Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt twarde fabryczne zawieszenie 1.8T BEX [A4 B6 Sedan]


Elfontzm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam A4 B6 rocznik 2004, silnik 1.8T BEX. Fabryczne zawieszenie w samochodzie dobrze sprawdza się przy jeździe na normalnych drogach, ale w moich okolicach pozostawiają one wiele do życzenia (delikatnie mówiąc) i przy wizycie u mechanika w następnym tygodniu chciałbym wymienić przynajmniej sprężyny na bardziej miękkie, aby poprawić komfort jazdy, nawet kosztem większego wychylania się samochodu na zakrętach (mam do roboty większość tulei przez wspomniane wyżej słabej jakości drogi, jak i prawdopodobnie mocowanie sprężyny lub coś w tych okolicach - przy skręcie w lewo mi się odzywa sprężyna, dlatego chcę wszystko zrobić przy okazji, żeby nie rozkręcać wielokrotnie zawieszenia).

Potrzebuję porady na temat doboru amortyzatorów, mianowicie czy amortyzatory z niższej kategorii wagowej spowodują, że auto będzie bardziej komfortowe i będzie bardziej tłumiło nierówności na drodze, czy auto będzie się przez to zachowywało nieprzewidywalnie? Dodam, że w najbliższym czasie będę montował do samochodu instalację LPG, więc ciężar tyłu na pewno się zwiększy. 

Moje fabryczne zawieszenie prezentuje się następująco (odczytane z nalepki w bagażniku oraz sprawdzone na samochodzie):

Przód:

Amortyzator - oznaczenie 1BA

Sprężyna - 0JH (dwa różowe, jeden biały i jeden żółty pasek)

Tył:

Amortyzator - oznaczenie 1BA

Sprężyna - 0YK (trzy różowe i jeden biały pasek).

(Ponoć do silników z oznaczeniem BEX montowane było fabrycznie obnożone zawieszenie, nie wiem czy tak jest ale tak słyszałem)

Edytowane przez Elfontzm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że zamontowany jest zestaw 1BA? I że jest względnie sprawny? Przecież na tym zawiasie A4 to jest ponton, jak to jest dla Ciebie za twarde to kup sobie starego merca z lat 80tych, może wtedy będzie lepiej... Wiem jak to brzmi, ale mówie serio. Albo masz założone coś innego niż wynika z fabrycznej specyfikacji, albo zdecydowanie za duże oczekiwania co do zawieszeń w tym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ba to mięciutkie zawieszenie,możliwe że ktoś już zmienił same sprężyny lub z amorkami. Pod auto i fotki cyknij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czerwone amortyzatory to na 99% nie BA, tylko ktoś już zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor- 1BA są czarne, 1BE (usportowione) i 1BV (S) czerwone i tu już tylko po numerach części rozróżnisz. Przede wszystkim sprawdź czy to w ogóle jest oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzatory z przodu i tyłu są czarne. Załączam zdjęcia.

Uważam, że zawieszenie w moim aucie jest zbyt twarde ponieważ mam porównanie z autem znajomego

20200924_114402.jpg

20200924_114536_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzatory amortyzatorami, ale czy masz kolorowe paski na sprężynach? Jeśli tak to jakie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha to w takim razie nie jest tylko z "metki" ale i potwierdzone, że niby siedzi 1BA, pozostaje to, że zawieszenie wybite i sprężyny siadły, samochód zrobił się mniej komfortowy. Pozostało jedynie porównać z samochodem z taką samą konfiguracją zawieszenia jak coś.

edit. kiedyś miałem opony typu run flat, na tych to było twardo, rozmiar Twoich powinien wskazywać że powinno być komfortowo

Edytowane przez tass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jeszcze jest w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć że zawieszenie może "twardnieć" przez niesprawne jeden lub więcej elementów jak np. sprężyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zawieszenie 1ba ,przód 8kat.wag,tył 10kat.wag ,powinno być komfortowo,wymień zawiechę jak masz styrana,przy okazji sprawdź amory i sprężyny,zerknij na odboje amorów jak są pokruszone to napewno dobijają i amory złom ,a one sporo zmieniają komfort jazdy,ewentualnie sprężyny nowe ,sachs też robi zamienniki, z kategorią bym nie kombinował bo może być gorzej,podstawa to żeby wszystko było sprawne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, greg2505 napisał:

Masz zawieszenie 1ba ,przód 8kat.wag,tył 10kat.wag ,powinno być komfortowo,wymień zawiechę jak masz styrana,przy okazji sprawdź amory i sprężyny,zerknij na odboje amorów jak są pokruszone to napewno dobijają i amory złom ,a one sporo zmieniają komfort jazdy,ewentualnie sprężyny nowe ,sachs też robi zamienniki, z kategorią bym nie kombinował bo może być gorzej,podstawa to żeby wszystko było sprawne

Dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy, rozmontuję wszystko u mechanika i zobaczę co da się zrobić. 

Jeśli zadziała, to napiszę tutaj co trzeba było naprawić, może komuś pomoże ta informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Przepraszam, że odpowiadam po tak długim czasie.

Okazało się, że łączniki stabilizatora z przodu (8E0 411 317/318) były zamontowane odwrotnie, co prawdopodobnie usztywniło sam stabilizator i zawieszenie z przodu. Po wymianie na nowe i poprawnym zamontowaniu auto jest wyraźnie bardziej miękkie. 

Edytowane przez Elfontzm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...