Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc a szerokosc opon


KubiaK

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Chcialbym poruszyc temat mocy smochodu (+ew.masy) no i oczywiscie rodzaju przeniesienia napedu do szerokosci kapcia na jakim sie poruszamy. Chcialbym spytac na jakich konfiguracjach sie poruszacie i jakie sa Wasze odczucia na temat trakcji (glownie przy ruszaniu) ale rowniez w zakretach - chodz tutaj wiadomo ze bardzo duzy wplyw maja inne czynniki takie jak amory, sprezyny czy uzyte stabilizatory. Do zalozenia tematu sklonil mnie fakt, ze moj ori rozmiar opon 235/45/17" w polaczeniu z quattro sprawia, ze guma wydaje mi sie wrecz zbyt szeroka i czuc nawet zbyt duze opory toczenia podczas ruszania (przy standardowej mocy ~200km). Co o tym myslicie ? Jakie sa Wasze doswiadczenia ? Jak powinno sie prawidlowo dobierac rozmiar opon do mocy , zeby z jednej strony auta nie zamulic a z drugiej, zeby byla odpowiednia trakcja. Zachecam do dyskusji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeśli przeznaczenie samochodu nie zostało zmienione lub użytkowany wyczynowo, to wystarczy zastosować rozmiar opony zalecany przez producenta.
W przypadku podniesienia mocy, stosować ogumienie zalecane dla wersji z mocniejszymi silnikami.
Nie zawsze najszersza opona daje najlepsze rezultaty.

Wysłane z Notka 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W a4b5 FWD z mocą ~210KM/310NM miałem: Lato 17/235 i zima 15/195. Letnie były za szerokie, przynajmniej o jeden rozmiar. Zimowe w suche dni w ogóle nie miały trakcji. Potrafił smażyć laka do końca drugiego biegu.

Obecnie w a6c5 250/350  TIP + Q mam 215/16 i uważam że jest w sam raz.

Ludzie na sportaudi piszą, że więcej niż 225-235 w czterobucie o mocy 400-500KM nie warto upychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdych prawie oponach można spalić laczka, kwestia umiejętności dozowania mocy, ale jeśli opona za wąska to nie da się wykorzystać pełnej mocy momentu obrotowego [emoji41].
Trzeba oszacować swoje zapotrzebowanie na przyczepność i cosik wybrać.
Za szeroko, to będzie niepotrzebny opór toczenia, za wąsko skutkuje gorszą trakcją czy koniecznością używania twardszych wzmacnianych opon by nośność się zgadzała.

Wysłane z Notka 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, medmaxx napisał:

Ludzie na sportaudi piszą, że więcej niż 225-235 w czterobucie o mocy 400-500KM nie warto upychać.

no wlasnie cos mi sie wydaje, ze Audi troche fantazja poniosla z tym laczkiem 235 przy 200 konym aucie z quattro - imo przesada , ale teraz pytanie co tu dobrac mniejszego, zeby to mialo rece i nogi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mariusz-jagi napisał:

Na każdych prawie oponach można spalić laczka, kwestia umiejętności dozowania mocy, ale jeśli opona za wąska to nie da się wykorzystać pełnej mocy momentu obrotowego emoji41.png.

Otóż to. Co innego strzał ze sprzęgła i spalenie laczka, a co innego po prostu wcisnąć gaz do dechy i zaczyna się smażonko.

W ex b5 auto odczuwalnie lepiej szło na 195, ale to akurat jest zrozumiałe.

Myślę, że przy seryjnej mocy te 205-215 będzie optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ośkę 212 KM i 324 NM, przy 225/45/17 na letnich oponach ciężko na 2 biegu złapać trakcję (zależy od asfaltu).  Na zimówkach Nokiana 205/55/16 na suchym lepiej klei. Na mokrym wiadomo, że mocna ośka nie nadaje się do zrywnych startów :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KubiaK napisał:

wydaje, ze Audi troche fantazja poniosla z tym laczkiem 235 przy 200 konym aucie z quattro - imo przesada

Ja w AWX 130 KM mam zalecany ten rozmiar przy 17 calach więc nie zgodzę się z tobą.

Załóż sobie 205/55/16 to długo na nich nie pojeździsz, zetrą się szybciej niż myślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10/6/2017 o 19:09, Fido napisał:

Ja w AWX 130 KM mam zalecany ten rozmiar przy 17 calach więc nie zgodzę się z tobą.

Załóż sobie 205/55/16 to długo na nich nie pojeździsz, zetrą się szybciej niż myślisz.

Uzasadnij ? Stosujac zasade, ze laczek przy 4x4 powinien byc wszedzie taki sam i stosujac opony tego samego producenta to czemu niby te 20-30mm węższe mialyby sie zuzyc nie wiadomo jak szybko ??

wczesniej mialem tylko samochody z FWD rozne moce/rozne masy samochodu i wszystkie mialy ten sam problem - brak trakcji. Na suchym jeszcze pol biedy, na mokrym i sniegu - nie ma nawet o czym mowic. 

dlatego tez zdecydowalem sie na quattro - deptam na suchym - jade, deptam na mokrym - jade, deptem na sniegu - jade, wjade ostrzej w zakret - jade (esp nawet nie mrugnie) - stad tez moje wrecz zdziwienie po przesiadce z Oski i pytanie czy ten laczek nie jest wrecz ZA duzy i czy tylko nie zamula tego samochodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, KubiaK napisał:

to czemu niby te 20-30mm węższe mialyby sie zuzyc nie wiadomo jak szybko ??

200 konne auto więc przy węższej oponie będzie większy uślizg kół a co za tym idzie szybsze zużycie ich.

Szersza guma ma większą przyczepność dlatego zastosowano tam 235/45/17 i nie sądzę, by to była przesada w tak mocnym aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Na suchej nawierzchni szersza opona to większy opór toczenia, ale lepsza przyczepność.
Szersza opona ma większą masę niestety co nie jest bez znaczenia dla słabszych wersji silnikowych. Szkoda wozić za szerokie opony i zużywać więcej paliwa bez potrzeby [emoji6]
Na śliskiej nawierzchni szersza opona ma mniejszy nacisk jednostkowy i łatwiej traci przyczepność, niż węższa opona.

Trzeba pamiętać, że nie tylko szerokość opony ma znaczenie.
Na prowadzenie czy szybkie pokonywanie zakrętu ma wpływ profil opony, a właściwie wynikający z niego kąt znoszenia.


Wysłane z Notka 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Fido napisał:

200 konne auto więc przy węższej oponie będzie większy uślizg kół a co za tym idzie szybsze zużycie ich.

Szersza guma ma większą przyczepność dlatego zastosowano tam 235/45/17 i nie sądzę, by to była przesada w tak mocnym aucie.

no tak ale przy czterobucie jak zaloze 3cm mniej to bedzie dochodzic do uslizgu kol ? watpie - no chyba, ze masz wlasne doswiadczenia i mozesz to potwierdzic to co innego ?

200 koni to nie jest mocne auto ;) chcialbym :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc to tylko prędkość maksymalna, liczy się moment obrotowy by oceniać utratę trakcji podczas przyspieszania [emoji41]

Wysłane z Notka 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KubiaK napisał:

no tak ale przy czterobucie jak zaloze 3cm mniej to bedzie dochodzic do uslizgu kol ?

Myślisz że opona ma 100 procentową przyczepność do nawierzchni ???

Jeśli by tak było to wogóle by się nie ścierały.

Jak pisałem wcześniej, załóż sobie 205/55/16 to przekonasz się że szybko znikną.

Poczytaj trochę o tarciu bo nie za specjalnie chce mi się tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fido napisał:

Jak pisałem wcześniej, załóż sobie 205/55/16 to przekonasz się że szybko znikną.

Poczytaj trochę o tarciu bo nie za specjalnie chce mi się tłumaczyć.

Ale temat nie jest o tarciu ani o szybkosci zuzycia opon - tylko o dobraniu odpowiedniego kapcia do mocy/masy/przeniesienia napedu.

Zalozylem go bo ciezko jest kupic 5 kompletow opon czy kol, zeby przetestowac kazda konfiguracje i chcialem poznac Wasza opinie a Ty caly czas o tym tarciu...

A jesli opona 205 sprawi , ze auto bedzie zrywniejsze to nie interesuje mnie to, ze sie zciora szybicej niz zamulone 235.

Wiadomo, ze ZAWSZE trzeba wybrac jakis kompromis.

Poki co to tylko medmaxx wniosl cos ciekawego do tematu.

W dniu 10/6/2017 o 09:32, medmaxx napisał:

W a4b5 FWD z mocą ~210KM/310NM miałem: Lato 17/235 i zima 15/195. Letnie były za szerokie, przynajmniej o jeden rozmiar. Zimowe w suche dni w ogóle nie miały trakcji. Potrafił smażyć laka do końca drugiego biegu.

Obecnie w a6c5 250/350  TIP + Q mam 215/16 i uważam że jest w sam raz.

I to jest uzyteczny komentarz. Nie dosc, ze ma wieksza moc to jeszcze 2 rozmiary mniejszego kapcia - to juz jest jakies porownanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KubiaK napisał:

Ale temat nie jest o tarciu ani o szybkosci zuzycia opon - tylko o dobraniu odpowiedniego kapcia do mocy/masy/przeniesienia napedu.

Nie czytasz ze zrozumieniem.

235/45/17 jest odpowiednią gumą do twoich 200 KM (a nie km) i powtórzę raz jeszcze.

Ta szerokość nie jest przesadzona.

Na węższych nie będzie auto zrywniejsze.

Odpowiednią moc trzeba jakoś przenieść na asfalt a wąska opona tego nie zapewni, wręcz przeciwnie.Będzie miała większy uślizg przy ruszaniu.

Chciałeś opinie to wyrażam swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węższa opona to większy nacisk na cm2 na powierzchnie asfaltu więc o utracie przyczepności o takiej ogromnej nie ma tu mowy. Szersza opona to większe opory toczenia. Większy hałas, spalanie itp.  Ba nawet komfort jazdy np: w koleinach.  Przy szerszym ogumieniu zjawisko aquaplaningu występuje przy już przy niższych prędkościach względem węższych opon. A to zjawisko jest nie jest pożądane... do tego niebezpieczne. Dlatego przy wyborze opon trza się kierować pewnym kompromisem. Uwzględniając jakimi drogami się poruszamy. Czy jest to miasto czy trasa itp.

Także Kolego Fido nie wiem po co tu ta jałowa dyskusja i upieranie się przy 17".

Edytowane przez Aleq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie upieram.

Po prostu się nie zgadzam z twierdzeniem zawartym w pierwszym poście że 235/45/17 przy 200 KM to przesada.

Tyle w temacie.

A jeśli już się odezwałeś to z chęcią przeczytam twoje spostrzeżenia i propozycję gumy do tej konkretnej mocy o której mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, każdy ma prawo wyboru i wybrać to co mu bardziej odpowiada. Oczywiście uwzględniając to co  przewiduje producent auta.  Ja podałem przeciw i za szerokim oponom.  Co do 17". Skoro producent "przewidział" montaż danego rozmiaru umieszczając go na wlepie w drzwiach to ma ono sens. Rozmiar został dobrany na teoretycznie względem parametrów auta. Czasem nawet większe rozmiary są montowane przez użytkowników i pasjonatów danej marki. Kwestia to już indywidualnego gustu ew. komfortu jazdy.

 

 

Edytowane przez Aleq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Aleq napisał:

Także Kolego Fido nie wiem po co tu ta jałowa dyskusja i upieranie się przy 17".

 

39 minut temu, Aleq napisał:

Co do 17". Skoro producent "przewidział" montaż danego rozmiaru umieszczając go na wlepie w drzwiach to ma ono sens

To teraz pytanie.

Kto prowadzi jałową dyskusję ???

Bo chyba nie ja.

Ani tego rozmiaru nie negowałem ani polecałem, stwierdziłem jedynie że jest odpowiedni do mocy o której mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...