Jump to content

Remont garażu - "pracująca" ściana

Recommended Posts

W końcu wziąłem się za garaż. Wymieniłem drzwi (wrota) na szersze. Teraz myślę o remoncie (odnowieniu) tego przybytku i tu mam problem. Nie  jestem "budowlańcem" (lubię metal) i moim problemem jest "pracująca ściana". 

Myślę, że lepiej pokażę problem zdjęciem w załączniku. Chciałbym pozbyć się tego "efektu" ale nie wiem  jak. Liczę na  profeskę , dzięki której zapomnę o tym problemie.

Z góry dzięki

IMG_20200914_202155.jpg

Cześć , czy nad tym pęknięciami to trawersa - belka metalowa ? jeśli tak to podepszyj stemplem , może być drewniany , metr od muru to dla bezpieczeństwa , kup nadproże budowlane zbrojone w sklepie budowlanym , koszt 30 zł a gdybyś nie miał tego nadproża to musisz coś metalowego , minimum 1m , może być dwuteownik , profil itp. podjedź na złom tam znajdziesz najszybciej , i przechodząc do sedna sprawy musisz wykuć w poziomie zaraz pod tą belka w suficie kanał aby to nadproże tam włożyć na lico z tynkiem lub głębiej , podbić klinami pod tą belkę w suficie żeby dotykala i zaprawą murarska z worka zamurować elegancko to co tam włożyłeś , jak tak zrobisz będziesz miał podparcie obciążenia , i nie będzie pękało w pionie i miało ruch , następnie pęknięcie przykuj młotkiem przecinakiem , lub młotem udarowym będzie szybciej , zagruntuj , potem weź kawałek siatki elewacyjnej i przyklej na kleju elewacyjnym na tym pęknięciu , to jest po to aby wzmocnić i zlikwidować powstane pęknięcie . Pamiętaj w pierwszej kolejności podepszyj ta metalowa belkę jeśli ona tam jest. Jak co pisz na pv.

Najszybszym sposobem pomijając kucie i podpieranie to tylko zagruntować i wyszpachlowac jakimś klejem elastycznym do płytek lub elewacji , moim zdaniem raczej będzie pękać , możesz spróbować i zobaczyć po miesiącu jak będzie czy jest ok.

Edited by mirokrc

Jest w ogóle na garażem jeszcze kondygnacja czy garaż ma tylko dach?

Dla mnie wygląda to jakby to była ściana, która jest za tym garażem i była prostopadle ze ścianą garażu połączona? 

1 godzinę temu, Muskel1 napisał:

Jest w ogóle na garażem jeszcze kondygnacja czy garaż ma tylko dach?

Dla mnie wygląda to jakby to była ściana, która jest za tym garażem i była prostopadle ze ścianą garażu połączona? 

Ja mam takie belki (fot.) metalowe , stare budownictwo lata 70 , murowane wszystko z cegły 

IMG_20200915_124931983.jpg

Edited by mirokrc

To raczej dużo dużo starsze niż lata 70te. Takie stropy z łukami dużo wcześniej budowali. 

15 minut temu, mirokrc napisał:

74 rok dokładnie 

No to postęp stanął w czasie na przełomie 1900-1920r w tym rejonie:wink::lol:

5 minut temu, Muskel1 napisał:

No to postęp stanął w czasie na przełomie 1900-1920r w tym rejonie:wink::lol:

:grin: chyba tak , kolega coś nie odpisuje , może mu garaż trąba porwała razem z Audi i nie ma co remontować :facepalm:

Wyburzył całą ścianę i zostawił tylko ten pasek 30 cm od pęknięcia do pęknięcia:grin:

Sorry za brak aktywności. Niestety muszę jeszcze pracować. Ta ściana jest tak jak napisał Muskel1  połączona prostopadle ze ścianą czołową następnego garażu. Garaże są w szeregu tylko parami "poprzesuwane", tak że z góry wyglądają jak nie wiem schody zębatka

Garaże.jpg

Jakie jest podłoże w garażu? Betonowa wylewka?

Jeżeli chodzi o podłogę to jest betonowa. Te garaże powstały w latach 70-tych zeszłego wieku z budynków socjalnych przy budowie osiedla.

W takim przypadku podejrzewam, że posadzka betonowa połączona jest ze ścianą co prowadzi do minimalnych ruchów ścian gdy pojazdy wjeżdzają i wyjeżdżają do garażu. Czyli albo tak jak kolega @Viwaldinapisał naprawa z siatką elewacyjną albo 2 ruchome fugi (dylatacje) w tych dwóch miejscach musisz zrobić.

Edited by Muskel1

Viwaldi to ja ,a pewnie miałeś na myśli @mirokrc. ruchome fugi to ten klej elastyczny? Kiedyś odkułem szczeliny i wypełniłem nowym tynkiem - z takim efektem jak teraz. Myślałem też o wypełnieniu pianką i otynkowanie, ale tak jak pisałem na wstępie budowlanka to dla mnie nowa bajka z zerowym doświadczeniem.

Ruchome fugi to dylatacje konstrukcyjne. Po lewej i prawej stronie pęknięcia (czy łączenia dwóch płaszczyzn, które względem siebie się poruszają) osadza się listwy dylatacyjne. Odstęp między tymi listwami jest zależny od konstrukcji, rodzaju materiałów oraz obciążeń jakie na te płaszczyzny działają (w Twoim przypadku dałbym nie więcej niż 5mm). W miejsce między le listwy dylatacyjne stosuje sie odpowiednio albo sznury dylatacyjne albo gąbki dylatacyjne albo specjalne masy (podobne jak sylikon ale o znacznie większej rozciągalności i kurczliwości). 

1 godzinę temu, Muskel1 napisał:

Ruchome fugi to dylatacje konstrukcyjne. Po lewej i prawej stronie pęknięcia (czy łączenia dwóch płaszczyzn, które względem siebie się poruszają) osadza się listwy dylatacyjne. Odstęp między tymi listwami jest zależny od konstrukcji, rodzaju materiałów oraz obciążeń jakie na te płaszczyzny działają (w Twoim przypadku dałbym nie więcej niż 5mm). W miejsce między le listwy dylatacyjne stosuje sie odpowiednio albo sznury dylatacyjne albo gąbki dylatacyjne albo specjalne masy (podobne jak sylikon ale o znacznie większej rozciągalności i kurczliwości). 

Dobrze piszesz Muskel1 te pęknięcia , te po bokach to są ściany nie powiązane ze sobą bo w środku jest słup podparcie tej trawersy , i dlatego pęka , czyli kolega dobrze opisał jak zrobić , dylatacja pionowa i problem z głowy , tu masz taką elewacyjna listę do wglądu , musisz naciąć ścianę tarcza do betonu i to wkomponować w szczelinę , wylewkę także możesz zrobić dylatację przecinając ją , bo może być jak kolega pisze , ruch wylewki -podbetonki razem ze ścianą.

Screenshot_20200915-201610.png

Edited by mirokrc
3 godziny temu, Muskel1 napisał:

Wyburzył całą ścianę i zostawił tylko ten pasek 30 cm od pęknięcia do pęknięcia:grin:

Nie żartuj bo zamkną budowę i nie będzie o czym pisać:lol:

Muskel1 załóżmy firmę covid19 , remont zdalny bez wychodzenia z domu , teleporady on-line 

Edited by mirokrc

:polew::thumbup1: I nazwiemy firmę "Sąsiedzi spółka z.o.o " :decayed: i logo..na dole

20200915_203823.jpg

Edited by Muskel1
6 minut temu, mirokrc napisał:

Screenshot_20200914-224407.png

Screenshot_20200915-203522.png

Ten górny screen chyba Ci się wślizgnął przez pomyłkę:whistling:

Edited by Muskel1

No to teraz czekamy jak kolego się pochwali nowym garażem : płytki , woda , gaz , podgrzewany kanał , full opcja , ja bym przy okazji remontu powiększył na dwa samochody , wystarczy sąsiada bramę zamurować i wybić dziurę u siebie

Edited by mirokrc

Mi nie przeszkadza, czytam w jednym dziale porady na zupełnie odrębne tematy bez konieczności klikania:polew:

Możesz nacisnąć na edycja i tam gdzie widać Twoje załączniki na symbol kosza przy tym zdjęciu kliknij. 

Pimp my garage😂

Edited by Muskel1
2 minuty temu, Muskel1 napisał:

Mi nie przeszkadza, czytam w jednym dziale porady na zupełnie odrębne tematy bez konieczności klikania:polew:

Możesz nacisnąć na edycja i tam gdzie widatwoje załączniki na symbol kosza przy tym zdjęciu kliknij. 

To są efekty teleporad w drugiej fazie nauczania:pali:

Nie wiem czy odpisywać. Mając AUDI myślałem, że jestem w elitarnym klubie AUDI. Zawsze mówiłem właścicielom OPLA  że AUDI ma 4 kółka a każde to 100 tys. km a w OPLU jest jedno i jeszcze skreślone.

Czytając niektóre " porady" dochodzę do wniosku że mit mija a dobra zmiana rządzi. Dziękuję za porady. Pozdrawiam wszystkich . By, by

Ach kolego nie ma się co spinać. Co ma piernik do wiatraka? Jak maja sie porady z dziedziny budownictwa do jakości forum motoryzacyjnego? Jeżeli jesteś nie zadowolony z porad jakie otrzymałeś możesz jak najbardziej zadać pytanie na właściwym do tematu forum (budowlanym). Notabene chętnie przeczytam Twoją argumentacje przemawiającą przeciw  podanym wyżej sposobom wykonania naprawy w/w ubytków. 

Daj na luzik i działaj jak chcesz ale nie porównuj jabłek do gruszek.

Edited by Muskel1