Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana gałki zmiany biegów na wersję S LINE


Kowal

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wymienić gałkę zmiany biegów na pikowaną wersję s-line żeby poprawić wygląd wnętrza. Jest to niskobudżetowy i łatwy mod, który daje całkiem fajny efekt.
Oryginalna gałka do a4 b6 w ASO kosztuje ok 480 pln. Na szczęście można wykorzystać gałkę od a3, którą w internecie kupimy już za sto parę złotych.

Przydatne narzędzia: śrubokręt płaski, kombinerki
Potrzebny czas: ok. 30 min.

Zaczynamy od odczepienia osłony skrzyni. Żeby to zrobić wystarczy pociągnąć osłonę do góry z dwóch stron.
d3caf1a3040ebd72med.jpg

Osłona trzyma się na zatrzaskach, które wychodzą bez problemu.
cf49394b784c8de8med.jpg
e064e301dbf5975dmed.jpg

Następnym krokiem jest rozłączenie osłony i odczepienie starego mieszka. Ramka mieszka trzyma się na zatrzaskach, które wystarczy odpiąć.
4eef0dc8cf08d8dcmed.jpg
85e421b122374c57med.jpg

Po rozłączeniu mamy mieszek przyczepiony do ramki zszywkami.
21be1b812369de8dmed.jpg
9f3aeb5a8fdaccd9med.jpg
Zszywki najłatwiej wyjąć podważając płaskim śrubokrętem. Sugeruję zrobić to delikatnie żeby nie powyginać zszywek. Przydadzą się później.

Dla porównania odczepione już ramki od a4 i a3. A4 z lewej. Różnica w rozmiarze jest dosyć duża co jest jedynym problemem w całej operacji.
8cc9a657c64b1e27med.jpg

Następny krok to założenie mieszka od nowej gałki na ramkę od naszej a4. Jest to dosyć kłopotliwe bo ramka jest zwyczajnie za duża. Żeby ułatwić zakładanie mieszka najlepiej przyczepiać naciągniętą już część zszywkami. Warto również pomóc sobie kombinerkami.
fc04028325b200e3med.jpg

Po naciągnięciu mieszka z każdej strony składamy osłonę skrzyni i wciskamy gałkę na drążek. Pod mieszkiem do mocowania gałki przychodzi jeszcze opaska zaciskowa (tego nie widać na foto - w zasadzie jest ona jednorazowego użytku). Następnie zakładamy osłonę na tunel i gotowe. Nowa gałka prezentuje się bardzo dobrze.
d391f44270ac1189med.jpg
2d35b1825ce3b272med.jpg

!!! FAQ !!!
1. Jak zdemontować gałkę z dźwigni?
(adadur) W zasadzie nie ma co się bawić tylko bardzo ostrożnie cążkami do przecinania rozcinamy opaskę zaciskową. Pamiętając by nie podważać i nie kręcić (śrubokrętem) bo wąsy od gałki bardzo łatwo możemy połamać. Na plastykowych wąsach są specjalne występy które zaciśnięte na drążku blokują gałkę. Po zdjęciu opaski gałkę zwyczajnie wyszarpujemy z dźwigni.
(carnivore1) Jednak poszukałem trochę i to chyba jest rozwiązanie: czyli przekręcić w prawo i gałka powinna zejść...
dacbe79a4bf95d19.jpg
(adadur) No właśnie że powyższy sposób nie działa w B6 (chyba dotyczy jakiegoś starszego sposobu mocowania), jeszcze raz: rozcinamy opaskę i wyszarpujemy do góry.
(trzyfx) Po odczepieniu ramki z mieszkiem i podniesieniu jej do góry ukazał mi się plastik z metalową opaską. Długo walczyłem ze zdjęciem tej opaski, ale w końcu się udało (opaska po zdjęciu już nie nadawała się do powtórnego założenia). Później zgodnie z instrukcją próbowałem przekręcić gałkę, aby ją zdjąć, ale nawet nie drgnęła. Pociągnąłem więc energicznie do góry i zdjąłem ją bez większych problemów. Jak się okazało w życiu nie udałoby mi się jej przekręcić ponieważ w pręcie na którym siedzi ten mieszek jest wycięty rowek, który uniemożliwia jakiekolwiek obracanie się gałki i mieszka na tym pręcie.
Wyjąłem zszywki, a nowy mieszek (kupiłem na allegro sam skórzany mieszek) przykleiłem klejem do ramki z przodu i tyłu, a po bokach założyłem na wystające zaczepy tak jak to było zrobione pierwotnie. Mieszka nie musiałem naciągać, bo był takiego rozmiaru jak oryginał (pasował prawie idealnie na ramkę). Mieszek założyłem już bez tej metalowej opaski, siedzi mocno i raczej jej brak nie będzie sprawiał żadnych problemów.
Całość wygląda świetnie, nawet lepiej niż oryginalnie. Faktura skóry idealnie pasuje do tych wytłoczeń imitujących skórę na tunelu środkowym.
(miro_x) Wystarczy podważyć śrubokrętem żeby się odgiął ząbek za który jest zaczepiona opaska i ładnie się ściąga. Odginać równolegle do osi opaski. Podważa się nie sam ząbek tylko opaskę na końcu a ząbek się wtedy sam wygnie. BARDZO ostrożnie by przy podważaniu nie wyłamać plastyku od gałki!
2. Czy można zmienić samą gałkę bez mieszka?(Placek)
(adadur) Oczywiście nie ma z tym problemu. Należy pamiętać że rozwiązanie z gałki S-line A3 i S-line A4 są zupełnie inne jeśli chodiz o mocowanie mieszka do gałki. W obu przypadkach są to takie pierścienie (A4 - MAŁY czarny, A3 - duży biały). Pierścień jest przewidziany do danej gałki i nie można go zastosować zamiennie pomiędzy A3 a A4.
(studziany) Kupiłem gałkę od a3 (i jestem mega zadowolony). Założyłem nową ale tak z ciekawości przeprowadziłem doświadczenie czy ewentualnie będę mógł założyć jeszcze mój stary mieszek, który jest w stanie idealnym. W tym celu władowałem płaski śrubokręt pomiędzy gałkę a mieszek. Ładnie wszystko zeszło aczkolwiek z ponownym montażem tak jak było wcześniej już tak fajnie nie było. To wszystko jest jakoś klejone klejem podobnym po wyschnięciu do butaprenu. Jak z powrotem to się próbuje złożyć to nie jest tak super dopasowane i ciężko by było doprowadzić do stanu pierwotnego aczkolwiek uważam, że byłoby to możliwe.
3. Czy da się przełożyć górę (kapsel) z oznaczeniami biegów?(antonio)
(Młody) Suszarka 5 min grzania i przekładasz oznaczenia. Poniżej masz moją starą gałkę i kilka fotek jak to wygląda:
wsk5qs.jpg
2njknt1.jpg
rlc281.jpg
kdwoxe.jpg
Następnie śrubokręt "mały" podważasz i wszystko odchodzi .
htskrd.jpg
(miro_x) Kupiłem gałe z allegro i chciałem przełożyć oznaczenia ale pojawił sie problem bo mam inny dekielek niż wy wszyscy w tym nowym lewarku.

4d2ad11af76cd6ed.jpg
9bde04077d194f0e.jpg
b7dca8df49f29bbd.jpg
43373f82d0d7ae30.jpg
b2f62f8ff08871e8.jpg

(agoonzo) W przypadku problemu jak u kolegi miro_x należy nawiercić na środku delikatnie ten srebrny plastik w starym oznaczeniu i delikatnie przez otwór wypchnąć samą szybkę z oznaczeniami. Trzeba uważać, żeby nie zarysować czarnego tła. Oczywiście cały czas podgrzewałem suszarką.
miro_x) Odciąłem w starym dekielku oryginalne mocowanie i przykleiłem na cyjanopanie stare. Siedzi jak oryginał i w każdej chwil mogę to zdjąć. (nie wiem po co ale mogę)
3. Czy da się zamówić w ASO ten kapselek z oznaczeniami biegów?(antonio)
(antonio) kapsla nie da się osobno kupic
4. Opinie na temat gałki S-line z A3?
(hafas) Zamontowałem galkę od S3 ale szlag mnie trafia bo przenosi straszne wibracje ( jest pusta w środku) i w kabinie cały czas słychać nieprzyjemny metaliczny dźwięk- jakby coś "świerkotało"- dźwięk jest cichy ale wkurzający. Żeby go nie słyszeć muszę położyć rękę na gałce. Gałka od S3 jest bardzo lekka w porównaniu do starej - myślę że to może być przyczyna ( i to ze jest pusta w środku) przenoszenia tego dźwięku,
(Czester) Mam wrażenie, że te gałki z A3 są takie jakby trochę plastikowe. Stara gałka miała porządną grubą skórę, a te jakieś dziwne są.
(antonio) Mieszek od a3 ma inne szwy tzn. jest jeden szew przez środek i mieszek zszyty jest z 2 części (w A4 z 3 części) i kolor skóry na gałce jest inny.
(Czester) Chodzi o to że gałki się różnią sposobem wykonania, przez co jest to pewnie związane z ceną. Generalnie w niczym to nie przeszkadza i gałka prezentuje się bardzo dobrze!
(_Bartek_) Kupiłem z Furious Parts i ta skóra jakaś taka inna, choć widać, że to ori gałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z tym naciaganiem mieszka na ramkę A4 - nie jest on wtedy max wyciagniety?? - boję się że w momencie wrzucania skrajnych biegow np.6-tki skóra będzie się bardzo naciagała i po prostu w pewnym momencie zlezie z ramki albo urwie sie przy galce??

moze dacie rade wrzucić fotki z wrzuconą 6-tka albo 2-ką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mieszek jest kolego naciągnięty, ale przez różnicę w wielkości ramki ( zobacz pierwsze zdjęcia). Nie ma problemu z "długością" mieszka, licząc od gałki do ramki, tak więc nie ma problemu z naciąganiem się przy skrajnych biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się ale nie było łatwo, wręcz masakryczne.

Ten mieszek jest na początku super mały, jak przyłożyłem do ramki to parsknąłem śmiechem. Potem kiedy już po godzinnej walce skóra cudem wlazła na poczatek ramki to zastanawiałem się jak wciągnąć ją do końca albo choć do połowy grubości. Gdy byłem w połowie wziąłem zszywacz tapicerski ale okazało się że jest za słaby i gnie zszywki.

Pożyczyłem zszywacz pneumatyczny ale ten był za mocny - było ryzyko pęknięcia ramki.

I teraz wyszło na to że muszę jednak naciągnąć na max i wykorzystać stare dziury i zszywki. To syzyfowa robota bo dziurki są malutkie, skóra ucieka a paluchy strasznie bolą.

W końcu weszło - sam nie wiem jak , ale skóra okazała się baaardzo rozciągliwa.

Na koniec jeszcze męka ze spinkami trzymającymi osłonkę mieszka (takie metalowe z ząbkami) i wszystko zmontowałem

Bilans - 3h.

Warto bo przyjemność ze zmiany biegów super no i wygląd powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam ze zszywaczami sie niemeczylem. Poodginalem stare zszywki i kombinerkami wciskalem w te same dziurki i wszystko bylo git malina. Co do naciagania to faktycznie troche meki jest ale bez przesady :tongue4:. U mnie cala operacja trwala maksymalnie 30 min. :naughty:

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki taki mod zajmuje max 15min

skóre na mieszku należy zanurzyć w ciepłej wodzie, stanie sie miękka i elastyczna,

bez problemu zakładasz na starą ramke i jak wyschnie(sama nie należy jej suszyć) wszystko gotowe i wygląda pieknie..

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jestem już po montażu w budzie b5, i od razu piszę gdzie jest problem, mieszek b5 jest dużo większy niż mieszek od s3, ja miałem niedawno wymieniany więc rozkręciłem gałeczkę s3 i założyłem do niego mój stary mieszek,ten kto ma stary mieszek zniszczony musi kupić nowy, dla mnie wygląda ok, zobaczcie sami :hi:

4a6ce1bbb127f8f2med.jpg

5ada57b4e075b49bmed.jpg

c32e060d8f115837med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się ją dobrze dokręci nie jest dużo wyższa, ten mieszek musisz zawinąć max w stronę gałki aż odsłoni ci się plastik, ten plastik musisz ściągnąć on jest tam wciśnięty na zasadzie zatrzasku taka obręcz z frezem jest wciśnięta na gałkę, ściągasz mieszek, zakładasz nowy i tą obręcz musisz mocno wcisnąć żeby zaskoczyła, ja to zrobiłem w 10 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz chyba zgłupialem.. nie moge zdjąc gałki... jesli sie nie myle to ten pręt ma zostać prawda ?

pokazuje fotki.... co zrobic?

lew1.jpg

lew2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywista, że ma zostać - szarpnij energicznie w górę za gałkę, powinna zejść. Tam nic nie trzyma, poza opaską, której na fotce i tak nie masz :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywista, że ma zostać - szarpnij energicznie w górę za gałkę, powinna zejść. Tam nic nie trzyma, poza opaską, której na fotce i tak nie masz :wink4:

Trzyma trzyma, ten niby pierścień co wygląda jakby dociskał mieszek do gałki - powinien się obracać prawo lewo, on ma takie wypustki w środku które jak wejdą w rowki tulejki plastikowej dają jej możliwość rozszerzenia sie a co za tym idzie zdjęcia gałki razem z mieszkiem z trzepienia. Niech kolega spróbuje trzymać jedną ręką gałkę a drugą ten pieścień pod mieszkiem i spróbuje przekręcić prawo lewo. Powinno się udać.

Jak już jesteśmy przy gałce to i ja mam pytanie, mianowicie jak odczepić gałkę od mieszka? chciałbym sobie dokupić nieori mieszek ale muszę najpierw ściągnąć to ustrojstwo a nie chcę rozwalić przy okazji tej blokady gałki na trzpieniiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś widział, czy ktoś wie o istnieniu szarych takich popielatych gałek z mieszkami od s-lina? Jak na razie widziałem tylko czarne a też bym wymienił.

Ja mam szary środek i właśnie pytałem typa czy sprzedaje też szare. Mówił że nie ale i tak zamówiłem bo mimo że jest szary środek to przecież klimatronik i radi jest czarne więc jakoś by się to zgrało. Otwieram paczke z gałeczką a ona jest bardziej szara niż czarna i super pasuje do mojego środka. Nie wiem czy wszyscy tak mieli czy tylko ja.

pozdr :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dotarła do mnie owa gałeczka i zabrałem się od razu do rezania.

a to efekty:

c7590b85067a4800med.jpg

b6a87dbca6bd1a1amed.jpg

Polecam sposób zanurzenia tej gałki w ciepłej wodzie- wtedy nie ma żadnych problemów z dopasowaniem.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...