Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metaliczny dźwięk przy przyśpieszaniu, analiza logów.


Browiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam taki problem od już kilku miesięcy jak czyściłem egr bądź jak mi pęknął wąż od intercoolera wszystko się zaczęło,raczej od wyczyszczenia egr - przy przyśpieszaniu słychać jakieś tarcie, jakby metalowy wiatraczek o coś tarł i czasami od czasu do czasu podczas tego tarcia samochód robi kangurka lekkiego, zazwyczaj jest to w okolicach 2k obrotów na 2 bądź 3 biegu jadę sobie i nagle słychać delikatne tarcie.. do tego czuje w pedale gazu jak turbina się załącza jest takie jakby wyrwanie auta do przodu co prawda bardzo delikatne, ale ja to czuje.. myślałem że to wirnik w turbinie, ale oddałem auto do mechanika, który zajmuje się tylko turbinami i twierdzi że jest ok. Zrobiłem parę logów na start może ktoś pomoże coś znaleźć bo ja już załamuje ręce. 

Zrobiłem logi 010 i 011 czy może ktoś rzucić okiem czy tam wszystko jest ok.
log 010 

https://log.tunezilla.com/chart/452701#H8KLCA...Aw5Eiw6jDr1MlwpYUWMKaw6jDicOaB0bDoHrDpXcAAAA=

log 011
https://log.tunezilla.com/chart/452702#H8KLCA...wwo/DoGDDrCHDriZ1w4tsw43Cj1MIJ8K3PMOmJ8KPAAAA

Log 003 z odpiętym wężem od ciśnienia egr

https://log.tunezilla.com/chart/452714#H8KLCA...wwo/DoGDDrCHDriZ1w4tsw43Cj1MIJ8K3PMOmJ8KPAAAA

 

Dla przybliżenia sprawy - nie jest to taki dźwięk jak na tym filmiku, coś jakby te tarcie było bardziej delikatne, nie wiem jak to opisać, bo na filmiku ewidentnie słychać że to coś metalowego.

Nie mam opcji nagrania tego. turbo surge też to na pewno nie jest.

 

Edytowane przez Browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie ma żadnej różnicy. Czy jeszcze mogę jakieś konfigurację popróbować np. od gruchy wężyk odpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieciekawy jest ten dźwięk. Z tego filmiku wynika, że na biegu jałowym taki objaw jest również. Zgadza się?

Tam jest też Klapa Gasząca przy EGR, prawda? Może źle jest coś podłączone? Odłącz podciśnienie od EGR, Klapy Gaszącej i Gruchy Turbo i sprawdź jak się zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że ten filmik wrzuciłem tylko poglądowo że to nie o  takie tarcie chodzi, na filmiku ewidentnie metaliczne występuje i podczas postojju, a u mnie jest to ciche, nie ma opcji tego nagrania i tylko podczas jazdy.. czasami co kilkanaście sekund, a czasami co 2-3 minuty. Te moje tarcie jest dużo bardziej delikatne niż na tym filmie. Jakby nie wiem, bardziej w strone plastiku o jakiś metal czy plastik o jakiś inny plastik/gume coś takiego w tą stronę bym szedł.

 

Tak jest klapa. Zaraz partnerka wróci autem i odepnę i sprawdzę.

Podłączone jest na pewno tak jak być powinno. 

Edytowane przez Browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak że jak odłączyłem przewody od gruszki, klapy gaszącej i egr to tego dźwięku nie było, ale mocy też nie. 

Podłączyłem wszystko  z powrotem i znów hałasowało. Potem samą gruszkę podłączyłem było ok, podłączyłem potem podciśnienie egr było ok, podłączyłem klapę i też było ok, nie mogłem przez kilkanaście minut wywołać tego hałasu.. Na dobrą sprawę klapa gasząca chyba nic nie ma do tarcia i do szarpania autem? Muszę pojeździć więcej na dniach w różnych konfiguracjach i może się uda rozwiązać problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapa gasząca ma zadanie odciąć powietrze w dolocie. O ile dobrze myślę, szarpanie pojawi się, jeśli na chwilę powietrze zostanie odcięte przez klapę gaszącą. Zgadza się? Może pojawia się nieoczekiwane podciśnienie w przewodzie od klapy gaszącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie jak klapa podczas jazdy się przymknie to może powodować kangurka o to chodzi? I ten dźwięk by pasował, nie wiem może ona w jakies 'turbulencje' wpada i to powoduje ten dźwięk. A te delikatne szarpnięcie delikatne autem przy załączeniu się turbiny jak zaczyna iść do przodu to czy ta klapa też może mieć na to wpływ? 

 

Ogólnie nie wiem czy to przypadek czy nie, ale jak ostatnio miałem auto u mechanika to powiedział mi że mam do wymiany poduchę silnika, bo coś z klapa jest nie tak, za duze drgania. Natomiast ja nie uważam że źle działa, po zgaszeniu silnika nornalnie odskakuje ten bolec. 

Edytowane przez Browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, silnik dostanie mniej powietrza i może powodować kangurka.

Na obrazku jest zawór N239 pod numerem 3. Może ten zawór jest uszkodzony (albo sterowanie tym zaworem) i puszcza podciśnienie na klapę gaszącą w momencie załączania turbo. Stąd delikatne szarpnięcie.

schemat.jpg.jpeg

 

Najważniejsze, że ustaliłeś mniej więcej lokalizację problemu.

Najlepiej pojeździj na konfiguracji: EGR + Turbo.

Zakładam, że turbo jest zdrowe skoro oddałeś do speca, który zrobił przegląd, powiedział, że jest okay i wziął za to forsę.

Edytowane przez karol190
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się w końcu znaleźć konkretnie coś ?

Problemem nie jest klapa ani egr tylko grucha.

Podlaczalem to i to na przemian i tylko jak jest grucha odłączona, egr i klapka podłączona to nie ma kangurkow, hałasów itd. Tylko teraz moje pytanie,bo jak rozumiem grucha była odłączona to i turbo się nie załącza, więc jechalem bez gruch jak i turbo to problem jest albo w gruszce, albo niestety w samej turbinie?  Bo czy w gruszce może coś powodować taki hałas jak szorowanie, tarcie delikatne? 

Mechanik jak sprawdzał ta turbo to stwierdził o gruszce jedynie to że daje 0.5bara zamiast 0.6b.

A co do turbiny to osobiście z miesiąc temu sprawdzałem wirnik i luzów nie ma ani góra dół, lewo prawo ani przód tyl. Ewentualnie bardzo minimalny, ale nie ma opcji aby to tarło. Chodzi mi o ten wirnik, od tej rury co doprowadza powietrze. Z czego wiem to jeszcze turbina ma drugi wirnik? 

Edytowane przez Browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...