Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[Radio]Zasilenie tylne głośniki bezpośrednio przez radio


Skiera0306

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, 

 

Mam u siebie radio Pioneer, a zasilanie tylnych głośników odbywa się za pomocą adaptera. Jak łatwo zauważyć, głośniki z tyłu grają znacznie ciszej, niż głośniki przednie. 

 

Z informacji znalezionych w sieci wynika, że głośniki we wszystkich drzwiach są IDENTYCZNE, a różnica w efektywności przód/tył wynika stąd, że niefabryczne radio generuje większą moc, niż wzmacniacz w bagażniku. 

 

W związku z powyższym pojawia się pytanie. Czy podłączenie tylnych głośników bezpośrednio pod radio (pomijając wzmacniacz) sprawi, że tył będzie grał równie dobrze, jak przód?Moim zdaniem sam przód gra lepiej, niż tył +subwoofer. 

 

Podłączenie tylnych głośników do radia odbyło by się następująco:

-Piny nr 17, 18, 20, 21 wypiąć z kostki subwoofera i połączyć przewodami bezpośrednio do pinów nr 1, 2, 7, 8 kostki ISO głośnikowej

-piny wpiąłbym gdzieś przed adapterem, aby nie wpływał on na jakość sygnału. Adapter musi zostać, aby subwoofer działał (ewentualnie przerobić go na zasilanie przez RCA) 

 

W moim móżdżku w teorii to musi zadziałać. Czy ktoś już przerabiał ten temat, aby poprawić jakość dźwięku z tylnych głośników? Jakby tył grał, jak przód to ten plastikowy sub byłby zbędny. Powtórzę pytanie z początku dyskusji. Czy zasilanie tyłu poprzez radio sprawi, że będzie grał jak przód? 

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji. 

 

Kostki ISO (głośnikowa i zasilająca):

9Ca2IAB.jpg

 

Kostka wzmacniacza:

XQSHwkZ.jpg

 

 

Edytowane przez Skiera0306
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego jeśli zasilisz tylne głośniki przez radio będą grały tak jak przód niestety stracisz subwoofer. W tedy będziesz miał połączenie takie jak w przypadku audic które wyszły ori bez radia tak jak moje b7 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinając równolegle dodatkowe głośniki pod przednie kanały zmniejszy się ich impedancja. Jeżeli masz teraz głośniki 4 Ohm podpinając pod ten sam kanał równolegle drugi głośnik o wartości 4 Ohm, uzyskasz 2 Ohm. Jeżeli to radio nie jest przystosowane do obsługi 2 Ohm będzie się grzało bo musi dostarczyć prawie drugi raz tyle mocy by zagrać równie głośno jak na 4 Ohm. W najgorszym przypadku uwalisz końcówkę mocy w radiu, czyli je spalisz. 

Pokaż jaki adapter zastosowałeś na tył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Czarek99 napisał:

Tak kolego jeśli zasilisz tylne głośniki przez radio będą grały tak jak przód niestety stracisz subwoofer. W tedy będziesz miał połączenie takie jak w przypadku audic które wyszły ori bez radia tak jak moje b7 :)

Ori bez radia? Masz na myśli subwoofera? 

 

Subwoofer podłącze przez gniazda RCA czyli czincze. Ewentualnie wepnę się przed adapterem. Sygnał do wzmaka będzie dochodzil, a wychodzil będzie tylko na sub. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Skiera0306 napisał:

Ori bez radia? Masz na myśli subwoofera? 

 

Subwoofer podłącze przez gniazda RCA czyli czincze. Ewentualnie wepnę się przed adapterem. Sygnał do wzmaka będzie dochodzil, a wychodzil będzie tylko na sub. 

tak wychodziły wersje na pewno na Belgie mój akurat jest bez radia ori były tylko 2 kostki iso zasilająca i sygnałowa na głośniki przód tył nie było subba w półce i wzmacniacza. Aktualnie mam androida dedykowanego pod a4 całe szczęście on też napędza tylne głośniki jak zwykłe radio a nie te wzmacniacze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Muskel1 napisał:

Podpinając równolegle dodatkowe głośniki pod przednie kanały zmniejszy się ich impedancja. Jeżeli masz teraz głośniki 4 Ohm podpinając pod ten sam kanał równolegle drugi głośnik o wartości 4 Ohm, uzyskasz 2 Ohm. Jeżeli to radio nie jest przystosowane do obsługi 2 Ohm będzie się grzało bo musi dostarczyć prawie drugi raz tyle mocy by zagrać równie głośno jak na 4 Ohm. W najgorszym przypadku uwalisz końcówkę mocy w radiu, czyli je spalisz. 

Pokaż jaki adapter zastosowałeś na tył. 

Dokładnie ten z aukcji: 

ALLEGRO.PL

Kup teraz na Allegro za 24,99 zł - Głośniki tył + sub Adapter do Audi A3 A4 A6 A8 (7603505580)...

 

Czemu miało by się coś spalić. Na chłopski rozum radia są przystosowane do NORMALNYCH instalacji czyli wszystkie głośniki zasilane za pomocą radia. No chyba że się mylę. Moje Radio to Pioneer Mvh X360BT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Skiera0306 napisał:

Dokładnie ten z aukcji: 

ALLEGRO.PL

Kup teraz na Allegro za 24,99 zł - Głośniki tył + sub Adapter do Audi A3 A4 A6 A8 (7603505580)...

 

 

Czemu miało by się coś spalić. Na chłopski rozum radia są przystosowane do NORMALNYCH instalacji czyli wszystkie głośniki zasilane za pomocą radia. No chyba że się mylę. Moje Radio to Pioneer Mvh X360BT. 

nie będziesz mostkował tylko podłączał pod wolne wyjścia radia więc nic się nie spali nie wiem czemu kolega mówi o mostkowaniu skoro każde radio nie oem obsługuje 4x50 zazwyczaj według producenta ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika to z prawa Ohma. Wyjaśniłem u góry. Większość urządzeń przystosowanych jest do zasilania głośników o impedancji 4-8 Ohm. Sprawdź sobie w instrukcji obsługi tego radia co masz, jak jest opisane. 

Kupiłeś kijowy adapter. Są adaptery z regulowanym poziomem sygnału i tam możesz sobie ustawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli się nie zrozumieliśmy. Napisałem wyraźnie w pierwszym poście w jakie piny się wepnę i są to piny od tylnych głośników, które są nieużywane w B6. Czyli rozumiem, że nic się nie stanie Muskel? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapędziłem się trochę:facepalm:

Możesz podpiąć pod iso dodatkowe głośniki pod tylne kanały. Będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem jak to podłącze, aby głośniki w tylnych w drzwiach zasilało radio, a subwoofer bez ingerencji w oryginalne przewody grał za pomocą RCA, czyli pełna kontrola nad basem w ustawieniach (już testowałem, ale bez przerabiania tylnych głośników, tyl grał praktycznie niesłyszalnie). 

 

1. Wypiąć 4 piny z kostki subwoofera (piny nr 17, 18, 20, 21)

2. Piny połączyć długimi kablami, aby podpiąć je do pinów kostki głośnikowej (piny nr 1, 2, 7, 8)

3. Oryginalna kostkę audi, w której znajdziemy zmieniarkę CD, połączenie z FISem oraz wyjście na subwoofer łączymy specjalnym adapterem, który zakończony jest kablami 2x RCA. 

4. Kable RCA umieszczamy w gniazdach radia. 

 

Efekt będzie taki, że tyl będzie grał tak samo dobrze jak przód, a sub będzie mógł być przez nas dowolnie strojony za pomocą radia. 

 

Adapter "mini iso 2x RCA":

GexIH4j.jpg

Edytowane przez Skiera0306
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jeszcze sygnał remote z radia do wzbudzania wzmacniacza do wzmacniacza podać. Ta kostka, którą na końcu wrzuciłeś ma tylko RCA bez remote. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Muskel1 napisał:

Musisz jeszcze sygnał remote z radia do wzbudzania wzmacniacza do wzmacniacza podać. Ta kostka, którą na końcu wrzuciłeś ma tylko RCA bez remote. 

Jeśli faktycznie tak jest to wystarczy wypiąć pin odpowiedzialny za zasilanie 12v i wpiąć go pod 12v ze stacyjki. Prosta sprawa, w dokładanych radiach to czerwony/żółty przewód. 

Edytowane przez Skiera0306
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje radio powinno mieć przewód remote. Najczęściej niebieski lub niebiesko-biały opisany jako REM albo Amp. Nie musisz nic pod stacyjkę podpinać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Muskel1 napisał:

Twoje radio powinno mieć przewód remote. Najczęściej niebieski lub niebiesko-biały opisany jako REM albo Amp. Nie musisz nic pod stacyjkę podpinać. 

Wiem, wiem. Już nie jedna tubę podpinałem, a sugerowanie się niebieskim kolorem jest błędne. Szuka się probówka lub miernikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabrałem się za przeróbkę opisaną wyżej lecz nic to nie zmieniło. Tylne głośniki grają tak samo słabo, jak za pośrednictwem wzmacniacza...

Czy jest ktoś, kto jest w stanie mi powiedzieć, czy głośniki w tylnych i przednich drzwiach są takie same? Wychodzi na to, że przednie są średnio/nisko tonowe, a tylne średnio tonowe, a uzupełnia je subwoofer.

Jeśli głośniki z tyłu faktycznie są inne niż przednie, to czy istnieje możliwość zamontowania przednich głośników do tyłu (na zdjęciach wyglądają tak samo, poza plastikiem mocującym)?
[https://i.imged.pl/glosniki-tyl-i-przod-audi-a4-b6-b7-sedan-kombi-3640228818.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką impedancję mają te głośniki?

Jaki model radia Pioneer masz tam wsadzony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Muskel1 napisał:

Jaką impedancję mają te głośniki?

Jaki model radia Pioneer masz tam wsadzony?

Według aukcji na allegro wszystkie cztery głośniki mają 4 Ohmy. Radio to Pioneer MVH X360BT i ma wzmacniacz 4x 50W. Przednie głosniki grają bardzo dobrze, tylnym brakuje basu, tak jakby były średnio tonowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...