Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Maty grzewcze ver. 2


black_edition

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

             Postanowiłem zrobić maty grzewcze z wykorzystaniem innego drutu niż robiłem to dotychczas. Celem moim było zrobienie kompletnego ogrzewania na kanapę i wykorzystanie w innych autach.

            Niestety przy użyciu starego drutu nie było możliwości na zrobienie tego w kompletny sposób ze względu na jego parametry, które wybiegały poza zakres. Postanowiłem zrobić eksperyment z użyciem panela sterowania ogrzewania kanapy.  Jak wiemy każda posiada czujnik temperatury, a jego rezystancja maleje  wraz ze wzrostem ciepła otoczenia. W a4 b6 /b7 a3 8p itd. układ sterowania potencjometru na podstawie rezystancji załącza bądź wyłącza napięcie. Dla przykładu jeżeli rezystancja czujnika spadnie poniżej 5kOhm to ma wyłączyć napięcie.

Tak więc zmontowałem układ z nowym drutem ustawiając regulację na "6"  z wykorzystaniem samego siedziska.Na filmie podłączony jest miernik do potencjometru. Niestety w czasie uruchamiania grzania załącza układ przez co rezystancja brana jest nie tylko czujnika, ale również potencjometru.  Jak widać tylko przy wyłączeniu można sprawdzić aktualną rezystancje naszego elementu. Jeżeli rezystancja spadnie poniżej około 2Kiloohm to przy 6 wylacza. Na drugim filmie pokazana jest wartość napięcia przy ustawieniu na 5. Poniżej przedstawiam filmy jak to wygląda

W najbliższym czasie będę przygotowywać zestawy gdyby ktoś był zainteresowany z wiązką i panelem. 

 

https://drive.google.com/open?id=17xrkY8YeHwdV8yOoIdw5AiJ9tZk6LFNZ

https://drive.google.com/open?id=150nPGAPxSy_34ZU3aYB0QtenYfXiVblH

 

 

IMG_20190114_120117[1].jpg

Edytowane przez black_edition
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć byłbym zainteresowany matami :) post na FB niestety znikł. Mógłbyś opisać jak wygląda montaż mat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej jest z kanapa . Mi zeszło z 40 minut na spokojnie. Siedzisko kanapy wystarczy szarpnac i wychodzi całe. Między oparciem jest śruba która trzeba odkręcić i schodzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda z fotelem? Raczej tapicer musi sie tym zająć? masz może jakieś foto story?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super poczekam :) jetseś może na alledrogo? 

jeśli miałbym modół sterowania kanapy wystarczy go zasilić i tam jest całe sterowanie? podobnie jak Ty zrobiłeś na filmie? czy trzeba połączyć to z klimatronikiem?

 

Edytowane przez PinkyPL09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka mata będzie normalnie grzać po podłączeniu do ori instalacji /np. po wyjęciu fotela aby dostać się do wtyczki pod nim/ ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, dekiel 13 napisał:

Czy taka mata będzie normalnie grzać po podłączeniu do ori instalacji /np. po wyjęciu fotela aby dostać się do wtyczki pod nim/ ?

 

tak zgadza się.  Drut lepiej "wydziela" ciepło przez co czujnik bardziej reaguje na zmiany temp.  znajdujący się w macie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, black_edition napisał:

 

tak zgadza się.  Drut lepiej "wydziela" ciepło przez co czujnik bardziej reaguje na zmiany temp.  znajdujący się w macie

To nie wiem zatem co poszło nie tak rok temu jak kupiłem maty do sportów od Ciebie. Wyjąłem fotel kierowcy  aby mieć dostęp do wtyczek pod fotelem i sprawdzić cudownie lepszą matę od ori przed włożeniem jej do siedzenia. Po podłączeniu elegancko drut się zaczął topić i poszedł dym  wyjąłem szybko wtyczkę aby nie zjarać auta. ?

Obie maty poleciały do kosza a ja zakupiłem ori w ASO /1600zł obie po rabacie/ i śmigają. Nie wiem na ile te Twoje super maty są lepsze od ori moje po niecałej minucie już grzeją i przy pełnej regulacji trzeba zejść do pozycji '1' lub '2' bo tyłek i plecy mają naprawdę ciepło. Tyle w temacie.

 

P.S.  Nawet nie chcę myśleć co by się stało jakby się zajarały te 'cuda' w siedzeniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze są podane linki z filmikiem jak to chodzi.  Maty są objęte gwarancją wiec W tamtych była tkanina i osoby które "testowały" na zewnatrx to czujnik pobieral temperaturę otoczenia. Temperatura mat to ponad 60 stopni. Teraz to zmieniłem I jest ok w razie gdyby ktoś chciał tak testować. Także jeśli są jakieś problemy to tak jak pisałem ,poprawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicy w temperaturze wg mnie  nie było.  Czy mata była wewnątrz siodła / pod tapicerką z materiału/ czy na zewnątrz temperatura była taka sama  , jaka to różnica. ?

Fakt , że się zjarało i pewności że się takie 'rękodzieło' nie zajara nie ma dlatego kupiłem ori. O straconej kasie nie wspomnę tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcie jak wygląda drut który jest zużyty i nowy który zastosowałem . Wiele pytań było odnośnie dlaczego grzeja maty punktowo 

img_thermal_1551894068219.jpg

img_thermal_1551894363907.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...