Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wentylator klimatyzacji


Bocian94

Rekomendowane odpowiedzi

krótkie pytanie, czy w czasie działania klimatyzacji wentylator (wiatrak klimatyzacji) powinien się kręcić cały czas ? zauważyłem ze u mnie raz chłodzi klima raz nie i to sie zmienia co kilkanascie sekund. I chyba ma to cos wspolnego z wentylatorem chlodnicy klimatyzacji. jak sie kreci to mrozi az milo... jak przestaje to leci letnie powietrze. jak to powinno działac ? 

Edytowane przez Bocian94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawdopodobnie bd musiał wymienić ten wentylator chłodnicy ?  da sie zrobic to samemu czy to prawda ze trzeba sciagac cały pas przedni ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim się weźmiesz za wentylator to podłącz vcdsa i sprawdź błędy w klimatronicu. Bo może to być coś innego A nie wentylator. W b6 wentylator klimy nie musi pracować ciągle. Steruje nim sterownik A jego praca zależy od między innymi ciśnienia w układzie klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli czujnik ciśnienia tez moze szwankowac? Zrobilem kilka testow i jestem na 100% pewny ze klima nie dziala w momencie gdy wentylator przestaje dzialac. Mam wrazenie ze sie zacina?  Co go uruchamia? Czujnik cisnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator sterowany jest z ecu lub z własnego sterownika jak dobrze pamiętam. Klimatronic wysyła tylko sygnał o zapotrzebowaniu na włączenie wentylatora i z jaką prędkością ma chodzić.

Podłącz vcdsa i popatrz na bloki pomiarowe w klimie.  Masz podpięty temat gdzie opisane jest każdy blok i co oznacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bez tego niewiele zrobisz. Masz b6 to kup sobie kabel kkl za 30zl i będzie działało z vcdsem lite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki za radę :-D 

 

Nie jestem pewny ale chyba znalazlem rozwiązanie problemu... Mianowicie zauwazylem ze w wentylatorze jest jeszcze jeden czujnik (ten na dole) ktorego kabel prowadzi tak jakby w strone zamka maski. Patrze a na koncu kabla jest tak jakby spinka z drucikiem ktora jakby zamekala obwod o jakas sprezynke, fakt ze byla strasznie brudna i chyba nie było styku. Wyczyscilem to miejsce i teraz wentylator dziala za kazdym razem ( spróbowałem z 10 razy w garazu włączyć i wyłączyc klime o dzialalo). Myślicie ze to moglobyc to ? czy to zbieg okolicznosci ?

klima.jpg

Edytowane przez Bocian94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba to nie bylo to... Jezeli dobrze sie zorietowalem w temacie to jest czujnik zamkniecia klapy... Ale doczytalem.ze szwankowac moze modul wentylatorow zamontowany na pasie przednim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ze w momencie gdy grzebalem w tamtych okolicach wentylator zaczął dzialac x d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez odczytania błędów w sterowniku klimy ew silnika cięzko będzie powiedzieć co może być przyczyną. jak błędów nie będzie to trzeba zrobić diagnostykę/test i powoli eliminować możliwe źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledzilem dokladnie wiele watkow forum i najwiecej osob wskazuje modul wentylatorów ewentualnie czujnik cianienia na chlodnicy i chyba od tego zacznę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bocian94 napisał:

Ciekawe ze w momencie gdy grzebalem w tamtych okolicach wentylator zaczął dzialac x d

grzebałeś tam i może ruszyłeś kablami od modułu wentylatorów ,poruszaj może tymi kablami przy odpalonym aucie ,tylko paluchów nie wsadź gdzieś w pasek czy wentylator:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat. Przy serwisie klimatyzacji (nabijanie + odgrzybianie) wyszlo ze cisnienie w ukladzie jest bardzo duze (nie pamietam wartoci ale cos ok 20 barow). 
Jako przyczyna zostala zdiagnozowana awaria wentylatora klimatyzacji (nie kreci). Co jest tez bezposrednia przyczyna niedzalaljacej klimatyzacji przy niewielkich predkosciach (przy predkosciach autosradowych dziala dobrze). Wiec teraz caly czas praktycznie z wlaczonym eco, aby nie katowac sprezarki...
Myslalem o regeneracji (wymiana szczotek) ale prawdopodobnie caly wentylator jest do wymiany, bo juz przy recznym obracaniu sie blokuje.

Pytania:
1. Jaki jest koszt nowego wentylatora, bo w wyszukiwarce tylko uzywane mi wyskakuja? Z uzywanym to nigdy nie wiadomo ile podziala (ale za to cena atrakcyjna, bo za ok 100PLN znalazlem)...
2. Czy jest mozliwosc wymiany wentylatora bez zdejmowania calego pasa przedniego? W warsztacie mechanik powiedzial ze min 300zl musialby za to wziac.

Dzieki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdźcie kable co wchodzą w moduł wentylatorów ,wczoraj u znajomego znalazłem właśnie przyczynę nie działających wentylatorów ,urwany kabel plusowy przy module,przylutowałem i wszystko działa elegancko,koszt modułu w aso ok 1000zł,chiński zamiennik ok 400zł , używki od 100zł w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mega długich bataliach z klimatyzacją znalazłem usterkę. Przyczyną problemów był czujnik temperatury przy parowniku w desce rozdzielczej. Czujnik przełożyłem kawałek dalej i wszystko dziala

Edytowane przez Bocian94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zapytam, ktoś trenował wymianę elektrycznego wentylatora chłodnicy? Takiego jak na zdjęciu poglądowym powyżej? Jak się zabrać do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...