Skocz do zawartości
IGNOROWANY

sprzedaż auta a ubezpieczenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może ktoś pomoże w temacie ubezpieczeń?

Planuje sprzedać drugie moje auto i mam ubezpieczenie OC opłacone do listopada. Przykładowo jak znajdzie się teraz kupiec to przekazuje mu te OC i jak jest procedura dalej:

- ja powiadamiam ubezpieczyciela o sprzedaży?

- on powiadamia i decyduje czy podpisać nową umowę czy przepisać jego na tą?

- co w przypadku kolizji kiedy po zakupie ma podobno 30 dni na przerejestrowanie auta a na drugi dzień po podpisaniu umowy powoduje wypadek czy to leci z moich składek?

- czy dla bezpieczeństwa lepiej sprzedawać auto od razu z powiadomieniem go że wypowiadamy OC i on sobie je załatwia od razu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, renovatio napisał:

Planuje sprzedać drugie moje auto i mam ubezpieczenie OC opłacone do listopada. Przykładowo jak znajdzie się teraz kupiec to przekazuje mu te OC i jak jest procedura dalej:

- ja powiadamiam ubezpieczyciela o sprzedaży?

W ciągu 30dni powinieneś. Nie ma kar za zwłokę.

 

32 minuty temu, renovatio napisał:

- on powiadamia i decyduje czy podpisać nową umowę czy przepisać jego na tą?

Nie ma nic do gadania, powinien się zgłosić celem rekalkulacji.

 

33 minuty temu, renovatio napisał:

- co w przypadku kolizji kiedy po zakupie ma podobno 30 dni na przerejestrowanie auta a na drugi dzień po podpisaniu umowy powoduje wypadek czy to leci z moich składek?

Od tego jest umowa kupna sprzedaży z datą. Ubezpieczenie jest na pojazd, a skoro nie jest Twój to skąd pomysł?

 

33 minuty temu, renovatio napisał:

- czy dla bezpieczeństwa lepiej sprzedawać auto od razu z powiadomieniem go że wypowiadamy OC i on sobie je załatwia od razu?

Jakbym usłyszał takiego kombinatora podczas zakupu auta to bym sobie odpuścił, żeby nie robić interesu z ludźmi, aż tak zakręconymi.

 

Sprzedajesz. I jeśli Ci się chce to zgłaszasz to w ubezpieczalni, a jak Ci się nie chce to nie zgłaszaj, najwyżej jak przyjdzie składka do opłacenia, gdy on sobie jej nie przepisze, ale musiałby być głupi, żeby tego nie zrobić, bo gdy nie dostanie świstka, to nie opłaci OC, nie opłaci, dostaje karę za brak oc, powyżej 14dni ponad 3tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JawoR36 napisał:

W ciągu 30dni powinieneś. Nie ma kar za zwłokę.

 

Nie ma nic do gadania, powinien się zgłosić celem rekalkulacji.

 

Od tego jest umowa kupna sprzedaży z datą. Ubezpieczenie jest na pojazd, a skoro nie jest Twój to skąd pomysł?

 

Jakbym usłyszał takiego kombinatora podczas zakupu auta to bym sobie odpuścił, żeby nie robić interesu z ludźmi, aż tak zakręconymi.

 

Sprzedajesz. I jeśli Ci się chce to zgłaszasz to w ubezpieczalni, a jak Ci się nie chce to nie zgłaszaj, najwyżej jak przyjdzie składka do opłacenia, gdy on sobie jej nie przepisze, ale musiałby być głupi, żeby tego nie zrobić, bo gdy nie dostanie świstka, to nie opłaci OC, nie opłaci, dostaje karę za brak oc, powyżej 14dni ponad 3tyś zł.

dzięki za odpowiedź, może głupie pytania ale jeszcze nie sprzedawałem auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JawoR36 napisał:

Jakbym usłyszał takiego kombinatora podczas zakupu auta to bym sobie odpuścił, żeby nie robić interesu z ludźmi, aż tak zakręconymi.

Jakbyś zapłacił 2 tysie (bez zniżek) za OC na rok i nagle musiał sprzedać samochód to ciekawe czy byłbyś skłonny robić komuś taki prezent :P

Po sprzedaży najlepiej zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przem8 napisał:

Jakbyś zapłacił 2 tysie (bez zniżek) za OC na rok i nagle musiał sprzedać samochód to ciekawe czy byłbyś skłonny robić komuś taki prezent :P

Po sprzedaży najlepiej zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.

dzięki za odpowiedź. A orientujesz się może czy po zgłoszeniu przeze mnie np miesiąc po sprzedaży ubezpieczyciel zwraca mi nadwyżkę pieniędzy na moje konto czy musi zezwolić na to kupujący który dostał moją polisę? Bo gdzieś coś słyszałem że ląduje ta kasa u kupującego, czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, renovatio napisał:

czy musi zezwolić na to kupujący który dostał moją polisę?

Musisz spisać takie wypowiedzenie z kupującym czyli musi wyrazić zgodę

Edytowane przez przem8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, przem8 napisał:

Musisz spisać takie wypowiedzenie z kupującym.

rozumiem, wszystko jasne. Lepiej pytać jak błądzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przem8 napisał:

Musisz spisać takie wypowiedzenie z kupującym czyli musi wyrazić zgodę

Co Ty piszesz za głupoty?? Jakie wypowiedzenie z kupującym?? Kupujący może albo rozwiązać Twoją polisę i podpisać sobie nową (wówczas dostajesz pocztą proporcjonalny zwrot kwoty) albo też zrobić sobie re-kalkulację składki u ubezpieczyciela  z Twojej polisy (kontynuację polisy) i wówczas zwrotu nie otrzymasz. Miałem w ostatnich 18 miesiącach takie dwa różne przypadki przy sprzedaży samochodu.

 

Odsyłam do artykułu -> https://autoumowa.pl/zwrot-skladki-oc-sprzedazy-samochodu/

Edytowane przez Krumak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie "takie " wypowiedzenie to wypowiedzenie z artykułu 31 ustawy o ubezpieczeniach . Jeżeli potrzebujecie to mogę załączyć .

Co do rekalkulacji składki , nie zawsze kupujący przepisuje na siebie polisę , mimo braku przepisania kupujący w wielu towarzystwach może korzystać z takiej polisy  i tutaj wcześniej wspomniane "nie ma nic do gadania ' nie ma zastosowania . 

Gdybym zapłacił 2000 zł za ubezpieczenie OC to na pewno bym negocjował wypowiedzenie umowy przez kupującego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dariusz30 napisał:

Panowie "takie " wypowiedzenie to wypowiedzenie z artykułu 31 ustawy o ubezpieczeniach . Jeżeli potrzebujecie to mogę załączyć .

Co do rekalkulacji składki , nie zawsze kupujący przepisuje na siebie polisę , mimo braku przepisania kupujący w wielu towarzystwach może korzystać z takiej polisy  i tutaj wcześniej wspomniane "nie ma nic do gadania ' nie ma zastosowania . 

Gdybym zapłacił 2000 zł za ubezpieczenie OC to na pewno bym negocjował wypowiedzenie umowy przez kupującego .

Co potwierdza to co napisałem. To czy otrzyma się zwrot składki zależy tylko i wyłącznie od nowego właściciela pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krumak napisał:

Co Ty piszesz za głupoty??

 

Chodziło mi o to żeby dopilnować aby nowy nabywca wypowiedział ubezpieczenie i tyle.

Może nie jasno się wyraziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Krumak napisał:

Co Ty piszesz za głupoty?? Jakie wypowiedzenie z kupującym?? Kupujący może albo rozwiązać Twoją polisę i podpisać sobie nową (wówczas dostajesz pocztą proporcjonalny zwrot kwoty) albo też zrobić sobie re-kalkulację składki u ubezpieczyciela  z Twojej polisy (kontynuację polisy) i wówczas zwrotu nie otrzymasz. Miałem w ostatnich 18 miesiącach takie dwa różne przypadki przy sprzedaży samochodu.

 

Odsyłam do artykułu -> https://autoumowa.pl/zwrot-skladki-oc-sprzedazy-samochodu/

tak informacyjnie chciałem wiedzieć. Taka rekalkulacja jak wygląda? Klient kupił np z moją polisą gdzie mam na przykład mniejsze zniżki niż on może on sobie wtedy odzyskać z moich pieniędzy jak zrobi rekalkulację na swoje dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe przeliczaja na nowo składki oc ale na pewno nie dostałby zwrotu bo ma większe znizki-jakby miał mniejsze to by na pewno musiał dopłacić .ostatnio kupiłem autko i było do oc wykupione asistance w ladnym pakiecie ale asistance nie przechodzi na nowego właściciela.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie na nowego właściciela przechodzi ubezpieczenie OC .  Wszystkie ryzyka dobrowolne AC , Assistance , Szyby , NNW rozwiązują się z datą sprzedaży pojazdu i proporcjonalnie za niewykorzystany okres ubezpieczony ( poprzedni właściciel ) dostaje zwrot składki .OC przechodzi dalej . Chociaż nie zawsze ! 

Trzeba uważać na sytuację kiedy kupujemy pojazd np z komisów samochodowych , gdzie poprzedni ubezpieczony sprzedał pojazd ( Właściciel numer 1 ) następnie na polisię widnieje już komis ( Właściciel numer  2 )  wtedy to taki komis ma prawo wypowiedzenia umowy OC . Kilka razy u moich klientów zdarzyła się sytuacja że kupili pojazd z pewnie że Oc jest a go nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...