Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Ćwierkanie" w głośnikach po dołożeniu ASS


joker13

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W zeszłym tygodniu dołożyłem do Concerta ASS. Wszystko działa jak należy, tylko jak wyciszę dźwięk słyszę jakby "świst" z środka konsoli. Na samym zapłonie tego nie ma. Tylko na zapalonym silniku słychać ten świst i jakby nasilał się podczas dodawania gazu, a podczas hamowania się zmniejszał. Przed dodaniem ASS na pewno tego nie było. Przy zapalonym silniku i odłączeniu wzmacniacza jest cisza. Ogólnie słyszalne jest to bardziej po nocy przy pierwszym odpaleniu niż w ciągu dnia jak już się trochę pojeździ. 

Dzisiaj zauważyłem, że te "świsty," "ćwierkanie" słychać w głośnikach wysokotonowych w desce, w głośniku centralnym i wysokotonowych w tylnych drzwiach.

 

Macie jakieś pomysły co do przyczyny?

 

Masę od wzmacniacza podłączyłem do miejsca przy wzmacniaczu, a zasilanie puściłem do prawej wnęki bagażnika i zmostkowalem z jednym z dwóch kabli w złączu bezpieczników ST5 SF3.

Edytowane przez joker13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, lizik napisał:

Jak dla mnie problem z masą:whistling:

Dzięki kolego za odpowiedź. Dzisiaj ja sprawdzę i podłącze bezpośrednio do akumulatora w bagażniku. 

 

Co do reszty kabli zrobiłem to jak poniżej. Czy popełniłem gdzieś błąd? 

- 2x kable od centralnego owinięte taśmą parcianą: idą od środka konsoli, za licznikiem, po słupku A w próg i lewym progiem do wzmacniacza w lewym boczku bagażnika,

- 8x kable sygnałowe głośników i 2x CAN wszystkie razem owinięte taśmą parcianą: idą od radia, za licznikiem, po słupku A w próg i lewym progiem do wzmacniacza,

- 4x kable lewych głośników: wpiąłem się w nie kablami o tym samym przekroju w lewym tylnym progu i dalej owinięte taśmą do wzmacniacza,

- 4x kable prawych głośników: tutaj wpiąłem się w nie pod tylną kanapą po prawej stronie i dalej, owinięte taśmą, pod kanapą do lewego tylnego progu i do wzmacniacza,

- 2x kable od suba to wiadomo od półki lewą stroną w doł i do wzmacniacza,

- masa do punktu przy wzmacniaczu,

- zasilanie w progu bagażnika do skrzynki bezpieczników w prawej wnęce bagażnika, tutaj wpiąłem się w jeden z kabli w czarnej listwie nr 5 (ST5) i miejscu 3 (SF3), tak jak jest w instrukcji obsług dla aut po 2010 roku. 

 

 P.S.1: fabryczne kable głośnikowe od radia aż do momentu łączenia z nowymi zostawiłem w tunelu środkowym zabezpieczone z dwóch stron.

P.S.2: Co to za kable w ST5 SF3? Według instrukcji jest to miejsce dla wzmacniacza i radia a u mnie są już tak fabrycznie dwa kable. Czy wpinając się w to miejsce mogłem wybrać dowolny z tych dwóch czy ma znaczenie do, którego się wpiąłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, joker13 napisał:

- 8x kable sygnałowe głośników i 2x CAN wszystkie razem owinięte taśmą parcianą: idą od radia, za licznikiem, po słupku A w próg i lewym progiem do wzmacniacza,

 

Koledzy, czy puszczenie kabli sygnałowych razem z Can Low i Can High może powodować jakieś zakłócenia? Ma to w ogóle jakieś znaczenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dokładaniu ASS robiłeś tyle połączeń ktore mogą wywołać zakłocenia że najszybciej dla Cb będzie eliminacja kolejnych przewodów poprzez ich odłączanie. Zacznij od sygnałowych.  Ja w B6 przy wrzucaniu BOSE (było ASS) robiłem wszystko jak „fabryka chciała” a i tak słyszałem turbine z przodu w głośnikach :kwasny:  Ja poszedłem na łatwizne i zmostkowałem sygnał przód-tył (brak było regulacji przód-tył) ale gralo czysto :decayed: miałem to później sprawdzać ale sprzedałem autko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odłączeniu sygnałówek od wzmacniacza jest cisza jak makiem zasiał. Ale to chyba dlatego, że nie ma sygnału od radia do wzmacniacza i wzmacniacz nie przekazuje sygnału na głośniki. Tak czy siak po odłączeniu sygnałówek jest cichutko, nawet bez szumu "włączonych" głośników. Nadmienię jeszcze, że po odłączeniu masy nic sie nie zmienia, czyli czy masa podłączona czy odłączona słychać tego samego "świerszcza". Dodatkowo "świerszczy" na włączonym silniku na postoju, podczas dodawania gazu i hamowania. Podczas hamowania silnikiem "świerszcz" ustaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, joker13 napisał:

Po odłączeniu sygnałówek od wzmacniacza jest cisza jak makiem zasiał. Ale to chyba dlatego, że nie ma sygnału od radia do wzmacniacza i wzmacniacz nie przekazuje sygnału na głośniki. Tak czy siak po odłączeniu sygnałówek jest cichutko, nawet bez szumu "włączonych" głośników. Nadmienię jeszcze, że po odłączeniu masy nic sie nie zmienia, czyli czy masa podłączona czy odłączona słychać tego samego "świerszcza". Dodatkowo "świerszczy" na włączonym silniku na postoju, podczas dodawania gazu i hamowania. Podczas hamowania silnikiem "świerszcz" ustaje.

No to u mnie było to samo :decayed: pozostaje Ci tylko odłączanie połączeń które robiłeś i sprawdzanie czy ucichnie :wink: chyba że problem leży w izolowaniu wszystkich kabli razem - jeśli nie mają ekranu to może tutaj pojawia się problem i sieje. Ja w B6 testy robiłem na zapłonie, troszkę się zdziwiłem jak odpaliłem auto po zaizolowaniu i poskładaniu wszystkiego :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lizik napisał:

No to u mnie było to samo :decayed: pozostaje Ci tylko odłączanie połączeń które robiłeś i sprawdzanie czy ucichnie :wink: chyba że problem leży w izolowaniu wszystkich kabli razem - jeśli nie mają ekranu to może tutaj pojawia się problem i sieje. Ja w B6 testy robiłem na zapłonie, troszkę się zdziwiłem jak odpaliłem auto po zaizolowaniu i poskładaniu wszystkiego :facepalm:

Czyli u Ciebie w sumie sygnałówki były winne?

 

Na razie kupiłem nowe kable głośnikowe typu TLYp i zmienię same sygnałówki między radiem i wzmacniaczem. Teraz mam puszczone w lewym progu a nowe puszcze po prawej stronie. Co do ekranu to niestety nie mam. Wszystko połączone zwykłymi kablami LGY wiec może tu jest problem. 

 

Ale z drugiej strony jak kupiłem używaną wtyczkę 32-pinową i były w niej piny z kawałkami fabrycznych kabli to one nie wyglądają na jakieś ekranowe czy inne jakieś lepsze. Tylko tyle, że fabrycznie wszystko jest puszczone do radia tunelem środkowym a ja puściłem w lewym progu i tam może z czymś się gryzie. W sumie to sygnałówki, centralny i CAN idą w tym progu bo głośniki idą spod tylnej kanapy. 

Edytowane przez joker13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, joker13 napisał:

Czyli u Ciebie w sumie sygnałówki były winne?

 

Na razie kupiłem nowe kable głośnikowe typu TLYp i zmienię same sygnałówki między radiem i wzmacniaczem. Teraz mam puszczone w lewym progu a nowe puszcze po prawej stronie. Co do ekranu to niestety nie mam. Wszystko połączone zwykłymi kablami LGY wiec może tu jest problem. 

 

Ale z drugiej strony jak kupiłem używaną wtyczkę 32-pinową i były w niej piny z kawałkami fabrycznych kabli to one nie wyglądają na jakieś ekranowe czy inne jakieś lepsze. Tylko tyle, że fabrycznie wszystko jest puszczone do radia tunelem środkowym a ja puściłem w lewym progu i tam może z czymś się gryzie. W sumie to sygnałówki, centralny i CAN idą w tym progu bo głośniki idą spod tylnej kanapy. 

U mnie sygnał tylko teraz juz nie pamietam czy mostkowałem przy Wtyczce czy przy radiu (bo wtyczke tez zmienialem bo bose ma wiecej pinow). Podepnij na krotko i sprawdz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zrobię i zacznę od tych nieszczęsnych sygnałówek. Puszcze je luzem na nowo i sprawdzę czy są zakłócenia. Mam nadzieje, że na nich się skończy, bo jak nie to będzie trzeba puszczać wszystko od nowa na lepszych kablach i ewentualnie inna drogą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2020 o 21:48, joker13 napisał:

Tak właśnie zrobię i zacznę od tych nieszczęsnych sygnałówek. Puszcze je luzem na nowo i sprawdzę czy są zakłócenia. Mam nadzieje, że na nich się skończy, bo jak nie to będzie trzeba puszczać wszystko od nowa na lepszych kablach i ewentualnie inna drogą. 

Dasz znać co wyszło? Jakie przekroje dawałeś? Jaki masz wzmak, CONCERT i Gateway?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kable sygnałówki lepszej jakości (przekrój 0,5 z tego co pamiętam) i puściłem tunelem środkowym. Było o wiele lepiej, ale delikatne ćwierkanie zostało, szczególnie po porannym rozruchu jak auto zimne. Ostatecznie dołożyłem MMI 3G+ i problemu już nie ma, ale wiadomo, że to już inne wiązki i połączenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2021 o 17:09, joker13 napisał:

Kupiłem kable sygnałówki lepszej jakości (przekrój 0,5 z tego co pamiętam) i puściłem tunelem środkowym. Było o wiele lepiej, ale delikatne ćwierkanie zostało, szczególnie po porannym rozruchu jak auto zimne. Ostatecznie dołożyłem MMI 3G+ i problemu już nie ma, ale wiadomo, że to już inne wiązki i połączenia. 

Spoko. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...