Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spłaszczenie opony


marcin_kam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! opony 245/40/18 a4 b8 sava intensa uhp 97y. sama opona w sobie dobrze wykonana, dała się bardzo dobrze wyważyć (maks 25g na jednej z felg) cicha , klei się do asfaltu jak głupia , trudno zerwać na mokrym przyczepność mimo 400Nm.. Jedno ale, jeśli po przejechaniu kilkunastu km opony robią się ciepłe i auto postoi w chłodnym garażu podziemnym, opony wystygną to się robi spłaszczenie. Przez kilka km, około 4 do 5 stukają jak spłaszczone koło i później znów jest pikobelo.. Ostatnio po podroży postawiłem na parkinu i poszedłem na obiad , przyszła burza popadało opony ostygły i po dwóch godzinach miałem płaskie kółko.. Szperając w internecie znalazłem doskonały artykuł opisujący to zjawisko.

http://www.opony.com.pl/artykul/splaszczanie-opony/?id=917

Cytując kawałek..

Wiele opon o dużej wytrzymałości pamięta pozycję w jakiej była zaparkowana. Niestety owa „pamięć” może okazać się problemem, gdy wystąpią duże zmiany temperatury otoczenia. Nieużywanie opony może wtedy doprowadzić do powstania płaskiego miejsca na oponach.

.

Składniki bieżnika i sztywna, wzmocniona nylonem budowa wewnętrzna opon wyczynowych i opon z wysokim indeksem prędkości sprawia, że są one bardziej podatne na spłaszczenie.

.

Niska temperatura otoczenia usztywnia gumę, co zwiększa jej podatność na spłaszczenie.

To parę wycinków.

Dostałem się też do zeszytów ELSY Audi, w identyczny sposób opisuje to zjawisko.

W sumie sam zadałem i sam sobie odpowiedziałem na pytanie, ale nie to chce od Was wiedzieć,

Sava jest opona budżetową do dobrze wiecie, uważam ze nie najgorsza i nie płaci się za markę. moja jest Made in Germany.

Czy komuś z Was zdarzyło się to na oponach innych marek? markowych czy mniej markowych? Jeśli tak to będę miał to w nosie.. a jak nie to zmienię :D

a na marginesie wcześniej miałem Barum Bravuris 3HM 97y i to zjawisko nie występowało, opony szczerze polecam choć trochę głośniejsze, przejechałem 34 tys km  trudnych warunkach bo po szybkich zakrętach do pracy moja żona jeździ no i zostało mniej niż 4 mm , a ze bezpieczeństwo ważne to kupiłem inne z polecenia kolegi, poza tym spłaszczaniem które trwa troszkę opony super..

z góry dzięki

Marcin

 

Edytowane przez marcin_kam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, mam dokładne to samo teraz i miałem tez w C6... Gumy skrajnie różne, ale każde z indexem prędkości W i Y (270 i 300) i indexem nośnośni 96 lub 97. Teraz mam jakieś taurusy (tymczasowo) na B8 i jest to samo... Wcześniej miałem Nokian Z-line w C6 (255/35/19) i też tak było... Na zimowych 225/55/16 też czasami tak bywało. Ja się tym nie przejmowałem bo przechodziło tak jak mówisz po chwili w sumie i myślałem, że to coś w napędzie nie gra :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego u mnie to samo i również sava uhp 2 aczkolwiek na poprzednich imperialach było to samo a nawet gorzej, opony 19". Efekt byl doskonale odczuwalny wczoraj, gdy cały dzień grzało a pod wieczór zaczęło lać. Po ruszeniu w drogę auto podskakiwało przez pierwszy kilometr,dwa. Potem wszystko wraca do normy. W poprzednim aucie też miałem Opony z wysokim indeksem prędkości i niskim profilu(nexeny), było to samo. Na zimówkach  też czasem mi sie zdarzylo takie spłaszczenie  ale dopiero gdy przyszły  wysokie temp  w dzień. Efekt ten nie występuje jak trzymam auto w garażu. 

Edytowane przez siaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój problem nie jest odosobniony.. ciekaw jestem jeszcze opinii osób które jeżdżą na Michelin, Continental czy Bridgestone.

Czy też występuje owe zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Conti Sport Contact3 i było to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzednim Audi  miałem vredestein ultrac sessanta 19"  i sporadycznie występowało takie zjawisko,  co ciekawe połączone z uciekaniem powietrza z takiej opony do wartości poniżej 2 barów. Wymieniłem na jakieś asymetryczne Micheliny w rozmiarze 18 i problem nie wrócił. 

opony-r20-vredestein-ultrac-sessanta-245

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...