Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skrócony opis wybierania głosowego kontaktów w zestawach głośnomówiących


pila24

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo osób mających fabryczny zestaw głośnomówiący wraz z kierownicą multifunkcyjną nie wie o tym iż może w łatwy sposób dodawać kontakty do wybierania głosowego. Opisze w skrócie jak dodać nazwę głosową do danego kontaktu,oraz jak wybrać ten kontakt za pomocą głosu.

Pierw polecam zmianę języka komunikatów na angielski oraz na sterowanie głosowe odbierane poprzez moduł BT a nie rnse (jeżeli jest mikrofon podłączony pod rnse ),zrobimy to kodując moduł BT tak by dwa ostatnie bity były cyfrą 2 czyli 0xxxx22.

Omówienie przycisków na kierownicy i ich funkcji w zestawie głośnomówiącym.

Od lewej strony:

1) Lewa rolka - przewija kontakty podczas kręcenia,wciśnięcie rolki odbiera rozmowę (gdy ktoś dzwoni),kończy rozmowę (podczas aktywnego połączenia),wybiera kontakt (gdy na fisie jest aktywna książka telefoniczna).

2) Przycisk mode - wciśnięcie tego przycisku włącza na fisie książkę telefoniczną.

3) Przycisk rozpoznawania mowy - po jego wciśnięciu usłyszymy piknięcie które oznacza nasłuchiwanie komendy,komenda HELLO aktywuje podpowiedź dostępnych opcji głosowych.

4) Rolka głośności - steruje głośnością podczas rozmowy (również głośnością dzwonka podczas przychodzącego połączenia). 

 

20210124_113022.jpg

Najlepszy i najprostszy sposób na dodanie kontaktu do wybierania głosowego,wciskamy przycisk MODE po czym ukazuje się nam nazwa i numer kontaktu.

Wciskamy wówczas przycisk rozpoznawania mowy i wypowiadamy po piknięciu komendę SAVE ( fonetycznie "sejw")zostaniemy zapytani o nazwę dla tego kontaktu i wypowiadamy np. "żona" po chwili będzie prośba o powtórzenie nazwy kontaktu i powtarzamy ponownie z tą samą intonacją nazwę kontaktu. Po poprawnym dodaniu nazwy głosowej kontaktu system oznajmi iż nazwa "żona" została dopisana do numeru kontaktu.

Dodajemy tak kolejne kontakty (najczęściej używane,ale jak ktoś chce może dodać wszystkie ?,po dodaniu kontaktu pojawi się przy nim strzałka na fisie ). Po zbudowaniu juz naszej głosowej książki telefonicznej możemy wybrać kontakty w następujący sposób(zależnie od ilości dodanych wpisòw):

1) wciskamy przycisk rozpoznawania mowy  i wypowiadamy komendę PHONEBOOK (fonetycznie "fonbuk"),system wówczas zacznie odgrywać nasze wszystkie wpisy i jeśli podczas wyczytywania danego wpisu wciśniemy przycisk rozpoznawania mowy wówczas system zadzwoni pod dany kontakt.

2) wciskamy przycisk rozpoznawania mowy i wypowiadamy komendę SELECT NAME  (fonetycznie "selekt nejm"),zostaniemy zapytani o nazwę głosową kontaktu i wypowiadamy np. "żona",po około 2 sekundach od wypowiedzenia nazwy kontaktu wypowiadamy komendę CALL (fonetycznie "kol") i system zadzwoni pod wybrany kontakt.

3) Wyłączamy funkcje rozpoznawania komend (zmieniając przedostatni bit kodowania modułu bt na 9 czyli 0xxxx9x),wówczas po przyciśnięciu przycisku rozpoznawania mowy wypowiadamy jedynie nazwę kontaktu wcześniej dodanego. Po tym zabiegu moduł jedynie potwierdza wybór i wybiera numer (dźwiękiem takim jak przy połączeniu telefonu do bt),lub odrzuca (dźwiękiem jak przy rozłączeniu zestawu ).

Pierwszy sposób polecam gdy mamy mało dodanych głosowo kontaktów,a drugi sposób gdy mamy zbudowaną obszerną książkę głosową,a trzeci gdy zależy nam na szybkości w wybieraniu kontaktów kosztem funkcjonalności.

To jest najbardziej przydatny sposób na dodanie i wybieranie głosowe kontaktów,po komendzie HELP jest dostępne więcej komend ale nie są one juz tak istotne,a druga sprawa to system nie zawsze rozpoznaje poprawnie dłuższej komendy głosowe.

Edytowane przez pila24
  • Pomoc techniczna 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy tylko pamiętać by przy sprzedaży auta wykasować pamięć przywracając ustawienia fabryczne,  jak nie chcemy, żeby nowy właściciel nam do żony dzwonił :decayed:Wiele osób o tym zapomina przy sprzedaży, podobnie jak z ostatnimi adresami w navi. Niektórzy zapisują też miejsce zamieszkania w navi jako Home. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Muskel1 napisał:

Należy tylko pamiętać by przy sprzedaży auta wykasować pamięć przywracając ustawienia fabryczne,  jak nie chcemy, żeby nowy właściciel nam do żony dzwonił :decayed:Wiele osób o tym zapomina przy sprzedaży, podobnie jak z ostatnimi adresami w navi. Niektórzy zapisują też miejsce zamieszkania w navi jako Home. 

W zasadzie w każdym module jaki mam są różne zapisane kontakty głosowe ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wybieram inaczej, mówię call to "zapisany glosowo kontakt" pyta czy chce zadzwonić i mówię Yes... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kamil-vag napisał:

A ja wybieram inaczej, mówię call to "zapisany glosowo kontakt" pyta czy chce zadzwonić i mówię Yes... 

Próbowałem już kiedyś i nie działało na AA i podobnych. Gdzieś mam wersje C jak Twoja,musze sprawdzić czy przyjmie tą komendę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kamil-vag napisał:

Jak będę pamiętał, to nagram filmik ?

Sprawdziłem i komenda "call" nie jest rozpoznawana,a komenda " call to" powoduje odczytanie książki czyli analogicznie do komendy "phonebook" działa. Daj znać jak na tym C działa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, po konsultacji z Łukaszem doszliśmy  do wniosku, że jak mamy zakodowane przejęcie mowy przez rnse, to wtedy działa komenda Call to... Oczywiście mikrofon też musi być przepięty na RNSE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kamil-vag napisał:

Małe sprostowanie, po konsultacji z Łukaszem doszliśmy  do wniosku, że jak mamy zakodowane przejęcie mowy przez rnse, to wtedy działa komenda Call to... Oczywiście mikrofon też musi być przepięty na RNSE

Tak dla jasności, mowa o kodowaniu w module BT 77

0xxxx?x: Language (Voice Control)

  • 0 = Voice Control OFF OR via external Device (e.g. RNS-E)
  • 1 = German
  • 2 = English (UK)
  • 3 = French
  • 4 = Italian
  • 5 = Spanish
  • 6 = Czech
  • 7 = English (US)
  • 8 = French (CA)
  • 9 = Speaker dependent (Voice Commands inactive, Acoustic Name Selection active)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System rozpoznawania komend rnse jest bardziej rozbudowany niż samego modułu BT z pod adresu 77. Dlatego jak ktoś ma podpięty mikrofon do rnse, i z rnse wejście mikrofonowe idzie do modułu BT to komendy wydaje się do rnse,i są inne niż te dla samego modułu BT. 

Oczywiście @Muskel1 słusznie napomniał iż można przełączyć sterowanie pomiędzy rnse a samym modułem BT. Wrzucę do posta tą podpowiedź.

Edytowane przez pila24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Proszę o pomoc. Radio rms e, łączy się z moim telefonem - samsung a50 i teraz jak dzwonie to ktoś z drugiej strony mnie słyszy ale ja juz nie. Co może być nie tak ?

Dodam że na fisie pokazuje mi się kto dzwoni.

Jeszcze muszę te ustawienia sprawdzic o których tu piszecie bo na kierownicy to jedynie na lewej rolce przewijam kontakty.

Z góry dzięki za jakieś podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie gdy odbierzesz rozmowę musisz zgłosić rozmówcę. Być może masz wyciszone. 

RNS-E jest fabrycznie w aucie czy dokładane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Muskel1 napisał:

W momencie gdy odbierzesz rozmowę musisz zgłosić rozmówcę. Być może masz wyciszone. 

RNS-E jest fabrycznie w aucie czy dokładane?

Jak auto kupiłem to było, nie wiem czy było tam dokładane. Może jeszcze dodam że w bagażniku po lewej stronie mam nawigację. A samej nawigacji tez uruchomić nie umie, w tunelu środkowym mam ten panel do obsługi nawigacji. 

 

A jak sprawdzic czy mam wyciszone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem. W czasie rozmowy z rozmówcą pogłośnić gałką głośności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Muskel1 napisał:

Tak jak pisałem. W czasie rozmowy z rozmówcą pogłośnić gałką głośności. 

Próbowałem i nic.

Jakieś pomysły masz co z tym jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dokładane RNS-E i ktoś źle okablował. RNS-E jest nawigacją i gdyby było fabrycznie zamontowane, nie miałbyś nawigacji w bagażniku przycisków na tunelu środkowym. Musisz wyjąć RNS-E i okablowanie posprawdzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Muskel1 napisał:

Masz dokładane RNS-E i ktoś źle okablował. RNS-E jest nawigacją i gdyby było fabrycznie zamontowane, nie miałbyś nawigacji w bagażniku przycisków na tunelu środkowym. Musisz wyjąć RNS-E i okablowanie posprawdzać.

 

 

Godzinę temu, Muskel1 napisał:

Masz dokładane RNS-E i ktoś źle okablował. RNS-E jest nawigacją i gdyby było fabrycznie zamontowane, nie miałbyś nawigacji w bagażniku przycisków na tunelu środkowym. Musisz wyjąć RNS-E i okablowanie posprawdzać.

 

Tak to mam w aucie

20210528_165309.jpg

20210528_165328.jpg

20210528_165618.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Smok-mk napisał:

Tak to mam w aucie

Wyciągnij radio i zrób zdjęcie kostek,tak by przewody było widać w które piny wchodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wyciągnę bo nie chce wyjść. Wykręcę schowek aby od tyłu je próbować wypchnąć. Porobię zdjęcia i Ci pośle. Może coś wymyślisz.

A do tego co mam w bagażniku to tez mi powiesz czy to potrzebne będzie jak zobaczymy tył radia ?

Dzieki Wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...