Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolizja-uszkodzenie alufelgi i opony 19 a wysokość szkody


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Władowal się we mnie motocyklista, który po upadku sunął po asfalcie i motocykl uderzył centralnie w tylne lewe koło. Uszkodzenia jak na zdjęciach poniżej. Zarysowany lewy tylny błotnik, dokładka zderzaka, alufelga i rozwalona opona. Kalkulacje dołączam. Nie wiem czy nie ucierpiały elementy zawieszenia, nie potrafię tego stwierdzić.

Pytanie następujące.

Auto po VIN wyposażone jest w alufelgi 16 cali, opona 205/55/16. Fizycznie na aucie mam 19 cali alufelgi ORI, opona 235/35/19. Wydaje mi się że do kalkulacji przyjęto elementy seryjne wyposażenia, czyli koło opona 16 cali. 

Pytanie drugie, czy nie powinna być uwzględniona wymiana dwóch opon na jednej osi?

Czy coś mogę wskórać?

 

IMG20200825155501.jpg

IMG20200825155614.jpg

IMG20200825155529.jpg

IMG20200825155558.jpg

Informacja o wysokości szkody.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze wycenę sporządzono na podstawie fotek nadesłanych przez poszkodowanego (bez oględzin rzeczoznawcy). Nie wyobrażam sobie, by fachowiec mógł "przeoczyć" tak istotny szczegół, jak rozmiar felgi. Sama kalkulacja została sporządzona na zaniżonej stawce rbg (50 zł), stanowiącej zaledwie 1/3 średnich stawek stosowanych w profesjonalnych warsztatach naprawczych. Zaniżono także wartość materiału lakierniczego, przyjmując "współczynnik odchylenia" (60%). Bezprawnie naliczono 16% rabatu na części zamienne. 

Sugeruję sporządzenie odwołania, w którym należy zawrzeć powyższe uwagi. Wcześniej jednak należy sprawdzić stan zawieszenia, a wynik i ewentualne uwagi dotyczące badania geometrii dołączyć do odwołania, z żądaniem uwzględnienia konieczności naprawy uszkodzonych elementów.

2 godziny temu, jaras99 napisał:

czy nie powinna być uwzględniona wymiana dwóch opon na jednej osi?

Owszem opony wymienia się parami, ale ubezpieczyciel ma obowiązek zapłacić za wymianę elementów, które uległy uszkodzeniu w konkretnym zdarzeniu, a nie tych naturalnie zużytych w trakcie normalnej eksploatacji. Wyjątek stanowią elementy niedostępne na naszym rynku (np. niektóre wersje wychodziły tylko na rynek amerykański i zakup jednego wahacza w wersji europejskiej, nie spełnia wymogu przywrócenia do stanu sprzed zdarzenia).   

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hak64 dokładnie tak jak piszesz, wycena na podstawie fotek.

Chyba zrobię tak jak sugerujesz, pojadę na geometrię. W zależności od wyniku postaram się sklecić odwołanie. 

Opiekun szkody napisał mi dziś coś takiego:

"Na podstawie przesłanych zdjęć mogłabym zaproponować uproszczoną ścieżkę likwidacji - wypłatę odszkodowania bez zlecania oględzin i bez przedstawiania faktur za naprawę. W ramach ugody mogę zaproponować kwotę w wysokości 2 200,00 PLN. Proszę o weryfikację czy przesłana propozycja pokryje koszty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaras99 gdybym miał podpowiedzieć...

Niedawno miałem szkodę parkingową (gość mi się władował w tylny zderzak A4 B7 '07 sedan). Delikatne przerysowanie zderzaka (tyle co się dostawił) + naddrapany tylny spoiler. Rozwiązanie sprawy przez policję.

Dzwoniłem wtedy do agenta ubezpieczeniowego co zrobić w takim przypadku (zarysowania były na prawdę niewielkie ale po umyciu samochodu były widoczne). Jak tę sprawę rozwiązać... Rada była jedna. Bezgotówkowa naprawa w ASO.

Następnego dnia zadzwonił telefon od ubezpieczyciela sprawcy (bo tam sprawę trzeba zgłosić) jaką formę naprawy wybrałem. Czy biorę pieniądze (1500 zł netto) czy coś innego. Bezgotówkowa naprawa z OC sprawcy to najlepsze rozwiązanie - jeszcze w ASO :grin: Kobieta z ubezpieczalni trochę się speszyła bo wiedziała, że może być ciekawie... Rzeczoznawca z ASO stwierdził, że aby doprowadzić samochód do stanu sprzed kolizji (tak wymaga prawo) trzeba wymienić zderzak oraz spoiler.

Niedawno przyszły papiery ile ta mała kolizja wyniosła... Faktura z ASO dla ubezpieczyciela (Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" - największe gówno) wyniosła prawie 5.000 zł. 

Także zastanów się nad rozwiązaniem :D 

Osobiście polecam bezgotówkową naprawę + auto zastępcze na czas naprawy (które Ci się należy).

Powodzenia :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zamknięty. Napisałem odwołanie. Zaproponowałem kwotę 3500 zł na którą przystano. Dzięki chłopaki za support

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...