez Undisclosed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak jeśli masz do wyboru nowy sprzęt w cenie używanego, w dodatku ten nowy sprzęt jest po prostu lepszy to lepiej wziąć nowy na gwarancji.
fotografowanie nieba przy f/5.6 na 55mm to też nie jest problemem, a d3300 ma bardziej użyteczne wyższe iso, 800 wypadnie lepiej niż 400 w d90. 

 

 

 

Edytowane przez tracer123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za cenne rady :) Skłaniałbym się ku raczej nowszemu sprzętowi. Głównie preferuję zdjęcia przyrody, nocnego nieba, chmur oraz zachodów słońca. Jakieś zdjęcia osób też się mogą trafić. Chciałbym sprzęt który pozwoli na spore pole do popisu jak  i naukę bardziej profesjonalnej fotografii. Drobne doświadczenie mam w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam D90 z 18-105 + 50mm 1.8D :D

Ogólnie jako tako daje rade , za te pieniążki :D dużym plusem jest wbudowany silnik AF :) przy dobrym oświetleniu można już coś podziałać takim zestawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło to nie problem jeśli ma się odwage na zakupy na aliexpress.
stałkę 50mm f/1.8 idzie kupić za 160zł, yongnou jest nową firmą ale zbiera niezłe recenzje.
sam będę w przyszłym miesiącu zamawiał takie szkło i zestaw filtrów więc mogę dać znać jak się sprawuje.

 

http://www.yongnuo.eu/lens/

 

Edytowane przez tracer123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...