Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomiar prądu


JaCuS08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegę. Zacząłbym od sprawdzenia napięcia ładowania bezpośrednio na zaciskach akumulatora powinno ono być w ok 14,4V na postoju oczywiście na odpalonym silniku - bez włączonych prądożernych odbiorników ( grzane kubły czy szyba itp.), jeśli tak nie jest to sprawdziłbym jakie napięcie podaje alternator (wyjście - gruby przewód) aby wykluczyć przewod alternator - akumulator, i jeśli tam jest dużo mniej niż 14v szukałbym usterki w samym alternatorze bo powinien ładować w granicach 14v. Może być uszkodzona jedna z diód lub regulator napięcia.

Jednak najtaniej i najprościej na początek będzie sprawdzenie i przeczyszczenie połączeń plusowych i mas na lini aku -alternator.

Mam nadzieję, że zbytnio nie zagmatwałem 

Pozdrawiam

Edytowane przez maciejhildek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zaciskach sprawdzałem i pomiar skacze raz w górę raz w dół na wyłączonym i włączonym silniku. Która z diod multimertra trzeba podpiąć pod ten gruby przewód alternatora czarną czy czerwoną?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O diodach to pisałem w alternatorze, ale nieważne.

Bierzesz multimetr w rękę ustawiasz na pomiar napięcia stałego (najlepiej na zakresie do 20V) i masa czyli przewód czarny do - aku a czerwony czyli + do + aku lub do alternatora. Napięcie ładowania sprawdzasz oczywiście na odpalonym silniku. Jeśli nie ogarniasz za bardzo elektryki to może podjedź do jakiegoś elektryka samochodowego takie sprawdzenie to 2 min roboty i pewnie nic za to nie skasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego, tak samo jak na aku mierzysz na alternatorze, czerwony do grubego przewodu a czarny - obudowa alternatora (masa). Multimetr ustawiony tak samo na 20v napięcia. stałego.

Jak zmierzysz podaj napięcia, ustalimy winnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Alternator na włączonym silniku 13,97v i pomiar skacze do 4,02 v 

Akumulator na włączonym silniku to 13,88v i też pomiar skacze do 3,22v

Pod obciążeniem czyli światła ogrzewanie itp. Pomiar jest podobny i też skacze . 

Edytowane przez JaCuS08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu nie gra, napięcia te 13 z hakiem byłyby do przyjęcia, ale jak skacze do 4,02? To raczej niemożliwe bo wszystkie urządzenia na pokładzie by zwariowały. Na pewno mierzysz miernikiem ustawionym na stałym napięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, ale pokazuje Ci 4v? Bo wiadomo, że lekkie wahania napięcia są czyli powiedzmy od 13.9 do 14,1 ale nie 4v. Sprawdź czy miernik jest na pomiarze napięcia stałego - ntak jak na zdjęciu? Jeśli tak to sam z tego nic nie rozumiem. Spróbuj podjechać do kogoś kto to ogarnia bo 4v w aucie to jakaś niemożloiwość.

pomiar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na zdjęciu. Tak, pomiar pokazuje 4,85v . Wytłumaczę ci inaczej. Pomiar po podłączeniu miernik wskazuje 14,14v utrzymuje się sekundę i wskakuje np. 8,65v i tak przez sekundę i znowu pokazuje 11,23v przez sekundę i znowu 4,85v i momentalnie pokazuje z powrotem 13,65v . I tak na przemian.  Coś takiego się dzieję.  Mam nadzieję że wyjaśniłem trochę prościej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz kumam, masz inny miernik? Bo to co on pokazuje to bardzo dziwne, wręcz niemożliwe bo jak aku może mieć raz 12v a raz 4v. Albo pożycz od kogoś inny miernik albo spróbuj podjechać do jakiegoś warsztatu. sprawdzenie altka to naprawdę 2 min roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazania na liczniku to często są zaniżone. Miernik masz raczej do d..., przy takich napięciach co chwila resetował by się ecu, licznik, dyskoteka na światłach itp. Sprawdź go na jakiejś baterii, ładowarce do telefonu, czy jakimś zasilaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie obraź się, ale chyba najlepiej będzie jednak jak Ci to sprawdzi kumaty elektryk, bo sprawny akumulator który odpala auto nie może mieć 4v.

Edytowane przez maciejhildek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko że pomiar 4v był tylko przez sekundę bo tak jak wcześniej wspomniałem cały ten pomiar był zmienny. Auto na tym Aku odpala, nie ma z tym problemu . Miernik dobry bo sprawdzałem nim pomiar w aucie siostry i tam było wszystko ok pomiar był stały nic nie skakalo.  Więc tutaj albo przewody jakieś albo alternator 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przewody od miernika, nie zawsze łączą, bo to co piszesz to naprawdę dziwne. A napięcia ok 14v to dobre ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...