Skocz do zawartości
IGNOROWANY

1.9TDI-PD 101KM AVB 2000r - brak mocy na 4 i 5 biegu.


KierowcaTadek

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o analizę logów. 

Auto nie ma przyspieszenia na biegach 4 i 5.  1,2,3 idzie dobrze, 4 słabo, 5 bardzo słabo.   Turbo budzi się jakby dopiero od około 2400 RPM.

N75 sprawdzony, wężyki podciśnienia wymienione. 

 

Logi:

000
Link

001 Link

003 Link

004 Link

008 Link

009 Link

010 Link

008 010 011 Link

008 018 023 Link

 

Logi 8,10,11 to połączenie jazdy na biegu 3,4,5

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędów nie było żadnych? Sprawdź filtr powietrza, jak będzie ok to przepływka do czyszczenia/wymiany. Dodatkowo ujemne Bip-y mogą świadczyć o kończącej się vacu pompie

Edytowane przez Tracer39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędów nic. Zamęczyłem brykę żeby jakieś wywołać i nic.

Vacuum bardzo możliwe, że się kończy ponieważ zmagam się z losowym hamulcem.  Raz auto staje w miejscu ( naprawdę ), innym razem słabo hamuje i to się zmienia w sumie na przestrzeni krótkich odcinków. 

Serwo nowe, tarcze klocki nowe, instalacja podciśnienia nowa,  zaciski full zregenerowane. Tyko pompa hamulcowa została ale czy przez pompę hamowałbym aż tak losowo ?

 

Filtr powietrza wydaje się ok. Nawet brudny nie jest.  Czy logi jednoznacznie wskazują na przepływkę? Czy nie widać w nich problemów z turbiną ? Bo zastanawiam się czy kupić nówkę przepływkę i wstawić ją tak aby nie było śladów użycia i w razie czego zwrócić jeżeli to nie to. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tych logów które dałeś turbo całkiem ładnie utrzymuje zadane ciśnienie. Zrób jeszcze log basic setting grupy 003 i wczuć tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najpierw wyłożę karty na stół.  Opis całej sytuacji:

 

Turbina wymagała czyszczenia ponieważ odcinało ją przy 3500 RPM.  Auto odstawione do mechanika.

Czyszczeniu poddane zostały oba kolektory, turbo, EGR i jak coś tam po drodze się nawinęło to też. 

Po tym czyszczeniu turbo już się nie zacina i jak logi pokazują pompuje sprawnie ale nie mam mocy na 4 i 5 biegu jaką miałem przed czyszczeniem.

 

Zrobiłem:

- wymieniłem wężyki podciśnieniowe

- N75 elegancko wyczyszczony i sprawdzony

- filtr powietrza ok

- nie widzę nigdzie dziur w dolocie

- uszczelki ELRINGA wszędzie nowe z wyjątkiem EGR bo nie pasowała.  Z tego co pamiętam to mechanik użył starej i nałożył silikon bądź dał sam silikon. 

- gruszka turbiny jest szczelna, sztanga chodzi elegancko.

 

 

Graty czyszczone były chemią typu zmywacz do hamulców WURTH + preparat do czyszczenia turbin i EGR.    Wszystko oczyszczone z brudu, wytarte, przedmuchane sprężonym. 

Czy ta chemia w jakiejkolwiek postaci mogła zabić przepływkę ?  Nie wiem jak, opary jakieś ?  Moduł filtra z przepływką cały czas leżał nieruszany obok. Nikt tam ręki nie wsadzał. 

 

Czy jest opcja, że to EGR i jego niepełnosprawna uszczelka bądź innego jego uszkodzenie podczas czyszczenia robi tu zamieszanie ? 

Jak zbadać egr  aby go wykluczyć ? Zaślepić, odłączyć podciśnienie od niego? Zrobić to i to ? 

 

 

Czy jest możliwe, że przepływka byłą uwalona wcześniej ale nie odczuwałem tego ponieważ turbo było brudne, kolektory tez nie takie drożne i poprostu nie było czuć, że coś jest nie tak bo potencjał turbiny zanikał w syfie lub ECU tak to wystroiło, że nie było tak czuć?    Muszę jednak dodać, że kolektory jak na mój przebieg ( 400tyś, a w realu pewnie z jakieś 600 tyś były w dobrym stanie i nie były mocno zatkane, auto robi trasy z prędkościami 100 - 140 Km/h ) 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam logi

 

Tutaj biegi 3 , 4, 5 ze zdjętym wężykiem podciśnienia od EGR link

Zalogowany został drugi raz kawałek 4 biegu niechcący.

 

Tutaj biegi 3,4,5 z normalnie podłączonym EGR  LINK

 

 

Auto nie chciało na 5 biegu lecieć więcej niż 160 km/h.

Nie miałem idealnych warunków do testów. Trochę tłoczno było i pogoda tragiczna, więc nie dałem rady na 4 biegu zamykać obrotomierza. 

 

Czy te logi są wystarczające ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KierowcaTadek napisał:

ze zdjętym wężykiem podciśnienia od EGR

A jak zdjąłeś ten wężyk to go zaślepiłeś śrubką, żeby nie gubił podciśnienia ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Tomek Ci podpowiadał, turbo daje swoje, ale ten przepływ trochę za mały, spróbuj zapsikać MAF izopropanolem... 

Jeszcze mi przychodzi myśl, żebyś spróbował pod łącznik EGR z kolektorem wsadzić na próbę jakiś kawałek blaszki czy coś, żeby wykluczyć dostawanie się spalin - w konsekwencji obniżeniu wskazań przepływu... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem sporo tematów typu brak mocy po czyszczeniu turbo / egr i zaskakująco wiele ich jest. I wszystkie wyglądają tak samo. Turbo ma opóźniony zapłon po zabiegu czyszczenia EGR. Dokładnie tak jak u mnie. Brakuje mocy, turbo budzi się od 2400 RPM ( tak przynajmniej czuje jak jadę  )   

 

Zamówiłem już wczoraj dedykowane zaślepki pod EGR.   Coś mi mówi, że albo to wszystko zostało źle złożone i jest nieszczelność albo EGR został zabity podczas czyszczenia specyfikami. 

Tak jak pisałem  wyżej w poście nr7 jedna z uszczelek poszła stara + silikon lub sam silikon.   Czy taka drobna nieszczelność na łączeniu EGR z resztą dolotu może powodować problemy które mam? Czy taka nieszczelność powinna być słyszalna ? 

 

 

Zamawiam uszczelkę pod EGR i środek do czyszczenia MAFa.

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakbyś miał nieszczelność to by turbo nie osiągało zadanego ciśnienia...a wysterowanie N75  byłoby większe... Zaślep ten EGR na próbę i zrób log 003 + 008 + 011.

A robiłeś BS 003 ? 

Edytowane przez kamil-vag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.  Czyli idziemy bardziej w stronę uwalonej przepływki ale jakim cudem skoro wjechałem ze sprawną a wyjechałem z uszkodzoną ?

Blachy do EGR powinny jutro przyjechać.  Jutro postaram się też wyczyścić przepływkę.   Te tematy na necie o czyszczeniu turbo  / egr pasują do mnie. Ludzie wyciągali sobie EGR do czyszczenia, montują a tu jeb, to samo co u mnie.  Auto śpi do 2400 RPM.

 

BS003 zrobiony wczoraj http://log.malonetuning.com/chart/33969#H8KLCADCs1bDr1kCA03CjkEKw4MwDATDv8KiwrMFw7XCpcKfMT7CqMK1cAXCiRVkJcKkfX3CkxhKwq%2FCszvDrMKmBMOGwrNuwozChcKcOjvChFvCiDkkeMOqw7zCkMOGWE3Dl8KlH3jDgElNPnzCtsKgcmMjZxhJw5vDmBxdcUfDmsOlNMKGQ8Klw6DDu8KHw4DCpMK%2Bw7xSwo7CtcK%2FIAbCiBfCpsOVwrUvwpPCjCvDt8Kcwr8hw7rCmMOEwqQAAAA%3D    Nic nie kombinowałem z wężykiem w przypadku BS003 jak by co. 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływka wyczyszczona i bez zmian ... 

Zużyłem całą puszkę Valvoline EGR / Turbo cleaner. Wyczytałem mnóstwo postów, że ludzie tym skutecznie czyszczą więc użyłem.

Loga nawet nie robiłem ale nie wiem czy jest sens skoro brak zmian. 

 

 

Zamówiłbym nową ale ja wjechałem do warsztatu z mocą i zacinającym się turbo, a wyjechałem bez mocy ale ze sprawnym turbo. Jakoś nie wierzę w przepływkę bo leżała nieruszana cały czas.  Czy logi wskazują jednoznacznie, że to 100% przepływka nie działa jak trzeba ? Bo przyczyna, przyczyną ale może sama przepływka też do wymiany. Czy nieszczelność głęboko w dolocie będzie wpływała na jej wyniki skoro MAF jest przy wlocie powietrza ?

 

Czy jeżeli logi mówią, że turbo pracuje jak trzeba to na 100% sztanga, grucha, geometria są poprawnie złożone ? 

 

Blachy do EGR nie dotarły więc nie odcinałem go. Jutro powinny już być. 

 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jutro loga z zaślepionym EGR i będziemy myśleć co dalej jak będzie źle...

Mimo, że przepływ jest trochę zaniżony - MAF i tak nie tnie dawki... Więc teoretycznie nie ma to wpływu na moc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaślepiłem EGR. Nie mogę ruszyć śruby i mam wrażenie, że się urwie.  Kupię jakiś odrdzewiacz i smar i zrobię z nią porządek.

Popatrzę jeszcze na klapę gaszącą.  Może faktycznie dusi przepływ powietrza. 

 

Znalazłem jeszcze coś innego.  Olej sączy się z rury dolotowej w miejscu wejścia w intercooler.  Skoro sączy się olej to powietrze tym bardziej. 

 Owinę folią miejsce łączenia i zataśmuje z dwóch stron obok. Jeżeli będzie nieszczelność to wysadzi folię.

 

Warto podłączyć się pod gruszkę wakuometrem i zobaczyć podciśnienia w trakcie jazdy ?

 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są postępy ale to jeszcze nic pewnego. Odłączyłem przewód od klapy gaszącej.  Przewód zaślepiłem.  Odniosłem wrażenie, że auto lepiej się zbiera. Jestem tego prawie pewien ale nie na 100%. Potrzebuje dłuższego testu.  Testy 003+008+011 wykażą czy coś się zmieniło w przepływie powietrza ? Wykonam je albo jutro albo w poniedziałek.

 

Pisałem też  wyżej, że mam problemy z losowym hamulcem. Po odłączeniu klapy gaszącej hamulec był skuteczny i za każdym razem taki sam. Próba była za krótka ale w poniedziałek jadę w trasę i przez miasto więc będę miał prawdziwy test.   Będąc na postoju męczyłem hamulec i nie mogłem zamęczyć pompy vacuum. Nawet na jałowych obrotach pompa nadążała i pedał ciągle schodził bez oporu.   Pytanie jak zaworek N239 i klapa gasząca miały by wpływać na skuteczność hamowania ? Dziura w membranie klapy gaszącej ?

 

Składało by się to w całość.  N239 łączy się z N75. N75 łączy się z z całym układem podciśnienia. Dziurawy układ podciśnienia to również hamulce w kratkę.   

Narazie za mało się przejechałem ale jednak czuję, że była i lepsza moc i lepsza skuteczność hamowania. Równie dobrze mogło być to chwilowe. 

W poniedziałek po trasie dam znać czy coś się zmieniło.  

 

Zmiana na plus po odłączeniu klapy gaszącej to jedno.  Luźna rura na wejściu do IC też swoje robi i trzeba się tym szybko zająć bo bez tego nie odczuję pełni zmian.

Cóż, mam wielką nadzieje ale czuję też, że mogę się cholernie rozczarować.  Jak nic nie wypadnie i pogoda będzie dobra to jutro pojadę zrobić 003+008+011. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób logi to się zobaczy. Przecież membranę klapy gaszącej można łatwo sprawdzić, załóż wężyk, na drugi koniec strzykawkę i czuć czy trzyma czy upuszcza podciśnienie... A króciec na vacum sprawdzałeś czy nie lata luźno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...