Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykupienie OC. Pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy przedłużając umowę OC w tej samej ubezpieczalni(mtu) tylko przez innego pośrednika(poprzednio CUK a teraz chce kupić przez mubi) muszę wypowiadać umowę? Z tego co wyczytałem to wypowiada się umowy tylko jeśli zmieniamy firmę ubezpieczalni, ale wole się upewnić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie wypowiadasz umowę tylko wtedy, gdy masz zamiar zmienić ubezpieczyciela.

W przypadku o którym napisałeś zmienia się tylko pośrednik zawarcia ubezpieczenia.

Na logikę nie wypowiadasz umowy, bo.....zamierzasz dalej kontynuować polisę w tej samej firmie ubezpieczeniowej, tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz wypowiadać, chyba że w tracie trwania polisy pojazd zmienił właściciela :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mirasekvip napisał:

nie musisz wypowiadać, chyba że w tracie trwania polisy pojazd zmienił właściciela :hi:

po zmianie właściciela trzeba pamiętać, aby samemu wznowić lub zawrzeć nową polisę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw sprawdz czy jest ona w ogóle opłacona

czesto sie zdarza że polisa jest wykupiona na raty i poprzedni własciciel płaci tylko za jedną a kupujący ma potem problem

Edytowane przez Dev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ostrry napisał:

Umowę można wypowiedzieć w ściśle określonych warunkach. Na pewno nie można wypowiedzieć w trakcie jej trwania bez powodu. Prawo tego zakazuje. Umowę można wypowiedzieć gdy dysponuje się umową kupna-sprzedaży samochodu bądź np pokwitowaniem ze stacji demontażu samochodów, ze został on skasowany.

Polisę wykupiłem rok temu teraz się kończy. Teraz już wiem, że nie ważne przez jakiego pośrednika kupi się polisę wypowiada się ją jeśli zmienia się ubezpieczalnie. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie żebyście się nie pogubili.

Kupiłem auto w lutym z ubezpieczeniem do czerwca.

Opłacona tylko pierwsza rata.

Ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela.

Jeździsz normalnie auto ubezpieczone.

Przed końcem ubezpieczenia wypowiadasz umowę i wykupujesz nowe.

Ważne!!  Przechodzi tylko OC.

Jeśli było NW Opony Asistance, czy cokolwiek innego przepada.

AMEN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bobx napisał:

Panowie żebyście się nie pogubili.

Kupiłem auto w lutym z ubezpieczeniem do czerwca.

Opłacona tylko pierwsza rata.

Ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela.

Jeździsz normalnie auto ubezpieczone.

Przed końcem ubezpieczenia wypowiadasz umowę i wykupujesz nowe.

Ważne!!  Przechodzi tylko OC.

Jeśli było NW Opony Asistance, czy cokolwiek innego przepada.

AMEN.

Nie byłbym taki pewny. 

A jeśli poprzedni właściciel wypowiedział umowę OC i ubezpieczycielowi przesłał kopię umowy sprzedaży auta? Nabywca ma ustawowy termin 30 dni na przerejestrowanie pojazdu i ubezpieczenie już na siebie. Znany jest mi przypadek, gdy właściciel komisu kupił auto z opłaconą jedną ratą OC. Sprzedający wypowiedział umowę ubezpieczenia okazując umowę sprzedaży. Komis wystawił auto na sprzedaż,. Po jakimś czasie pojawił się kupiec i w trakcie jazdy próbnej spowodował kolizję. Okazało się, że facet miał zabrane prawo jazdy i sądowy zakaz kierowania pojazdami, więc za szkody zapłacił z własnej kieszeni. To jednak nie wszystko, bo właściciel komisu miał sprawę sądową, za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień, dostał też pisemko z UFG z "prośbą" uiszczenia kary, która obecnie wynosi 5200 zł, bo samochód nie posiadał ważnej polisy OC.

Też powiem AMEN.

 

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, hak64 napisał:

Nie byłbym taki pewny. 

A jeśli poprzedni właściciel wypowiedział umowę OC i ubezpieczycielowi przesłał kopię umowy sprzedaży auta? Nabywca ma ustawowy termin 30 dni na przerejestrowanie pojazdu i ubezpieczenie już na siebie. Znany jest mi przypadek, gdy właściciel komisu kupił auto z opłaconą jedną ratą OC. Sprzedający wypowiedział umowę ubezpieczenia okazując umowę sprzedaży. Komis wystawił auto na sprzedaż,. Po jakimś czasie pojawił się kupiec i w trakcie jazdy próbnej spowodował kolizję. Okazało się, że facet miał zabrane prawo jazdy i sądowy zakaz kierowania pojazdami, więc za szkody zapłacił z własnej kieszeni. To jednak nie wszystko, bo właściciel komisu miał sprawę sądową, za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień, dostał też pisemko z UFG z "prośbą" uiszczenia kary, która obecnie wynosi 5200 zł, bo samochód nie posiadał ważnej polisy OC.

Też powiem AMEN.

 

Być może tak było kiedyś.

Powtórzę na dzień dzisiejszy OC przechodzi razem z pojazdem na nowego właściciela.

Stary właściciel nie może wypowiedzieć ubezpieczenia OC bez zgody nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bobx napisał:

Stary właściciel nie może wypowiedzieć ubezpieczenia OC bez zgody nowego właściciela.

Przemyśl to co napisałeś.

Przykład:

Sprzedaję swoje auto z opłaconą ratą umowy OC. Przekazuję nabywcy, auto, kluczyki, dowód rej. i polisę ubezpieczenia zaznaczając, że za niecałe dwa miesiące trzeba opłacić kolejną ratę. Następnie wysyłam swojemu ubezpieczycielowi informację o zbyciu pojazdu z kopią umowy sprzedaży, jednocześnie informując, że wypowiadam umowę ubezpieczenia OC na ten pojazd. Mam przy tym w głębokim poważaniu zgodę nabywcy na podjęcie takiej decyzji. Moim obowiązkiem było wykupienie polisy ubezpieczenia w okresie, gdy przedmiot ubezpieczenia (samochód) stanowił moją własność, przy czym polisa (opłacana w ratach) zachowuje swoją ważność przez okres 30 dni od momentu zbycia auta. Nie interesuje mnie, czy nabywca opłacił kolejną ratę ubezpieczenia OC, przepisując polisę OC na siebie, wypowiedział moją polisę i zawarł umowę z innym ubezpieczycielem, czy też sprzedał auto kolejnemu nabywcy. Mam prawo wypowiedzieć swoją umowę OC po sprzedaży samochodu. Bronię się w ten sposób przed odpowiedzialnością za szkody spowodowane ruchem mojego byłego już auta, unikam też prawnych konsekwencji ułańskiej fantazji nabywcy swojego wozu.

Miłego dnia.  

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, hak64 napisał:

Przemyśl to co napisałeś.

Przykład:

Sprzedaję swoje auto z opłaconą ratą umowy OC. Przekazuję nabywcy, auto, kluczyki, dowód rej. i polisę ubezpieczenia zaznaczając, że za niecałe dwa miesiące trzeba opłacić kolejną ratę. Następnie wysyłam swojemu ubezpieczycielowi informację o zbyciu pojazdu z kopią umowy sprzedaży, jednocześnie informując, że wypowiadam umowę ubezpieczenia OC na ten pojazd. Mam przy tym w głębokim poważaniu zgodę nabywcy na podjęcie takiej decyzji. Moim obowiązkiem było wykupienie polisy ubezpieczenia w okresie, gdy przedmiot ubezpieczenia (samochód) stanowił moją własność, przy czym polisa (opłacana w ratach) zachowuje swoją ważność przez okres 30 dni od momentu zbycia auta. Nie interesuje mnie, czy nabywca opłacił kolejną ratę ubezpieczenia OC, przepisując polisę OC na siebie, wypowiedział moją polisę i zawarł umowę z innym ubezpieczycielem, czy też sprzedał auto kolejnemu nabywcy. Mam prawo wypowiedzieć swoją umowę OC po sprzedaży samochodu. Bronię się w ten sposób przed odpowiedzialnością za szkody spowodowane ruchem mojego byłego już auta, unikam też prawnych konsekwencji ułańskiej fantazji nabywcy swojego wozu.

Miłego dnia.  

Kolego nie będę się już więcej  kłócił.

Cytuję fragment z linku poniżej:

Poprzedni właściciel czyli zbywca zgodnie ze spoczywającym na nim obowiązkiem przekazuje Ci dowód zakupu polisy i od tej pory wszystko pozostaje w Twoich rękach. Zgodnie z prawem możesz skorzystać z ważnego jeszcze ubezpieczenia OC lub wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie.

 

oc-a-przerejestrowanie-cuk-ubezpieczenia
CUK.PL

Kupiłeś samochód z ważnym OC? Sprawdź, co możesz zrobić z polisą po zbywcy!

 

 

 

Drugi cytat link poniżej:

2. Korzystać z ochrony do końca jej trwania

Każdy nabywca auta może korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania umowy.

 

 

Podstawowym obowiązkiem sprzedającego jest przekazanie polisy kupującemu, ale też poinformowanie na piśmie zakładu ubezpieczeń o tym fakcie

wypadek-samochodowy.jpg
RANKOMAT.PL

Co dzieje się z naszym ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?

Proszę daj mi jakiś link w którym napisane jest, że ty jako sprzedający sam możesz sobie wypowiedzieć umowę.

Możesz jedynie i musisz wskazać nowego nabywcę i tyle twojego.

Jeśli ja jako kupujący wypowiem umowę ty jako kupujący dostaniesz zwrot za niewykorzystany czas.

Ja kupiłem auto poszedłem do ubezpieczalni i nic mi nie kazali robić, bo miałem więcej zniżek niż sprzedający.

Po jakimś czasie dostałem list, że OC przeszło na mnie automatycznie po sprzedającym.

Jak napisałeś ty nie wypowiadasz umowy tylko informujesz ubezpieczyciela, że sprzedałeś auto.

Gdybyś wypowiedział to byś dostał zwrot kasy za niewykorzystany czas.

Dostałeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bobx napisał:

Dostałeś?

Owszem, ale to było kilka lat wstecz, a nabywca od razu przerejestrował pojazd i zmienił ubezpieczyciela. 

Najwyraźniej przepisy ubezpieczeniowe nieco się zmieniły, bo kilka lat temu było inaczej.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Box, przy sprzedaży auta możesz zrobić co chcesz z ubezpieczeniem.  Przekazać je dalej, ale musi się zgodzić na to ubezpieczyciel. Może przeliczyć składkę na nowo, zostawić jak jest albo się nie zgodzić.

 

Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale masz określony czas na przepisanie ubezpieczenia na swoją osobę. W razie szkody ubezpieczyciel pewnie bez tego umyje ręce. Przecież ubezpieczał w końcu inną osobę. 

 

Edytowane przez golfagn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiecie w zdaniu. Oc przechodzi automatyczne na nowego wlasciciela? Powiem wam w tajemnicy tylko nikomu nie mówcie. Na ubezpoeczeniu można napisać, żema się prawo jazdy 15 lat chociaż ma sie rok. Mozna też napisac,że ma sie trójkę dzieci, chociaż nie ma sie żadnego. Jesli bedzie kolizja to ubezpieczyciel może wtedy ubiegać sie TYLKO o różnicę w składce za czas ubezpieczenia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bobx napisał:

Czego nie rozumiecie w zdaniu. Oc przechodzi automatyczne na nowego wlasciciela?

Można to było ująć bardziej dyplomatycznie, bo ów przepis o automatycznym przejściu OC na nabywcę istnieje od niedawna.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...