Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Radio Android


szaman89

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że mam już za sobą montaż radia w moim B7 to chciałem się z wami podzielić informacjami dotyczącymi całego zagadnienia radia na androidzie w naszych autach.

Dostępnych jest kilka modeli radia do A4 B6/B7. Generalnie rozróżnić możemy radia z dwoma rodzajami panelu przedniego który jest zwymiarowany pod montaż w Audi A4 B6/B7:

1.ce0b2f3a464f28a5med.jpg

2.4bf8c37ee288b9d2med.jpg

Pomiędzy różnymi wariacjami takich modeli spotkać możemy się z różnymi parametrami radia oraz różnymi napisami/znaczkami na przyciskach.

Jeśli chodzi o parametry techniczne to również dzielą się ona na dwie grupy. Pierwsza to radia z 4 rdzeniami procesora i 2GB pamięci ram. Druga to 8 rdzeni procesora i 4 GB pamięci ram. Pomijam kwestię pamięci wbudowanej bo już 16GB wbudowanej pamięci jest dla mnie w zupełności wystarczające na kilka apek czy mp3. Pamięć możemy oczywiście rozszerzyć dokładając kartę pamięci microSD lub pendrive do 32GB. Jeśli chodzi o samą wersję Androida to wystarczy już nam nawet wersja 6. W przypadku takich aplikacji jak Kodi wymagany jest android >4.4.4.

Od parametrów radia będzie zależało jak bardzo możemy obciążać swoim użytkowaniem moc obliczeniową takiego radia bez zauważalnego spowolnienia pracy samego radia. Głównym elementem wypływającym na wybór radia był dla mnie czas uruchamiania który jest nieco krótszy na jednostce wydajniejszej co powinno być istotne dla osób robiących krótkie trasy.

Dróg zakupu takiego radia jest kilka. Pierwsza to zakup na znanym polskim serwisie aukcyjnym w którym dopłacamy do zakupu kosztem „gwarancji” udzielanej przez sprzedającego. Druga to zakup radia ze znanego chińskiego portalu aukcyjnego ale tutaj już warto wiedzieć, że możemy zakupić radio bezpośrednio z Chin albo z niemieckiego magazynu. Czas oczekiwania na radio z Chin to średnio około miesiąc czasu. Przy zakupie z magazynu w Niemczech czekałem na przesyłkę 3 dni. Zakup z Chin wiąże się z wielce prawdopodobnym lub nawet pewnym naliczeniem cła. Zakup z magazynu z Niemiec jest trochę droższy jednak towar dociera do nas po 3 dniach i nie obchodzi nas cło ponieważ towar jest wysyłany z terenu UE. Można oczywiście jeszcze znaleźć takie radio w polskich sklepach car audio z odpowiednio wyższą ceną.

Na dzień zakupu swojej jednostki ceny z magazynów niemieckich kształtowały się na poziomie 900 zł za wersję 4 rdzenie/2GB ramu i 1200 zł za wersję 8 rdzeni/4GB ramu.

Ja wybrałem radio na wzór oryginalnego RNSE czyli radio z pierwszym panelem przednim.

Radio przyszło z pełnym okablowaniem w skład którego wchodziły 2 zestawy przewodów z różnymi kostkami ISO (zwykła i quadlock), wszelkie chinche, porty usb, antena gps, dekoder can bus, separator antenowy, przyrządy do demontażu plastików w samochodzie, klucze do wyciągania radia oraz bezużyteczna instrukcja obsługi bez informacji o montażu czy sposobie podłączenia radia. W każdym przypadku wymagany jest separator antenowy dlatego dobrze jest sprawdzić przed zakupem radia jaki typ separatora potrzebujemy w swoim przypadku. U mnie podszedł dołączony separator jednak nie obyło się bez rzeźby i musiałem trochę podpiłować zaczepy wtyku antenowego.

Na wyświetlaczu radia znajduje się folia ochronna. Jeżeli nie chce nam się dokupować i docinać nowej folii, możemy odciąć np. skalpelem cypelek do zdejmowania folii i mamy już całkiem dobre zabezpieczenie przed niechcianym porysowaniem wyświetlacza.

9555a34162b1fdacmed.jpg

Zdjęć z samego montażu nie posiadam prawie wcale ponieważ w ferworze walki nie myślałem o robieniu zdjęć. Instalacja jest na tyle prosta, że każdy powinien sobie poradzić. Podłączamy stosowną dla siebie jedną z dwóch przejściówek iso lub quadlock, dobieramy przewody do poszczególnych wybranych przez nas modułów, podłączamy separator antenowy i wsio.

27af042bd734ed10med.jpg

74199e10146174ddmed.jpg

 

Teraz może trochę o samych funkcjach radia. W radiu mamy funkcje wbudowane standardowe:

- odtwarzanie muzyki, filmów, przeglądanie internetu, czytanie dokumentów, średnio wymagające gry itp. itd.(nie ma się co tu rozwijać, podstawowe funkcje każdego urządzenia z androidem, do gier raczej tylko z dodatkowym padem).

0cf899b993db0d52med.jpg

8a0498613e73b545med.jpg

- GPS (chyba nie trzeba tłumaczyć, po podpięciu anteny GPS do radia i zamontowaniu samej anteny nad schowkiem przyklejając ją do metalowej belki łapiemy bardzo ładnie sygnał z satelit. Jeśli chodzi o nawigację to hulaj dusza mamy do wyboru mnóstwo rozwiązań takich jak Mapy Google, iGO, Sygic, Yanosik itp. itd.);

31dd781c1733b15emed.jpg

85e64776cf8e02b3med.jpg

- obsługa kierownicy multifunkcyjnej (do odpowiedniej dla nas kostki iso wpinamy dekoder CAN i w zasadzie wszystko chodzi od strzała);

- rozmowy głosowe poprzez Bluetooth (radio posiada wbudowaną apkę do zarządzania połączeniami z telefonem wraz z książką telefoniczną pobraną z telefonu);

fcc1e94584d4eb4dmed.jpg

- mikrofon do rozmów (wbudowany mikrofon zbiera na tyle dobrze, że nie jest wymagany montaż dodatkowego zewnętrznego mikrofonu);

- streaming muzyki przez BT z telefonu do radia trochę mija się z celem ale jest możliwe po uprzednim uruchomieniu aplikacji AD2P;

f015d9ebb5ac691amed.jpg

- Sklep Play ze wszystkimi dostępnymi aplikacjami:

50e2117e76649121med.jpg

 

Radio posiada możliwość podpięcia szeregu dodatków rozwijających możliwości radia:

- router wifi 3G/4G sim (radia tego typu podobno obsługują jakiś wąski zakres modemów 3G/4G do dodatkowej obsługi sieci gsm jednak prostszym rozwiązaniem nie wymagającym zagłębiania się w zagadnienie jest zakup routera wifi na usb z możliwością włożenia karty sim czyli router i modem w jednym). Konfiguracja takiego routera jest banalna, najlepiej skonfigurować je wcześniej w domu podłączając router do swojego komputera. Alternatywnie, żeby doprowadzić internet do radia przy obecnych sporych pakietach internetu w telefonie możemy używać hotspota. Z pomocą aplikacji automatyzującej pracę androida w telefonie (np. Tasker) możemy skonfigurować telefon tak by odpalał automatycznie hotspota po podłączeniu się telefonu przez BT z radiem.

- karta telewizyjna (sam nie korzystam więc nie będę rozwijał tematu kompatybilnych kart tv).

- kamera cofania (załącza się po wbiciu biegu wstecznego, w przypadku niekorzystania z tej opcji możliwe jest wyłączenie całkowite funkcji przez co nie będziemy widzieć czarnego obrazu przy cofaniu samochodem, przy korzystaniu z tej kamery mamy możliwość wyciszenia lub wyłączenia obecnie odtwarzanych dźwięków w radiu), jeszcze nie skończyłem jej montażu dlatego niestety na razie brak zdjęć;

- kamera przednia (możliwość podłączenia takiej kamery jest, jednak jakość takich zwykłych kamer z wyjściem AV jest słaba i od siebie polecam zakupić oddzielny wideorejestrator do takich zadań jeżeli zależy nam na jakości. Radio posiada preinstalowaną aplikację DVR dzięki której za pomocą kamery przedniej możemy rejestrować z niej obraz);

- interfejs OBD ELM327 (nie należy traktować tego jako kompleksowe urządzenie do diagnostyki samochodu ale do sczytania błędów za jednorazowe 15 zł za aplikację Torque i 10 zł za moduł OBD na BT jak najbardziej);

- dwa wyjścia AV na wyświetlacze zewnętrzne (w przypadku przewożenia dzieci  mamy możliwość sklonowania obrazu na dwa monitory w zagłówkach foteli auta).

Czas na opisanie problemów związanych z takim radiem:

- cicho grające lub nie grające wcale głośniki tylne i subwoofer – w zależności od kostki która dochodzi do radia potrzebny nam będzie konwerter poziomu sygnału. W przypadku naszych samochodów rozróżniamy kostkę zwykła i quadlock. W przypadku tej pierwszej możemy kupić gotowy moduł z kostkami do podłączenia plug and play. W przypadku kostki quadlock potrzebny nam będzie sam „goły” konwerter, który wpinamy między bezpośrednie wyjście głośników tylnych z radia (wymagane będzie wypięcie 4 przewodów RL+,RL-,RR+,RR- z kostki przejściówki dołączonej do zestawu) a wejścia chinch głośników tylnych z głównej wiązki przewodów kostki iso dołączonej do całego zestawu. W przypadku „gołego” rozwiązania wymagane jest ustawienie potencjometrów na min przed samym wpięciem w układ. Po podpięciu należy skalibrować potencjometrami głośność dla strony lewej i prawej.

058bf2d326ac6adcmed.jpg

3fc51c9950ece35dmed.jpg

- brak informacji głosowych w aplikacjach do nawigacji – należy ściągnąć dodatkowo ze Sklepu Play aplikację „Przetwarzanie tekstu na mowę” i wybrać ten rodzaj przetwarzania w ustawieniach systemu;

5bcb49d69d3ca802med.jpg

- zdarza się, że niektórzy użytkownicy mają problem z odbieraniem radia fm poza miastem – u mnie problem nie występuje po zastosowaniu separatora antenowego. U mnie wystarczył separator dołączony do zestawu ale w niektórych przypadkach potrzebny będzie zakup stosownego dla danego złącza antenowego separatora.

 

Dodatkowo pokuszę się o opisanie wad takiego radia (oczywiście w moim odczuciu):

- brak możliwości przełączenia się z poziomu kierownicy między radiem fm a odtwarzaczem muzyki. Z poziomu lewego przycisku możemy włączyć radio fm jednak powrót do odtwarzacza muzyki wymagany jest z poziomu samego radia;

- przy korzystaniu z sieci wifi poprzez akurat zakupiony przeze mnie router 3G/4G zdarza się rozłączenie wifi i wymagany jest odłączenie i ponowne podłączenie palucha - alternatywa Tasker i hotspot. Routera ze zdjęcia i jego chińskich pochodnych nie polecam także patrzcie czego nie kupować ;) Jeżeli już mielibyśmy się już nad czymś zastanawiać w formie palucha USB to rozejrzyjmy się za bardziej "markowym" sprzętem np. Huawei E8372h-153.

59da3fd532f96969med.jpg

- mimo zainstalowania przetwarzania tekstu na mowę zapewne ze względu na sterowniki dźwięku dźwięk przy wygłaszanych komunikatach nawigacji słyszalny jest szum lub delikatne zniekształcenie komunikatów – idzie się do tego przyzwyczaić;

- radio nie podaje nazwy stacji radiowej na fis. Dostępna jest tylko informacja o częstotliwości słuchanego radia fm.

Jest to moja relacja z posiadania/montażu/korzystania z takiego radia. Każdy może mieć inne doznania czy zdanie co do poszczególnych kwestii, sposobu podłączenia czy korzystania z radia. Komentarze i pytania są mile widziane. Na koniec reszta zdjęć ;)

b2c6eb7fc63d655emed.jpg

0cd7182e759f4c1bmed.jpg

05b29d4288a17bfamed.jpg

f57b75c1858653bdmed.jpg

a2e4c848c41e56ddmed.jpg

 

Edytowane przez szaman89
  • Pomoc techniczna 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby fajne, ale żeby mieć neta, to trzeba kupić pakiet. W play jest za 49zł 100GB, a potem tylko zwalnia po przekroczeniu. Z telefonu, to trochę szkoda ciągnąć.

Poza podłączeniem do internetu, to z ilu funkcji korzystasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MarcinL napisał:

Niby fajne, ale żeby mieć neta, to trzeba kupić pakiet. W play jest za 49zł 100GB, a potem tylko zwalnia po przekroczeniu. Z telefonu, to trochę szkoda ciągnąć.

Poza podłączeniem do internetu, to z ilu funkcji korzystasz?

Istnieją na rynku tańsze rozwiązania niż 50 zł za 100 GB. Tyle pakietu to ja nie zużywam stacjonarnie w domu na dwóch całkiem heavy userów. Wszystko zależy z czego korzystasz przy takim radiu ale nie sądzę żeby ktokolwiek zjadł więcej niż 5 GB w miesiącu no chyba, że ktoś mieszka w aucie. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że w Nju mam nielimitowane rozmowy, smsy i pakiet 20 gb za 29 zł na miesiąc więc jak mi auto zje nawet 5 GB to jest to żaden ból. 

Kupiłem radio po to żeby korzystać w głównej mierze z Yanosika. Dojeżdzanie do pracy 120 km dziennie skutecznie nauczyło mnie z niego korzystać. Do tego korzystam z map google, youtuba, muzyki, radia, kamery cofania. Dlatego też hotspot to najlepsze rozwiązanie dla kogoś kto stosunkowo mało korzysta z internetu w radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do internetu można korzystać z aero2 np tylko te kody co godzinę są uciążliwe ale internet za darmo.

Ostatnio wprowadzili pakiety tak że w sam raz do takiego radia 10zł nie tak drogo.

Sam ostatnio nabyłem podobne radio jak z 2 zdjęcia na górze w promocji na 11.11 

Android 8, 8rdzeniowy procesor  4GB, 32GB, DSP  (najwyższy model z aukcji) w promocji wyszło niecałe 950zł

wysłali przez Niemcy DHL obyło się bez dodatkowych kosztów typu cło itp.

https://www.aliexpress.com/item/Aycetry-IPS-DSP-2-din-Android-8-0-7-1-Car-multmedia-DVD-player-GPS-autoradio/32834961449.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.640c4c4dG7Rq2I

Wcześniej miałem takie tylko na windows ce.

To na androidzie testuje od 2 dni 

na plus lepiej odbiera radio

lepszy dotyk 

możliwość instalacji aplikacji

uruchamianie bardzo szybkie z 4 sekundy i system jest gotowy.

Łączy się bez problemu z przenośnym routerem wifi

na minus to z tymi głośnikami muszę powalczyć żeby tył grał.

_________

Udało się przywrócić tył musiałem zastosować ten konwerter do głośników tył i wyprowadzić kabel którym radio wzbudza tylny wzmacniacz  wtyczka C pin 6. Jak było spięte z radiem przez kostę  to tył nie grał  przez moment myślałem że wzmacniacz się zjarał.

concertcd_qxnrxxe.gif

U mnie zauważyłem problem z mikrofone w radiu nie wiem czemu działa przez chwilę i nie chce nic wyszukiwać głosowo przez google przy połączeniu też mnie nie słychać takie same objawy na mikrofonie zewnętrznym i tym wbudowanym ?

 

 

 

Edytowane przez Freeman1982
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś do chińczyka że masz taki problem z mikrofonem? 

Może w ustawieniach fabrycznych masz coś przestawione z mikrofonem? 

Edytowane przez szaman89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Mam to samo radio i mam dziwne dzwieki przy dododawaniu gazu oraz przy zapalonych lampach. Gosc w serwisie z radiami powiedzial ze to problem z uziemieniem. Kupilem tzw "loop ground isolator" do tego typu radia i podobno podpiecie tego pod wzmacniacz wyeliminuje te dzwieki. Pytanie czy wiesz moze jak dostac sie do wzmacniacza w a4 b7 sedan? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2dni temu takie radio do mnie przyszło z ali:P Jutro jade po klucze do wyciągnięcia starego i pakuje androida. Mam nadzieje, że będę zadowolony :)

EDIT:     Także wziąłem się za montaż, wszystko zamontowałem i oczywiście problem z głośnikami z tyłu, mam identyczną kostke co @szaman89  :):) Następnym problemem jest to, że jak rozmawiam z kimś na zestawie głośnomówiącym to druga osoba ma echo i nie wiem jak to w sumie naprawić. 


Szaman89  Fajnie menu masz ustawione, co to za app? A co do konwentera to po prostu wpiąć go w przewód głośników tył wg schematu z konwentera i tyle?? Ustawić go na minimum a potem regulować? I wsio?

Edytowane przez reganajax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2018 o 21:42, reganajax napisał:

2dni temu takie radio do mnie przyszło z ali:P Jutro jade po klucze do wyciągnięcia starego i pakuje androida. Mam nadzieje, że będę zadowolony :)

EDIT:     Także wziąłem się za montaż, wszystko zamontowałem i oczywiście problem z głośnikami z tyłu, mam identyczną kostke co @szaman89 więc ściągne montaż od niego :):) Następnym problemem jest to, że jak rozmawiam z kimś na zestawie głośnomówiącym to druga osoba ma echo i nie wiem jak to w sumie naprawić. 


Szaman89  Fajnie menu masz ustawione, co to za app?

 

Co do echa to podpowiem żebyś wygrał custom Rom, polecam malysk. Potem odpalił xposed w radyjku wgrał moduł mic fix ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kejsi napisał:

Co do echa to podpowiem żebyś wygrał custom Rom, polecam malysk. Potem odpalił xposed w radyjku wgrał moduł mic fix ?

oo dziękuje za info! :) a wiesz może czy wbudowany w radio głośnik wystarczy do rozmów czy montować bliżej głowy ten na kabelku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2018 o 21:42, reganajax napisał:

Szaman89  Fajnie menu masz ustawione, co to za app? A co do konwentera to po prostu wpiąć go w przewód głośników tył wg schematu z konwentera i tyle?? Ustawić go na minimum a potem regulować? I wsio?

Zainstalowany launcher to Car Launcher Pro, co do konwertera to tak jak dałem w opisie na samej górze. Najtrudniejsze w sumie to wyjęcie pinów od tylnych głośników z złącza quadlock.

Zamontowanie zewnętrznego mikrofonu nie jest jednoznaczne z poprawieniem jakości zbierania dźwięku. Najlepiej zobaczyć na własnej skórze, czy dodanie zewnętrznego mikrofonu coś poprawia.

I z tym flashowaniem custom romu też trzeba ostrożnie podchodzić bo uceglić sprzęt to nie taka trudna sprawa. Przeczytaj 15 razy zanim coś zrobisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak to radio się wyjmuje? Muszę u siebie dokupić przejściówkę do anteny i chce na siłę teraz ciągnąć. Jaki separator z adapterem możecie polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bjoern napisał:

Panowie a jak to radio się wyjmuje? Muszę u siebie dokupić przejściówkę do anteny i chce na siłę teraz ciągnąć. Jaki separator z adapterem możecie polecić?

Wyjmuje się tak samo jak ori, przez klucze do wyjmowania radia. Nie ma czegoś takiego jak separator z adapterem. Separator kupujesz pod wejście antenowe które wychodzi z samochodu. Nie ma lepszych i gorszych, wszystkie wychodzą z tej samej fabryki. O jaki adapter Ci chodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2018 o 23:41, reganajax napisał:

oo dziękuje za info! :) a wiesz może czy wbudowany w radio głośnik wystarczy do rozmów czy montować bliżej głowy ten na kabelku?

ja mam wbudowany i daję radę , miałem kupic zewnętrzny ale zrobiłem kilka prób i nikt nie narzekał że słabo słyszy także najpierw sprawdź jak będzie zanim kupisz zewnętrzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2018 o 23:08, Misieqq7 napisał:

ja mam wbudowany i daję radę , miałem kupic zewnętrzny ale zrobiłem kilka prób i nikt nie narzekał że słabo słyszy także najpierw sprawdź jak będzie zanim kupisz zewnętrzny

Wbudowany niby wystarczy, lecz i tak pociągnąłem mikro bliżej głowy bo i tak miałem w pakiecie wszystkie kable. Po świętach powalcze z echem, bo to najbardziej mnie irytuje. Wesołych! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2018 o 21:57, szaman89 napisał:

Wyjmuje się tak samo jak ori, przez klucze do wyjmowania radia. Nie ma czegoś takiego jak separator z adapterem. Separator kupujesz pod wejście antenowe które wychodzi z samochodu. Nie ma lepszych i gorszych, wszystkie wychodzą z tej samej fabryki. O jaki adapter Ci chodzi? 

Te same klucze co ori radio? Nie widziałem w Andku otworów pod nie ? O adapter taki https://allegro.pl/adapter-antenowy-audi-rns-e-audi-rns-e-fakra-i7690529123.html?fbclid=IwAR2atytS-nktzLsc-0YyUKPwuM9c5sapgUq0HavDfCU_ktRk8lWEmIjQmuE bo mi nie pasuje wtyczka od anteny. Ten powinien być dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bjoern napisał:

Te same klucze co ori radio? Nie widziałem w Andku otworów pod nie ? O adapter taki https://allegro.pl/adapter-antenowy-audi-rns-e-audi-rns-e-fakra-i7690529123.html?fbclid=IwAR2atytS-nktzLsc-0YyUKPwuM9c5sapgUq0HavDfCU_ktRk8lWEmIjQmuE bo mi nie pasuje wtyczka od anteny. Ten powinien być dobry?

1. Te same klucze co ori, andriod tez potrzebuje tych samych kluczy
2. Ja w zestawie jak kupiłem androida miałem wszystko co potrzebne jest aby radio prawidłowo działało. Nie potrzebowałem dodatowych adapterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Super, dzięki :)
2. U mnie wszystko działa tylko antenę muszę podłączyć jakąś przejściówką?
I jeszcze jedno pytanie: jak wszedłem w google maps to moją lokalizację pokazało gdzieś indziej, trzeba się ruszyć, żeby załapało? A może gdzieś w ustawieniach nie mam włączonej lokalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, reganajax napisał:

Wbudowany niby wystarczy, lecz i tak pociągnąłem mikro bliżej głowy bo i tak miałem w pakiecie wszystkie kable. Po świętach powalcze z echem, bo to najbardziej mnie irytuje. Wesołych! :)

A no chyba że tak. 

Ale radio kosmos ? Śmiga nie ? Mi bardzo się podoba wszechstronność tego urządzenia:) wesołych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...