Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Domek narzędziowy z garażu blaszaka - przeróbka


marec-ki

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

Słuchajcie mam na czas budowy zakupiony najtańszy blaszak 3x5m. Pomyślałem sobie, że przerobię go na składzik (kosiarka, mały warsztat, narzędzia ogrodnicze itp).

Zostało mi sporo ścinek wełny z ocieplania poddasza oraz ze 3 paczki styropianu 5cm (dach/podłoga). No i sporo desek. Powiedzcie mi proszę czy to ma sens:

1. Wywalić blachę

2. Zabezpieczyć antykorozyjnie ramę garażu

3. Na ramę od zewnątrz dać deski (wcześniej je ohebluję i pomaluję jakimś drewnochronem)

4. Od środka na deski dać styropian

5. Następnie od środka na styropian płyty OSB

6. Dach byłaby to konstrukcja typu (idąc od spodu): płyta OSB, folia paroprzepuszczalna, wełna 10cm, płyta OSB, papa

Tylko mam wątpliwości co do odprowadzania wilgoci. Czy na dach zastosować gdzieś folię/membranę paroprzepuszczalną ? Aczkolwiek będzie papa więc zamknie to wszystko i nie bedzie gdzie odprowadzić wilgoci. Może pod górną płytą zstawić szczelinę wentylacyjną.  Czy przypadkiem skraplająca się woda nie będzie też spływać po ściankach i negatywnie wpływać na płyty OSB i deski ?

Styropian i wełna ma spełniać głównie rolę izolatora przed nadmiernym nagrzewaniem się garażu latem (od strony południowej jest).

Czy to ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję następujący układ ścian: blachy nie wywalaj, bo ona zapewni Ci w pewnym stopniu sztywność konstrukcji. Na blachę od zewnątrz daj OSB. Między elementy ramy powkładaj styropian 5 cm i zabij go od wewnątrz deskami. Płyta OSB lepiej spełni swoje zadanie na zewnątrz niż deska.

Co do dachu, folię paroprzepuszczalną układa się zawsze od strony zewnętrznej przegrody (między pokryciem dachowym a wełną) bo folia paroprzepuszczalna pełni rolę ochronną od deszczu i wiatru, oraz jednocześnie umożliwia usunięcie pary wodnej, która mogłaby nagromadzić się w wełnie. Jeśli chcesz użyć papy na pokrycie dachowe to bezwzględnie musisz zapewnić szczelinę wentylacyjną między papą a wełną, ponieważ papa nie jest paroprzepuszczalna. Od strony wewnętrznej (w Twoim przypadku między wełną a płytą OSB od wewnątrz) powinieneś zastosować folię paroizolacyjną, aby nie wpuściła ona pary wodnej do wełny. 

No i rzecz w tym można powiedzieć najważniejsza - musisz zapewnić odpowiednią wentylację garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zewnątrz chcę dać deski ze względu na estetykę. Płyta OSB będzie mnie kuła w oczy :) Na jakimś forum przeczytałem że ktoś zostawił blachę i wilgoć skraplająca się na niej doprowadziła do jej korozji i że lepiej jest się tego pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal blachę , z zewnątrz osb (usztywni konstrukcję), na to styropian + siatka + klej,deski na dach i na nie papa i blacha , będziesz miał na lata, styropian między osb a deski to średni pomysł , myszy potrafią zrobić spustoszenie, jak już to wełna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna zamiast styropianu odpada bo to dodatkowy koszt, a chcę wykorzystać to co mi zostało. Dzięki za podpowiedzi. Mam już mniej więcej nakreślony plan działania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...