Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zderzenie z sarną w mieście


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka tygodni temu, wracając rano do domu miałem nieprzyjemny  incydent.Jadąc drogą dwupasmową pod koła auta wbiegła sarna.W wyniku tego uszkodzeniu uległa lampa lewa przednia i pękł zderzak przedni.Sarna sama uciekła w krzaki.Wezwałem oczywiście patrol policji i posiadam notatkę ze zdarzenia.Ustaliłem właściciela drogi czyli miasto i zgłosiłem szkodę do jego ubezpieczyciela.Był rzeczoznawca wykonał zdjęcia, ja również przsłałem swoje zdjęcia z miejsca zdarzenia i wymagane dokumenty do ubezpieczyciela.dodam również ,że na drodze brak było znaku A18-B zwierzęta dzikie.Obecnie otrzymałem od firmy INTERRISK odmowę wypłaty odszkodowania.Teraz moje pytanie do użytkowników forum:czy odwoływać się od ich decyzji,szukać prawnika?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej uzasadnienie decyzji bo nie wiem czemu dali odmowę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,
InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group zawiadamia, iż na podstawie
dotychczas dokonanych ustaleń oraz zgromadzonej dokumentacji, odmawia wypłaty świadczenia.
Wyjaśniamy, że zgodnie z warunkami zawartej umowy ubezpieczenia, przedmiotem ubezpieczenia jest
ustawowa odpowiedzialność cywilna MIASTO BIAŁYSTOK za szkody wyrządzone poszkodowanemu w
związku z prowadzoną działalnością lub posiadaniem mienia/ z posiadaniem mienia oraz czynnościami życia
prywatnego. Podstawą przyjęcia odpowiedzialności zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego jest wina podmiotu
wyrządzającego szkodę: „Kto z winy swej wyrządził szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
Przesłankami odpowiedzialności są: wystąpienie szkody, zawinione działanie, ewentualne zaniechanie
sprawcy zdarzenia oraz adekwatny związek przyczynowo- skutkowy pomiędzy działaniem lub zaniechaniem a
powstałą szkodą. Za działanie zawinione możemy uznać działanie, które jest jednocześnie działaniem
bezprawnym. Bezprawność przejawia się zarówno naruszeniem wyrażonych w przepisach zakazów lub
nakazów adresowanych do ogółu ale także naruszeniem zasad współżycia społecznego.
Na poszkodowanym, który dochodzi na podstawie powołanego powyżej przepisu wypłaty odszkodowania,
spoczywa obowiązek udowodnienia wystąpienia szkody i jej wysokości oraz związku przyczynowo
-
skutkowego pomiędzy wystąpieniem szkody, a zawinionym działaniem osoby odpowiedzialnej. Na
poszkodowanym, który dochodzi wypłaty odszkodowania spoczywa również obowiązek wykazania, że
działanie lub zaniechanie, które stanowiło przyczynę wystąpienia szkody było działaniem zawinionym.
W przedmiotowej sprawie doszło do uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia z dziką zwierzyną. Stosownie z
treścią załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r w sprawie
szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa
ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach § 1 ust. 1) załącznik, nr 1 rys.2.210.2. znak A-18b
: „zwierzęta dzikie” stosuje się do oznaczenia miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają
drogę, np. przy wjeździe do lasu o dużej ilości zwierzyny lub w miejscu przecięcia przez drogę dojścia do
wodopoju. Miejsca takie można ustalić m. in. na podstawie informacji służby leśnej o szlakach wędrówek
dzikich zwierząt”. W omawianym przypadku Zarządca Drogi nie miał obowiązku umieszczenia znaku A -18 w
miejscu w którym doszło do zdarzenia, może taki znak umieścić na wniosek, informacje służby leśnej lub
innych podmiotów w miejscach w których dzikie zwierzęta często przekraczają drogę dlatego też nie można
przypisać winy Zarządcy Drogi za każdorazowe przebiegnięcie zwierzęcia w miejscu nieoznakowanym. Brak
winy Zarządcy Drogi wyłącza odpowiedzialność InterRiska T. U. S. A. VIG.
Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.
Jeżeli osoba uprawniona nie zgadza się z decyzją może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do
jednostki organizacyjnej InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group, która
Strona 1 z 2wydała decyzję.
Jednocześnie informujemy, że strona niezadowolona z ustaleń InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka
Akcyjna Vienna Insurance Group może wytoczyć powództwo o roszczenia wynikające z umowy ubezpieczenia
albo według przepisów o właściwości ogólnej albo przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby
ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisali standardowo. Podali nawet kilka wskazówek : " Na poszkodowanym, który dochodzi wypłaty odszkodowania spoczywa również obowiązek wykazania, że działanie lub zaniechanie, które stanowiło przyczynę wystąpienia szkody było działaniem zawinionym."  znak A-18b : „zwierzęta dzikie” stosuje się do oznaczenia miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę, np. przy wjeździe do lasu o dużej ilości zwierzyny lub w miejscu przecięcia przez drogę dojścia do wodopoju. Miejsca takie można ustalić m. in. na podstawie informacji służby leśnej o szlakach wędrówek dzikich zwierząt”.  Zarządca Drogi nie miał obowiązku umieszczenia znaku A -18 w miejscu w którym doszło do zdarzenia, może taki znak umieścić na wniosek, informacje służby leśnej lub innych podmiotów w miejscach w których dzikie zwierzęta często przekraczają drogę dlatego też nie można przypisać winy Zarządcy Drogi za każdorazowe przebiegnięcie zwierzęcia w miejscu nieoznakowanym. 

Dali ci do zrozumienia, że jeśli nie ustalisz, czy służby leśne, lub policja nie poinformowały zarządcy drogi o konieczności ustawienia znaku A-18b, to nic ci się nie należy. Zatem najpierw ustal, czy Nadleśnictwo, Policja, lub koło łowieckie, informowało zarządcę drogi o przebiegającym w tym  miejscu szlaku migracji zwierząt, a dopiero później możesz żądać kasy za szkodę.  

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...