Jump to content
0
humptydumpty

Asystenci kierowcy a ACC - pytanie?

Recommended Posts

witam,

mam pytanie dotyczące asystentów kierowcy w A4 B9.

Jestem na etapie poszukiwania samochodu używanego i w związku z tym że zależny mi na systemach jak line assist czy side assist, sugerowałem się radarami widocznymi w zderzaku ( zaznaczyłem na zdj poniżej).

Audi oferuje w opcji wszystkie wymienione poniżej systemy.  Zaskoczyła mnie jedna z ofert na której w zderzaku nie ma radarów, a na zdjęciu ekranu wewn. jest opcja side assist.    

931246492_;slot=1;filename=eyJmbiI6IjVwc
WWW.OTOMOTO.PL

Audi A4 - Pierwszy właściciel, Czarny, Metalik, Diesel, 190 KM, 2 000 cm3. ABS, Alufelgi, ABS, Centralny zamek, ABS, Alufelgi, ABS,

Czy to znaczy że te radary w zderzaku odpowiadają tylko za ACC ( aktywny tempomat , na którym mi aż tak nie zależy) , a pozostałe systemy jak np side assist czy line assist są niezależne od tego???

• adaptive cruise control Stop&Go z asystentem jazdy w korku
• asystent jazdy ekonomicznej
• Audi active lane assist
• Audi side assist (asystent zmiany pasa ruchu)
• asystent parkowania
• kontrola ruchu poprzecznego z tyłu
• ostrzeganie przy wysiadaniu
• asystent skręcania
• asystent omijania przeszkody
• rozpoznawanie znaków drogowych za pomocą kamery
• Audi pre sense city, basic oraz rear

image.png

Posted (edited)
6 godzin temu, humptydumpty napisał:

Czy to znaczy że te radary w zderzaku odpowiadają tylko za ACC ( aktywny tempomat , na którym mi aż tak nie zależy) , a pozostałe systemy jak np side assist czy line assist są niezależne od tego???

Tak. Np. line assist realizowany jest kamerą umieszczoną na szybie. W przypadku side assist przednie radary są już zupełnie niepotrzebne. Monitorowane martwe strefy są z boku i za samochodem.

Edited by fio
jak można napisać "niepotrzebne" oddzielnie...

Dokładnie tak jak napisał przedmówca, radary potrzebne są do ACC. 

a ja Ci powiem, że nie szukaj na siłę auta z lane assist.. bo to jest badziewie, bardzo denerwujące. no chyba, że dużo jesz/pijesz w trakcie jazdy i nie używasz bluetooth'a do rozmów ;) side assist mega przydatne :good: ja też nie mam radarów w A6 bo nie mam ACC :)

uSWnFju.jpg

Jeśli jest kamera w szybie to ACC można dokodować, tak samo jak asystenta długich i chyba kilka innych opcji. 

Posted (edited)
7 godzin temu, jedrekx napisał:

a ja Ci powiem, że nie szukaj na siłę auta z lane assist.. bo to jest badziewie, bardzo denerwujące. no chyba, że dużo jesz/pijesz w trakcie jazdy i nie używasz bluetooth'a do rozmów ;)

Ja tam lubię. Czasami się człowiek zagapi i automat poprawi. Oczywiście nie jest idealnie, bo np. zdarza się, że na remontowanej drodze wyrywa kierownicę, bo nie te linie odczytał.

Dla tych, co nie mieli jeszcze styczności - są dwa tryby działania:

1. trzymanie środka pasa - nie korzystam, bo układ cały czas wpływa na kierownicę (ma się wrażenie, że ktoś inny prowadzi za nas)
  2. interwencja przy próbie przekroczenia linii - tego właśnie używam - zagapię się to mnie poprawi.

Widziałem wiele recenzji oraz porównań line assist w Audi i niewielu dziennikarzy zdaje sobie sprawę z istnienia tych trybów i zaczynają opowiadać herezje że "line assist w Audi to słaby bo potrafi tylko odbijać się od linii a nie trzyma środka pasa"

Edited by fio

Jak się nie ma asystentów to wiadomo, że wszystkiego trzeba pilnować samemu i człowiek się nie zagapia :)  Moim zdaniem to one działają na podświadomość. 

Jako ciekawostka, dzisiaj na obwodnicy jednego ze skandynawskich miast widziałem jak gość czytał książke w czasie jazdy  :) pewnie jechał na lane assist i ACC :)

2 godziny temu, proarnes napisał:

Jak się nie ma asystentów to wiadomo, że wszystkiego trzeba pilnować samemu i człowiek się nie zagapia

Jeżeli chociaż raz jakikolwiek asystent uratuje Ciebie lub tylko Twój samochód - zmienisz zdanie. 

Ja tylko chcialem powiedzieć, że one usypiaja uwage kierowcy i co do tego zdania raczej nie zmienię. Niedawno znajomy mi powiedział, że już trzy razy samochod mu wyhamował przed poprzedzającym bo się zagapił a nie słyszałem żeby miał jakieś stłuczki poprzednimi samochodami :)

Jazda z aktywnym temp i lane assist mija sie z celem. Nie jest to w pelni autonomiczne( bo nie moze) trzeba co jakis czas kierownica poruszac. Wykrywanie linii tez nie nalezy do najszybszych a i czesto zdarza sie mu zgubic. Fajnie to sie spisuje tylko w asystencie jazdy w korku kiedy auto sie toczy max do 30km/h. Uzywam i z tej opcji jestem zadowolony, chociaz do szczescia brakuje jeszcze tylko: automatycznego ruszenia jak auto z przodu wystartuje no i oczywiscie te majtanie kierownica co 20s tez by sie wywalic przydalo.

Durczok ostatnio testował line assist i wszyscy wiedzą jak to się skończyło.....😁

Miałem to w Leonie i szału nie było, natomiast aktywny tempomat dużo bardziej użyteczny.

6 godzin temu, Kevirek napisał:

do szczescia brakuje jeszcze tylko: automatycznego ruszenia jak auto z przodu wystartuje

Mój rusza samoczynnie po ruszeniu samochodu poprzedzającego. Chyba, że korek długo stoi (chyba ponad 30s) to lekko dźwignią ACC lub dotknięcie gazu. 

6 godzin temu, Kevirek napisał:

no i oczywiscie te majtanie kierownica co 20s tez by sie wywalic przydalo

Ludzie robią lifehacki i wsadzają butelkę z wodą w kierownicę to się przestaje czepiać. Jakiś czas temu furorę robił filmik, jak polak na autostradzie a4 jadąc passatem przesiada się podczas jazdy na tylne siedzenie i grzebie w bagażniku kombi. Był sam w samochodzie. Butelka wsadzona w kierownicę.

Żebym nie został źle zrozumiany, że mnie to śmieszy - dla mnie to ludzie bez wyobraźni.