Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomiar oleju 1.6 ALZ


Aroox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem - takich tematów było tysiąc, ale nadal „wiem że nic nie wiem”, dlatego zapytam - jak do jasnej ch... mierzyć wreszcie olej w tych silnikach? Sprawa wygląda tak:

Po nocy, na zimnym silniku mam prawie 3/4 bagnetu, drugi pomiar wykonałem 5 minut po wyłączeniu, po uprzednim rozgrzaniu silnika do 60 stopni (gdzieś czytałem że tak się mierzy) minimum ociera się nawet o mniej niż min, kolejne pół godziny stania i miarka pokazuje już stan z 1-2mm ponad minimum. Co 100km mam problem z kontrolką „oil min”. Czujnik oleju zmieniany, więc wykluczam problem.

Na pierwszym zdjęciu - po nocy, trzecie - po 5 minutach od zgaszenia przy 60 stopniach, drugie po kolejnych 30 minutach. Sorki za brak focusa, ale coś telefon nie chciał ze mną współpracować

I moje pytanie - to mam w końcu dolewać tego oleju czy nie? Bo szlag mnie już trafia z tym autem. W żadnym innym takiego dylematu nie miałem.

 

Zdjęcia w załączniku.

5D06FCEC-B103-4CC2-820A-9F54F1E1074B.jpeg

 

 

19CE3D32-C9D0-49DB-A0B4-45182C538BA1.jpeg

5E282BE9-FB28-404C-B20A-0376EDF0BAA3.jpeg

Edytowane przez Aroox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz...nikt na odległość nie przedstawi Ci recepty na Twój problem.

Ja mogę jedynie doradzić, abyś sprawdzał olej w jednym w miarę możliwości poziomym miejscu ( garaż byłby idealny)i po z góry ustalonym upływie czasu. Będziesz miał po kilku pomiarach ( np.po 2 tygodniach) jakąś wyrobioną ocenę jak z tym olejem faktycznie jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem polega na tym, że raczej nie będę wiedział. Non stop męczę się z tym komunikatem „oil min”, a pomiar z rana na bagnecie (w każdym poprzednim aucie tak robiłem i było ok) pokazuje stan niemal 3/4, czyli siłą rzeczy nie ma prawa się ta kontrolka wyświetlać. Dziwne jest też to, że jest to regularne, co 100km. Miałoby to uzasadnienie w przypadku kiedy mierzę olej przy temp. silnika 60 stopni - wtedy faktycznie jest minimum. Zastanawiam się tylko dlaczego takie rozbieżności? Rozumiem, że olej rozlewa się po całym silniku po odpaleniu auta, ale żeby tak z 3/4 na granicę (dolną) minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest regularny komunikat, bo komputer co 100km weryfikuje stan oleju.....i wyrzuca problem.

Jeżeli wymieniłeś czujnik ( myślę,że oryginał) i jest to samo to problem może być np. w połączeniu elektrycznym, ale jak mówię, na odległość to wróżenie z fusów.

Powiem tak, niesprawność musisz usunąć, bo różnie może być, natomiast jeżeli sprawdzasz olej ( sprawdzaj nie od razu tylko np po 2 godzinach zawsze) i na miarce jest właściwy stan to teoretycznie można jeździć choć komfortowe to nie jest.

Oczywiście to tylko opcja, sugestia, bo decyzję musisz podjąć sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś wymienił rurkę tam gdzie wchodzi bagnet i coś z jej długością jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zrób pomiar tak jak mówi instrukcja obsługi samochodu i nic nie cuduj.

Rozgrzej silnik do normalnej temp. pracy (czytaj auto musi trochę przejechać - temp. płynu chłodzącego nie jest tożsama z temp. oleju), wyłącz silnik, odczekaj 3 minuty i sprawdź poziom.

Czujnik poziomu oleju nie mierzy poziomu co 100km ale robi to na bieżąco aby wykryć potencjalny wyciek najszybciej jak to możliwe zanim jeszcze pojawi się komunikat o niskim ciśnieniu oleju.  To dość skomplikowany przyrząd ale jego awaria tak samo jak awaria okablowania dość szybko da rezultat w postaci check-a na desce a o niczym takim nie wspominałeś.

Poziom oleju jaki w danej chwili mierzy czujnik można zobaczyć w blokach pomiarowych. Jak nie zapomnę to jutro podpowiem gdzie to widać.

Swoją drogą to dolewales coś do tego oleju? Jakiś ulepszacz, motodoktor?

 

 

Edytowane przez maciej_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maciej_m napisał:

Swoją drogą to dolewales coś do tego oleju? Jakiś ulepszacz, motodoktor?

Nie, nic nie dolewałem do oleju. Swoją drogą - bardzo wyczerpującą odpowiedź mi dałeś i obawiam się niestety, że po 3 minutach po zgaszeniu auta po jego rozgrzaniu będzie stan  poniżej minimum (na trzecim zdjęciu widać co prawda pomiar nie po 3, ale po 5 minutach ze stanem „min”). Zawsze uczono mnie, że przy pomiarze oleju najbardziej miarodajny jest wynik na zimnym silniku, najlepiej po nocy, natomiast instrukcja mówi o pomiarze, o którym Ty wspomniałeś, stąd właśnie postanowiłem napisać - zwyczajnie już zgłupiałem.

Wspominałeś też o checku na desce - nic takiego mi się nie pojawia, a po podłączeniu auta pod kompa nie wyświetla mi się żaden błąd

9 godzin temu, maciej_m napisał:

Poziom oleju jaki w danej chwili mierzy czujnik można zobaczyć w blokach pomiarowych. Jak nie zapomnę to jutro podpowiem gdzie to widać.

Czekam więc z niecierpliwością na odpowiedź, może wreszcie mi się nieco rozjaśni

Edytowane przez Aroox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegu tu masz duży wątek na ten temat:


Kiedyś zgłębiałem temat tego czujnika ale pojawiał się komunikat o jego awarii a nie problem z oil min. Z resztą w wątku ktoś wyjaśnia skąd te 100 km do pojawiania się komunikatu.

Daj znać czy coś udało się poprawić.

Sory ale sam nie za bardzo mam czas teraz zgłębiać te bloki a w tym wątku masz wszystko podane na tacy.

PozdrawiaMM

Edytowane przez maciej_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę na zimnym silniku dolać oleju na max.

Potem robić pomiary, po rozruchu, podczas pracy silnika i po zgaszeniu.

Musisz pytać użytkowników tego silnika jak u nich z poziomem oleju.

Temat mnie zaciekawił będę obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Kiedy wymieniales olej. Tak sie dzieje jak jest stary albo czyms zanieczyszczony. Czujnik tylko oryginal jak wymieniles na jakis zamiennik to od razu kup ori i wymien. Jak kupilem zamiennik i mialem to samo. Nie baw sie z zadne bloki pomiarowe. Zacznij od wymiany oleju. A jak kupiles zamiennik to od razu wymien a ori i nowy olej. I powinno byc ok. 

Edytowane przez wielkiszu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...