Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szkoda całkowita (AC) - co dalej z wrakiem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

żona zasnęła za kierownicą i zaliczyła spotkanie z barierkami. Efektem jest niezbyt ładna zmiana wyglądu przodu i boków auta skutkująca orzeczeniem przez rzeczoznawcę z ubezpieczalni szkody całkowitej.

Auto ubezpieczone było wg stawek Warty (wycena autaomatyczna) na 73.000 zł (jednak rzeczoznawca w trakcie likwidacji wycenił wartość auta na 76.000 zł, chociaż odszkodowanie i tak może być ustalone tylko do wysokości ubezpieczenia czyli 73.000 zł). Wartość pojazdu w stanie uszkodzonym oszacował na 20.200 zł, wysokość należnego odszkodowania na 52.800 zł, czyli łącznie 73.000 zł. Od pracownika warsztatu blacharskiego, w którym auto oglądał rzeczoznawca dowiedziałem się, że wrak auta został wystawiony na licytację ale najwyższa oferta nie przekroczyła 7000 zł. I teraz pytanie co mogę z tym zrobić?

1) ponieważ formalnie nie wiem, że auto było wystawione na licytację, wystąpić pisemnie o sprzedaż auta na licytacji. Jeżeli informacja o niskich ofertach zostanie potwierdzona pisemnie wystawić auto na sprzedaż w internecie i sprzedać  za tyle, za ile znajdzie się kupiec. Czy w przypadku sprzedaży za kwotę niższą niż oszacowana (tj. 20.200 zł) mogę ubiegać się o dopłacenie przez ubezpieczyciela różnicy?

2) czy może zlecić niezależnemu rzeczoznawcy wycenę auta i wraku z nadzieją, że wartość wraku będzie niższa i odwoływać się od wyceny ubezpieczyciela?

W OWU (Warta, AC standard) w par. 14 dot. szkody całkowitej jest zapis, że "Wartość pojazdu w stanie uszkodzonym jest to wartość elementów i zespołów pojazdu nie uszkodzonych lub uszkodzonych w takim stopniu, że posiadają wartość handlową. Wartość pojazdu w stanie uszkodzonym WARTA określa z uwzględnieniem wartości pojazdu bezpośrednio przed zaistnieniem szkody, charakteru i zakresu uszkodzeń oraz sytuacji rynkowej w zakresie obrotu pojazdami uszkodzonymi."

Pytanie, czy sytuacja rynkowa w zakresie obrotu pojazdami uszkodzonymi to właśnie odniesienie do faktycznych propozycji odkupu wraku?

Zakładam, że cokolwiek nie zrobię pewnie finalnie i tak skończy się na sprawie sądowej. Naprawy auta (pomimo, że byłem z nim dosyć zżyty) i dalszego użytkowania raczej nie widzę. Sprzedaż na części to raczej też nie moja specjalność.

Dla zainteresowanych kosztorys - wartość napraw wg części i stawek ASO oszacowano na 137.000 zł ?

Proszę o ewentualne sugestie.

DSC_7427.JPG

DSC_7430.JPG

DSC_7456.JPG

DSC_7458.JPG

DSC_7466.JPG

kosztorys audi a4 2019 anonim.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jak odpowiada ci wycena pismo do zakładu ubezpieczeń o dopłacenie kasy do pełnej wartości wraku ja tak zrobiłem wrak policzyli wartość 7 tys.  napisałem że na lokalnym rynku aut powypadkowych zaoferowano mi 2 tys zł. proszę o dopłacenie reszty wartości wraku wystawili na licytację w necie sprzedali za 2300 zł. resztę dopłacili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś się zwrócić pisemnie (mail) do ubezpieczyciela z wnioskiem o zagospodarowanie wraku, gdyż jego wartość została przeszacowana, a najwyższa oferta jaką Ty uzyskałeś to... (niech to będzie owe 7 tys). W związku z powyższym oczekujesz decyzji, czy możesz sprzedać auto za taką kwotę i ubezpieczyciel dopłaci różnicę do wartości oszacowania (czyli 20 200 zł). lub też ubezpieczyciel wypłaca pełną wartość pojazdu przed szkodą 73 tys i zabiera wrak. Aby im trochę "zagęścić ruchy" wspomnij, że ponosisz koszty parkowania i zabezpieczenia uszkodzonego auta, oraz korzystasz z samochodu zastępczego (nie wiem jaką masz umowę AC, ale zwykle przysługuje auto zastępcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...