Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kupno mieszkania - umowa z pośrednikiem


inzKornel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

rozglądam się za mieszkaniem do kupienia. Znalazłem ogłoszenie, skontaktowałem się w celu obejrzenia a Pani pośrednik wyskakuje mi z umową pośrednictwa do podpisania... 

Z jednej strony troche się zraziłem, bo mam podpisywać jakąś umowę, na której będą moje dane osobiste, tylko w celu obejrzenia? To jak bede oglądał 100 mieszkań to co 100 umów mam podpisać?

Z drugiej strony, pierwszy cwaniaczek pojechałby na oglądanie, potem odnalazłby właściciela i kupił bezpośrednio w niższej cenie i w takim wypadku umowa ma sens. 

Może macie jakieś doświadczenie z kupnem/sprzedażą nieruchomosci i podpowiecie, czy to normalne z tymi umowami i nie panikować, czy nic nie podpisywać...

 

Za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli właściciel podpisał umowę z pośrednikiem to tak się odbywa... 

bez paniki... przecież mamy RODO :)

jedyny minus to kupisz czy nie będą wysyłać oferty przez jakiś czas...

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, inzKornel napisał:

Z jednej strony troche się zraziłem, bo mam podpisywać jakąś umowę, na której będą moje dane osobiste, tylko w celu obejrzenia? To jak bede oglądał 100 mieszkań to co 100 umów mam podpisać?

100 umów to nie będziesz podpisywał - no chyba że będziesz miał 100 biur pośredników

niemniej jednak każde obejrzane mieszkanie będzie wpisane w Twoje dossier

i gdybyś się zdecydował kupić bezpośrednio, a oni sobie sprawdzą to w wydziale ksiąg wieczystych że zmienił się właściciel, to przyjdą po swoje 2,5 %

tyle wynosi prowizja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RALF76 napisał:

jedyny minus to kupisz czy nie będą wysyłać oferty przez jakiś czas...

Na umowie powinny być zgody do podpisania, jeśli nie zgodzisz się na przekazywanie informacji marketingowych to nie mają prawa zasypywać ofertami ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kamyk napisał:

tyle wynosi prowizja?

Wydaje mi sie że różnie to jest, w każdym razie na tej umowie jest puste miejsce do wpisania %. 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły to jest 2% netto.Korzystając z pośrednika jako kupujący tak naprawdę płacisz prowizję 2 razy,bo agencja bierze też od sprzedawcy a ta jest doliczona do ceny nieruchomości.Plus taki,że jak kupisz przez agencje to załatwią formalności,nawet pomogą uzyskać kredyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę pięć groszy od siebie bo powiedzmy, że mam z tym trochę do czynienia, a więc wysokość wynagrodzenia dla pośrednika jest kwestią negocjowalną (dlatego w umowie widziałeś ...%). Do cen mieszkań pośrednik nic sobie nie dolicza (a przynajmniej nie powinien), chyba, że ustalił tak ze sprzedającym, jak powiedzmy obie strony (kupujący i sprzedający) są wstępnie zainteresowane robieniem deal'u to negocjacja ceny powinna się odbywać w OBECNOŚCI POŚREDNIKA, ale to sprzedający ma tu tylko coś do powiedzenia, a nie pośrednik. Nie zawsze prowizję pobiera się z dwóch stron (od kupującego i sprzedającego). Natomiast warto czytać umowy, gdyż co pośrednik to jest ona inna. W niektórych umowach są jasno opisane obowiązki z nich wynikające, a w niektórych jest to "masło maślane". Z uwagi, iż ostatnimi czasy zawód pośrednika został "uwolniony" od wszelkiego rodzaju licencji to namnożyło się mnóstwo agencji, w których pracują ludzie nie mający o tym zielonego pojęcia, a ich rola zaczyna się na skontaktowaniu strony kupującej ze stroną sprzedającą i kończy na pobraniu prowizji (dlatego warto czytać umowy). Porządni pośrednicy (powiedzmy Ci z "przed reformy") podchodzący rzetelnie do swojej pracy załatwią wszystko co jest tylko wymagane do przeprowadzenia transakcji kupna-sprzedaży - kupujący oraz sprzedający zostaną tylko poinformowani o dacie zawarcia umowy notarialnej. Spotkałem się też z umowami w których były zapisy, że klient ma wnosić jakieś opłaty z tytułu np. prezentacji mieszkania - jest to dla mnie śmieszne i jak bym zobaczył pośrednika co mi podkłada taką umowę do podpisania to od razu bym mu m..dę obił. 

Jesteś osobą zainteresowaną kupnem, więc raczej Cie to nie dotyczy, ale uważam, że jeżeli podpisuje ktoś umowę pośrednictwa na sprzedaż nieruchomości to nie warto podpisywać umów na wyłączność, nie dość że wiąże ona sprzedającego tylko z jednym pośrednikiem, to umowy takie skutkują tym, że nie ważne, czy to pośrednik znajdzie kupca, czy właściciel sprzeda mieszkanie samodzielnie to pośrednikowi prowizja się i tak należy. Ostatnimi czasy ("po reformie") potworzyły się agencje, które szukają powiedzmy "jeleni" którzy nie czytają umów przed ich podpisaniem tylko od razu je podpisują. Po podpisaniu takiej umowy pośrednik nie robi nic tylko co jakiś czas sprawdza księgę wieczystą i jak mieszkanie zmieni tylko właściciela (tzn. sprzedający sam znajdzie sobie kupca) przychodzi po prowizję ;) 

Tak więc krótkie podsumowanie - nie bać się pośredników, pod warunkiem czytania tego co się podpisuje ;)

Edytowane przez Lukasz_mk2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...