Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż i podłączenie lusterka fotochrom w A4 B6


mm.max

Rekomendowane odpowiedzi

Fahur, pin6 lusterka podpiąłeś pod pin1 lampki przedniej podsufitki?

Pin1 był pusty?

I lusterko się rozjaśnia/przestaje ściemniać po włączeniu lampki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego młodydrog w nocy po włączeniu lampki w podsufitce światło pada na czujnik lusterka i ono się owszem z tego powodu ściemnia,co wcale nie znaczy że tak powinno być :wink4:no chyba że b6 tak ma ale raczej z wypowiedzi innych kolegów wynika że nie .Żeby lusterko się nie ściemnialo w nocy podczas zapalenia owej lampki podłączony jest pin 6 lusterka z pinem 1 lampki oświetlenia w podsufitce ale i tak się ściemnia.Na początku opisu podłączenia tego lusterka nie jest to jasno napisane bo niby do pin 1 lampki mamy podłączyć długi przewód który ma starczyć do MCE .Natomiast w dalszej części opisu jest tylko powiedziane że mostkujemy pin1 lampki z pin 6 lusterka.Więc pytanie czy brakuje czegoś w opisie czy szukać przyczyny gdzie indziej na przykład w lampce oświetlenia?U mnie lampka oświetlenia jest z b7 :confused4:.A i jeszcze jedno co powinno być podane na pin 6 lusterka podczas gdy jest ściemnione żeby się rozjaśniło jakiś sygnał, 12v,masa :mysli:.Wydaje mi się że 12v ale za długo szukałem tego lusterka żeby go teraz przez przypadek zepsuć :confused4:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fahur, pin6 lusterka podpiąłeś pod pin1 lampki przedniej podsufitki?

Pin1 był pusty?

Nie miałem czasu za bardzo bawić się w piny, więc podłączyłem pod masę lampki oświetlenia wnętrza. Najpierw kabelek spiąłem z miedzianą blaszką, ale nie poszło, więc podpiąłem pod srebrną i działa idealnie (przewód siedzi między żarówką a lampką :-D ). Muszę jeszcze to zmostkować z lampkami do czytania i będzie działać nawet jak fabryka dała.

I lusterko się rozjaśnia/przestaje ściemniać po włączeniu lampki?

Dokładnie tak :-D

Miałem jeszcze podpiąć pin pod MCE, żeby rozjaśniało się gdy wrzucę R, ale gdzieś się pojawiło info, że lusterko z B7 nie zadziała z MCE z B6, więc dałem sobie spokój... i tak nie potrafię pomyśleć o zastosowaniu praktycznym tego patentu ;-)[br]Dopisany: 20 Czerwiec 2011, 00:33_________________________________________________

[...]

Więc pytanie czy brakuje czegoś w opisie czy szukać przyczyny gdzie indziej na przykład w lampce oświetlenia?U mnie lampka oświetlenia jest z b7 :confused4:.A i jeszcze jedno co powinno być podane na pin 6 lusterka podczas gdy jest ściemnione żeby się rozjaśniło jakiś sygnał, 12v,masa :mysli:.Wydaje mi się że 12v ale za długo szukałem tego lusterka żeby go teraz przez przypadek zepsuć :confused4:.

Spalić nie spalisz, a przynajmniej u mnie się nie spaliło przy doświadczeniach.

Spróbuj podłączyć, tak jak to wyżej opisałem i będzie działać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki kolego jak się nie zepsuje to coś pogrzebiemy :naughty:.[br]Dopisany: 20 Czerwiec 2011, 08:56_________________________________________________Hehe ja u siebie właśnie podłączyłem do lampek bocznych i nareszcie wszystko działa trzeba było wlutować jeszcze 2 diody ale działa wszystko super.Po wlączeniu każdej z lampek podsufitki lusterko się ślicznie rozjaśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o odrobinę wyjaśnień bo chyba za dużo się naczytałem i pomieszałem ze 2, jak nie 3, mody. Zainstalowałem lusterko fotochrom z B7 do B6 (o takie: http://allegro.pl/show_item.php?item=1660220295) i podłączyłem je 3 kablami: PIN 1 z lusterka z PIN'em 1 w wtyczce włącznika świateł; PIN 2 z lusterka do masy (PIN 6 w lampce podsufitowej); PIN 6 z lusterka z PIN'em 1 w lampce podsufitowej. Przy tym podłączeniu świeci się dioda w przycisku lusterka, mogę je włączyć lub wyłączyć (zielona dioda on/off) ale samo lustro nie ściemnia się. Jakieś pomysły jak to wyprostować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzałeś że się nie ściemnia ?Trzeba zakryć ten czujnik światła w tylnej części lusterka od strony szyby i wtedy jak padnie swiatło w ten sensor koło przycisku to powinno się ściemnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzałeś że się nie ściemnia ?Trzeba zakryć ten czujnik światła w tylnej części lusterka od strony szyby i wtedy jak padnie swiatło w ten sensor koło przycisku to powinno się ściemnić.

Tylnej czyli od strony szyby :wink4:

Zasłaniasz ręką. A w ten czujnik przy włączniku lusterka świecisz latarką. I patrzysz co się dzieje :decayed:

Rozpiska pinów (by Bart-S)

Jeśli chodzi o wiązkę lusterko -> pomarańczowa kostka (wariant B7)

pin 1 (czarno/niebieski - zasilanie po stacyjce) - pomarańczowa 17-pin, pin 3 -> bezpiecznik 31 (15A)

pin 2 (brązowy - masa) z lampki podsufitki (pin 6)

pin 3 (niebiesko/czerwony - włącznik światła wstecznego) - pomarańczowa 17-pin, pin 9 -> MCE, kostka 23, pin 2 (pin będzie obsadzony, robisz mostek)

pin 4 (fioletowo/biały - fotochrom) - pomarańczowa 17-pin, pin 7 -> kostka 20-pin na lewym i prawym słupku A, pin 19

pin 5 (fioletowy - fotochrom) - pomarańczowa 17-pin, pin 8-> kostka 20-pin na lewym i prawym słupku A, pin 9

pin 6 (brązowo/czarny) - sygnał z lampki podsufitki (pin 1)

Wszystkie kable o przekroju 0.35 mm

Teraz czujnik deszczu i światła:

pin 1 (czerwono/fioletowy – stałe zasilanie) - ciemnobrązowa kostka 17-pin, pin 10 (to gdzieś obok pomarańczowej) -> bezpiecznik 17 (10A)

pin 2 (brązowy – masa) – z lampki podsufitki (pin 6)

pin 3 (fioletow/żółty - sygnał do MCE) – ciemnobrązowa kostka 17-pin, pin 7 -> MCE, kostka 32-pin, pin 14

Czujnika i tak nie ma w B6 więc olej kostkę i leć od razu do bezpiecznika i MCE B7. Masa i zasilanie 0.5 mm, sygnał do MCE 0.35 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączanie lusterka skończyłem tuż przed północą więc ruszyłem w krótką trasę przetestować wszystko w warunkach drogowych. Pomimo jechania ciemną ulicą (bez świateł ulicznych) lusterko nie ściemniało się gdy wyprzedzały mnie samochody i świeciły prosto w sensor przy włączniku lusterka. Z opisu podłączeń wynika, że kable powinny być ok - zasilanie mam z włącznika świateł, a nie ze stacyjki ale to chyba większej różnicy nie robi. Zerkne jeszcze raz dzisiaj wieczorem i dam znać. A to ściemnianie to dosyć wyraźne jest? Bo nie wiem czego oczekiwać.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma MCE do tego?

Gorbas podłączył jedynie zasilanie i sygnał z lampek podsufitki

Pin3 lusterka podłączasz gdy chcesz mieć rozjaśnianie po wbiciu wstecznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie założyłem u siebie w B6 lusterko fotochromatyczne z B7 (po przerobieniu uchwytu) i pin 6 lusterka zmostkowałem z lampką oświetlenia. W ten sposób fotochrom nie reaguje/wyłącza się po włączeniu tej lampki.

Możesz napisać jak przerobić uchwyt ? Jestem na etapie rezania fotochromu w A2, a jest tam małe mocowanie... :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią przyjaciele zza Buga "żopa". Przeprowadziłem testy w świetle dziennym stojąc w ciemnym garażu tyłem do wyjazdu. Po zaklejeniu taśmą (dla pewności) przedniego czujnika zaświeciłem latarką w tylny i zaobserwowałem delikatne mruganie szkła lustra - coś jak minimalne przyciemnianie, i to tylko przy górnej krawędzi - reszta szkła bez zmian. Po wyłączeniu świateł mruganie ustało ale pewnie ze względu na to, że plus mam pociągnięty właśnie z włącznika świateł. Mruganie też ustawało gdy wyłączyłem lusterko przyciskiem - więc teoretycznie podłączenia chyba ok. Zaczynam podejrzewać, że z samym lusterkiem jest coś nie tak. Tu dla pewności jego nr: 4F0 857 511E 1YE - ale ostatnie 3 znaki to chyba oznaczenie koloru. Jeśli ktoś może je rozszyfrować to będę wdzięczny.

Jakieś sugestie co do działania fotochromu?

Gorbas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak definiujesz 'przedni' i 'tylny' czujnik :wink4:

Metodologia testu powinna wyglądać w następujący sposób: :decayed:

* czujnik od strony szyby zasłaniasz/zaklejasz

* w czujnik przy włączniku świecisz solidną latarką :naughty:

* dla pewności podciągnij jakiś stały plus grubym kablem :naughty:

* jeśli lusterko jest sprawne powinno zmienić barwę na taki zielonkawo-czarny kolor - zmiana barwy jest znaczna i powinna nastąpić na całej powierzchni lusterka

* jeśli nic się nie dzieje -> reklamacja do forumowego (super)sprzedawcy :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią przyjaciele zza Buga "żopa". Przeprowadziłem testy w świetle dziennym stojąc w ciemnym garażu tyłem do wyjazdu. Po zaklejeniu taśmą (dla pewności) przedniego czujnika zaświeciłem latarką w tylny i zaobserwowałem delikatne mruganie szkła lustra - coś jak minimalne przyciemnianie, i to tylko przy górnej krawędzi - reszta szkła bez zmian. Po wyłączeniu świateł mruganie ustało ale pewnie ze względu na to, że plus mam pociągnięty właśnie z włącznika świateł. Mruganie też ustawało gdy wyłączyłem lusterko przyciskiem - więc teoretycznie podłączenia chyba ok. Zaczynam podejrzewać, że z samym lusterkiem jest coś nie tak. Tu dla pewności jego nr: 4F0 857 511E 1YE - ale ostatnie 3 znaki to chyba oznaczenie koloru. Jeśli ktoś może je rozszyfrować to będę wdzięczny.

Jakieś sugestie co do działania fotochromu?

Zobacz, jakie napięcie dochodzi Ci do lusterka, bo zachowuje się tak, jak by za mało było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedni czujnik to ten od strony szyby, tylny - ten od strony kabiny (obok włącznika lusterka), metodologia testu ok, tylko oczekiwanego wyniku brak. Nie będzie mnie parę dni więc napięcie sprawdzę po powrocie i coś jeszcze napiszę.

Dzięki za sugestie.

Gorbas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście podpinania plusa pod lampkę podsufitki spotkałem się z opinią, że "jest za słaby"

Może tutaj jest podobnie? :mysli: Stąd sugestia o 'lepszym plusie' :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko, że ja plusa do lusterka (PIN 1) pociągnąłem z włącznika świateł - a tam plus powinien być "mocny". Jeśli napięcia okażą się słabe przepnę go pod stacyjkę - daleko nie jest. Z lampki mam tylko masę (PIN 2 w lusterku i PIN 6 w lampce) i sygnałowy (PIN 6 w lusterku i PIN 1 w lampce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście podpinania plusa pod lampkę podsufitki spotkałem się z opinią, że "jest za słaby"

Może tutaj jest podobnie? :mysli: Stąd sugestia o 'lepszym plusie' :wink4:

Jest dokładnie tak jak piszesz - w lampce są napięcia rzędu 5 - 8V (w zależności do czego się podłączysz), więc zdecydowanie za mało. 12V pojawia się tylko, jak otworzysz któreś z drzwi.[br]Dopisany: 06 Lipiec 2011, 09:07_________________________________________________

Ok, tylko, że ja plusa do lusterka (PIN 1) pociągnąłem z włącznika świateł - a tam plus powinien być "mocny". Jeśli napięcia okażą się słabe przepnę go pod stacyjkę - daleko nie jest. Z lampki mam tylko masę (PIN 2 w lusterku i PIN 6 w lampce) i sygnałowy (PIN 6 w lusterku i PIN 1 w lampce).

Jak już będziesz to rozgrzebywał, to podłącz, tak jak to robią w fabryce - pod bezpiecznik 31 (15A). Będziesz miał to dodatkowo zabezpieczone przed skokiem prądowym (zwarcie).

Co do masy, to nie trzeba się wrzynać w żaden kabel w lampce podsufitki - jest tam jedna wolna wsuwka, obok tej do diód ambiente. Zarabiasz kabel i się po prostu w to wpinasz (lusterkowy PIN 2) :cool1:

Ewentualnie, jeszcze przed całą operacją, sprawdź "na krótko", czy działa lusterko. Ja swoje przetestowałem w domu podłączając pod zasilacz 12V (1,2A). Po zasłonięciu przedniego czujnika i potraktowaniu tylnego światłem (np. oświetlenie w pokoju), lusterko zwyczajnie zrobiło się ciemniejsze (niebieskawo-zielony odcień). O tym, że fotochrom się załączył świadczy też zielona dioda, która w tym momencie robi się o połowę ciemniejsza (przygasi się). Dodatkowo, jak zasłonisz przedni czujnik światła (ciemieniowy), to lusterko "powie Ci" o swojej gotowości do działania, przez podświetlenie na czerwono przycisku on/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwód na włączniku świateł to obwód sterujący czy wykonawczy? Inaczej pytając: czy światła są włączane za pośrednictwem przekaźnika czy bezpośrednio włącznikiem?

Bo może to jest powodem, że 'się słabo ściemnia'? :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...