Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uszkodzone auto przez reklame


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Przytrafila mi się nietypowa sytuacja. Podczas ulewy obalił mi się znak na auto. Uszkodzenia reling, listwa chromowana i wgnieciony słupek. Właściciel parkingu twierdzi, że szkoda jest za niska i proponuję porozumienie. Na ile byście wycenili ta szkodę. Auto to A4 B7 rok 2006 1.8 T quattro 

 

 

 

IMG_20200703_122407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomek napisał:

Podczas ulewy obalił mi się znak na auto.

Kolego może najpierw sprecyzuj co się przewróciło i kto jest odpowiedzialny za szkodę. Jeśli znak drogowy, to:

 Zgodnie z art. 19 ustawy o drogach publicznych za organizację ruchu na drogach publicznych, w tym ustawianie znaków drogowych odpowiada zarządca drogi. W przypadku drogi prywatnej to właściciel drogi (lub zarządca) ustala zasady ruchu. To on ustawia znaki i sygnały drogowe według własnego uznania. 

Wymagania techniczne i sposób umieszczania znaków na drogach określa z kolei rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. 

Zgodnie z Art. 85. § 1. Kodeksu Wykroczeń: „Kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Zatem właściciel prywatnego terenu jest zobligowany do uzyskania zgody na postawienie znaku (w tym przypadku zgodę wydaje starosta).

A co jeśli to nie znak, a reklama?

Odpowiedzialność cywilna właściciela lub dzierżawcy terenu  jest oparta na winie sprawcy szkody ( art. 415 kodeksu cywilnego) i ma charakter odpowiedzialności deliktowej odszkodowawczej, co oznacza, że za szkodę odpowiada osoba, której zachowanie (działanie lub zaniechanie) było źródłem szkody. 

W obu przypadkach (znak drogowy, czy reklama), odszkodowanie można uzyskać wyłącznie z powództwa cywilnego (lub w drodze negocjacji ugodowych z osobą /podmiotem/ odpowiedzialnym za szkodę). Różnice wynikają z procedur. Przede wszystkim jednak trzeba znać wartość szkody. Jest to konieczne do zgłoszenia roszczenia. Zatem w pierwszej kolejności wizyta w warsztacie, gdzie fachowiec określi koszt naprawy, a potem można negocjować, lub doręczyć właścicielowi wezwanie do zapłaty i "zaproszenie" do sądu (pozew).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę t1o nie ważne kto jest właścicielem znaku. Potrzebuję informacje jaki mniej więcej będzie koszt naprawy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie za bardzo ci się spieszy skoro zaglądasz do swojego tematu po czterech dniach. Mnie zaś brak motywacji do robienia wyceny, zwłaszcza, że korzystanie z programów eksperckich jest płatne (jednorazowe wejście w program audatex 49 zł). Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na urlopie i nie bardzo mam głowę do takich rzeczy. Dzisiaj dostałem numer sprawy od ubezpieczyciela więc coś zaczęło się dziać w sprawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...