Skocz do zawartości
IGNOROWANY

TPMS (Czujniki ciśnienia) - Rodzaje + Jak rozpoznać


Barti_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Na wstępie tylko napiszę, że ten dział wydaje mi się najbardziej odpowiedni do tego typu informacji. Postanowiłem zrobić nowy temat z tego względu, że podpięty w Manualach odnośnie czujników TPMS jest zamknięty, a też nie do końca odpowiadał temu czego szukałem, czyli informacji co ja właściwie mam w tym swoim aucie. Osoby, które zainteresowane są dołożeniem / zakodowaniem TPMS odsyłam do poniższego tematu:

 

Natomiast osoby, które tak jak ja po zakupie miały problem z ustaleniem, którą z wersji TPMS posiada samochód, tj. czy macie czujniki w kołach, czy raczej elektroniczny pomiar na podstawie ABS zapraszam do poniższej lektury.

Wrzucam dla potomnych poniższe informacje - mam nadzieję, że pomogą przynajmniej jednej osobie :)

 

1) Istnieje kilka rodzajów czujników ciśnienia (zaczerpnięte z forum VW) - nie wiem czy wszystkie aplikują się również do Audi (ale zakładam, że tak):

obraz.png

Źródło:

 

WWW.VWWATERCOOLED.ORG.AU

Retrofit fully functional 7K6 Indirect Tire Pressure Monitoring, (No TPMS reset button required). This may be of interest, if like me; you have a less

Z powyższej tabelki łatwo odczytać, że jeżeli posiadacie 7K0, bądź 7K6 to albo w ogóle nie macie takiego systemu (7K0), albo macie system który działa na zasadzie odczytu bezpośrednio z ABS częstotliwości obrotu danego koła (7K6).

Jeżeli chodzi o kody 7K3/7K4/7K5 - są to czujniki radiowe montowane w kołach, czyli tzw. bezpośredni pomiar.

Jeżeli chodzi o 7K6 to dokładnie działa w ten sposób, że "pobiera sygnały ze sterownika ABS i na tej podstawie porównuje obwód koła (różny obwód = różne ciśnienie). System ten nie pokazuje temperatury ani ciśnienia na ekranie MMI – spadek ciśnienia komunikuje jedynie grafika na wyświetlaczu licznika."

Źródło:

2) Żeby sprawdzić w konkretnym przypadku, jaki system macie - trzeba sprawdzić po VIN na pozycji:

obraz.png

3) W poniższym linku wrzucam dodatkowo odnośnik do strony Audi na której macie filmik jak dokładnie działa TPMS po ABS:

WWW.AUDI-TECHNOLOGY-PORTAL.DE

<p>Many models from Audi are equipped with a tire pressure monitoring system that is integrated into the electronic stabilization program (ESP). This is a system that measures indirectly, has no...

4) Dodatkowo Audi od 2011 wzwyż montuje tylko Indirect TPMS na bazie ABS.

Źródło:

WWW.TPMSDIRECT.COM

Audi ABS Indirect TPMS Reset Procedures - What is an ABS Indirect TPMS System? How do you reset it?

 

Jeżeli gdzieś zawarłem jakiś błąd - nie krępujcie się poprawiać :wink:

Jeżeli władza uzna, że powinno się to znaleźć w innym dziale/ewentualnie warto podwiesić - śmiało :hi:

Pozdro,

Bartek

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...