Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za co należy się odszkodowanie po wypadku?


Rekomendowane odpowiedzi

W tą majówkę miałem wypadek: podczas wymiany kapcia na MOP-ie pękł mi podnośnik i auto spadło mi na łapę. 

Ok 2 tyg w gipsie i potem 3 tyg sztywna ręka. Zwolnienie na 2 tyg z roboty.

Jestem objęty ubezpieczeniem w pracy. I tu mam pytanie: za co należy mi się odszkodowanie?

Za uszczerbek na zdrowiu to wiem, ale czy za poniesione koszta związane z wypadkiem (nowe opony, uszkodzony błotnik i lewarek itp, koszt leków i brak premii w pracy (L4) mogę o to powalczyć czy dać sobie spokój?

 

Ubezpieczenie pracownicze w Generali, mam wydruk ze szpitala i kopię L4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do końca od kogo chcesz wymagać odszkodowania za błotnik i lewarek :)?

O zwrot kosztów leków i leczenia oczywiście możesz się obiegać.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odszkodowanie nalezy sie za szkode. Rzeczywista i udokumentowana. Masz ubezpieczenie z pracy masz rowniez OWU. Tam jest napisane wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszkodowanie za szkodę rzeczową (uszkodzone auto) możesz uzyskać jedynie w przypadku posiadania polisy AC, a i to pod warunkiem, że zapisy umowy nie wykluczają opisanego przypadku. Natomiast za szkodę osobową możesz uzyskać odszkodowanie z NNW (o ile wykupiłeś taką polisę) własnego ubezpieczenia pracowniczego (zbiorowe), własnego ubezpieczenia zdrowotnego (indywidualne), a nawet z OC pojazdu.  To ostatnie jest jednak uzależnione od wskazania winnego (ubezpieczyciel nie wypłaci, jeśli szkoda powstała wyłącznie z winy własnej). Wypadek komunikacyjny to zdarzenie spowodowane ruchem pojazdu, obejmuje jednak także wsiadanie i wysiadanie, załadunek i rozładunek, a także naprawy i czynności serwisowe. Jeśli zatem auto spadło z podnośnika, który został wcześniej przez kogoś uszkodzony, został niewłaściwie przez kogoś użyty (ktoś inny podnosił auto, a ty tylko zmieniałeś koło), lub też auto spadło bo ktoś inny nie zablokował kół, nie zaciągnął hamulca, to masz szansę na odszkodowanie z OC pojazdu. To zasadnicza różnica, bo w przypadku świadczenia z NNW, ubezpieczenia indywidualnego, czy zbiorowego, które są zależne od wartości ubezpieczenia (za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu otrzymujesz 1% określonej w umowie kwoty /sumy ubezpieczenia/). Świadczenie z OC pojazdu rządzi się innymi prawami i poszkodowany otrzymuje nie tylko odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, ale także zwrot kosztów leczenia, opieki nad chorym i rehabilitacji, rekompensatę za utracone dochody (na L-4 nie dostaje się pełnej pensji), a także za brak możliwości realizacji planów życiowych (złamana ręka wyklucza możliwość udziału w zawodach sportowych, niektórych kursach i szkoleniach, uniemożliwia też wyjazd na wczasy, albo wymusza odpłatne korzystanie z kierowcy).      

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...