Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - współwłaściciele


cabanmat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie...

Jutro jadę sfinalizować zakup auta... - Passat B5 FL :)

Mam pytanko odnośnie umowy kupna - sprzedaży...

- Do samochodu, chcę dopisać dziadka, ponieważ ma full zniżki w PZU (60%), ja niestety nie mam swojej historii OC.

Wolałbym, abym to ja był właścicielem wypisanym na końcu dowodu rejestracyjnego, a dziadek aby był dopisanym współwłaścicielem w DR.

Czy ma to jakiekolwiek znaczenie później przy kupnie polisy OC ? Czy to dziadek musi byś właścicielem, a ja dopisanym współwłaścicielem ?

Jak sporządzić taką umowę ???

 

Edytowane przez cabanmat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale dalej nie wiem.. czy to ja mam być podany w DR w rubryce "C" jako właściciel, a dziadek dopisany w DR w adnotacjach urzędowych jako współwłaściciel czy na odwrót ?

I czy to ma w ogóle jakieś znaczenie ? Później przy wykupie polisy OC ?

Chodzi mi oczywiście o to, aby korzystać ze zniżek dziadka, póki nie będę miał swoich, i powoli zacząć je zbierać przy dziadku.

Nie wiem.. czy mam jakoś uwzględnić w umowie kto jest głównym właścicielem a kto współ.. czy po prostu wystarczy : Kupujący 1, Kupujący 2 ?

Edytowane przez cabanmat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DR a polisa OC to dwie różne rzeczy..

Taki przykład: miałem golfa 3 i tylko ja byłem w DR jako właściciel. Polisa OC była za to na mojego teścia ponieważ on miał pełne zniżki a ja byłem na tej polisie jako współwłaściciel i to było normalnie legalne. Osoba która ubezpieczała mi samochód tak mi doradziła, że tak można więc skorzystałem. 

Teraz sytuacja z audi:

Po kupnie pojechałem przerejestrować i jest tylko na mnie. 

Jako, że pracuje za granicą, polisa kończyła się tak, że mnie nie było. Pojechała żonka i Pani ubezpieczyciel doradziła jej żeby się dopisała do tego OC to będą jej też zniżki leciały.. koszt to 40zł więcej.

:guma:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, cabanmat napisał:

To teraz mam jeszcze większy mętlik ?

Dlaczego???

Chcesz to napisz umowe tylko na Ciebie, chcesz to napisz na Ciebie i dziadka. Oc wykup na dziadka i na Ciebie, to będą Ci szły zniżki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Adam87 napisał:

Nie musi, chyba że chce

Ja musiałem mamie kilka % dać udziałów w aucie i dopiero wtedy mogłem ją dopisać do ubezpieczenia żeby mieć jak najwięcej zniżki (bo jestem młody kierowca jeszcze). Jeżeli faktycznie tak jest jak mówisz, to nie wiem czemu moja babka od ubezpieczenia mówiła, że musi być współwłaścicielem.

A przy kupnie, to umowa była tylko na mnie, bo sam z tatą pojechałem po auto.

 

I w ogóle jakbym sam miał ubezpieczenie, to zapłaciłbym OC+AC 6000zł, a z mamą wyszło 2500zł. Mam nadzieję, że w przyszłym roku trochę coś spadnie. Brat z żoną na full zniżkach za B8 2012 OC+AC dał 2000zł ?

Edytowane przez Marcin Lipiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem kilka ostatnich lat 3 swoje auta, za każdym razem mój ojciec był właścicielem a ja współwłaścicielem. Umowę normalnie - bierzesz pierwszą lepszą z Internetu i tam gdzie jest sekcja dane kupującego wklejasz drugą taką samą tylko nazywasz dane kupującego-współwłaściciela (ta osoba będzie w adnotacjach).

Co do ubezpieczeń - ja miałem ubezpieczenia w PZU, w Warcie, w BRE ubezpieczenia i Link4. Wszędzie wymagali aby obie osoby były w DR. W BRE i Link4 dodatkowo zniżki opierają się o "pierwszego" współwłaściciela.

Co do udziałów - jeśli dajesz choćby 1% udziałów to chyba jest obowiązek zgłosić to do US i do WK i taka adnotacja musi znaleźć się w DR a potem przy ewentualnej sprzedaży auta dane tej osoby również muszą pojawić się na umowie KS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem Panowie, nie będe się sprzeczał... pisze jak jest u mnie i co mi mówili w ubezpieczalni.. tak jak mówie teraz z audi mam tak że w DR jestem tylko ja a w ubezp. jest też moja żonka.

Ja teraz za OC i AC płace 1900zł/rok :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj pytałem się w Wydziale Komunikacji.. i ja i dziadek musimy być ujęci w umowę kupna sprzedaży.

Wstąpiłem też do oddziału PZU.. i pani powiedziała że bez różnicy, kto jest właścicielem a kto współwłaścicielem..obaj mamy być ujęci w dowodzie rejestracyjnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, cabanmat napisał:

Ja dzisiaj pytałem się w Wydziale Komunikacji.. i ja i dziadek musimy być ujęci w umowę kupna sprzedaży.

Wstąpiłem też do oddziału PZU.. i pani powiedziała że bez różnicy, kto jest właścicielem a kto współwłaścicielem..obaj mamy być ujęci w dowodzie rejestracyjnym.

 

Ja robiłem w wydziale darowiznę i musi być określone ile procent się przekazuje (może być nawet 1%), a na umowie byłem tylko ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Lipiński napisał:

Ja robiłem w wydziale darowiznę i musi być określone ile procent się przekazuje (może być nawet 1%), a na umowie byłem tylko ja.

Tak samo jest w drugą stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cabanmat napisał:

Ja dzisiaj pytałem się w Wydziale Komunikacji.. i ja i dziadek musimy być ujęci w umowę kupna sprzedaży.

Wstąpiłem też do oddziału PZU.. i pani powiedziała że bez różnicy, kto jest właścicielem a kto współwłaścicielem..obaj mamy być ujęci w dowodzie rejestracyjnym.

 

Wiadome, iż w urzędzie powiedzą,że musi być wpisany współwłaściciel.. Nie mniej, faktycznie znalazłem artykuł z 2016 roku i w nim pisze o współwłaścicielach w polisie i powinni być razem w DR, ale.....

Nie ma w zasadzie napisane, że nie może być tak jak np ja mam...

Decyzja należy do Ciebie:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w poprzednim aucie robiłem darowiznę, tzn. dziadek robił, bo tylko on był na umowie, i on wtedy był właścicielem, a ja dopisanym współwłaścicielem w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli obaj będziemy na umowie kupna sprzedaży, to wszystko ma być tip top.

Powiedźcie Panowie... Po kupnie muszę iść prosto do US i opłacić 2% podatku ?

Z tym kwitem udaję się do WK, składam wniosek o rejestrację, robię opłaty (jakie ?) Tablice zostaną te same, zmieniają tylko naklejkę na nich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, cabanmat napisał:

Powiedźcie Panowie... Po kupnie muszę iść prosto do US i opłacić 2% podatku ?

Jak nie jest zwolniony z opłaty to musisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2018 o 18:03, audiaudi napisał:

Jak nie jest zwolniony z opłaty to musisz

7 dni jest na to, wiec lepiej z tym nie zwlekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...