Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Praca i życie w Niemczech -zarobki, koszty, jakość?


Dreger

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam takie pytanie do osób, które na stałe mieszkają lub mieszkali i pracowali w Niemczech na stałe.

Chodzi mi generalnie o jakość pracy i życia w Niemczech a więc wszystko co się na to składa - praca/wynagrodzenie, koszty wynajęcia mieszkania/domu, koszty jedzenia, rozrywek, usług. A także inne - ubezpieczenia, przedszkole, szkoły, itp.

Jednym słowem jaka jest "jakość" życia w stosunku do osiąganych wynagrodzeń - netto.

Zakładając że mąż i żona oboje pracują, maja małe dziecko i chcą mieszkań w mieszkaniu 80-100 mkw lub małym domku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie, nie pracuje i nie mieszkam w De ale z obserwacji widzę, że jednak najlepszą opcją jest wyjechać zarabiać i potem wydawać w Pl, dużo znajomych jeździ na sezonowe roboty, jakbyś chciał mieszkać w mieszkaniu 100mkw i to w dużym mieście typu Frankfurt to musiałbyś mieć chyba dobrą robotę, podstawa to dobry zawód i język.
Z drugiej strony widząc nawet po osobach na forum jak mają w profilu lokalizacja wpisane miasto niemieckie to i w pozycji model trudno szukać starych audic a raczej są nowsze modele.
Nie wniosę więcej w temacie, ale powinieneś dodać jakie miasto Cię interesuje i jakie zawody bo bez tego nie można ustalić zarobków, możesz zarabiać 1200e albo 3200e więc jest różnica jak wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coal dobrze napisał. Podaj więcej info to dostaniesz odpowiedź na pytanie. Ale tak ogólnie na przykładzie Hannover.

Jak chcesz takie mieszkanie to 1000 euro lekko musisz liczyć. Jak dziecko w wieku do 6 lat to może być Ci ciężko znaleźć przedszkole.

Jeśli pracują dwie osoby to narzekać nie można :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok . Więc z zawodu jestem księgowym, moja żona również, dodatkowo ona ma jeszcze drugi zawód, spedytor. Doświadczenie w kilku firmach.

Ja znam dobrze angielski i dosyć słabo niemiecki. Moja żona zna perfekcyjnie angielski, dobrze niderlandzki i dobrze niemiecki, 2 dzieci.

Nie planujemy wyjechać w ciągu najbliższego roku. Zastanawiamy się "luźno" tak za 1,5 - 2 lata. Dlatego znajomość języka niemieckiego myśle że byśmy opanowali. Oczywiście nie pojedziemy w ciemno i bez środków. Interesują nas zachodnie landy - najlepiej nadrenia północna, może bawaria. raczej duże lub średnie miasta

Dlatego raczej chciałbym poznać opinie osób które mieszkają na stałe z rodzinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwagierka z rodziną mieszka już z 5 lat w Bawarii i sobie chwali. Nie będę się rozpisywał bo może on by sobie tego nie życzył ale zarobków i poziomu życia nawet nie ma co porównywać z tymi w Polsce.

Rozważają powrót ale tylko i wyłączenie ze względu na panoszących się imigrantów. 

PS. Podobno tak mocno brakuje tam rąk do pracy, że niemiecki nie jest wymagany. Wystarczy dobry angielski bo często zespół stanowią ludzie z całego świata ale najwięcej hindusów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marec-ki napisał:

Rozważają powrót ale tylko i wyłączenie ze względu na panoszących się imigrantów. 

PS. Podobno tak mocno brakuje tam rąk do pracy, że niemiecki nie jest wymagany. Wystarczy dobry angielski bo często zespół stanowią ludzie z całego świata ale najwięcej hindusów. 

Imigrantom przeszkadzają inni imigranci ???

Do prostych prac fizycznych faktycznie niemiecki nie jest wymagany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angielski jest językiem uniwersalnym. Co innego imigrant który zarabia na siebie, a co innego imigrant co dostaje za friko i się panoszy i robi co chce i nikt nic mu nie robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej dalekiej rodziny było 2 braci jeden wyjechał  do pracy do Niemiec drugi założył firmę rem-bud u nas.Ten co wyjechał  założył firmę remontową budowlaną ,pojechał z żoną i 2 dzieci .Firma nawet mu dobrze prosperowała fakt na początku meble z wystawki dekorowały pokoje ale po 2 latach odbił się i stało nowe autko pod blokiem.Po 8 latach drugi brat zwinął firmę w PL i poszedł pracować u brata .Tworzą firmę tzn ich 2 i 2 do pomocy sami pracują też fizycznie w tej firmie.Co się poprawiło im a to że ani jeden, i drugi nie myśli wracać do PL no może na stare lata ale w to też wątpię .Standard życia poszedł im dużo do góry .Co mi mówił że mu się nie podobało a to to że 2 chłopaków co wysłał tam do szkoły mieli najgorzej u nauczycieli ,nie bd pisał dlaczego każdy może się domyśleć .Nie zamierzają wracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozmyślałeś, aby zmienić ścieżkę kariery? Nie bierz od razu pod uwagę wyjazdu za granicę. Może warto poszukać czegoś pasującego do Twojej osobowości, w czym byś się spełniał a dodatkowo lepiej zarabiał? Myślę, że warto zagłębić się w poznawanie siebie, poczytać książki na ten temat lub chociażby artykuły w Internecie. Dużo jest blogów o tematyce osobowości, ja się kiedyś natknąłem na przykład na ten: 

2.jpg
PERSO.IN

Czy wiesz, że praca pasująca do osobowości jest w stanie zwiększyć Twoje zarobki aż o... No właśnie! Zobacz ile więcej możesz zarabiać!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie tak wygląda, że Niemcy (ale nie w sumie nie muszą to być nawet Niemcy - może to być np Holandia) to plan B. Mieszkałem trochę w tych krajach i wiem, że jakościowo, pod względem zarobków, braku konieczności kopania się na co dzień z koniem, jest to naprawdę dobra opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zarobków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...