Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szarpnięcie, czy to normalne ???


maxxiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnośnie mojego nowego samochodu. Na początku dodam, ze nigdy nie miałem audi, nigdy napędu na 4 koła oraz nigdy automatu, także przepraszam jeśli moje pytanie jest prozaiczne :-)

Postaram sie opisać problem najlepiej jak potrafię. Mianowicie samochód ma tendencję do takiego charakterystycznego lekkiego szarpnięcia. Według moich odczuć nie jest to związane ani z silnikiem ani z skrzynią biegów.

Kiedy to występuje ? Otóż w ścisle określonych sytuacjach. Mianowicie tyczy sie to gwałtownego przyspieszenia i tez nie zawsze. Dajmy na to, że jadę około 50km/h widzę zielone światło w oddali, samochód jedzie już na 6 bądź 7 biegu wtedy wcisnę mu mocniej i gwałtownej pedał gazu, on zredukuje najpierw na 5 pózniej szybko na 3 i przyspiesza a po chwili lekko szarpnie raz pózniej czasem drugi raz. Ogólnie nie wpływa to na płynność jazdy czy samego przyspieszeni. Generalnie operując bardziej z wyczuciem pedałem gazu można tego uniknąć całkowicie. Szarpnięcie czuć jakby na plecach, dzieje sie ono tak szybko ze nawet nie czuć żeby samochód zwalniał. Patrzyłem tez czy biegi sie wtedy zmieniają na komputerze ale nie zmieniają sie, dzieje sie to na jednym biegu przy szybkim przyspieszeniu, równie dobrze może to być 2,3 jak i 5 wszystko zależy jaka aktualnie prędkością jedziemy. Może to być rownież przy bardzo niskiej prędkości, np jedziemy za rowerzysta toczymy sie na 2 lub 3 i nagle przyspieszymy mocniej chcąc go wyprzedzić szybko i tez czasem szarpnie.

Kolejna sprawa, w trybie sport oraz manual sytuacja chyba nie występuje sprawdzałem kilka razy i nie zauważyłem tego.

Jeśli chodzi o skrzynie stronic to chodzi bardzo ładnie, zmienia biegi niewyczuwalnie, rusza rownież płynnie.

Ktoś mi mówił ze w quattro oraz skrzyni automatycznej to normalne bo przekazuje większa moc na tył czy cos takiego, nie znam sie i nie pamietam dokładnie co mi mówili. 

Drodzy forumowicze, czy jesteście w stanie wyczerpać dla mnie temat tego szarpnięcia ? Czy to faktycznie normalne ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co sprawdź to jakiego koloru jest olej w części sprzeglowej.
Kiedy wymieniales olej i gdzie?
Jeśli ciemny to szykuj się na wymianę sprzęgła lub regenerację oraz wymianę zaworów, chociaż to nie koniecznie .
Jeśli olej jest ładny to proponuję do ASO i wgranie nowego softu bez adaptacji bo nie potrafią jej zrobić (wiem to z autopsji bo robiłem to w A7 i mechanik jeździł 1.5 godziny i tak nic nie zrobił), a poszukać kogoś w okolicy. Czy adaptacja jest zrobiona można sprawdzić w blokach pomiarowych.
Wgranie i adaptacja powinna pomóc na 90% jeśli nie jest już za późno.
Dla mnie i tak warto bo koszt wgrania waha się między 200 a 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie apropo wymiany oleju w skrzyni to jadę jutro to uczynić, będze wymiana oleju, filtrów, adaptacja jednakże w warsztacie poza ASO.

Co jednak ciekawe, problem sam zniknął po trasie 300km, później samochód stał tydzień i z powrotem 300km (majówka) do dzisiaj problem praktycznie zanikł do zera i od tego czasu szarpnęło 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ignorował bym tych objawów.
Jak będziesz wymieniał olej sprawdź jego kolor. Wymień oba filtry i najlepiej olej za pomocą maszyny żeby przepłukać. ASO omijaj bo to są wymieniacze i to nie zawsze Ci wymienią, ale policzą za wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej wymieniony + filtry, jeździ się zupełnie inaczej, płynniej nic już nie szarpie. Rusza łynniej, zmienia z N na D płynniej, biegi zmienia jeszcze płynniej, ogólnie wszystko na + a z tego względu że nigdy nie miałem automatu to nie miałem porównania.

Samochód ma 176 tyś, niby olej był robiony co 40 tyś według książki w niemczech.  Jednakże był zamotnowany filtr z 2009, także można to poddać wątpliwości.

Olej był lekko zszarzały ale nie było żadnych opiłek i po zniszczeniu starego filtra w środku był biały czysty.

Edytowane przez maxxiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...