Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Awaria !? Zanik prądu w części instalacji !?


tomasm64

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Wczoraj wieczorem zdarzył mi się taki przypadek, że po odpaleniu auta po chwili zapaliła się "choinka" na liczniku, tylna wycieraczka stanęła w połowie szyby, zaczęły wyświetlać się ikonki awarii, jak na załączonych fotkach, jedna po drugiej, cały czas ale z informacją, że można dalej jechać. Przeraziłem się okrutnie, pomyślałem, że może wysiada Komfort lub może BSG lub jeszcze inny sterownik. Porobiłem szybko fotki telefonem, nie mam kabelka. Oto one:

aa1.jpgaa2.jpgaa2a.jpgaa3.jpg

Rano pojechałem do elektryka, który na szybko nie mógł zdiagnozować przyczyny. Były błędy:
- sterownik elektroniki kolumny kierownicy
- sterownik asystenta świateł drogowych
- zacisk 15
- centralny sterownik systemu komfort
- czujnik wilgotności powietrza
- czujnik jakości powietrza
- sterownik elektroniki kolumny kierownicy/brak komunikacji
- czujnik kąta skrętu/brak komunikacji

 ale zauważył, że w bezpiecznikach po stronie pasażera nie ma w ogóle napięcia lewe czarne złącze z bezpiecznikami i podobnie w bagażniku po prawej stronie górna połowa czerwonego złącza (to te miejsca zaznaczone na czerwono) a dolna część ma napięcie normalnie.

Zmostkował w bagażniku, tak, jak na zdjęciu -

bb2.jpgbb1.jpg

i napięcie powróciło wszędzie, ikonki awarii zgasły wykasował błędy i na razie jest po staremu, no ale to niestety dalej nie załatwia sprawy. 

I tu potrzebuję pomocy, podpowiedzi: co może rozłączyć napięcie pomiędzy stacyjką a tymi bezpiecznikami, które  w tych dwóch miejscach nie miały napięcia. Czy jest gdzieś jakiś inny dodatkowy bezpiecznik, który akurat tam podawał napięcie i się po prostu przepalił, czy jakiś przekaźnik może, czy jeszcze coś innego!? Coś się stało pomiędzy stacyjką a złączami bezpieczników lub pomiędzy akumulatorem a tymi bezpiecznikami

 

Sprawdziłem bezpieczniki na klemie PLUSOWEJ akumulatora i wszystkie są OK.
Ewidentnie zanik prądu pomiędzy aku a bezpiecznikami w boczku bagażnika.
Z akumulatora z klemy plusowej "+" idą, między innymi, dwa czerwone grubsze przewody właśnie w kierunku bezpieczników w prawym tylnym boczku.
Czy ktoś ma może schemat elektryczny tej części, bo może jest jakiś element po drodze, który "padł" i nie podaje dalej prądu?! PILNE !!!

Edytowane przez tomasm64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sprawdź przekaźnik j329 który podaje zasilanie "po stacyjce", poniżej schemat

Bez_tytu_u.jpg

Bez_tytu_u2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie pod kierownicą nie ma takiego przekaźnika, są takie:

przekaźnik 643.JPG

Ciekawe od czego są: jeden o nr 404 i drugi 643.

I dalej nie wiem od czego zacząć !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czyli zgadza się, sprawdź przekaźnik 643 a ten 404 jest od klaksonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ma to znaczenie: na takich samych przekaźnikach 643 są różne numery u dołu!?

z1.jpgz2.jpgz3.jpg

 

Edytowane przez tomasm64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam brak prądu na 3 gniazdach na odpalonym ale na sprawnych 3 bezpiecznikach (niebieskich 15A) w bagazniku - nie mają pradu?,

to co go blokuje?

w sedanie?

Posiadam vcds 18.2

20190209_153607.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam podobny przypadek. Wyskakują błędy kolumny kierowniczej, esp, radio przerywa jak gra muzyka. Wszędzie za niskie napięcie, sporadycznie. Mechanik wymienił alternator ale dalej jest to samo. @bin85 może być winny ten przekaźnik 643?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie napięcie wychodzi z alternatora, a jakie dociera do biegunów dodatnich pod klapką przy ścianie grodziowej, oraz do akumulatora. Jak masz znaczne spadki napięcia, to z pewnością skorodowane kable.

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muskel1 mechanik mierzył i wszędzie było to samo 14,9v ale to jeszcze niedogrzany był samochód do 90 stopni. A te błędy występują bardzo nietypowo. Raz przejadę 200-300 km i nie wyskoczy a czasami przejadę 5 km i wyskoczy. Mój mechanik już zgłupiał a ja razem z nim. W błędach kolumny kierowniczej jest jeszcze błąd U140A00 zacisk 330 przerwa bład sporadyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze był dziwny objaw jak ten błąd wyskoczył to przy lekkim dodawaniu gazu na postoju gasło podświetlenie włącznika świateł. Błąd zgasł od kolumny kierowniczej przestało przygasać oświetlenie. I chyba wtedy też światła mijania przygasały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Langista napisał(a):

Za dużo, regulator napięcia padł.

Nie za dużo. Auto B8 i B9 mają akumulatory AGM i jest to normalne a nawet konieczne napięcie dla tych akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Serek321 napisał(a):

W błędach kolumny kierowniczej jest jeszcze błąd U140A00 zacisk 330

Wrzuć pełny auto-scan a nie kod błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Muskel1 napisał(a):

Wrzuć pełny auto-scan a nie kod błędu.

Ok, podrzucę tylko znajdę mechanika co taki scan mi zrobi bo mój mechanik ma jakiś swój "sprzęt". a tak wyżej pomyła błąd zacisku 30. W poniedziałek postaram się wrzucić. Wielkie dzięki za chęć pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Muskel1 napisał(a):

Nie za dużo. Auto B8 i B9 mają akumulatory AGM i jest to normalne a nawet konieczne napięcie dla tych akumulatorów.

Napisał że wszędzie, uznałem że nie tylko na klemach Aku ale też w instalacji, a to by już tłumaczyło wariującą elektronikę, no chyba że reszta instalacji też jakoś absurdalnie na 14-15V jest zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest na klemach to i wszędzie jest takie. W B8 i B9 to normalne, instalacja jest przygotowana na takie napięcie:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Udało mi się znaleźć kogoś kto ma vcdsa ale jakiś nieogarnięty był, poprosiłem o auto-scan o zapis błędow to powiedział że tylko zdjecia mogę robić.. i taki mam błędy. i dodam że dziś właśnie obok mechanika wyj...bało mi czerwoną kontrolkę kierownicy, pierwszy raz..

IMG_20240108_094015.jpg

IMG_20240108_094104.jpg

IMG_20240108_094114.jpg

IMG_20240108_094151.jpg

IMG_20240108_094253.jpg

IMG_20240108_094258.jpg

IMG_20240108_094304.jpg

IMG_20240108_094307.jpg

IMG_20240108_094447.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...